Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?

[ Pregleda: 18538 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pedja1974
Montaza
Dethon

Član broj: 330947
Poruke: 6
*.zeelandnet.nl.



+1 Profil

icon Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?21.10.2015. u 17:55 - pre 103 meseci
Postovani,
kao sto naslov sam kaze, potrebna mi je pomoc kako bi bez havarije prosao.
Sporet je Simensov, neki stari model(reklo bi se iz `80tih po prednjoj masci).
Jasno mi je da ce strujna snaga ovim potezom biti manja.

Prilazem sledece fotografije kako bi ste stekli sto bolji uvid:

Uticnica:



Ozada krupni plan:




Shema:



Mjesto igranke/tamo gdje treba prespajat:



Na zadnjoj fotki vidimo(slijeva na desno):uzemljenje,smedja,plava i dvije crne.
Da napomenem,izolacija ovih kablova da na dodir se raspada.Te sam u samom startu oran da ga od uticnice zamenim.
Tu takodje imam pitanje(dodatno),da li je potreban iste debljine strujni kabl kao sto je i sad ili moze da posluzi i onaj sa manji otporom(kabl koji koriste bushilice itd.)???
Ili pak da samo izoliram ostecene delove izolir trakom a na kraju gdje je trofazni utikac zamenim obicnim utikacem na kome ima uzemljenje???

Unaprijed hvala i ako jos neto treba,tu sam!!!

 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?21.10.2015. u 18:54 - pre 103 meseci
Ovde se nešto ne slaže.
Prema šemi na pretposlednjoj slici trebalo bi da je redosled: uzemljenje (žutozelena); nula (plava); pa onda smeđa i dve crne bilo kojim redom.
Preporučujem pažljivu proveru vezivanja postojećeg kabla!

Preporučujem zamenu celog kabla i utikača. Kabl ne sme da bude tanji od 2.5 mm kvadratna. Obavezno finožični (licnast). Znači ne dolazi u obzir kabl od bušilice ili usisivača.

Pošto se slike ne slažu, opisaću kako treba vezati.
Novi kabl (podvlačim obavezno 2.5 mm2!) će imati tri žice: žutozelenu, plavu i smeđu.

Žutozelena se vezuje na uzemljenje - kao i do sada.
Plava se vezuje na nulu - istu stezaljku (klemu) kao i do sada.
Preostale tri stezaljke (kleme) spoje se međusobno i na njih se veže smeđa žica.

U utikaču se žutozelena veže za uzemljenje a druge dve po volji.

Utičnica mora imati uzemljenje. Ako je stara instalacija, proveriti da li uzemljenje stvarno postoji. Dešava se da, u starim instalacijama, promene utičnicu ali ne provuku treću žicu pa uzemljenja stvarno nema.
Provera se može izvršiti pomoću probne lampe (bar 100 W) tako što se jedan kraj veže za uzemljenje a drugi za fazu. (Ako se ne zna koje je faza proba se i jedna i druga strana.) Sijalica mora da svetli punim sjajem.
Napominjem da to nije dokaz da je uzemljenje dobro - samo je dokaz da postoji!
Ako treba proveriti da li je dobro potreban je poseban merni uređaj.
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

Pedja1974
Montaza
Dethon

Član broj: 330947
Poruke: 6
*.zeelandnet.nl.



+1 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?22.10.2015. u 20:32 - pre 103 meseci
Postovani,

hvala na reakciji.Po vasim uputama sam napravio skicu na vec postojacoj fotografiji.
Te bih volio da cujem od vas da li je to to sto ste mislili?!
Tu sam takodje oznacio jednu klemu(gdje je smedja zica) sa crvenim upitnicima.
Te se pitam da li to mjesto ostaje neupotrebljeno ili i tu treba se napravi "most" sa nekim od zica(plava ili smedja)?!
I ako ostaje neupotrebljeno,da li postoji mogucnost da jedna od ringli ili pak rerna nebude u potpunoj funkciji ?!




