Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2427523 | Odgovora: 7198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alexjo85
Zastava Oruzje

Alexjo85
Član broj: 345841
Poruke: 42
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:12 - pre 41 meseci
Hvala svima na svim savetima.. Imalo je korisnih.. Izgleda da sam uspeo da ispustim vazduh iz sistema... A ovim majstorima pojedinim sto kritikuju mene i moja pitanja poput nisi procitao 200 strana, nisi racunao matematicki koliko treba peleta da se ubaci i ostalo... Mogu da ih se zahvalim prvo na javljanju i ubuduce ne moraju jer ocito izigravaju pametnjakovice... Posto ne kapiraju da je meni ovo prva pec na pelet da se nisam susretao i da ovde izlazem svoje probleme i ucim kako radi i kako da je fino nastelujem... Tako da se od mene ne ocekuje da radim proracun gubitka toplote i racunjanje potrosnje peeleta i ostalo.. Ja sam inzenjer informatike po strucu, radim u velikoj firmi gde ima svakakvih.. I kad mi dodje lice koje nema znanja iz oblasti informatike kao ja, ne napadam ga sto ne zna da radi na serverima, aktivni direktorijum, sql menagment i ostalo, nego saslusham i pomognem ako mogu.. Tako da je apsurdno da ja racunam sta i koliko treba jer nemam tu kolicu znanja, da imam ne bih trazio ovde pomoc... Hvala svima jos jednom
 
Odgovor na temu

tommytom
preduzetnik
tomy

Član broj: 334119
Poruke: 369
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:13 - pre 41 meseci
@FelipE
E nek' si im rek'o... ;-) Malo da razdrmamo temu, nije na odmet. Napisah i ja vise puta da je potrebno temu procitati od pocetka, al slaba vajda... P.S. sto se tice potrosnje, moram malo da se ukljucim... veruj mi, ispod 1kg/h je kod mene. Od 6 ujutru do 22.30h, temp vode 64 za sad, posle mesnog ka radijatorima nekih 41..42c (ti i Zoki znate o cemu pisem). Dakle, za 16,5 sati rada bez prestanka, ne potrosim ceo dzak (iskljucen je Stand by). Od tih 16,5 h pecka vrv nekih 14h radi u modulaciji
Commo 15... Stan 66m2... 4-kraki mesni i pumpa u radijatorskom krugu... Termo glave digitalne...
Bezicni c7rf (kontrolise pumpu u radijatorskom krugu)... Bojler 80l u kotlovskom krugu sa
"automatikom"
 
Odgovor na temu

Petrenj
Milos Petrenj
Vlasotince

Član broj: 341119
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:13 - pre 41 meseci
Mozda je nezgodno sto se sad ubacujem u sred ove zgodne mini rasprave :) Al stavno vidim ovde po forumu kako je voda u kotlu 60c i da ispod toga ne bi trebalo zbog toga i toga. Ja sam probao sve moguce kombinacije. i kako god da postavim parametre meni je temperature vode tipa 52-3 pa se neretko spusti i ispod 50c. Uglavnom je u modulaciji. Postigne odredjenu sobnu temperaturu i tako stoji. Menjao sam i da juri temperaturu kotla ( 60c) al on opet tera svoje.
Sve zivo sam isčitao ovde, isprobao. Generalno sam zadovoljan i potrosnjom i toplotom ali eto to sto svi kazu da ne valja zbog kondenzacije i zbog dugovecnosti kotla.
 
Odgovor na temu

randda
Marko Randic
snimatelj
RTS
Novi Pazar, Srbija

Član broj: 341608
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:20 - pre 41 meseci
Citat:
FelipE Pirot:
@zoran.mika
Zoki ogradio sam se napisavsi da je mozda drugacije kod omanjih sistema sa malom kvadraturom.
Kod onih sa preko nzm 90m2 ili 100, neka napisu ako gresim u vezi sa temperaturom vode da se ne krece okolo 50ak stepeni.

Najnormalnije je da pec/kotao "trosi" najmanje kada je ugašen :-)
U pitanju se dovodi samo konfor grejanja. Zato je i bitna kvadratura i velicina sistema/broj radijatora, količina vode i toplotni gubitci
Ljudi previše ocekuju, da se od pola džaka peleta greju ceo dan. Budimo realni

@randda
Ne osecajte se prozvanim.
Vise njih je spomenulo zamrzavanje radijatora, te mi je to upalo u oko.
Kolko god da je losa izolacija, a ako se u kuci zivi tj stanuje, ne mogu da poverujem da bi mogla da zaledi voda u sistemu, osim mozda da uopšte nije grejano cele sezone i da se u kuci ne stanuje


Majstori su mi rekli konkretno za radijator koji ne greje da se podesi na pahuljicu da ne bi zaledio ako se zatvori skroz. Nisam mislio da zalede generalno. To je vec apsurdno.

