Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zamrzivac mi zadaje muke

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Zamrzivac mi zadaje muke

[ Pregleda: 6919 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Zamrzivac mi zadaje muke26.01.2014. u 19:58 - pre 124 meseci
U pitanju je gorenje sanducar nije preterano mator,ako je bitno mogu pogledati koji je model, motor je NLE15KK.2
http://www.schiessl.com.ua/docs/danfoss/compressors/8.pdf
strana 50 na pdf-u

pre par dana je nestajala struja, kada je dosla verovatno je dosao prevelik napon, motor je "zalepio" i dva dana je zujao u prazno i zamrzivac se otopio. iskljucio sam ga iz struje, ukljucio i opet isto,zuji i ne krece, tek kada sam ga malo pustio da se odmori bez napona, onda ga je startovao.
e sad, problem je taj sto se motor odmah po ukljucenju ugrejao dosta, ne znam koliko je to normalno, takodje je radio oko 6 sati, usijao ga i dalje nije iskljucivao termostat i ako je unutra nabio led. zamrzivac uopste nije preterano pun, recimo 1/4 a za 6 sati bi trebalo da je zaledio ok i nabio dobar minus.
znaci ne iskljucuje ga ni kada bih okrenuo termostat na 0-1 a ima 6 podeoka (ima dugme za gasenje, brzo zamrzavanje i crvenu lampicu kada je temp niska)

sumnjam na termostat, jer ne klika kada se okrece a mozda i nije takav model, sve u svemu ne iskljucuje a trebalo bi, takodje mi je cudno sto motor ne startuje ako se iscupa iz struje i ponovo ubode.
vidim na ovoj semi da motor ima starter, unutar njega neki prekidac koji ide na termostat, ali koliko sam video ako crkne starter logicno je da ne startuje ni motor a ne da se samo odrazi na termostat.

sta mi je raditi, ima li neko ideju sta ne valja ovde? pod znakom pitanja je kako se 2 dana "zujanja" odrazilo na motor i kalemove



 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke26.01.2014. u 20:08 - pre 124 meseci
Citat:
takodje mi je cudno sto motor ne startuje ako se iscupa iz struje i ponovo ubode


To je normalna pojava kod "obicnih" kompresora.Zato termostati ne mere temperaturu prostora nego isparivaca.Motor radi,sa jedne strane stvori veliki pritisak.Ti ga iskljucis i ukljucis,ali on ne moze da pokrene klip zbog tog pritiska.Krenuce tek kad se pritisak u sistemu izjednaci (koliko toliko).Postoje i verzije kompresora koje mogu uvek da se pokrenu,ali se takvi kompresori koriste u profesionalnim uredjajima (hladnjace,komore,vitrine...).
Za pocetak ubaci neki termometar u zamrzivac (nemoj da ga naslanjas na zidove nego ga stavi npr na sredinu) cisto da se vidi koja je temperatura postignuta jer to sto je "nabio led" nije dovoljna informacija (treba da bude minimum -18 stepeni).
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke26.01.2014. u 20:56 - pre 124 meseci
izvinjavam se na pogresnom pdf-u

ok, stavicu termometar pa cu javiti temperaturu
nisam imao pojma da je minimum -18c
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke26.01.2014. u 23:46 - pre 124 meseci
-10c

ostavicu ga preko noci da vidim hoce li smanjiti temperaturu jos,brine me sto motor radi toliko dugo

pre ovog defekta je radio ok, iskljucivao je, sada se ponasa kao da je ispustio freon ili motor mozda ne nabija kompresiju
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 13:25 - pre 124 meseci
dezurao sam sinoc pored njega :)

1AM -10c
3AM -12c
6AM -15c
10AM -20c

u 10am sam termostat okrenuo sa 1 na malo manje da vidim hoce li ga iskljuciti i jeste, vratio sam ponovo na 1 i ostavio da proverim da li ce ukljucivati ponovo, u 1pm sam video da je ukljucio i radi a temperatura se za tih 3 sata povecala sa -20 na -15.

