Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatna firma kao dopunski posao

[es] :: Vodič za posao :: Privatna firma kao dopunski posao

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18825 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.adsl-1.sezampro.rs.



+39 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao07.12.2012. u 19:39 - pre 137 meseci
Citat:
goranvuc:
Citat:
S A J A: Paušalci su ozakonjena siva ekonomija. Prvashodno su namenjeni za sitne zanatlije kojima treba "firma" a koriste se i od strane većih interesnih grupa koje preko paušala vrte velike pare (advokati, taksisti...). Ti možeš da zarađuješ prosečno do 250.000 din mesečno a da pritom državi platiš 15.000 na ime poreza i doprinosa, što iznosi smešan procenat nameta. Pogotovo ako nemaš obavezu imanja fiskalne kase, onda ti zakon omogućava da potpuno legalno radiš u sivoj zoni.


Pausalci, tj. "Mali poreski obveznici" su kategorija privrednih subjekata koja postoji u svim evropskim drzavama i nema veze sa sivom ekonomijom, vec je jednostavno ustupak drzave firmama najcesce iz usluznog sektora tipa "one man show" da na jednostavnij nacin i uz malo papirologije vode svoje poslovanje - ukratko...



Mislim da je Goran u pravu. Realno, nema tu govora o ozakonjenoj sivoj ekonomiji, već više o ustupku države jer se radi o malim iznosima prometa (mislim da je do 4 miliona dinara godišnje).
Naravno da ako neko ima 5 ili 10 preduzetničkih radnji može da ''posivi'', ali mislim da to nema šanse jer sigurno upada u oko poreskim inspektorima.

A generalno solo preduzetnik, u slučaju agencije o kojoj pričam ipak na godišnjem novou ... imao posla ili ne,
u državnu kasu mora da uplati minimum 12x13,5 hiljada = 162 hiljade dinara.

To je oko 1.500 eur, što nije mala cifra i izdatak za solo preduzetnika, priznaćete.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao07.12.2012. u 20:00 - pre 137 meseci
Citat:
goranvuc:
Pausalci, tj. "Mali poreski obveznici" su kategorija privrednih subjekata koja postoji u svim evropskim drzavama i nema veze sa sivom ekonomijom,


Tebi nema veze činjenica da može potpuno legalno da se uzima do 250.000 din mesečno za 15.000 din poreza i doprinosa sa sivom ekonomijom? Dati 6% na porez i doprinose tebi nema veze sa sivom ekonomijom baš ni malo? Koliko je porez na dohodak: 10%, koliko je pio: 22%, koliko je zdravstveno: 12 i nešto%, u slučaju paušalca sve stane u 6%! Naravno, neće svi da imaju maksimalni promet preko paušalne radnje ali govorim o tome da je to zakon omogućio. Pre par meseci ovde pita čovek šta da upisuje kao pazar sad kad mu je ukinuta obaveza imanja fiskalne kase. Reko da može da upiše šta hoće (!!!), jer je država ukinula _jedinu_ kontrolu koju je imala za prijem keš novca, svaki dan može da upiše da ima 10.000 din pazara a on može da zaradi milion. I to ti pretpostavljam nema veze sa sivom ekonomijom nego se privrednicima olakšava poslovanje za jednokratni trošak koji se zove fiskalna kasa.

Citat:
goranvuc:
vec je jednostavno ustupak drzave firmama najcesce iz usluznog sektora tipa "one man show" da na jednostavnij nacin i uz malo papirologije vode svoje poslovanje - ukratko...


Ovo niko ne spori. Jasno je da su paušalci većim delom sitni privrednici koji jedva zarade za paušal koji imaju da plaćaju ali znam i dosta njih koji nisu tako mali a kriju se iza tog statusa. Model sa pravednijom raspodelom nameta je mogao da se napravi da se htelo, i opet da svima bude poslovanje na jednostavan način i malo papirologije. Onaj koji malo zaradi treba malo i da plaća a onaj ko mnogo zaradi treba i mnogo da plati nameta (poreza i doprinosa). Da se taj model malo više poštuje u Srbiji ne bi teret poreza i doprinosa bio samo na najsiromašnijima već i na bogatijima. Konkretno sad sam spominjao paušalce, ali slična analogija se može primeniti i kod drugih oblika firmi, tamo su profiti mnogo veći a opet je teret nameta na siromašnima.
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.adsl-1.sezampro.rs.



+39 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao07.12.2012. u 20:25 - pre 137 meseci
Citat:
S A J A
Onaj koji malo zaradi treba malo i da plaća a onaj ko mnogo zaradi treba i mnogo da plati nameta (poreza i doprinosa).


