Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji

elitemadzone.org :: MadZone :: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7633 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 14:32 - pre 118 meseci
danas mi je supruga saopstila sledecu stvar: kao zaposleno lice, cija firma uredmo uplacuje sve doprinose, morala je da plati participaciju na tri mesta - lekar opste prakse, laboratorija, lekar specijalista... paralelno sa njom je islo nezaposleno lice koje sebi uplacuje privatno penziono osiguranje, i koje nije placalo participaciju nigde na osnovu potvrde sa Biroa u kojoj se vodi kao nezaposleno lice...

ako sam dobro razumeo, u Srbiji je najbolje raditi na crno, pri cemu necete imati izdatke od jos 60-80% na bruto platu na konto poreza, poreza na dohodak, socijalno, penziono i zdravstveno osiguranje, plus na participacije... najbolje je primati dogovoreni neto iznos na ruke neprijavljen, ne placati nikakve doprinose, poreze i participacije, i uplacivati privatno penziono osiguranje u iznosu po zelji ......... malo tamo vamo sa inspekcijom rada ako ima potrebe i to je sve... kada odlazite u penziju, egal ste sa onima koji su uredno placali doprinose... ispravite me ako gresim!
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 14:39 - pre 118 meseci
Otprilike tako

Komsija radi,naravno na crno jer mu tako odgovara zbog vece plate,supruga radi "na ugovor" preko opstine (tipa 10000 din za pola smene),deca u skoli a otac i majka primaju penziju. Uglavnom kao zive odvojeno u istoj kuci od njegovih roditelja,i oni za decu primaju deciji dodatak,ne placaju nista kod lekara (nezaposleni) imanje imaju mnogo koje obradjuju ali se vodi na oca penzionera. Uglacnom voze se 2 auta,stari kadett i A klasa

Realnost,mada snasao se covek u ovom losem sistemu
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 14:50 - pre 118 meseci
Pa grešiš. Mislim, realno, kad je neko imućan (da ne kažem "bogat") onda nema šta da plaća socijalno, zdravstveno i slično.

Što se zdravstvenog tiče: nema više dž osiguranja kao nezaposleno lice. Odavno više na birou (za nezaposlene) ne overavaju knjižice. Ako hoćeš zdravstveno - uplaćuje se mesečno neki iznos, pa se onda dobije zdravstvena. Za decu jeste besplatno, tj. knjižica se overava bez uplate. Što se participacije tiče, to stvarno ne znam.

Što se tiče penzijskog, nemoj da misliš da je to privatno penzijsko = "med i mleko". To je zapravo najobičnija oročena štednja. Koliko uplatiš - toliko dobiješ, sa nekom kamatom. U svakom slučaju, to nisu doživotna primanja, kao prava penzija. A mesečni iznos ja različit. Naravno, ako uplaćuješ svaki mesec po 1.000 € biće tu dosta toga za stare dane. Ali sve to pod uslovom da firma koja čuva štedni fond ne propadne dok ti dočekaš tu "penziju". Ako uplaćuješ po 20 € mesečno, nećeš se leba najesti u starim danima.

Naravno, ako radiš na crno, na kredite (u bilo kom obliku) zaboravi. A ni mobilni operateri ti neće dati bolje modele na ugovor.

Što se tiče onih 60% - 80% to i tako neće tebi u džep, nego poslodavcu. Naravno, ako si ti sam sebi poslodavac - onda je za tebe ćar.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:00 - pre 118 meseci
plač neoliberalne majke.

Citat:
KrkaCiC: Otprilike tako :)

Komsija radi,naravno na crno jer mu tako odgovara zbog vece plate,supruga radi "na ugovor" preko opstine (tipa 10000 din za pola smene),deca u skoli a otac i majka primaju penziju. Uglavnom kao zive odvojeno u istoj kuci od njegovih roditelja,i oni za decu primaju deciji dodatak,ne placaju nista kod lekara (nezaposleni) imanje imaju mnogo koje obradjuju ali se vodi na oca penzionera. Uglacnom voze se 2 auta,stari kadett i A klasa :)

Realnost,mada snasao se covek u ovom losem sistemu :)


