Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

(Ne)higijena kod stomatologa

elitemadzone.org :: MadZone :: (Ne)higijena kod stomatologa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9977 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 20:26 - pre 124 meseci
Kakva su vaša iskustva sa opštom higijenom kod vašeg stomatologa, obraćate li pažnju na to ili verujete da je sve po propisu, po defoltu?
Recimo gledam kako se smenjuju pacijenti, bez dezinfekcije nekih veoma bitnih elemenata u ordinaciji između rada na pacijentima.
Pre svega primećujem da stomatolozi ne dezinfikuju predmete i instrumente koje koriste u radu i hvataju rukama, borere, nasadnike, pustere, lampu (koju stalno pomeraju)...
Sitne nastavke koji su u kontaktu sa ustima pacijenta sterilišu, one burgije, kukice i ogledalca... Ali kada stomatolog čeprka po pacijentu koji možda nosi HPV ili nešto slično, i onda balavim rukama (ili sa rukavicama svejedno) pipaju lampu, ili onu prskalicu (puster), ili turbinu, pa kada sedne novi pacijent a u međuvremenu se ti predmeti NE sterilišu, onda se tu stvara velika mogućnost širenja raznih zaraza... Da ne pominjem javljanje na telefon u sred intervencije... Ja sam posetio više ordinacija po Srbiji, i svuda je situacija manje više ista...
Brine li vas ovo imalo?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 20:45 - pre 124 meseci
Mene više brinu frizerski saloni sa prljavim britvama nego stomatolozi...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 21:48 - pre 124 meseci
zbog toga sam sebe šišam
 
Odgovor na temu

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2323 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 21:55 - pre 124 meseci
Mene strašno brine to što sam svojevremeno čula da se dešava da medicinska sestra na odeljenju bolnice nepravilno vadi instrumente iz sterilizatora, a da to niko ne zna (slučajno videla njena koleginica, mogla je da ne vidi), pa nema ko ni da reaguje. Kad god pročitam da je neki pacijent umro od sepse posle neke intervencije, i kako, naravno, niko nije kriv, pomislim da je možda kriva ona sestrica, koja je rukama izvadila instrumente. Kako hirurg to može da zna? Kako može da bude odgovoran?

Inače, ima još jedna vrsta ambulantne medicinske usluge, gde se instrument potopi u neko lavorče sa tečnošću za dezinfekciju, pa upotrebi, pa vrati u lavorče... Nije mi dobro svaki put kad mi pogled skrene ka lavorčetu.
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 22:39 - pre 124 meseci
na britvi kod frizera ide zilet! samo izgleda kao britva!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa09.02.2014. u 23:10 - pre 124 meseci
Citat:
cika dacha: na britvi kod frizera ide zilet! samo izgleda kao britva!

Žilet koji menjaju tek kad stari otupi totalno...
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 00:11 - pre 124 meseci
Stomatološki fakultet, protetika, asistent pregleda istim ogledalcetom više pacijenata, onako redom...
Kad bi u Srbiji postojali novinari, pa da snime to sve lepo, dokumentuju, pa da se nešto i promeni...
Ovako možemo mi da prepričavamo danima, ide sve po starom, jer smo i sami taki...
Koji je to javašluk, prljavim instrumentima raditi intervencije u ustima, širiti zaraze i unesrećivati ljude.
Imaju li ti ljudi malo savesti i zdravog razuma?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 07:06 - pre 124 meseci
nista... ostaje nam samo da nam se ne kvare zubi i resen problem.

Nekad sam se cudio, zasto je u CH najobicnija popravka zuba 300CHF, a u Srbiji moze i za 30. I zasto svi nasi gastosi kad dodju na odmor, prvo idu kod nasih zubara...

Verovatno ima razloga zasto je tamo to toliko skupo. Mozda svaki put posle pregleda mogu da bace ogledalce :)
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 10:46 - pre 124 meseci
CoyoteKG@ u ch samo vadjenje zuba kosta 500chf :-)

ventura@ pa reci da ti zameni... zilet kosta 10din!!! ipak si ti musterija! :-)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 10:58 - pre 124 meseci
Jes' offtpoic, ali zna li ko gde u Novom Sadu ima da se kupi takva britva u kojoj se menjaju zileti?
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.180.230.49.targo.rs.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 14:29 - pre 124 meseci
Citat:
cika dacha:
CoyoteKG@ u ch samo vadjenje zuba kosta 500chf :-)

Ovaaaj, mislim da cena stomatoloskih usluga nije merilo stepena higijene instrumenata koji se koriste u radu ili toga da li bacaju ogledalce :) vec korenitih razlika u zdravstvu, ceni kostanja obrazovanja i stepenu odgovornosti praktikanta.