U mom slucaju pec 23kw trosi dva dzaka od 6-23h, prati T vode koja je podesena na 65 C. Podno grejanje u kombinaciji sa 3 radijatora, susacem i bojlerom. Povrsina grejanja 136m2. Temperatura vode dodje do maksimalnih 63C. Mesni ventil podesen na 3.
Commo Compact 23 kw
Prizemna kuca 135 m2
Podno grejanje 50 m2, 3 radijatora po 160 cm, susac i bojler
Mesni ventil 3 kraka IVAR, HERZ termo glave na radijatorima
PVC stolarija, nemam fasadu, ploca izolovana vunom 5 cm
Pec u kotlari koja se lepi uz kucu
 
Odgovor na temu

vladimir1981
Vladimir Šaponjić
Komercijala
Nelt
Priboj

Član broj: 340876
Poruke: 172
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:27 - pre 41 meseci
Citat:
tommytom:
@FelipE
E nek' si im rek'o... ;-) Malo da razdrmamo temu, nije na odmet. Napisah i ja vise puta da je potrebno temu procitati od pocetka, al slaba vajda... P.S. sto se tice potrosnje, moram malo da se ukljucim... veruj mi, ispod 1kg/h je kod mene. Od 6 ujutru do 22.30h, temp vode 64 za sad, posle mesnog ka radijatorima nekih 41..42c (ti i Zoki znate o cemu pisem). Dakle, za 16,5 sati rada bez prestanka, ne potrosim ceo dzak (iskljucen je Stand by). Od tih 16,5 h pecka vrv nekih 14h radi u modulaciji


Imam commo 15, stan cca 65m2.Radi mi zadnjih dana neprestano, tj 24h i prosečna potrošnja je cca 850g po satu.

Alfa Commo 15
Stan 65m2
4 radijatora
120x60
120x60
110x60
60x60
Sušač
Caleffi antikondenzacioni ventil na 55C

 
Odgovor na temu

tommytom
preduzetnik
tomy

Član broj: 334119
Poruke: 369
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:35 - pre 41 meseci
@vladimir 1981
Znaci, uspeo si da nastelujes fino alficu... 😉
Commo 15... Stan 66m2... 4-kraki mesni i pumpa u radijatorskom krugu... Termo glave digitalne...
Bezicni c7rf (kontrolise pumpu u radijatorskom krugu)... Bojler 80l u kotlovskom krugu sa
"automatikom"
 
Odgovor na temu

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:45 - pre 41 meseci
Citat:
Alexjo85:
Hvala svima na svim savetima.. Imalo je korisnih.. Izgleda da sam uspeo da ispustim vazduh iz sistema... A ovim majstorima pojedinim sto kritikuju mene i moja pitanja poput nisi procitao 200 strana, nisi racunao matematicki koliko treba peleta da se ubaci i ostalo... Mogu da ih se zahvalim prvo na javljanju i ubuduce ne moraju jer ocito izigravaju pametnjakovice... Posto ne kapiraju da je meni ovo prva pec na pelet da se nisam susretao i da ovde izlazem svoje probleme i ucim kako radi i kako da je fino nastelujem... Tako da se od mene ne ocekuje da radim proracun gubitka toplote i racunjanje potrosnje peeleta i ostalo.. Ja sam inzenjer informatike po strucu, radim u velikoj firmi gde ima svakakvih.. I kad mi dodje lice koje nema znanja iz oblasti informatike kao ja, ne napadam ga sto ne zna da radi na serverima, aktivni direktorijum, sql menagment i ostalo, nego saslusham i pomognem ako mogu.. Tako da je apsurdno da ja racunam sta i koliko treba jer nemam tu kolicu znanja, da imam ne bih trazio ovde pomoc... Hvala svima jos jednom