Steta sto odmah ne predjemo na kaubojski sistem. Bi oni sto se naroda tice, jedino je problem gde bi onda sami sebe i svoje uhlebljavali.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:00 - pre 118 meseci
Citat:
superbaka:
ako sam dobro razumeo, u Srbiji je najbolje raditi na crno

Pa da. Ideja je da svi budu sitni kriminalci a da onda ovi na vlasti mogu da budu krupni kriminalci a ti ne smes da se bunis jer sigurno si za nesto kriv.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:01 - pre 118 meseci
Citat:
Java Beograd:
Što se zdravstvenog tiče: nema više dž osiguranja kao nezaposleno lice. Odavno više na birou (za nezaposlene) ne overavaju knjižice. Ako hoćeš zdravstveno - uplaćuje se mesečno neki iznos, pa se onda dobije zdravstvena.


Samo ovo da demantujem.
Nezaposlena lica imaju knjizicu, bez ikakvog placanja.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:04 - pre 118 meseci
Citat:
IUOP_1: Samo ovo da demantujem.
Nezaposlena lica imaju knjizicu, bez ikakvog placanja.


Da,ali pod uslovom da ako imaju vise od 26 godina nemaju nikakvu zemlju na sebe,cini mi se 20 ara max,i naravno da su na birou
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:10 - pre 118 meseci
Citat:
IUOP_1:Samo ovo da demantujem.
Nezaposlena lica imaju knjizicu, bez ikakvog placanja.
Vidi, ne znam za neke socijalne kategorije, verovatno ima i za dž. Ali evo, na ovom linku http://www.rfzo.rs/index.php/zdr-knjizice piše koliko treba da platiš mesečno da bi imao zdravstvenu knjižicu (ako nisi redovan student - a nezaposlen si)


To se sada zove "uključenje u obavezno zdravstveno osiguranje" http://www.google.rs/search?q=...bavezno+zdravstveno+osiguranje

Evo jednog članka na tu temu http://www.halooglasi.com/posa...nje-nezaposlenih.v-99.279.html

Ima tu posebne varijante za ljude koji su radili, pa dobili otkaz. Oni primaju neku naknadu sa biroa, pa u tom periodu imaju i overenu zdravstvenu. Ali kad taj period istekne - nema više ni zdravstvene. Ali ako nikad nisi bio zaposlen, jok, sa biroa nemaš ništa.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

deedee6

Član broj: 174801
Poruke: 232
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2509 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:13 - pre 118 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Citat:
IUOP_1: Samo ovo da demantujem.
Nezaposlena lica imaju knjizicu, bez ikakvog placanja.


Da,ali pod uslovom da ako imaju vise od 26 godina nemaju nikakvu zemlju na sebe,cini mi se 20 ara max,i naravno da su na birou :)


Ne mora da bude na birou, mislim da se redovno prijavljuje... Knjižice se overavaju u socijalnom...
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:35 - pre 118 meseci
Citat:
Java Beograd:
Vidi, ne znam za neke socijalne kategorije, verovatno ima i za dž.


Ko ima vise od 26 god. i nezaposlen je, ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje, pricam iz iskustva.
***
Potrebno je da budes prijavljen u NSzZ i to je sve.
Njima se javljas na svakih 6 meseci (tj. dok ne nadjes posao), a dobijanje i overa knjizice se vrsi, naravno, u PIO.
Duzina vazenja overe knjizice se razlikuje od filijale do filijale, posledica birokratije u Srbiji.

*** EDIT***
Sad sam se setio dosta kolega sa fakulteta, ovako je kako sam zapisao.
 
Odgovor na temu

Pali zari

Član broj: 49892
Poruke: 634
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 15:58 - pre 118 meseci
Ako si jednom izvadio knjizicu kao nezaposleno lice , nema potrebe da budes prijavljen na NSZ. Jednostavno odes i produzis zdravstvenu, makar je tako kod mene :)
For those about to rock I solute you!
Besmrtne reci, Besmrtog benda.
AC/DC
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 16:02 - pre 118 meseci
Citat:
Shadowed:Pa da. Ideja je da svi budu sitni kriminalci a da onda ovi na vlasti mogu da budu krupni kriminalci a ti ne smes da se bunis jer sigurno si za nesto kriv.

