Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beli Luk..kako do uspesnog roda?

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Beli Luk..kako do uspesnog roda?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 46048 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 10:54 - pre 132 meseci
Da izdvojim temu,posto necu za sopstvene potrebe koristiti,nego razmisliti kako da zaradim.Prebacicu svoje postove pa da nastavimo ovde ako ste voljni.

Citat:
foghornLeghorn
Lave... izvuci iz texta

1. 650 kg semenskog belog luka = 50 ari
2. 150 kg MAP-a pod oranjem
3. 400 kg NPK 16:16:16
4. 200 kg AN-a u Martu
(svo ovo djubrivo na osnovu analize zemljista - mozda negde treba vise, a negde manje)
5. Za sadnju belog luka 27 radnika sa po 8 časova rada
6. Za vađenje je 25 radnika sa po 8 časova rada.
7. Tri okopavanja i zaštita od lukove buve, lisne rđe i truleži.

Na osnovu opisanog uzmes digitron i saberes, jedino sto je nepoznata cena semena u ovom trenutku - nisam se raspitao!


Citat:
gigamg1
Koliko znam, luk baš i nema tolike potrebe za fosforom nego više traži azota i kalijuma a ti si naveo da bi bilo poželjno da se koristi MAP koji koliko znam dolazi u formulaciji 12-52 gde je azot 12 a fosfor 52 a kalijuma nigde što znači da uzaludno bacaš skuplje đubrivo i ne dobijaš neko poboljšanje hranjivih materija. Bolje bi bilo da se raspitaš ima li u tvojoj okolini da se kupi neka formulacija koja će imati dobar odnos 3 osnovna elementa.
Drugo, ne može se AN primenjivati univerzalno jer to zavisi od zemljišta tj. jel alkalno ili kiselo. Južni deo Srbije je poznat po tome što su zemljišta pretežno kisele reakcije dok za Vojvodinu važi suprotna priča pa bi stoga trebalo primeniti KAN (kalcijumov amonijum nitrat) koji bi trebalo malko da neutralište kiselu reakciju zemljišta ali takođe voditi računa jer KAN ima manji procenat azota (N) od AN-a i SAN-a pa samim ti i povećati količinu koju unosite. MAP i UREA su takođe poznat po tome što su izuzetno kisele reakcije i zakišeljavaju zemljište. Takođe, treba voditi računa o tome da se ne preteruje sa kalijumom jer kalijum u većim količinama može biti toksičan po biljke.
Što veći odlazak u krajnost (preterano alkalna ili preterano kisela reakcija zemljišta) dovodi do slabijeg iskorišćenja zemljišnog humusa i lošijeg prinosa i kvaliteta u krajnjem slučaju. Velike količine azota u početnom rastu mogu da sprže klice pa samim tim treba voditi računa kada treba obaviti predsetveno đubrivo. Primera radi - AN deluje istog trenutka kada dobije vlagu iz zemljišta dok se UREA postepeno aktivira u roku od nekih 3 nedelje.
Dalje, bolje bi kod biljaka koje imaju dublji koren da se unese veći deo osnovnog đubrive pod brazdu jer fosfor i kalijum se godišnje po vertikali pod uticajem padavina kreću svega par centimetara dok azot pod uticajem padavina tone u zemlju pa zato samo zaoravanje spušta ta dva elementa u deo gde su oni pristupačniji biljci. Poznato je da luk voli sumpor. Njega takođe treba unositi.
Ne treba zanemariti unošenje organskog đubriva jer nisu sve 3 elementa. Potrebni su i ostali mikroelementi.
Pozdrav!

I da, zbog klimatskih uslova u Srbiji, nemoguće je dobiti seme belog luka bez plasteničke proizvodnje i mikroklime.


Evo nasao sam jedan tekst odavde
samo me buni ovaj boldovani /crveno/ deo prilikom sadnje,posto svuda na video klipovima su brazdice.
Plavo sam obelezio pocetak nekog objasnjenja.


Citat:
Vrlo je lako odgajiti beli luk u sopstvenoj bašti jer je otporan na niske temperature, bolesti i štetočine. U stvari neophodan mu je jedan period hladnog vremena da bi se postigao bolji prinos. Beli luk omogućava dobro iskorišćenje prostora u bašti jer tokom zime malo šta uspeva, pa beli luk tada može zauzeti veći deo.
Kako odabrati seme? Beli luk se sadi na taj način što glavice koje ste kupili za jelo, podelite na čenove i njih sadite. Može se desiti da da su glavice stare i suve, pa nije loše da za sadnju kupite beli luk koji je za to predvidjen u prodavnicama u kojima se prodaje seme.

Kada saditi? Uglavnom daje najbolje prinose ako se sadi u jesen (oktobar i novembar). Ovo će omogućiti da se korenov sistem razvije pre hladnog vremena i da tako pripremljen brzo nastavi da raste u proleće. Moguće je da izdanci ne budu vidljivi iznad zemlje sve do ranog proleća, ali ne brinite se oko toga. U leto će beli luk verovatno razviti cvetove koje treba otkinuti (a mogu se i jesti) kako bi glavica u potpunosti sazrela.