Slusaj prijatelju, mogu ja sa tobom i oko informatike da razgovaram, nikakav problem, nije meni ovo sa grejanjem iz skole, znas.
I ja sam se ko i ti ovde prvi put susreo sa ovim kotlovima, sad mi je sesta sezona.
Vidim da te pogodilo, ne marim. Sve sto sam ti napisao i kritikovao te, uradio sam da ti pomognem i dam smernice kako treba.
Da izigravam pametnjakovica ko sto kazes, ne pogadja me jer gresis. Na ovoj temi sam medju iskusnijima sa znanjem i pomogao sam ne znam ni ja na koliko njih, ali su oni za razliku od tebe bili stvarno u problemu te su bili voljni i da saslusaju i razumeju o cemu im govorim.
Ja sam ti ukazao na neke greske, ti nemoras tako, slobodno glavom kroz zid.
Samo znas kad ces da fino narihtas kotao a da ne odradis taj matematicki deo i vaganje peleta za ubacivanje po sekundi ???
Zbog takvih osoba koje ne prihvataju kritiku i savet, vise nisam ni aktivan, jer stalno covek treba da se ponavlja ko pokvareni gramofon, a ima sve lepo napisano u tih 200 strana. Ali to vise govori o vama nego o meni
Srecno grejanje drug, skapiraces sve ovo sto sam ti napisao posle odredjenog vremena, nije to na kraju krajeva kakav bauk, naučićes sigurno.
Al zasto da bude lakse kada moze i teze :-)
Pozdrav
 
Odgovor na temu

vladimir1981
Vladimir Šaponjić
Komercijala
Nelt
Priboj

Član broj: 340876
Poruke: 172
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:45 - pre 41 meseci
@tommytom
Ukoliko ne bih grejao 24h sigurno bih trošio cca 5kg manje po danu nego sad al sad imam stalno zagrejan stan. Radio sam mali experiment i nije se loše pokazalo. Smanjio sam čašicu za pelet pa sad, mislim, bolje gori na manjim snagama a i na većim.
Alfa Commo 15
Stan 65m2
4 radijatora
120x60
120x60
110x60
60x60
Sušač
Caleffi antikondenzacioni ventil na 55C

 
Odgovor na temu

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 19:59 - pre 41 meseci
Citat:
randda:
Citat:
FelipE Pirot:
@zoran.mika
Zoki ogradio sam se napisavsi da je mozda drugacije kod omanjih sistema sa malom kvadraturom.
Kod onih sa preko nzm 90m2 ili 100, neka napisu ako gresim u vezi sa temperaturom vode da se ne krece okolo 50ak stepeni.

Najnormalnije je da pec/kotao "trosi" najmanje kada je ugašen :-)
U pitanju se dovodi samo konfor grejanja. Zato je i bitna kvadratura i velicina sistema/broj radijatora, količina vode i toplotni gubitci
Ljudi previše ocekuju, da se od pola džaka peleta greju ceo dan. Budimo realni

@randda
Ne osecajte se prozvanim.
Vise njih je spomenulo zamrzavanje radijatora, te mi je to upalo u oko.
Kolko god da je losa izolacija, a ako se u kuci zivi tj stanuje, ne mogu da poverujem da bi mogla da zaledi voda u sistemu, osim mozda da uopšte nije grejano cele sezone i da se u kuci ne stanuje


Majstori su mi rekli konkretno za radijator koji ne greje da se podesi na pahuljicu da ne bi zaledio ako se zatvori skroz. Nisam mislio da zalede generalno. To je vec apsurdno.

U mom slucaju pec 23kw trosi dva dzaka od 6-23h, prati T vode koja je podesena na 65 C. Podno grejanje u kombinaciji sa 3 radijatora, susacem i bojlerom. Povrsina grejanja 136m2. Temperatura vode dodje do maksimalnih 63C. Mesni ventil podesen na 3.


Imate vremena pred sobom, probajte jedan mesec da ne grejete bojler, i pratite potrosnju struje a i peleta.
Pa to isto kada grejete boljer, s tim sto ce racun za struju da bude manji mozda oko 1000din i kusur.
Kada se sve sabere i oduzme, bolje je da grejete bojler strujom.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

randda
Marko Randic
snimatelj
RTS
Novi Pazar, Srbija

Član broj: 341608
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 20:22 - pre 41 meseci
@FelipE Pirot
Nije meni problem da grejem bojler na struju. Nego moja instalacija ide kroz pod i linija od bojlera ide kroz manje kupatilo. Ne svidja se ni meni da grejem bojler ovako. Razmisljao sam da zakacim manji susac umesto bojlera da bih imao i grejanje u manjem kupatilu.
Commo Compact 23 kw
Prizemna kuca 135 m2
Podno grejanje 50 m2, 3 radijatora po 160 cm, susac i bojler
Mesni ventil 3 kraka IVAR, HERZ termo glave na radijatorima
PVC stolarija, nemam fasadu, ploca izolovana vunom 5 cm
Pec u kotlari koja se lepi uz kucu
 