Ne samo da se ne buniš, nego sutra i glasaš za njih, jer oni drugi obično prete da će "dovesti stvari u red".
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 17:09 - pre 118 meseci
Participacija je 50 dinara, više simbolično nego što su neke pare.
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 17:35 - pre 118 meseci
Citat:
Java Beograd:
Naravno, ako uplaćuješ svaki mesec po 1.000 € biće tu dosta toga za stare dane. Ali sve to pod uslovom da firma koja čuva štedni fond ne propadne dok ti dočekaš tu "penziju". Ako uplaćuješ po 20 € mesečno, nećeš se leba najesti u starim danima.


Koliko god da uplaćuješ u privatni penzioni fond, dobićeš tu penziju na kraju u dinarima. Šta misliš, koliko će ti dinari vredeti za 30 godina?

Privatne penzije, ovako kako su kod nas sada osmišljene, su jedna od najstrašnijih navlakuša još od vremena Jezde i Dafine.

Jedini profit od toga ima sam penzioni fond, koji uzima 2% godišnje, bez obzira da li investiciona jedinica raste ili opada, što znači da prinos mora biti bar 2% preko inflacije da bi ti na kraju balade video ikakav profit. I uzimaju ti još 2-3% na svaku uplatu jednokratno, što je još jedna pljačka.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 19:19 - pre 118 meseci
Citat:
Bik Koji Sedi:



Koliko god da uplaćuješ u privatni penzioni fond, dobićeš tu penziju na kraju u dinarima. Šta misliš, koliko će ti dinari vredeti za 30 godina?

Privatne penzije, ovako kako su kod nas sada osmišljene, su jedna od najstrašnijih navlakuša još od vremena Jezde i Dafine.


naravno da ces dobiti u dinarima, ali se fond koji imas na raspolaganju ne skuplja na nacin o kome pricas... meni u firmi uplacuju maksimalan neoporezovan iznos, koji je sad pet hiljada i nesto, i za nekoliko godina se nakupilo oko 3000 evra... po ugovoru, mogu bilo kad da podignem 60% akumuliranog iznosa, ili sa najmanje 10 godina da mi se isplacuje penzija... jedina stvar koja se razlikuje od drzavnog je sto ova penzija nije "nasledna", ali fond jeste ako nisi poceo da primas penziju...

na ovom sajtu imas kalkulator za izracunavanje penzije na osnovu uplate, duzine uplacivanja i duzine isplacivanja... e sad, nije bas zgodno jer dinarski iznos ce se menjati sa godinama zbog inflacije (mi smo poceli sa 2700 dinara neoporezovane uplate a ona je sad 5 i nesto hiljada), ali opet mozes da vidis da to nije tako kako pricas...
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 19:27 - pre 118 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Participacija je 50 dinara, više simbolično nego što su neke pare.


Tu si u pravu. Ali,pregled 50 dinara i recimo injekcija 50 dinara,pa onda u apoteci jos 50 dinara,po leku
Ili,bolnicki dan je gratis za osiguranike,ali dnevno po 50 dinara participacija,pa kad izadjes iz bolnice svaka injekcija po 50 din.

Sve u svemu,nakupi se tu,nije to samo 50 dinara
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 19:43 - pre 118 meseci
Prosle godine sam se bas iznervirao na ovu temu.
Prehladio sam se, uzeo 2 dana bolovanja, spojio sa vikendom da pregrmim temperaturu.

Bio kod "svog" doktora. neki doktor kojeg sam morao da izaberem. Bem li ga po kom kriterijumu, u svakom slucaju dok ga ne "izaberem" ne mogu da se lecim...
Prepisala mi neki antibiotik i nesto jos uz to.
Participaciju sam platio 50 din. Znam da me antibiotik uz recept kostao preko 600 din. Taj jos neki lek (mozda protiv temperature) nije mogao na recept, pa sam njega platio 250 din. I valjda jos nesto protiv bolova isto toliko.
U svakom slucaju prehlada osim sto me kostala dve dnevnice manje 30%, dva dana kraci "topli obrok", i 2 dana putnog prevoza manje, nego me kostalo dodatno i tih 1200 din.

