Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21531 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 12:32 - pre 140 meseci





Sva sreća da je godpođa rekla da neće biti oštrog pomeranja kursa. Dakle, sa 115 se sroza na 110, za dva dana, NEKO obavi posao koji je trebalo obaviti pri niskom kursu, a onda se, jelte, sve lepo vrati kako je i bilo, opet za dva dana. I eto, nije bilo oštrog pomeranja kursa. Vidite i sami.


Kori, vrati se, sve ti je oprošteno !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 12:48 - pre 140 meseci
Nista novo u zemlji Srbiji
Bez ikakve namere da branim bilo koga...

Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:11 - pre 140 meseci
Usput je rekla da je devizni kurs stabilizovan. Prosto se naježim kad pomislim kako bi bilo da kurs nije stabilizovan.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mediaworksit.net.



+1622 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:27 - pre 140 meseci
Što, pa baš dobro ume da uklopi ove dezene za zavese i tapete. Sreća njena da se još ne zove Desanka Milojković ili Karin Pušić. Šta bi tek onda bilo.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:28 - pre 140 meseci
domaćinski
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:31 - pre 140 meseci
pustite zenu da vidimo kakva ce se pokazati! tu je tek 50 dana! a koliko je dinar vredeo 2001 a koliko je vredeo odlaskom zutih??? to ste vec zaboravili! tesko je biti realan
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:40 - pre 140 meseci
Nije uopste tesko biti realan, guvernerka je pod politickom kontrolom i radi sta joj se kaze. Samo jos malo da interesi izburgijaju svoje rute kroz izvrsnu vlast pa ce i oscilacije malo da se pojacaju. Pa ces evre da prodajes jeftino kad moras a kupujes skupo kad mozes.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 13:52 - pre 140 meseci
jaoj, opet mmix i njegova teza o nezavisnom guverneru.

Reci mi dear mmix, kad je to i ko i kada u Srbiji bio politicki nezavisan ? Hahaha. Pa kod nas imas ladno sudije i tuzioce koji kazu da ne resavaju slucajve jer nema politicke volje ! Lol.

Drugo ideja da guverner nezavisne banke bude pol. nezavisan je veoma upitna i upravo je praksa demantuje. Ne moze u demokratskom sistemu biti nedodirljivih funkcija. Dokaz za to je Greenspan i njegovo urnisanje americkih finansija koje je psotavilo scenu za aktuelnu katastrofu !

 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 14:09 - pre 140 meseci
Istina, guverneri do sad su uvek bili pomalo bliski vlasti ali Jelašić i Šoškić su bar poznavali engleski jezik i bili ekonomski stručnjaci a ne političari koji su radni vek proveli izležavajući se u skupštini i žickajući stan od državne firme.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 14:16 - pre 140 meseci
Ama, neka je i politički zavisan, ali da je sposoban i da nije pajac.

Koliko znam, ova vlast se zalaže za stabilan i jak dinar i za jaku privredu. Odlično ! I treba nam guverner koji će da bude politički zavisan, i koji će da prati politiku vladajuće garniture.

Ali izjaviti da je kurs stabilizovan i da se neće biti oštrih pomeranja, i to upravo u danima kada se namerno srozava kurs da bi neki veliki igrač "odradio posao" je nebuloza, samo takva !

Setite se samo i one izjave od pre oko mesec dana kada je kritikovala banke što "trguju devizama na deviznom tržištu, ali tako da ostvare dobit" ?! Alo ?
Pa ono kada je rekla da "treba primorati banke da kreditiraju proizvodnju" Alo ? Kuc, kuc ? Ima li šta unutra ?

Kažem, najgori pajac koji je ikad bio na čelu Narodne banke Srbije.