Odgovor na temu

Alexjo85
Zastava Oruzje

Alexjo85
Član broj: 345841
Poruke: 42
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 20:53 - pre 41 meseci
Citat:
FelipE Pirot:
Citat:
Alexjo85:
Hvala svima na svim savetima.. Imalo je korisnih.. Izgleda da sam uspeo da ispustim vazduh iz sistema... A ovim majstorima pojedinim sto kritikuju mene i moja pitanja poput nisi procitao 200 strana, nisi racunao matematicki koliko treba peleta da se ubaci i ostalo... Mogu da ih se zahvalim prvo na javljanju i ubuduce ne moraju jer ocito izigravaju pametnjakovice... Posto ne kapiraju da je meni ovo prva pec na pelet da se nisam susretao i da ovde izlazem svoje probleme i ucim kako radi i kako da je fino nastelujem... Tako da se od mene ne ocekuje da radim proracun gubitka toplote i racunjanje potrosnje peeleta i ostalo.. Ja sam inzenjer informatike po strucu, radim u velikoj firmi gde ima svakakvih.. I kad mi dodje lice koje nema znanja iz oblasti informatike kao ja, ne napadam ga sto ne zna da radi na serverima, aktivni direktorijum, sql menagment i ostalo, nego saslusham i pomognem ako mogu.. Tako da je apsurdno da ja racunam sta i koliko treba jer nemam tu kolicu znanja, da imam ne bih trazio ovde pomoc... Hvala svima jos jednom



Slusaj prijatelju, mogu ja sa tobom i oko informatike da razgovaram, nikakav problem, nije meni ovo sa grejanjem iz skole, znas.
I ja sam se ko i ti ovde prvi put susreo sa ovim kotlovima, sad mi je sesta sezona.
Vidim da te pogodilo, ne marim. Sve sto sam ti napisao i kritikovao te, uradio sam da ti pomognem i dam smernice kako treba.
Da izigravam pametnjakovica ko sto kazes, ne pogadja me jer gresis. Na ovoj temi sam medju iskusnijima sa znanjem i pomogao sam ne znam ni ja na koliko njih, ali su oni za razliku od tebe bili stvarno u problemu te su bili voljni i da saslusaju i razumeju o cemu im govorim.
Ja sam ti ukazao na neke greske, ti nemoras tako, slobodno glavom kroz zid.
Samo znas kad ces da fino narihtas kotao a da ne odradis taj matematicki deo i vaganje peleta za ubacivanje po sekundi ???
Zbog takvih osoba koje ne prihvataju kritiku i savet, vise nisam ni aktivan, jer stalno covek treba da se ponavlja ko pokvareni gramofon, a ima sve lepo napisano u tih 200 strana. Ali to vise govori o vama nego o meni
Srecno grejanje drug, skapiraces sve ovo sto sam ti napisao posle odredjenog vremena, nije to na kraju krajeva kakav bauk, naučićes sigurno.
Al zasto da bude lakse kada moze i teze :-)
Pozdrav


Ne znam sta da kazem osim bravo.... Ne pada mi napamet ko malo dete da se sad ubedjujem ne znas ti nista ja znam itd.. Ti si bre car... Oko grejanja znas vise od mene, al cak znas i oko informatike i ako ne znas nivo mog znanja... Al eto imas taj dar da si ocigledno tata u svemu 😁

Naravno da nije kotao neka matematika ili bauk kako kazea i naravno da cu da je skontam, samo sto ne mogu za mesec dana koliko je koristim.. Mozda i ja posle 6 godina koriscenja kao ti budem car pa zajebavam ovde ljude... I ako nisi lepo video zahvalio sam ti se i na odgocoru i na sugestijama... Procitacu tih 200 strana... Nije problem.... Ali pomoc vise necu traziti jer vidim da ima iskompleksiranih.... Logicnije mi je bilo da napisem konkretno svoj problem nego da citam 350 strana i pitanje dal bi naisao na taj problem kakav ja imam... Ali eto od sad ne pitam nista vise, saamo citam... I to je to..
Svako dobro.. Uzivaj
 
Odgovor na temu

V0JKAN

V0JKAN
Član broj: 199240
Poruke: 505
net172-33-245-109.mbb.telenor.rs.