Kako pripremiti zemlju? Beli luk nije probirljiv što se tiče tipa zemljišta, ali voli rastresitu zemlju. Pre sadnje treba preriljati leju. Beli luk takodje dobro uspeva u saksiji.

Kako pripremiti seme? Ostavite glavice cele sve do trenutka dok ne nameravate da ga posadite, jer bi se u suprotnom čenovi brzo osušili.

Sadnja. Zasadite čenove tako što ćete ih samo gurnuti ispod površine zemlje. Veličina budućih glavica belog luka zavisi od prostora koje glavice budu imale tokom rasta. Za glavice srednje veličine čenove sadite na 15 cm razmaka. Za veće glavice obezbedite veći razmak.

Navodnjavanje. Od trenutka kada glavice počnu da se formiraju pa nadalje, pazite da ne navodnjavate previše. Mnogo vode će samo pospešiti truljenje. Navodnjavajte samo kada je suša.
Vadite beli luk kada vidite da vrhovi listova počinju da se suše. Vilama vadite glavice na površinu zemlje i tu ih ostavite nekoliko dana da se osuše na suncu. Ako je vreme kišno unesite ih unutra da bi se osušile.
Manje glavice možete sačuvati sa ponovnu sadnju.
Beli luk sprečava pojavu bolesti u vašoj bašti pa je dobro saditi ga uvek na različitom mestu. na istom mestu ga možete saditi posle 3 godine.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 11:07 - pre 132 meseci
Da li potrebno praviti brazde ili bi moglo sa cilindricnom cevi busiti rupe i u njih ubacivati cenove.

I opet,ali ne i cudno od mene.Da li izmedju redova leske mogu zasaditi taj luk.Leska je trogodisnja,pa recimo 2 godine tako da radim.
Da li jedno drugom smeta,ili ce leska smazati sve sto luku treba?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 11:56 - pre 132 meseci
izmedju vocki sve mozes da sadis! samo ne moras da sadis odmah uz drvo!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 14:25 - pre 132 meseci
Leska ima BOGAT lad!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 16:06 - pre 132 meseci
A kazite mi po pitanju sadnje,kada se preore zemljiste,podjubri,da li bi ovakav sistem bio moguc da
pravi udubljenja gde se stavlja cenj.




Mislim na jedan valjak koji vuce traktor.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 16:24 - pre 132 meseci
Evo jos o sadnji... sta vi mislite?

Citat:
Beli luk najbolje uspeva na strukturnim plodnim, dubokim, ocednim i nezasenjenim zemljištima. Ako se đubrenje obavlja stajnjakom, dobija se loš kvalitet belog luka. Zbog toga stajnjak treba koristiti obazrivo- u manjim količinama, I to dobro zgoreo. Zato je bolje koristiti kompost, 20-30 tona po hektaru, naravno, pre jesenjeg oranja. Predsetveno, sa pripremom zemljišta, zavisno od njegove plodnosti, treba uneti 100-200 kg azota, 100-200 kg kalijuma i 50-80 kg fosfora, po hektaru. Ukoliko je zemljište siromašno sumporom, potrebno je obogatiti ga i ovim elementom, jer beli luk troši velike količine sumpora. Zbog toga je zgodno koristiti kalijum sulfat, koji onda ima dvostruku ulogu – kao kalijuma i sumpora.

U prolećnoj sadnji moguće je korišćenje herbicida trefl ana (2 l/ha- inkorporacija pre sadnje). U već izniklom i odraslom usevu belog luka moguće je koristiti i herbicid afalon (linuron) ali u manjim dozama (oko 1 kg/ha), i u slučajevima masovne zastupljenosti širokolisnih korova kao što su štir i pepeljuga.

Crveno je moje zemljiste.Nego citam,pa gde da nadjem 30 t komposta.I koliko to kosta?

[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 31.05.2013. u 17:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 19:48 - pre 132 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: A kazite mi po pitanju sadnje,kada se preore zemljiste,podjubri,da li bi ovakav sistem bio moguc da
pravi udubljenja gde se stavlja cenj.

Ovo bi toliko utabalo zemljište da bi sadnja postala besmislena.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 19:54 - pre 132 meseci
Jbg,sta god da predlozim lahko,ipak mora da se radi.Hocu.Ali sam procitao da na ha ide 400k cenja.
Citat:
Sadnja belog luka se obavlja ručno. Motikom se otvara brazda u koju se sade dva reda na 20 cm, a zemlja koja se skida tom prilikom koristi se za pokrivanje prethodne brazde sa dva reda. Na svake tri brazde ili 6 redova treba ostaviti razmak od pola metra. Ovako obavljena sadnja, u šestorede trake ili pantljike, omogućava lak pristup biljkama prilikom nege useva u toku vegetacije (plevljenje, okopavanje). U redu se sadi na rastojanju od 10 cm, tako da, u usevu sađenom u trake, ima oko 400.000 biljaka po hektaru. Dubina sadnje treba da bude od 2 do 5 santimetara
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 20:15 - pre 132 meseci
VENTURA...Da li si vidjao ovo 1900 €,zovu je MAŠINA ZA PRIPREMANJE SETVE.
Da li vredi za pripremu zemlje.Zemljiste gde bi sadio luk je oduvek bila obicna trava i pored potoka.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 20:59 - pre 132 meseci
Lave, jel to već orana zemlja ili je još uvek livada?

