Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Struja poskupljuje da ili ne

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Struja poskupljuje da ili ne

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13016 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milomirp
Milomir Petrovic
Belusic

milomirp
Član broj: 38179
Poruke: 215
87.116.141.*



+22 Profil

icon Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 16:31 - pre 137 meseci
Neki dan mislim oko 09.12.2012 na Tv jedna od udarnih vesti bese : struja posle Nove godine poskupljuje 25% kaze (bivsi veciti direktor EDB Jagodina) Zivotije Jovanovic u svojstvu zamenika generalnog direktora elektroprivrede Srbie.Da se coveku zaledi krv u zilama od takve izjave,pa i to je malo nego se objasnjava kako je najniza cena strije bas kod nas.Da li je to rekao ili nije ja ne znam ali su njega naveli.Medjutim danas 11.12.2012 u vestima ministarka Zorana Mihajlovic kaze nema poskupljenja dok traje grerjna sezona.I sada se ja pitam a verovatno i drugi pa gde je tu dogovor.Da li svako moze da prica sta hoce a da zato nikom ne odgovara ili da se lepo dogovore pa onda u javnost.Ja potpuno razumem gdina Jovanovica sa njegovim primanjima struja bi trebala VISESTRUKO da poskupi a ne samo 25% nije bitno sto narod nema sta da jede za ona primanja koja ostvaruje.Gospodine Jovanovicu kada bi svi imali primanja kao vi gde bi nam bio kraj,ni Svajcarska nam nebi bila ravna!
 
Odgovor na temu

ekof9

Član broj: 126138
Poruke: 753
*.dynamic.sbb.rs.



+197 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 19:52 - pre 137 meseci
Rekla je ministarka lepo da nece od januara, vec tokom naredne godine, dok se sprovedu analize o standardu stanovnistva. Vrvt oko aprila-maja...
 
Odgovor na temu

milomirp
Milomir Petrovic
Belusic

milomirp
Član broj: 38179
Poruke: 215
87.116.141.*



+22 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 21:31 - pre 137 meseci
Po zavrsetku grejne sezone........ a kada je to ja ne znam?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 22:18 - pre 137 meseci
Struja mora da poskupi za nekih 300% da bi došla na realnu tržišnu cenu... Dakle nije pitanje da li će poskupeti, samo je pitanje vremena do kada to planiraju da urade.

Ovako izgleda cena struje kada se uporedi sa nekim evropskim državama, i što je interesantno u ovoj tabeli, vidi se tačna struktura troškova:


Ovo je tabela iz 2011. sa nešto više država, uključujući i neke iz regiona:


Cena struje u Srbiji je niža i od Bugarske i Bosne što je apsurdno, jer su to dva ubedljivo najveća izvoznika struje u regionu koji i pored toga što zadovoljavaju sopstvenu potrošnju po socijalnim cenama, imaju gomilu struje i za izvoz i od toga značajno zarađuju. A Srbija ne da nema struje za izvoz već jedva pokrije 60% sopstvene potrošnje, i još ima nižu cenu nego ovi izvoznici.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 22:36 - pre 137 meseci
mislim da smo vec pricali o formiranje cene struje! nema razloga za poskupljenje cak treba da bude jeftinija!!! oni dizu cenu struje da bih vracali kredite mmf i slicnima!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 22:49 - pre 137 meseci
Citat:
cika dacha: mislim da smo vec pricali o formiranje cene struje! nema razloga za poskupljenje cak treba da bude jeftinija!!! oni dizu cenu struje da bih vracali kredite mmf i slicnima!

Kako to da nema razloga za poskupljenje?

Proizvodna cena struje danas je 55 evra po MWh (tako niska cena je moguća zbog gomile nuklearki), kad se na to doda mrežarina i kapaciteti, uvozna cena u Srbiju dolazi na nekih 80-90 evra/MWh. Dakle to je samo nabavna cena. Gde je tu još sigurno 5 evra za održavanje i unapređenje samog elektroenergetskog sistema? Pa ljudi mi više od 20 godina nismo izgradili nijedan novi kilovat kapaciteta, većina struje nam dolazi iz objekata izgrađenih još u zlatno doba SFRJ. Šta treba da držimo trenutnu cenu struje i da ne možemo još 20 godina da izgradimo nijedan novi objekat?