Znam da nije u skladu sa ... bla bla bla ... ne znam već sa čim. Ceo smisao ove nazovi ekonomije mi je pogrešan...
i zato se ekonomija i svet i nalazi u ovakvom stanju u kojem je danas.

Ako pođemo od početka to jest da smo na početku nekog posla jednaki, nelogično je da onaj ko je sposobniji, preduzimljiviji, pametniji itd. i koji će naravno
zaraditi više ... plaća veće namete nego onaj ko je manje sposoban, preduzimljiv i mudar. Taj će čovek koji će se ako ne bude destimulisan raznijati (R-A-Z-V-O-J) i nametima
upumpati državi još više novca.
Logično bi bilo takvog čoveka nagraditi što je i slučaj kada radite u privatnoj firmi... što više ostvarite dobita to ste stimulisaniji.... eeee a kad je u pitanju država to ne važi.
E pa tu nešto nije u redu tj. ceo koncept i tzv. nauka ekonomija tu podbacuje.
Isključite na trenutak šta su vas učili kroz sistem obrazovanja, već razmišljajte zdravorazumski.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao07.12.2012. u 20:57 - pre 137 meseci
Citat:
dvp
Ako pođemo od početka to jest da smo na početku nekog posla jednaki, nelogično je da onaj ko je sposobniji, preduzimljiviji, pametniji itd. i koji će naravno
zaraditi više ... plaća veće namete nego onaj ko je manje sposoban, preduzimljiv i mudar.
...
E pa tu nešto nije u redu tj. ceo koncept i tzv. nauka ekonomija tu podbacuje.
Isključite na trenutak šta su vas učili kroz sistem obrazovanja, već razmišljajte zdravorazumski.


To bi moglo tako kad bi resursi bili neograničeni i kad bi za svakoga bilo dovoljno. Nažalost svetsko bogatstvo je ograničeno i mora da se vodi računa o raspodeli. Nije u redu da 5% ljudi poseduje 70% bogatstva a da svi ostali jedva preživljavaju. Para i resursa ima dovoljno za sve samo je loša raspodela. Zato i ovima sposobnima i preduzimljivima i pametnima treba nametnuti velike poreze jer ako nastave da se bogate ceo svet će spasti na svega par korporacija koje će sve da kontrolišu, što već skoro da imamo. Takođe zaboravljaš da i taj koji ima velike poreze i dopinose i pored toga dosta zaradi, bahaćenje mora da se plati jer zbog toga trpe pa čak i umiru siromašni.

http://www.forbes.com/sites/br...anies-that-control-everything/

Malo smo skrenuli sa teme, tj. sa tehničkog prešli na filozofski nivo pa čisto da spomenem da ne želim previše da širim priču u tom smeru jer to posle nema kraja.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao07.12.2012. u 21:00 - pre 137 meseci
^A mozda da izbacis iz svoje price to "nije u redu".

Znas sta nije u redu?

To da svi isto koriste resurse drzave a neki da papreno placaju te usluge, a neki da ne placaju uopste.
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao03.12.2020. u 17:06 - pre 40 meseci
Potreban mi je savet, od marta ove godine postao sam penzioner ( 40 godina radnog staza i 62 godine zivota ), ali sam nastavio i dalje da radim u svojoj firmi kao pausalista ( samostalna zanatska radnja za proizvode precizne mehanike ). Placam redovno porez i doprinos za PIO fond, moje pitanje glasi: " da li se u sledecoj godini mogu preregistrovati na skraceno radno vreme od 4h "?
Jer sam sad najnormalnije oporezovan sto se tice poreza i doprinosa za PIO fond, ako bi postojala mogucnost skracenog radnog vremena nadam se da bi i nameti proporcionalno bili manji ( pogotovo mislim na namet za doprinos PIO fondu ) jer je meni ovo dopunska delatnost. Hvala na razumevanju i savetu kako da objektivno u sadasnje vreme smanjti troskove poslovanja.
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao03.12.2020. u 18:43 - pre 40 meseci
Nova uredba o pausalnom oporezivanju se moze pronaci ovde:
https://www.paragraf.rs/propis...ezivanje_obveznika_poreza.html

Pazljivo procitajte pa trazite kako da spustite koeficijent ispod jedan (ukoliko ranije vec niste spustili)

Za ovo sto konkretno pitate odgovor je - ne, radno vreme po novom uopste ne utice na osnovicu, izaberite nesto drugo od ovoga sto utice.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 11:39 - pre 40 meseci
Kad bi u poreskoj upravi podneo: " Ugovor o rad na nepuno radno vreme " da li bih tada imao mogucnost za umanjenje obaveza? Naime, u skladu sa članom 40. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (“Službeni glasnik” RS, broj 84/2004, 61/2005… 68/2014) propisano je da se za zaposlenog koji radi sa nepunim radnim vremenom kod jednog poslodavca, a zarada koju ostvaruje je niža od najniže mesečne osnovice, doprinosi obračunavaju na važeću najnižu osnovicu.