Ako nije, onda moraš prvo oranje pa tanjiranje ili freziranje i na kraju taj setvo-spremač da bi dobio rastresito zemljište.
Setvo-spremač se inače koristi pred samu setvu da bi od prethodno dobro pripremljene zemlje praktično napravio leju.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 21:09 - pre 132 meseci
Nije nikad orana.Trava za krave,ovce i ko je sta stizao da pusta.Da li je to lose.
Lako cu to da odradim,ima masina koliko hoces,samo treba seljaka naterati da radi,ako ne,uzmem pa se potsetim.
Radio sam to na raspustima sa 7 godina.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 21:21 - pre 132 meseci
Koliko je dobro ili loše ne znam ali bi sigurno trebao da se posavetuješ sa stručnjakom u vezi toga.

http://nss.com.hr/documents/ag...%20travnjaka%20u%20oranicu.pdf
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?31.05.2013. u 21:39 - pre 132 meseci
Link mi zapinje.Odradim kako savetuju ispitivanje zemljista,kako mogu da osiguram,Rrpadzik i ostali troskovi.Gde da nadjem nadnicare,
transport,da osvezim gradjevine ako susim,a moram jer kazu 10% mi ostaje za sledece sejanje itd.Citam i ucim.
Kada Bog bude odlucio,neke stvari ce po pitanju finansija biti milionske,samo me plasi ako me novac nije do sada pokvario,da li ce tada!
A mnogo ga je proslo kroz ruke.Za ovo sam zagrejan.Leska ce da ceka ,a ha je pored.Ako budem nagovorio seljake za prodaju planiram 4-6 ha oko kuce.
Sutra se dogovaram sa drugarom,ala VENTURA po megalomanosti.Svaka zarada mu je mala,a on bi 200k€ da pocinje samnom,a posto nisam poceo,nisam ni amater.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 08:30 - pre 132 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: VENTURA...Da li si vidjao ovo 1900 €,zovu je MAŠINA ZA PRIPREMANJE SETVE.
Da li vredi za pripremu zemlje.Zemljiste gde bi sadio luk je oduvek bila obicna trava i pored potoka.


Pa to ti je klasičan setvospremač :)

Sa time seljaci uglavnom i pripremaju zemlju (neko koristi i tešku drljaču, mada ona nema neku posebnu poentu), a pogodnost je što sa njim ulaziš odmah nakon oranja i đubrenja i on sa tim oprugama razbija i korov dok ga drljača samo izbacuje na površinu i time pravi još veći problem.

1900 evra mi zvuči malo jeftino, ali sve je stvar koliki zahvat si gledao.. Recimo domaći setvospremač sa zahvatom od 3.5m ti košta u rangu 3000 evra, dok su takvi strani oko 8-9-10 hiljada.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 10:09 - pre 132 meseci
^ i za to cudo treba ozbiljan traktor :-)

laFe kolika ti je povrsina te livade tj buduce njive?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 20:47 - pre 132 meseci
Pretpostavljam da ovaj na slici ima zahvat od oko 5 metara, što znači da mu treba traktor od oko 130-140-150ks, dakle neka srednja veličina.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 21:18 - pre 132 meseci
Citat:
kolika ti je povrsina te livade tj buduce njive?

Nesto preko hektar,pored kuce.Imam okolo jos 5.Ova 3ha su pored kuce,i jos 1ha koji planiram da kupim,ako hoce vlasnik.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 21:41 - pre 132 meseci
U tom slučaju za tebe je ovo idealno:


sa ovim dodatkom (freza)


i ovim (plug obrtač)


I što je najbolja stvar, sve ovo može da se nađe za 3-4 hiljade evra u sasvim solidnom stanju...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?01.06.2013. u 21:46 - pre 132 meseci
Brzi si ventura :-)
taman da napisem da ti je i dovoljan veci toma vinkovic! jer i planiras lesnike pa tako ces sve sa njim uspesno zavrsiti! :-)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Beli Luk..kako do uspesnog roda?02.06.2013. u 11:28 - pre 132 meseci
Ovo sa plugom,obrtacem mi se svidja,a malesno je i moze da se provlaci.Dobro.

Zemlju ja kopam?Koja kolicina,koja dubina?Koji institut za procenu kvaliteta i da li oni dolaze na zahtev,sto sumnjam.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: Beli Luk..kako do uspesnog roda?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 46048 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.