Ljudi, nemoj da se lažemo, struja je energent kao i svaki drugi, i njegova cena jednostavno mora da prati tržišne tokove. Ova veštačka cena struje je kao kad bi cenu benzina držali na 50 dinara umesto 150. To bi mogli da radimo da smo Venecuela ili Saudi Arabija (odnosno Bugarska u slučaju struje), ali pošto niti imamo struje niti nafte, mi ne možemo da priuštimo sebi taj luksuz ni jeftine struje ni jeftine nafte.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 22:49 - pre 137 meseci
@ventura



Ne moze se primeniti EU sistem na Srbiju. Povecanje cene struje vodi ka daljem urusavanju standarda gradjana i daljoj patnji naroda.

Imas u klipu na @54:30 zasto to ne pije vodu u nasim uslovima. Srbija dan-danas nije izasla iz tranzicije a Poljska je to prolazila pocetkom 90-ih i imali su iste socijalne probleme kao i mi sada
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:03 - pre 137 meseci
Citat:
Igor Gajic:
Ne moze se primeniti EU sistem na Srbiju. Povecanje cene struje vodi ka daljem urusavanju standarda gradjana i daljoj patnji naroda.

Stvarno? Hmm... Meni se nešto čini da su cene benzina u Srbiji otprilike iste kao i u EU, pa opet nešto ne vidim da narod specijano pati zbog toga. Jeste, bilo bi lepo da je benzin 50 dinara, ali ja nešto nisam primetio napuštene automobile po ulicama jer ljudi nemaju za benzin (štaviše).

Povećanje cena struje će garantovano doprineti privremenom padu standarda. Međutim šta je alternativa? Da držimo ovakvu nerealnu cenu struje, da nam elektroenergetski sistem propada, i kada više ne budemo mogli da obnavljamo već istekle resurse postojećih postrojenja, kada ne budemo mogli ni da podmirimo 20% svojih potreba, onda nećemo plaćati 30% tržišne cene kao sada, plaćaćemo 300% tržišne cene jer struje neće biti kad nam treba.

Znaš na koliko je skočila cena struje prošlog februara kada je svima zafalila, kada je čak i Bugarska zatvorila sve izlazne kapacitete? Struja je koštala €165/MWh. Znaš li koliko Turska plaća struju u letnjoj sezoni? €180/MWh po redovnoj ceni jer nema odakle da kupi. Turska recimo mora svake godine da gradi recimo po jednu nuklearku snage 2GW u narednih 20 godina kako bi pokrila trenutnu potražnju i kroz 20 godina bili na nuli.

Srbija godišnje potroši 33.000GWh, od toga iz sopstvenih izvora podmiri nekih 20.000GWh a ostatak uveze, dakle proizvedemo nekih 60% od onoga što trošimo. Ako se nastavi trenutna stopa rasta potrošnje, do 2030. Srbija će trošiti nekih 70.000GWh energije, a ako proizvodnja ostane otprilike na istom nivou (kao što stagnira u proteklih 20 godina zbog socijalne cene struje), udeo sopstvene proizvodnje u potrošnji će pasti na ispod 30%. Šta mislite da li ćemo tada moći da imamo socijalnu cenu struje, i koliko decenija će nam trebati da stvari dovedemo u red?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:16 - pre 137 meseci
ventura@ termo i hidro elektrane su nase vlasnistvo, radnici nasi primaju platu u dinarima srpske plate, dunav vrti turbine nista ne kosta osim odrzavanja, ugalj se kopa za obrenovac i to nas ugalj a tamo isto nasi radnici sa Srpskim platama, za prevoz uglja se koristi nasa zeleznica opet sa srpskim platama! stanovnika sve manje znaci nema novih potrosaca! a nasa struja se izvozi i prodaje nama!!!! to svi u eps-u znaju! tako postaju bogatiji vuk hamovic i slicni!!! eps samo treba da poveca naplatu utrosene struje velikim igracima! rodic u ns duguje 11 milion evra! a gde su ostali???