+26 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 21:02 - pre 41 meseci
Uh.
Baš sam dosta propustio izgleda.
Za veterane:
Nemojte odmah da reagujete naglo..
Stvarno baš mnogo vremena treba da se pročita cela tema. Očekivano je da novajlije žele instant rešenje., ali kao što p rekoh svaki sistem je priča za sebe... Nema dve iste varijante. Svi smo mi na početku mnogo trošili. Kao i većina i ja sam dosta ovde naučio. E sad želje i prohtevi su jedno a mogućnosti drugo.

Ja sam se standardo opremio sa 4 palete peleta "Crown Forest" hoću da mi bude toplo, sa daljinskim, da juri vodu ili šta god... Mora da se loži. Sad je tek početak zime i podešavanja su takva, kakva su. Kad bude udario minus i prava zima onda druga podešavanja i eto.
Naravno da treba štedeti, ali da stavljam izolaciju na kući staroj preko 100 godina, neću. Ona treba da sačuva svoj izgled jer to i zaslužuje.
I kad nisam grejao sprat prve godine(zavrnuto do kraja) radijatori nisu smrzavali. Tako da je taj "majstor" mislio na smrzavanje kod objekata gde grejanje uopšte ne radi. Sa druge strane postoji i antifriz sa sisteme (u Etažu), pa ko voli neka izvoli.

Commo Compact 23KW
Dva objekta (40+50m2), prelazne cevi 3m (izolovano)
Bez izolacije,drveni prozori.
(21,4), panelni radijatori 7,3m (6kom), sušač, termoglave,
meh.mešni ventil, bežični sobni termostat Salus.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 22:22 - pre 41 meseci
Citat:
FelipE Pirot:
Samo da se nadovezem na prethodni post, a vezano je za potrosnju.

T vode u sistemu nebi trebalo da je ispod 60 stepeni, ako hocete da očuvate vaše ne tako jeftine kotlove spram potrosnje malo vise peleta u odnosu na potroseni pelet.
Pozeljno je da je barem 65, kako bi se izbeglo orosavanje i kondenzacija. Matematiku izvedite sami, dal da ustedis 2-3 hiljade godisnje (i to mozda) i koristis kotao barem 10ak godina bez problema, ili da ih usparas a da vek kotla bude upola. Em sto se lakse cisti, o tome necu...

Kolege sa sobnim termostatima o tome mogu da sanjaju, osim mozda omanjih sistema i malom kvadraturom. Kod ostalih je T vode negde oko 50ak stepeni, sto je apsurdno.


Citat:
Petrenj:
Mozda je nezgodno sto se sad ubacujem u sred ove zgodne mini rasprave :) Al stavno vidim ovde po forumu kako je voda u kotlu 60c i da ispod toga ne bi trebalo zbog toga i toga. Ja sam probao sve moguce kombinacije. i kako god da postavim parametre meni je temperature vode tipa 52-3 pa se neretko spusti i ispod 50c. Uglavnom je u modulaciji. Postigne odredjenu sobnu temperaturu i tako stoji. Menjao sam i da juri temperaturu kotla ( 60c) al on opet tera svoje.
Sve zivo sam isčitao ovde, isprobao. Generalno sam zadovoljan i potrosnjom i toplotom ali eto to sto svi kazu da ne valja zbog kondenzacije i zbog dugovecnosti kotla.


I kod mene je temperatura vode oko 50 stepeni, najvise sto sam video je da je stigla do 57, i digao sam ruke od jurenja temperature, jer je jako tesko uskladiti da bude 60 stepeni u kotlu a da pritom ne bude prevruce u kuci.

Ako znas neku foru kako to da izvedem podeli sa nama.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

V0JKAN

V0JKAN
Član broj: 199240
Poruke: 505
net172-33-245-109.mbb.telenor.rs.



+26 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno03.12.2020. u 22:47 - pre 41 meseci
Ih bre @bakara
Kamo sreće da je kod svih nas kao kod tebe gde bi nam kraj bio.

To je više nego odlično.

Možeš da se igraš i sa periodom ubacivanja peleta, količine a i snage. Nije uvek pravilo da mora da radi na petici. Barem ne bi bio u tvom slučaju.


Commo Compact 23KW
Dva objekta (40+50m2), prelazne cevi 3m (izolovano)
Bez izolacije,drveni prozori.
(21,4), panelni radijatori 7,3m (6kom), sušač, termoglave,
meh.mešni ventil, bežični sobni termostat Salus.
 
Odgovor na temu

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 01:34 - pre 41 meseci
Citat:
bakara:
Citat:
FelipE Pirot:
Samo da se nadovezem na prethodni post, a vezano je za potrosnju.