Moja poreska uprava za osnovicu doprinosa za obavezno PIO odredila je iznos za ovu godinu u iznosu od 39.995,92 dinara. Akontaciju doprinosa za obavezno PIO placam u iznosu od 10.198,96 dinara, kad sam pitao nacelnika odeljenja za finasijske poslove PIO da li ce iznos od 10.198,96 dinara u PIO doprinosu uticati na srazmerno povecanje penzije ( do sada sam 10 meseci uplacivao ). Dobio sam negativan odgovr, ispada da sam " djaba " upacivao. To mi je povod ako je ova izjava tacna, da se potrudim i promenim resnje u kom bi osnovica za uplatu doprinosa bila kao najniza plata u Srbijiji ( trenutno 25.801,00 dinara ).

Zaboravio sa da dodam da sam ja poslodava i radnik.

[Ovu poruku je menjao dobri nikola dana 04.12.2020. u 12:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dobri nikola dana 04.12.2020. u 12:54 GMT+1]
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 11:50 - pre 40 meseci
Ti nisi radnik , vec preduzetnik . Tako da za to vaze posebna pravila .

Ako stvarno zaradjujes manje nego sto placas kao pausalac , mozes da se prebacis da budes preduzetnik koji vodi knjige .

Tada bi placao poreze i doprinose na stvarnu zaradu , a ne na predpostavljenu .

Tu treba samo dobro preracunati sta je manje , jer bi verovatno morao da angazujes i knjigovodju da ti vodi knjige , sto treba uracunati u trosak .

Po ovom linku sto je objavio Pctel mozes za neke delatnosti da trazis umanjenje na osnovu godina zivota 50 +. 60 + je samo za lekare i slicna zanimanja .

Koja ti je sifra delatnosti , da se vidi u onoj tabeli u koju kategoriju spadas ?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 12:48 - pre 40 meseci
Ja cu jos jednom da ponovim ono sto sam rekao i ono sto je i ademare rekao - zaboravi radno vreme. Ako hoces da umanjujes osnovicu, gledaj druge nacine.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 12:59 - pre 40 meseci
Sifra delatnosti je bila: 9529 a vodio sam se kao szr za popravku proizvoda precizne mehanike. Neznam da li je vodjenje knjiga jedino zakonsko resenje kako bi opravdano smanjio osnovicu za oporezivanje.

[Ovu poruku je menjao dobri nikola dana 04.12.2020. u 15:31 GMT+1]
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 14:27 - pre 40 meseci
To je koeficijent 2.4 . Frizeri imaju malo veci , casovnicari manji na primer .

Ta tvoja delatnost je podlozna zoniranju .

To treba da vidis u tvojoj PU kako je opstina podeljena na poslovne zone , i ako jeste onda od lokacije moze da se umanji koeficijent . Ili da se poveca ako imas dobru lokaciju .

Drugo je sto treba videti , da li su ti u PU obracunali popust na godine zivota 10 % .

Invalidi mogu da dobiju jos 15 %, ali to treba covek da bude pravi invalid .

Obaveza se racuna tako sto se prosecna plata u opstini , mnozi sa brojem radnika na teritoriji opstine , a deli sa ukupnim brojem stanovnika ?

Prilicno komplikovano . Onda to sto dobiju mnoze sa tvojim koeficijentom delatnosti , i ovi eventualno popusti .


Kada bi vodio knjige , onda bi placao porez na dobit , a sebe bi mogao da prijavis na minimalac . Ne verujem da moze sebe da prijavis na 4 sata , to mozes da pitas u PU opstinskoj .


U svakom slucaju je predvidjeno postepeno smanjivanje koeficijenata svake godine , pa bi sledece imao 2.15
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao04.12.2020. u 14:40 - pre 40 meseci
Hvala drugari na razumevanju i pomoc koju ste mi dali, sto se vremena rada tice razumem vas u potpunosti. U novom resenju nisam naisao na umanjenje vezano za godine zivota.
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 07:06 - pre 37 meseci
Postovani drugari, mislim da sam sebe nasao u opciji: " Zaposleni sa nepotpunim radnim vremenom ".