razumem ja tebe kao proizvodjaca struje da ti odgovara veca cena al ne vidim logiku zasto se cena povecava!?!

gorivo je jeftino u srbiji kad izadje iz rafinerije al drzavna politika je udarila velike akcize da bih napunila budzet jer su drzavu mnogi igraci opljackali!
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:25 - pre 137 meseci
Ja sam čuo da cena treba da bude takva zato što i ovaj u Štutgartu jedva, jadan ima prosek od nekih 300 eura ličnog dohotka, svakog meseca, baš kao i mi, identično, pa da.
I ne samo ovi iz Štutgarta, već komplet evropski standard 10 godina, unazad. Nema veze što nisu imali sankcije i još što šta pride, mi trebamo povećati cenu naše struje, jer smo najjeftiniji u regionu.

I uvek, svake godine, jer uvek, svake godine, pred kraj godine, mi bivamo najjeftiniji u regionu i tu nešto mora da se preduzme.. jer se tako više ne može, ne može firma da pravi struju za narod po najnižim cenama (da se podsetimo, poredi se sa dostojnom konkurencijom, moliću lepo), a za narod je to sitnica, doduše, knedlica koju narod lepo proguta, malo se zagrcne i prođe posle, nastavi se - lako. Svaki put sve lakše i lakše. itd.
about:networking
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:31 - pre 137 meseci
Citat:
cika dacha: a nasa struja se izvozi i prodaje nama!!!!

To su priče za malu decu. Naša struja se izvozi kad je mi imamo previše, a tada je svi imaju i nikome ne treba. Nekada čak elektrane dolaze u apsurdne situacije da one plaćaju trgovcima samo da preuzmu struju kako ne bi morali da gase kapacitete (doduše ovo se češće dešava u Bosni nego u Srbiji, ali princip je isti).

Citat:
cika dacha:
to svi u eps-u znaju! tako postaju bogatiji vuk hamovic i slicni!!!

Držanjem "jeftine" cene struje i neulaganjem u održavanje i razvoj sistema stvara situaciju koja je samo povoljnija za trgovce poput Hamovića i Lazarevića i omogućava im da zarađuju još veću lovu. Kad bi Srbija podigla cenu struje na tržišnu, imali bi novca da izgradimo svoje kapacitete, tako bi trgovce sveli samo na marginu da peglaju pikove, a generalnu potrošnju bi mogli da podmirimo sami. Poskupljenje cene struje je dugoročno jeftinije rešenje za Srbiju i standard građana, ali ko još razmišlja dugoročno... Daj sutra da okrenemo prase na ražanj, a ko će da razmišlja dal ću imati za koricu hleba iduće nedelje..

Citat:
cika dacha
razumem ja tebe kao proizvodjaca struje da ti odgovara veca cena al ne vidim logiku zasto se cena povecava!?!

Ako ne vidiš logiku pored ovih gore postova koje sam napisao, onda ja tu nema dalje šta da ti objašnjavam.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:31 - pre 137 meseci
Citat:
Struja mora da poskupi za nekih 300% da bi došla na realnu tržišnu cenu


Znaci da po ceni budemo negde na nivou Danske? Gledajuci barem taj tvoj dijagram. Odlicna ti je logika.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:36 - pre 137 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Znaci da po ceni budemo negde na nivou Danske? Gledajuci barem taj tvoj dijagram. Odlicna ti je logika.

Cena struje mora da bude 15 centi da bi bila tržišna, trenutna cena je 6 centi.

Dobro možda sam bio paušalan u oceni, ne treba da poskupi 300% već samo 250%.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:42 - pre 137 meseci
Citat:
ventura: Cena struje mora da bude 15 centi da bi bila tržišna, trenutna cena je 6 centi.