T vode u sistemu nebi trebalo da je ispod 60 stepeni, ako hocete da očuvate vaše ne tako jeftine kotlove spram potrosnje malo vise peleta u odnosu na potroseni pelet.
Pozeljno je da je barem 65, kako bi se izbeglo orosavanje i kondenzacija. Matematiku izvedite sami, dal da ustedis 2-3 hiljade godisnje (i to mozda) i koristis kotao barem 10ak godina bez problema, ili da ih usparas a da vek kotla bude upola. Em sto se lakse cisti, o tome necu...

Kolege sa sobnim termostatima o tome mogu da sanjaju, osim mozda omanjih sistema i malom kvadraturom. Kod ostalih je T vode negde oko 50ak stepeni, sto je apsurdno.


Citat:
Petrenj:
Mozda je nezgodno sto se sad ubacujem u sred ove zgodne mini rasprave :) Al stavno vidim ovde po forumu kako je voda u kotlu 60c i da ispod toga ne bi trebalo zbog toga i toga. Ja sam probao sve moguce kombinacije. i kako god da postavim parametre meni je temperature vode tipa 52-3 pa se neretko spusti i ispod 50c. Uglavnom je u modulaciji. Postigne odredjenu sobnu temperaturu i tako stoji. Menjao sam i da juri temperaturu kotla ( 60c) al on opet tera svoje.
Sve zivo sam isčitao ovde, isprobao. Generalno sam zadovoljan i potrosnjom i toplotom ali eto to sto svi kazu da ne valja zbog kondenzacije i zbog dugovecnosti kotla.


I kod mene je temperatura vode oko 50 stepeni, najvise sto sam video je da je stigla do 57, i digao sam ruke od jurenja temperature, jer je jako tesko uskladiti da bude 60 stepeni u kotlu a da pritom ne bude prevruce u kuci.

Ako znas neku foru kako to da izvedem podeli sa nama.


Nisam propratio da li imas termoglave na radijatorima. One rešavaju taj problem.
Nema tu neke fore, niti sam ja tu nesto sam izmislio.
Potrebno je samo jos dodatno ulaganje za par stvarčica da sve funkcioniše kao što treba a da pritom imas komfor kod grejanja i ustedu u potrošnji, koja mozda i nije tako velika, ali je vise bitno da sve funkcioniše kako bog zapoveda.

Na postojeci sistem (a tako je kod velike većine), je potrebno dodati jos hidroskretnicu, pomoću koje se sistem grejanja podeli na 2 kruga :kotlovski i radijatorski.
Na takav nacin se postiže da u kotlovskom krugu voda bude preko 70 stepeni, kod mene je npr 72, sto je idealno za kotao, a poste skretnice - u radijatorskom krugu temperaturu vode mozes da odredjujes sam, po potrebi i želji, tj na osnovu toplotnih gubitaka kuće. Kod mene je polaz tj temperatura vode ka radijatorima 42 °C, konstantno. Mada imam mogucnost preko automatike da se ta temperatura vode menja na osnovu spoljašnje temperature, i krece se od 35° kada je spoljašnja recimo 10-12 stepeni, pa sve do 50 i više, ako je spoljnja - 10 i jače.
Ko nece dodatna ulaganja, ta automatika i nije tolko bitna, moze se rucno odrediti polaz na željenu temperaturu na trokrakom mesnom ventilu, koji stoji tj ide odmah nakon hidro skretnice. Njegova je uloga da mesa vodu od 70° sa vodom iz povrata koja je hladna jelte (od 20° na pocetku kada se pali grejanje pa navise), i dobija se T vode za radijatore od npr 45°C. Moze da se sedi na radijatorima bez da izgoris guzu, ali ono sto je bitno ustvari je da hladnija voda, ovde je to 45°, ima manji gubitak toplote od vode koja ide ka radijatorima od npr 65°. Mnogo bitna stvar.
Ako je polaz npr 45, povrat ce biti oko 41 ili 42°C.
Dok ako je polaz 65, povrat ce biti oko 52, gore dole stepen ili dva.
Neko ce reci sta je to, briga me... Ali za kotao nije isto tj svejedno da dogreje vodu za 3 ili 4 stepena, ili da je dogreje za 12 ili 13 stepeni. Tako da se to verovali ili ne, odrazava i na potrošnju peleta. Pritom, sve je po propisu, kotao uziva sa 72°C vode, povrat mu je preko 66. U radijatore se šalje željena temperatura vode, a na osnovu toplotnih gubitaka.
Uz sve ovo dosad, i dalje savetujem da se stavi termostatski trokraki ventil u kotlovskom krugu od 60° zbog razlike u temperaturama vode kada se kotao pali i pocinje da radi.
Od izdataka je na teret i jos jedna pumpa koja gura vodu u radijatorskom krugu, i to bi bilo to.