Kod nas 95% stomatologa nije investiralo verovatno ni dinar ili ako su sufinansirajuci neku smesnu svotu od par hiljada evra za celokupno skolovanje (raspitaj se koliko bi te kostalo da pozelis u USA da budes stomatolog). Ordinaciju pritom opremaju polovnom/zastarelom opremom, a liability tj. odgovornost im je - nula. Tesko da mozes da tuzis stomatologa za bilo sta (npr. da si dobio hepatitis kod njega), i dobijes ga za milion dolara.

Eto zasto u CH kosta 500 franaka vadjenje zuba a kod nas 20 eur, jer pokriva sve ovo.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 18:47 - pre 124 meseci
Ja sam u poslednjih mnogo godina, bio samo kod dve zubarke. Kod obe je besprekorna higijena

Jednokratna oprema
- kecelja za pacijenta, čaše, rukavice zubarke, svi špricevi i igle, crevo za pljuvačku, i siguran sam da sam još štošta zaboravio, ali sve šta se teoretski može

Predamnom iz sterilizatora vadi
- "Poslužavnik" sa ogledalcima, i ostalim jezivim zubarskim instrumentima. Ako treba još jedan poslužavnik, i taj je iz sterilizatora.

Prosto, ne znam šta bih teoretski mogao da pomislim da nije besprekorno. Žena ide kod svog zubara, nekoliko puta sam joj pravio društvo, i koliko sam mogao videti i kod njega je slično, tj. istovetno.

Cena zubarskih usluga je odraz platežne moći. Verujem da ima i onih (kao moja zubarka) koji su uložili u ordinaciju i opremu bar 30-50k€ ali, džaba ga bilo, običan popravak zuba ne može da naplati više od 25 - 35 €.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 19:27 - pre 124 meseci
Nije to nista. Ja cuo pricu od jedne zene koja je isla kod privatnika, da je zubar otisao u wc, izasao i nije oprao ruke. Normalno nije nosio rukavice. Ne pitajte kako ta zena zna da nije oprao ruke U lokalnom domu zdravlja zubarka radi bez rukavica, a prsti crni. Prava je muka da nadjes dobrog zubara. Na VMA sam imao operaciju umnjaka pre jedno mesec, mesec i nesto, odlucio sam se za VMA jer znam da je sve besprekorno. Kosta isto kao i kod lokalnih privatnika, u koje nemam poverenja, sto se tice sterilnosti, + put + cimanje, ali vredi svaki dinar.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 19:52 - pre 124 meseci
@ Java
jeste, menjaju čaše, cevčice, maramice i slične sitnice, vade poslužavnike iz sterilizatora i ostalo, ALI da li si obratio pažnju na bušilicu u koju se stavljaju ti nastavci ili onaj puster - prskalicu iz kod šiba vazduh i voda, ili lampu... To se ne stavlja u sterilizator, a izbalavi se i pipa rukama, pa onda sa novim pacijentom ispočetka, bez da se briše nekim dezinfekcionim sredstvom. Džaba sterilizacija u autoklavu kada se možeš zaraziti pljuvačkom i krvlju koja ostaje netaknuta na svim tim stvarima... Jeza.

I to sa rukavicama je vrhunski cinizam, kao u mesari, nosi rukavice šatro misliš u jbt al je ovde higijena, a realno ne skine ih ceo dan a sve vreme hvata pare, metle, kvake, češe b00lju i javlja se na telefon, i naravno pipa hranu... Ustvari stomatolozi ih nose zbog sebe, da ne navataju neku boleštinu.
Nije ni čudo što stomatologe kolege lekari ni ne smatraju pravim lekarima, u inostranstvu, a tek kod nas... Na stranu da su i ovi neka klasa uopšte...