Sto se samog kabla tice koji treba da se zameni, mogao bih da koristim sa shporeta koji vec koristimo(Inace u pitanju je varijanta dvosmerne struje a debljinom je nesto tanji od trofazne varijante.Ovaj sporet je na izmaku snage,jer su ringle korodirale i pocele da se lome,otuda ova potraga za savjetom).
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?22.10.2015. u 21:32 - pre 103 meseci
Propustio sam u prethodnoj poruci da upitam koji je napon na pločici. Vidi se samo snaga 1050 W. (Deluje mi premalo za šporet.)
To treba da piše u drugom redu na pločici, na samom početku. Verovatno je 3x220/380 V.
Ako je taj napon na pločici, i ako je plava žica zaista tamo gde je nacrtana, na mesto strelice sa znacima pitanja dolazi most (veza) sa smeđe žice, tj. sa faze.
Boju bi još jednom trebalo proveriti tako što se odvrnu zavrtnji koji drže obujmicu oko priključnog kabla i kabl se još malo ogoli (izblankira).
Dešava se da boje potamne posle dužeg vremena toliko da se ne razlikuju više.

Ovo ponavljam jer je po šemi na prethodnoj slici stanje drukčije.
Sasvim je moguće da je neko popravljao šporet još ko zna kad, i da je zato šema izmenjena. Zato preporučujem proveru boja na kablu.
Isto tako bi trebalo otvoriti postojeći utikač i proveriti raspored na njemu. Takav utikač sa četiri "čepa" koji čine kvadrat nikada nisam video. Možda na njemu ima nekih oznaka - spolja ili iznutra?

Važeći sistem označavanja je sasvim sigurno ovakav: žutozelena je uzemljenje - vezuje se tamo gde je i bilo!
Plava je nula - vezuje se tamo gde je i bila!
Ostale se stezaljke spoje međusobno i vežu na smeđu žicu. Naravno, voditi računa da most ne dodiruje nulu ili uzemljenje - čak i ako je izolovan. (Izolacija brzo propada od temperature.)
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

Pedja1974
Montaza
Dethon

Član broj: 330947
Poruke: 6
*.zeelandnet.nl.



+1 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 08:45 - pre 103 meseci
Prilazem zatrazeno :-)

Specifikacija:



Zice u uticnici:


 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4613
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 09:24 - pre 103 meseci
Ja predlazem da samo zamenis kabal i uticnicu a da sve ostaviš potpuno isto, jer je tako vec radilo. Znaci biraš izmedju trofaznog i monofaznog nacina povezivanja, ostalo ne petljaš.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 10:48 - pre 103 meseci
Sve se slaže!
Dakle uzemljenje ostaje tamo gde jeste, a isto tako i nula (plava žica).
Sve ostale stezaljke se vezuju međusobno i vezuju na smeđu žicu iz dovodnog kabla.
Ponovo skrećem pažnju na izvođenje mosta - bez dodirivanja drugih kontakata - jer izolacija vremenom propada od temperature.
Srdačan pozdrav!
Čekam da čujem kako je sve proradilo. :)
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

Pedja1974
Montaza
Dethon

Član broj: 330947
Poruke: 6
*.zeelandnet.nl.



+1 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 18:09 - pre 103 meseci
Ok.Sutra krecem sa radovima,sad je mrak pa da ne prizivam Teslu i Peru Gromovnika :-) .

...izmedju ostalog,znate kako to ide...raspitao sam(ako se moze na hiljadu mjesta) se na poslu takodje u vezi ove materije.
I ono sto me je iznenadilo,jeste izmedju ostalog (njegova tvrdnja) mogucnost da se osteti mjesto gdje je strujni sat ako dodje do "zesceg cuganja napona".
Inace mi koristimo jednu do dvije ringle(nikad tri ili cetri), ili pak samo rernu.