Probaj da se mesec dana greješ isključivo danju na kvarcnu grejalicu (2-3 komada za čitav stan, ili mermerne ploče, norveški radijatori, podno grejanje, ...) pa ćeš vrlo brzo doći do tržišne cene od 15 centi i bez poskupljenja.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:50 - pre 137 meseci
Citat:
BluesRocker: Probaj da se mesec dana greješ isključivo danju na kvarcnu grejalicu (2-3 komada za čitav stan, ili mermerne ploče, norveški radijatori, podno grejanje, ...) pa ćeš vrlo brzo doći do tržišne cene od 15 centi i bez poskupljenja.

Prosečna cena struje koju plaćaju domaćinstva u 2012. je nekih 6 centi, dok je u 2011. bila nekih 5.5 centi. Imaš ti ljudi koji primaju platu po 2-3 hiljade evra, ali opet ne možeš da kažeš da je to pravilo, jer je prosečna plata svega nekih 300-350 evra.

A upravo ta nekontrolisana potrošnja je jedan od problema jeftine struje.. Zbog jeftine struje gomila ljudi se bahati pa je grejanje na struju jedan od omiljenih sportova. Štednja struje? Energetska efikasnost? Šta je to, jel čuo neko nekad za to?
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:54 - pre 137 meseci
Citat:
ventura:
Kad bi Srbija podigla cenu struje na tržišnu, imali bi novca da izgradimo svoje kapacitete, tako bi trgovce sveli samo na marginu da peglaju pikove, a generalnu potrošnju bi mogli da podmirimo sami. Poskupljenje cene struje je dugoročno jeftinije rešenje za Srbiju i standard građana, ali ko još razmišlja dugoročno...


Ajd mi objasni kako je to dobro na dug period da struja poskupi?
Ja bih pitao eps zasto drzava ne podmiri dug ljudi sa kosova koji godinama nisu placali struju,i jos par pitanja ali necu sad o tome
Mislim da ako struja poskupi,kao jedan vrlo bitni energent,automatski ce poskupeti namirnice,hleb,itd... I sta onda? Plata nekog tamo radnika ce ostati ista jer je njegov gazda povecao cenu proizoda koji prodaje da bi imao istu zaradu pre poskupljenja struje. I sta je onda to bolje za gradjane?
Meni se cini da u eps-u imaju odlicne plate,i cini mi se cak primaju i 13. platu. Sta hocu da kazem?
Ti ventura kad bi drzao neku proizvodnu firmu,i da ti opada posao sigurno bi smanjio broj radnika a ne bi povecavao cenu,jel tako?
Znaci neka eps poveca cenu struje na evropsku,neka radnici eps-a imaju evropsku platu,a ostali plebs u Srbiji ko hebe,jel tako?

Citat:
ventura:
Štednja struje? Energetska efikasnost? Šta je to, jel čuo neko nekad za to?

Jel neko u eps-u cuo da se prihod povecava i tako sto se rashod smanjuje?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne11.12.2012. u 23:55 - pre 137 meseci
[quote]ventura:

Poskupljenje cene struje je dugoročno jeftinije rešenje za Srbiju i standard građana, ali ko još razmišlja dugoročno...

dal se ti zez.s ? ako ne daj objasni mi kako je to bolje za sirotinju???

prosecna plata je 220e!

 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne12.12.2012. u 00:07 - pre 137 meseci
Citat:
ventura:
A upravo ta nekontrolisana potrošnja je jedan od problema jeftine struje.. Zbog jeftine struje gomila ljudi se bahati pa je grejanje na struju jedan od omiljenih sportova. Štednja struje? Energetska efikasnost? Šta je to, jel čuo neko nekad za to?

Kako jeftine, kad ta nekontrolisana potrošnja i bahaćenje košta više nego u Velikoj Britaniji i Finskoj? Ako neko misli da diže cenu struje, mora prvo da ukine blok tarifu i da ne uzima noćnu cenu u statistiku.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne12.12.2012. u 00:10 - pre 137 meseci
Citat:
KrkaCiC
Ajd mi objasni kako je to dobro na dug period da struja poskupi?

Trenutno sa elektroenergetskim sistemom koji je ostao zamrznut u '80-tim godinama prošlog veka Srbija može da podmiri oko 60% sopstvene potrošnje, ostatak mora da uvozi.