Zakonom o radu je definisano da se radni odnos moze zasnovati i za rad sa nepotpunim radnim vremenom, na neodredjeno ili odredjeno radno vreme. Osnovna zarada za rad sa nepotpunim radnim vremenom utvrdjuje se srazmerno sa vremenom provedenim na radu, odnosno srazmerno sa procentom ugovorenog nepunog radnog vremena u odnosu na puno radno vreme.

Clan 39 i 40 zakona o radu upravo govori o radnom odnosu sa nepotpunim radnom vremenu sto meni u principu i odgovara jer bi sebi skratio radno vreme na 25% u odnosu na puno radno vreme.

Kakav je Vas savet po ovom stavu da smanjim prevelike mamete jer se i srazmerno posao smanjio, hvala na razumevanju i dobronamernom savetu.
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 08:02 - pre 37 meseci
Ukoliko ti je to jedini posao, onda namete placas na 100% minimalne osnovice, nebitno da li ti je radno vreme 1%, 25% ili 100%.
Ako imas jos jedan posao, onda ima logike jer obe osnovice u zbiru treba da budu vece ili jednake minimalnoj.
Ja bih u takvoj situaciji svakako prosetao do biroa da vidim imaju li u ponudi bilo kakav posao, moze i za minimalac.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 10:20 - pre 37 meseci
Naravno da bi ti mogao da budes radnik kod nekog drugog poslodavca sa nepotpunim radnim vremenom .


Ali kako si Preduzetnik pausalac, onda to nije moguce . Preduzetnik ne moze sebe da zaposli sa " nepotpunim radnim vremenom " .

Poreska uprava odredi pausal , pa i kad Pausalac ne radi nista , slabo ide posao na primer , pausal je isti .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 10:56 - pre 37 meseci
@ademare
Ako sam ja dobro pratio, on nece vise da bude pausalac, nego da predje na knjigovodstvo i obracunava sebi zaradu.
Ukoliko ne moze kao preduzetnik da zaposli sebe sa nepotpunim radnim vremenom, moze da se preregistruje u DOO i onda ce moci, naravno pod uslovom da ima jos jedan radni odnos tako da mu zbir osnovica u obe firme bude iznad minimalne.

E, sad, ja imam utisak da je dobri nikola sklon ignorisanju cinjenica koje su mu neprijatne, tako da mi mozemo godinama o tome da pisemo, on ce to ignorisati

Dobri nikola, da li si ti zaista spreman da radis jos jedan posao plus da raj pausala zamenis paklom racunovodstva? Ako jesi, trebalo bi da mozemo iznaci resenje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 12:03 - pre 37 meseci
Kao paušalac imaš mogućnost da privremeno zamrzneš preduzetnika. Za vreme dok je zamrznut ne smeš da radiš ali ti se i ne obračunavaju paušalni porezi i doprinosi. Zamrzavanje može na dnevnom nivou da se obavlja.

Može i obrnuto da držiš preduzetnika zamrznutog a da ga odmrzneš samo kada imaš neki posao da odradiš.

Procedura je relativno jednostavna i brzo se završi. Otprilike treći dan od podnošenja zahteva dobiješ rešenje.

Jedino moraš da dobro vodiš računa da ne izdaš nijedan račun u vreme kada ti je preduzetnik zamrznut.

 
Odgovor na temu

dobri nikola
smuckalac
Mala Krsna

Član broj: 319657
Poruke: 268



+5 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 15:56 - pre 37 meseci
Drugari, nebih da se igram sa tim da zamznem rad na odredjeno vreme pa da ga po potrebi odmrznem jer, ne znam kad ce mi musterija doci. Hteo bih da ostanem ako je ikako moguce i dalje pausalista ali ako je ikako moguce hteo bih da smanjim namete koji su trenutno po novim resenjima oko 16.000,00 dinara.

Podneo sam zashev za rad sa nepotpunim vremenom koje bih u principu i postovao, nemojte me zaboraviti da sam penzioner i da mi je ovo dopunska delatnost. Videcu sa radnicom PU-e koja me inace vodi da me imaju uvidu da je meni delatnost koju mi oporezuju dopunska a ne primarna.
Mikis Brzis
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Privatna firma kao dopunski posao18.02.2021. u 16:36 - pre 37 meseci
Citat:
... da mi je ovo dopunska delatnost...

Da li to negde pise?

I drugo pitanje - da li si odustao od pausala i presao na isplatu licne zarade?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Privatna firma kao dopunski posao

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18825 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.