Sve ovo potkrepljujem ranijm postovima u kojima sam slikama sve ovo dokumentovao, sa temperaturama vode, pa koga zanima neka potrazi unazad na ovoj temi, i moze da postavi link, za one koji hoće sve nalomeno, kao npr poneki inzinjeri informatike koji pored svog nazovi obrazovanja ustvari nemaju opštu kulturu i mrzi ih da se dalje edukuju, jer te prve 200 i kusur strane na ovoj temi bi trebalo da stoje u uputstvu za ove nase kotlove.
Da ne govorim o tome da su i iz same firme Alfa plam prepisivali naše podvige i uspehe u otklanjanju problema i implementirali ih na novijm generacijama kotlova!!!
Ja o tome tolko, hvala na pažnji.
 
Odgovor na temu

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 02:27 - pre 41 meseci
Citat:
V0JKAN:
Ih bre @bakara
Kamo sreće da je kod svih nas kao kod tebe gde bi nam kraj bio.

To je više nego odlično.

Možeš da se igraš i sa periodom ubacivanja peleta, količine a i snage. Nije uvek pravilo da mora da radi na petici. Barem ne bi bio u tvom slučaju.



Pozdrav stari druže
Izvini na tonu. ali molim te da mi objasniš šta je to kod Bakare što je tolko dobro?
Čovek očigledno da ima problem, dal u postavkama parametara, kvalitetu peleta, instalaciji ili je druge prirode, jer T vode ne može da podigne na i iznad 60°.
Molim te objasni

@bakara
-Termoglave na radijatorima pod obavezno, i njima regulises T u sobama ponaosob
-termostatski trokraki ventil @60°na povratu u kotao-obavezno
-vaganje peleta kada kotao ne radi, da bi se odredio unos u gramima po sekundi, i sa time dalje stelujes snage kotla i brzine vetra po snagama, ima objasnjenje negde na pocetku teme dato od Maksa RS, pratis takodje izled vatre na prvim snagama kroz "špujunku", ostale povecas linearno a takodje i vetar tj brzinu obrtaja ventilatora
Znači Mora matematika iako se obrazovani pametnjakovici podsmevaju (lenjost i Velika samouverenost)
Osnova
A ako hoces dalje, što ti toplo savetujem, komfor ušteda i sve to, imas u prethodnom postu :hidroskretnica, trokraki mesni ventil, dodatna pumpa i to je to.
Staviš jos par termometra ako hoćeš i svojim očima da gledaš temperature vode na polazima i povratima i uzivas.
Moze i bez dodatne automatike ali sa njom bukvalno samo sipas pelet i čistis pepeo, tako da je to opciono

I ne pustati svakojake "majstore" da odrade prepravke!
Samo provereno. Neznas kakve sve probleme ljudi imaju zbog takvih.
Sve najbolje želim
Svima
 
Odgovor na temu

V0JKAN

V0JKAN
Član broj: 199240
Poruke: 505
net172-33-245-109.mbb.telenor.rs.



+26 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 06:08 - pre 41 meseci
@FelipE Pirot
Pozz druže
bakara se žali da mu je prevruće kada juri temperaturu od 60, što po meni nije loše u odnosu na one koje se teško ugreju a ganjaju temperaturu..
Da.. Nije napisao da li ima T. glave, pa i sa običnim mehaničkim trokrakim (koji je i najjeftiniji) bi mu završavalo posao, a postigao bi i cilj da peć radi iznad 60C. Može da pomeri i Temperatu paljenja pumpe npr. na 55C
Commo Compact 23KW
Dva objekta (40+50m2), prelazne cevi 3m (izolovano)
Bez izolacije,drveni prozori.
(21,4), panelni radijatori 7,3m (6kom), sušač, termoglave,
meh.mešni ventil, bežični sobni termostat Salus.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 11:56 - pre 41 meseci
Citat:
FelipE Pirot:
Pozdrav stari druže
Izvini na tonu. ali molim te da mi objasniš šta je to kod Bakare što je tolko dobro?
Čovek očigledno da ima problem, dal u postavkama parametara, kvalitetu peleta, instalaciji ili je druge prirode, jer T vode ne može da podigne na i iznad 60°.
Molim te objasni