A koliko se secam, u neko ranije doba (recimo srednja skola i faks), dok sam bio osiguran preko caleta, mislim da me nikad nista nije kostalo...
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 20:00 - pre 118 meseci
Citat:
superbaka:

naravno da ces dobiti u dinarima, ali se fond koji imas na raspolaganju ne skuplja na nacin o kome pricas... meni u firmi uplacuju maksimalan neoporezovan iznos, koji je sad pet hiljada i nesto, i za nekoliko godina se nakupilo oko 3000 evra... po ugovoru, mogu bilo kad da podignem 60% akumuliranog iznosa, ili sa najmanje 10 godina da mi se isplacuje penzija... jedina stvar koja se razlikuje od drzavnog je sto ova penzija nije "nasledna", ali fond jeste ako nisi poceo da primas penziju...


Ne znam kako možeš bilo kad da podigneš 60% akumuliranog iznosa, onda to nije penzioni fond regulisan zakonom, već neki drugi aranžman.

U članu 62 Zakona o penzionim fondovima stoji:
"Pravo člana dobrovoljnog penzijskog fonda, odnosno penzijskog plana na povlačenje i raspolaganje akumuliranim sredstvima stiče se sa navršenih 58 godina života."

I to je to.

Ne vidim šta nije tačno u onome što sam rekao?
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 20:02 - pre 118 meseci
Citat:
CoyoteKG: Prosle godine sam se bas iznervirao na ovu temu.
A koliko se secam, u neko ranije doba (recimo srednja skola i faks), dok sam bio osiguran preko caleta, mislim da me nikad nista nije kostalo...

E o tome se i radi,to meni smeta.

Ako neko vec ima osiguranje,onda nek osiguranje pokriva sve. Ovako imamo osiguranje koje sluzi samo ako se neko zesce razboli pa da ne placa bolnicki dan,eventualno neki skener,laboratoriju.

npr deda zivi u selu,ima poljoprivrednu penziju,i ima secer. Njega samo lekovi za boles kostaju oko 3000 mesecno
Jos kad bi placao participaciju to bi kostalo preko 4000 din,dakle skoro polovina penzije

A te iste lekove da kupi ovako,bez recepta,moze za oko 4000 din.

Propali sistem skroz. Slazem se da para nema,ali gospodo gore zato primate platu,s obzirom na posao koji rade primaju astronomsku platu. Ovako sistem zdravstvene zastite nema para,i ajde da oderemo korisnike,tako je najlakse

PS imamo srecu sto pumpe vise nisu drzavne,jer da imamo samo drzavne pumpe verovatno bi se i tu naplacivala participacija na svako tocenje goriva,ili bi izislili dodatno 50 din za uslugu tocenja (hint EPS)
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji18.07.2014. u 20:03 - pre 118 meseci
Citat:
Bik Koji Sedi:
Citat:
superbaka:

naravno da ces dobiti u dinarima, ali se fond koji imas na raspolaganju ne skuplja na nacin o kome pricas... meni u firmi uplacuju maksimalan neoporezovan iznos, koji je sad pet hiljada i nesto, i za nekoliko godina se nakupilo oko 3000 evra... po ugovoru, mogu bilo kad da podignem 60% akumuliranog iznosa, ili sa najmanje 10 godina da mi se isplacuje penzija... jedina stvar koja se razlikuje od drzavnog je sto ova penzija nije "nasledna", ali fond jeste ako nisi poceo da primas penziju...


Ne znam kako možeš bilo kad da podigneš 60% akumuliranog iznosa, onda to nije penzioni fond regulisan zakonom, već neki drugi aranžman.

U članu 62 Zakona o penzionim fondovima stoji:
"Pravo člana dobrovoljnog penzijskog fonda, odnosno penzijskog plana na povlačenje i raspolaganje akumuliranim sredstvima stiče se sa navršenih 58 godina života."

I to je to.

Ne vidim šta nije tačno u onome što sam rekao?


To sve vazi za drzavni PIO,a za privatne fondove vazi kako oni kazu
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Vodic za prezivljavanje u Republici Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7633 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.