Za 20 godina, ukoliko se nastavi ovaj trend jeftine struje, ulaganja u elektroenergetski sistem neće biti moguća, i čak i da nekim čudom mađioničari u EPS-u uspeju da održe sistem na trenutnom funkcionalnom nivou (što nema šanse), Srbija će moći da podmiri samo 30% sopstvene potrošnje, ostalo će morati da uveze.

E onda nećemo moći da plaćamo jefinu struju koja je 30% od tržišne cene, nećemo moći da plaćamo ni tržišnu cenu, već ćemo morati da platimo mnogo više, jer struje neće biti. Tek tada ćemo videti kako će neki Lazarevići i Hamovići da se bogate.. Naspram tome, ovo što su radili do sada će biti zanemarljivo, ko razlika u zaokruživanju...

Citat:
KrkaCiC
Ja bih pitao eps zasto drzava ne podmiri dug ljudi sa kosova koji godinama nisu placali struju,i jos par pitanja ali necu sad o tome

A zašto ljudi koji su napravili taj dug ne podmire isti?

Imam ja neke kredite koje otplaćujem, jel bi ti bio zainteresovan da otplatiš neki umesto mene?

Citat:
KrkaCiC
Mislim da ako struja poskupi,kao jedan vrlo bitni energent,automatski ce poskupeti namirnice,hleb,itd... I sta onda? Plata nekog tamo radnika ce ostati ista jer je njegov gazda povecao cenu proizoda koji prodaje da bi imao istu zaradu pre poskupljenja struje. I sta je onda to bolje za gradjane?

Kratkoročno, da. Nastaće pad standarda. Dugoročno (do par godina) standard građana će se iznivelisati tako da može da pokrije tržišnu cenu struje. Uostalom ova postepena poskupljenja upravo i služe tome da ne dođe odjednom do prevelikog udarca na standard građana već da se u nekim podnošljivim koracima dođe do normalne cene.


Citat:
KrkaCiC
Meni se cini da u eps-u imaju odlicne plate,i cini mi se cak primaju i 13. platu. Sta hocu da kazem?

To je jedan sasvim drugi problem koji nema veze sa EPS-om nego sa domaćim mentalitetom koji vlada u svakoj državnoj firmi i državnoj administraciji.


Citat:
KrkaCiC
Jel neko u eps-u cuo da se prihod povecava i tako sto se rashod smanjuje?

A na koju foru da smanje rashode? Tako što će smanjiti plate zaposlenima?

Pa taman sebi da daju 3 puta veće plate, nek im bude prosečna plata u EPS-u 1500 evra, to je mizeran deo u strukturi troškova.

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Struja poskupljuje da ili ne12.12.2012. u 00:16 - pre 137 meseci
Citat:
BluesRocker: Kako jeftine, kad ta nekontrolisana potrošnja i bahaćenje košta više nego u Velikoj Britaniji i Finskoj?

Vrlo sam zainteresovan da podeliš samnom svoj izvor podataka na osnovu kojeg si zaključio ovo gore.

Citat:
BluesRocker
Ako neko misli da diže cenu struje, mora prvo da ukine blok tarifu i da ne uzima noćnu cenu u statistiku.

Noćna cena struje nije toliko bitan faktor, ona će uvek biti daleko jeftinija nego dnevna, pogotovo što u neposrednom komšiluku imamo Bugare i Bosance koji će ti nekada noću platiti i €10/MWh samo da preuzmeš struju od njih, da ne moraju da gase blokove.

Što se tiče blok tarifa one imaju smisla u tome da podstiču ljude da štede energiju, tako da mislim da je taj koncept dobar (naravno uz odgovarajuće cene).

Evo, danas je recimo cena struje na berzi bila 134 evra (+transport i sve ostalo). Znači EPS kada je danas kupovao struju on je plaćao 16-17 centi po kWh, a građanima je prodavao za 6 centi po kWh. Dakle ne može ni da pokrije nabavnu cenu, a kamoli da još ima novca za održavanje mreže ili za njeno unapređenje.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Struja poskupljuje da ili ne

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13016 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.