@bakara
-Termoglave na radijatorima pod obavezno, i njima regulises T u sobama ponaosob
-termostatski trokraki ventil @60°na povratu u kotao-obavezno
-vaganje peleta kada kotao ne radi, da bi se odredio unos u gramima po sekundi, i sa time dalje stelujes snage kotla i brzine vetra po snagama, ima objasnjenje negde na pocetku teme dato od Maksa RS, pratis takodje izled vatre na prvim snagama kroz "špujunku", ostale povecas linearno a takodje i vetar tj brzinu obrtaja ventilatora
Znači Mora matematika iako se obrazovani pametnjakovici podsmevaju (lenjost i Velika samouverenost)
Osnova
A ako hoces dalje, što ti toplo savetujem, komfor ušteda i sve to, imas u prethodnom postu :hidroskretnica, trokraki mesni ventil, dodatna pumpa i to je to.
Staviš jos par termometra ako hoćeš i svojim očima da gledaš temperature vode na polazima i povratima i uzivas.
Moze i bez dodatne automatike ali sa njom bukvalno samo sipas pelet i čistis pepeo, tako da je to opciono


Odlicno si sve i vrlo logicno objasnio.

Da ja imam problem sto mi je prevruce a ne prehladno a temp u kotlu neadekvatna.

Ukupno imam mislim 15 radijatora od kojih 7 imaju termo glave, tj prizemlje celo ima termo glave a sprat nema.
Na spratu nisam hteo da ih stavljam jer ih na ovim prvim nisam nikada ni koristio uz elektro kotao, a sada se javlja potreba jer je polazna voda veca od meni potrebnih 40 stepeni.

Trokraki ventil kada bi stavio onda mi i ne trebaju termo glave jel tako?

ja ne zelim da zavrcem i odvrcem, vec da mi svuda bude jednaka i konstantna temperatura sa sto manjom oscilacijom

Termoglave bi mogao i sam da stavim ali tokraki ventil bi mozda mogao tek dogodine jer mi treba majstor za to, samo mi nije jasno jel se on stavlja na povratni ili na potisni vod i da li je neophodna jos jedna pumpa?


@vaganje peleta
Jel mozes ovo da objasnis kako i zasto treba da se meri?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

V0JKAN

V0JKAN
Član broj: 199240
Poruke: 505
net172-33-245-109.mbb.telenor.rs.



+26 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 12:34 - pre 41 meseci
@bakara
Za Termoglave ti ne treba "majstor" lako se montira, a korisne su i te kako. I nisu u direktnoj vezi sa mešnim ventilom. Sa njima regulišeš temperaturu u svakoj prostoriji prema potrebama. Naravno da ne moraš onda stalno da odvrćeš i zavrćeš.

Trokraki ventil: mehanički ili automatski
Prvi je oko 2500-3000 a automatski od 7500 pa naviše.
Preporuka je iskusnijih a i moja da to bude automatski #60C.
Drugim rečima:
Peć/kotao koji greje vodu (npr. ako je zadato 65C), kada postigne temperaturu na kojoj se pali pumpa (fabrički je na 50C), tada na polazu ima 50 i ide ka trokrakim koji onda vraća u povrat i tako kruži dok ne dostigne #60C (uslov i funkcija mešnog), nakon čega deo pušta u sistem a ostatak opet vraća u povrat. Tako 10, 15 minuta, negde i duže ako je mnogo hladna voda u radijatorima (zavisi od sistema). Kada se sjedini svuda temperatura vode onda taj automatski mešni ventil ostaje otvoren i voda se greje do ispunjnje uslova od zadatih 65C.

To je minimalna preporuka za SVE i nema priče nikakve. Naravno treba spremiti novac za to, ali več se prve godine to isplati kako u potrošnji tako i u očuvanju ne tako skupe peći.
Commo Compact 23KW
Dva objekta (40+50m2), prelazne cevi 3m (izolovano)
Bez izolacije,drveni prozori.
(21,4), panelni radijatori 7,3m (6kom), sušač, termoglave,
meh.mešni ventil, bežični sobni termostat Salus.
 
Odgovor na temu

tommytom
preduzetnik
tomy

Član broj: 334119
Poruke: 369
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno04.12.2020. u 13:03 - pre 41 meseci
Termoglave se zaista lako montiraju...al' da bi radile, uslov je da ih montiras na termo ventile ;-)
Commo 15... Stan 66m2... 4-kraki mesni i pumpa u radijatorskom krugu... Termo glave digitalne...
Bezicni c7rf (kontrolise pumpu u radijatorskom krugu)... Bojler 80l u kotlovskom krugu sa
"automatikom"
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

Strane: << < .. 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2427523 | Odgovora: 7198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.