Te da li postoji opasnost da se preoptereti glavni osigurac,kablovi u zidu kao i produzni(uostalom da li moze doci do pichvajza kako god?) ako se popale svi potrosaci na sporetu?
Ili dolazi do skoro do neupotrebljivosti zbog 220w?
Koji od ova dva scenarija je vise moguci ?
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4613
*.mbb.telenor.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 20:58 - pre 103 meseci
Ako popalis sve, znaci 7-8 KW, pod uslovom da je sve ispravno, crkava osigurac i to je sva steta. Ipak, mozda ne bi bilo lose ta tu bude i neki elektricar.
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?23.10.2015. u 21:52 - pre 103 meseci
Šporetu neće naškoditi 220 V ni na koji način! Neka se neispravnost može pokazati samo ako je postojala i ranije!
Ako bude ispravno vezan mora sve da radi isto kao i da je priključak trofazni!
Ne znam šta je to "zesce cuganje napona". Ako je taj baš tako rekao ima veliku sreću što se školovao u Srbiji a ne u Japanu! U Japanu bi njegov profesor izvršio harakiri kada čuje šta njegov diplomac priča, pa bi ga nosio na duši.

Bitno je kakva je kućna instalacija. Ako je dobro urađena, sve se može normalno koristiti i kuvar(ica) neće primetiti bilo kakvu razliku.
Ako je jako stara zgrada pa je kućna instalacija slaba, žice će se grejati. Ako osigurač nije prilagođen žicama može se desiti da se pregreju i zapale. Zato je važno da osigurači budu odabrani tačno prema žicama (provodnicima) i da imaju originalne uloške a ne "licne".
Ako dolazi do pregrevanja žica primeti se i na samoj utičnici - i ona se pregreva.
Naime, ma koliko šporet radio, kada se rukom pipne utikač i utičnica, ne smeju biti vreli. U redovnom radu se obično temperatura utičnice i utikača vrlo malo razlikuje od temperature okolnog zida i to je znak da je sve u redu. Ako su znatno topliji mora se proveriti instalacija.
Temperaturu je najbolje proveravati nakon upotrebe šporeta, tj. posle kuvanja ili pečenja. Onda je sve najviše zagrejano. Ako temperatura utičnice i utikača tada nije povišena, sasvim sigurno je sve u redu!
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

Pedja1974
Montaza
Dethon

Član broj: 330947
Poruke: 6
*.zeelandnet.nl.



+1 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?24.10.2015. u 16:31 - pre 103 meseci
Hvala momci pa i oni u poznim godinama(by the way blog ti fantastican-svidja mi se tvoje rezonovanje).

Sporet radi...ali na samo jednu plohu.
Medjutim to nije nista,jer sam danas zagledao po prvi put detaljno ringle...
i kad me srcka nije strefila nikad nece!
Naime ploce su po ivici u stanju teskog raspadanja.Tako da ovaj sporet
ce jos i posluziti dok nekupimo neki polovan ili sta ja znam.
Mislim da su sporeti na ringle u fazi izumiranja na zapadu(NL).

Jos jednom hvala i izvinjavam se ako sam vas iscimao oko nicega!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?24.10.2015. u 16:35 - pre 103 meseci
Ako su preklopnici dobri, zameni ringle i moze sasvim lepo da ga koristis jos ihahaa vremena.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

DiplomiraniDuduk
penzioner rođen 1943.

Član broj: 330706
Poruke: 98
82.208.240.*

Sajt: https://diplomiraniduduk...


+16 Profil

icon Re: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?25.10.2015. u 10:26 - pre 103 meseci
Citat:
Pedja1974:
Hvala momci pa i oni u poznim godinama(by the way blog ti fantastican-svidja mi se tvoje rezonovanje).
Hvala!
"Pozne godine" su prilično diskutabilne!
Ove godine punim 18 (istina četvrti put - ali da ne cepidlačimo!)


Citat:
Pedja1974:Jos jednom hvala i izvinjavam se ako sam vas iscimao oko nicega!
Vrlo rado, i bez izvinjenja!

Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera.
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako prebaciti shporet sa trofazne na dvosmjernu struju ?

[ Pregleda: 18538 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.