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa10.02.2014. u 22:11 - pre 124 meseci
Citat:
da li si obratio pažnju na bušilicu u koju se stavljaju ti nastavci

Oni se pre upotrebe umacu u alkohol,za razliku od pomenutog frizera kojem ne pada napamet da alkoholom obrise masinicu ,cesalj ili makaze.
Cak i neki fancy.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa11.02.2014. u 08:35 - pre 124 meseci
"Ono" sa rukavicama nije nikakav vrhunski cinizam, jer, kao što rekoh - novi par rukavica pre svakog pacijenta. Moja zubarka ima medicinsku sestru - asistenta, koja odradi sve poslove tipa: telefon, sijalica, kvaka, a ako baš mora, da se uhvati nečega, skine i baci rukavicu, pa navuče novu. Mislim, veruj mi, nemam razloga da lažem. Nije mi ni rod ni pomoz-bog, plaćam usluge kod nje.

Što se tiče bušilice, prskalice i slično, zaista ne znam kako to radi, ali imajući u vidu da je sve ostalo besprekorno, verujem da se i to kod nje radi "onako-kako-treba-da-se-radi".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa11.02.2014. u 19:29 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd: "Ono" sa rukavicama nije nikakav vrhunski cinizam, jer, kao što rekoh - novi par rukavica pre svakog pacijenta. Moja zubarka ima medicinsku sestru - asistenta, koja odradi sve poslove tipa: telefon, sijalica, kvaka, a ako baš mora, da se uhvati nečega, skine i baci rukavicu, pa navuče novu. Mislim, veruj mi, nemam razloga da lažem. Nije mi ni rod ni pomoz-bog, plaćam usluge kod nje.

Ma super su rukavice ako se vodi računa o ostaloj higijeni predmeta koji se koriste u radu, ali džaba rukavice ako sa njima hvata krvavu turbinu, puster ili lampu koju je hvato/la dvesta puta u toku rada na prethodnim pacijentima, mislim, onda se svrha rukavica gubi, zar ne?
Ne kažem da pozitivnih primera nema, svaka čast, samo ja nisam imao sreću da koristim usluge takvih stomatologa, jer su očigledno takvi VEOMA retki.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa11.02.2014. u 19:52 - pre 124 meseci
Nisu!Moj stomatolog ih posle svakog pacijenta menja,kao i sestra.Pa danas i mehanicari koriste te rukaice.
 
Odgovor na temu

papens
Novi Sad

Član broj: 30433
Poruke: 71
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa11.02.2014. u 23:07 - pre 124 meseci
Citat:
Java Beograd:
"Ono" sa rukavicama nije nikakav vrhunski cinizam, jer, kao što rekoh - novi par rukavica pre svakog pacijenta. Moja zubarka ima medicinsku sestru - asistenta, koja odradi sve poslove tipa: telefon, sijalica, kvaka, a ako baš mora, da se uhvati nečega, skine i baci rukavicu, pa navuče novu. Mislim, veruj mi, nemam razloga da lažem. Nije mi ni rod ni pomoz-bog, plaćam usluge kod nje.

Što se tiče bušilice, prskalice i slično, zaista ne znam kako to radi, ali imajući u vidu da je sve ostalo besprekorno, verujem da se i to kod nje radi "onako-kako-treba-da-se-radi".

Radi se lako i jednostavno, recimo da je alkohol "prevazidjen" za prebrisavanje povrsina i koriste se sprejevi i maramice za dezinfekciju kao sto su:
http://www.denty-golddental.co...zinfekciju-povrsina-500ml.html
http://www.denty-golddental.co...amica-za-dezinf-ruku-40-1.html
mada svi istrumenti mogu da se sterilisu u autoklavu osim "prskalice" koja ne moze da se skine :)
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dynamic.sbb.rs.



+109 Profil

icon Re: (Ne)higijena kod stomatologa12.02.2014. u 00:09 - pre 124 meseci
Citat:
mada svi istrumenti mogu da se sterilisu u autoklavu osim "prskalice" koja ne moze da se skine :)

Mogu naravno, problem je što se NE sterilišu, o tome i pričamo ovde...
Citat:
Nisu!Moj stomatolog ih posle svakog pacijenta menja,kao i sestra.Pa danas i mehanicari koriste te rukaice.

A u toku rada na pacijentu, sa rukavicama ili bez, pipaju prljave predmete od prethodnog pacijenta, koje ne sterilišu u međuvremenu, pa onda sa tim rukama/vicama opet po tvojim ustima...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: (Ne)higijena kod stomatologa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9977 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.