da li je normalno da ovako sporo spusta temperaturu iz sata u sat i da je dize kada ne radi?
ako je podeok 1 za -20c ili manje, pitam li se za sta je namenjen podeok 6 tek, -50c ?
gume dihtuju, freona izgleda da ima cim zamrzava ....
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 15:22 - pre 124 meseci
Moze biti da je izolacija propala ili da se termostat ulenjio.Da li su se namirnice skroz otopile kad je "zatajio"?
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 15:29 - pre 124 meseci
pa posle minimum 2 dana kako nije radio naravno da jesu :)
vidis kako za 3 sata poraste temperatura za 5c ako ne radi
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 18:18 - pre 124 meseci
E vidis,zbog toga radi tako.Na nalepnici na kucistu pise koliko kg namirnica moze da zamrzne za x sati.Posto je tebi sve bilo otopljeno,termostat iskljuci,ali te namirnice u sustini "greju" jer njihova temperatura jos nije dostigla tih -18.Cisto da znas,kad stavljas vecu kolicinu namirnica koje nisu zamrznute (kao sto je ovaj tvoj slucaj npr),potrebno je ukljuciti "super" prekidac na 24h.Posle toga ga iskljuciti tj prebaciti u auto rezim.
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.aDSL.Verat.Net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 18:32 - pre 124 meseci
ok, ispraticu sta se desava.

nije zamrzivac uopste pun, mislim da uticaja na gubitak hladnoce ima to sto je folija na dnu zaparana necim, letos sam ga pomerao jer je ispod na plocicama pocrneo od kodenza, sto on sto plocice, oprao to I zalepio deo koji je da kazem ostecen
sutra cu lepo da ga otopim, operem, pa da zalepim unutra na dno I odozdo sa druge strane aluminijumsku foliju

gledam po forumima I na specifikacijama novih zamrzivaca kazu da je temperatura od -18 do -20 propisana za zamrzavanje hrane, a da svaki podeok na termostatu oznacava -6c.
to bi znacilo da mi na jedinici treba da radi na -6, dvojika -12, sestica -36c.
a kod mene je na kecu -20c

pomenuo si sondu koja meri T isparivaca, kod mene je ona u zidu zamrzivaca, zar to ne znaci da meri temperaturu prostora

hvala ti na interesovanju da mi pomognes
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 18:58 - pre 124 meseci
U zidu je isparivac,u zidu je sonda,znaci kao sto rekoh...
Ako je dno sa spoljne strane bilo mokro,izolacija nije kako treba.Ako ga vec praznis zbog ciscenja,stavi ispod njega stiropor od 5cm,to ce mu pomoci mnogo vise od folije.
To za temperaturu od po 6 stepeni nije tako kako si procitao.Na termostatu pise u kojem temperaturnom opsegu radi,znaci od -x do -y.Ako je losa izolacija,kompresor ce nekako i nagurati temperaturu isparivaca na zadatu,ali se temperatura u samoj kutiji nece toliko drasticno menjati
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.aDSL.Verat.Net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 19:12 - pre 124 meseci
to je I meni palo na pamet za stiropor :)
mislim da nije toliko visok da moze da stane 5cm ispod ali provericu. treba uvek staviti nesto na dno zamrzivaca, nestane struje on otopi, pa kad zaledi zalepi se nesto za foliju I ako pokusa da se skine osteti se I ona, danas se to sve pravi da traje sto krace. zato u selu bosch frizider od 60 I kusur godina radi ko zmaj.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 19:18 - pre 124 meseci
Nema veze sto nije toliko visok (nijedan nije),iskroj stiropor po meri zamrzivaca i stavi zamrzivac na njega.
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.aDSL.Verat.Net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke27.01.2014. u 19:27 - pre 124 meseci
ok ti si majstor :D ,majstore treba slusati
 
Odgovor na temu

fox_87
Beograd

Član broj: 242962
Poruke: 97
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke29.01.2014. u 15:32 - pre 124 meseci
kad se bio odledio bio sam toliko pametan da ne proverim da li ima vode ,pa kada sam ukljucio dole je zakovao u led

ubacio sam stiropor peticu odozdo,unutra na dno sam stavio aluminijumsku foliju ,jel folija nece da steti, koliko mi je poznato system hladjenja je samo po zidovima sanduka?
drzi ga sada na -15c, retko ukljucuje I pravi duze pauze,mislim da je ovo ok temperatura, ili da povecam na 2 podeok?
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zamrzivac mi zadaje muke29.01.2014. u 16:30 - pre 124 meseci
Pojacaj ga dok ne nagura -18.Folija ne smeta.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Zamrzivac mi zadaje muke

[ Pregleda: 6919 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.