Štono bio se reklo na srpskom, "stay tuned", tek ćemo da se naslušamo nebuloza.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 14:28 - pre 140 meseci
pardon Java,

jel nama treba politicki nezavisan guverner (kojeg svakako mora da postavi neko politicko telo, ali nema veze) ili guverner nezavisan od bilo koga ? Mislim da li nam treba kao u Americi guverner nezavisan od polticara koji radi za konto tajkuna sa WS ???
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 14:38 - pre 140 meseci
Pardon Braksi

Jeste, bilo bi idealno da je guverner politički nezavisan, ali kažem, ajd' nema veze, ako već ne može tako, neka bude i politički zavisan, al' samo da je sposoban da sabere dva i dva.

- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.
- Neko ko ima dve daske u glavi da shvati da u zemlji sa tržišnom ekonomijom (bar se tako zalaže ova vlas') ne možeš da primoraš banke da daju kredite.

Ono što me plaši je da je ovo tek početak, tek je 50 dana prošlo (što reče Čika Dača) a već se žešće nalupetala.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 19:08 - pre 140 meseci
Citat:
Java Beograd:- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.

Tacno, ali u malim zemljama kao sto je Srbija ne sme se dopustiti bankama da drljaju kurs kao sto kod nas drljaju.
Pogledaj recimo Emirate, Dansku, Norvesku, Svedsku, pa cak i Bugarsku, Makedoniju i Hrvatsku!
Ove prve su extra jake zemlje pa ne dozvoljavaju prevelika podhebavanja kursa od strane spekulanata.
Svajcarska je morala da im stop da ne bi unistili njihovu ekonomiju.
A Bugarksa, Makedonija i Hrvatska - zemlje koje i nemaju nesto suficita i ko zna koliko priliva naspram Srbije, pa opet forsiraju pravu stabilnost kursa. Bugarska i Hrvatska cak i fixirale kurs. Makedonija de facto fixirala.

A ne kao kod nas - realna privreda nema ni 10% Gadafijeve imovine a dozvoljava kolebanja kursa kao da smo Rusija, Australija ili Engleska.


Mada sto se tice kursa i guvernerske se slazem sa tobom :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 19:24 - pre 140 meseci
Svajcarska vestacki drzi franak nizim nego sto bi on inace bio zbog toga sto je franak uz funtu rezervna valuta za evro koji je trenutno pod znakom pitanja. HR, BG, Srbija i ostala boranija cine upravo obrnuto tj drze svoju valutu precenjenom da bi najpre pokazali vecim GDP nego sto realno jeste kao i da bi predstavile sebe kao stabilne ekonomije. Cena ovoga je povecan spoljni deficit i dug sto nece trajati zauvek.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa18.10.2012. u 20:05 - pre 140 meseci
Svajcarska valuta nije jaka zbog jake ekonomije vec zbog prejake kupovine franka iz sigurnosnih "razmisljanja".
Svejedno, ima primer i mnogo jacih i mnogo slabijih ekonomija - i realnih i kvazi ekonomija, koje ne dozvoljavaju primetne oscilacije kursa (neke ne dozvoljavaju nikakve oscilacije cak).


Kod njih postoji mnogo veca kontrola banaka i formiranja kursa, forward trzista i ostalog. Kod nas se sve to ostavilo bankama da "samo trziste sredi" po kapitalizmu.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa19.10.2012. u 08:05 - pre 140 meseci
Jedinstven je slucaj u Evropi, a verujem i sire da je guverner potpredsednik stranke.

Uz to nije mi jasno ni kako se osoba kojoj u CV-ju pod iskustvo(i to jedino) u struci pise likvidator u PTT-u, moze naci na mestu guvernera CB
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa19.10.2012. u 08:37 - pre 140 meseci
Citat:
Dexic:
Citat:
Java Beograd:- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.

Tacno, ali u malim zemljama kao sto je Srbija ne sme se dopustiti bankama da drljaju kurs kao sto kod nas drljaju.
Tačno, ali ako je formirano međubankarsko tržište deviza, onda moraš da dozvoliš bankama da trguju na tom tržištu. Inače, džabe si ga formirao. A "onaj_ko_treba_da_vodi_računa", sme jedino tržišnim mehanizmina da utiče na kurs, a ne da proziva banke po medijima i da od sebe pravi dvorsku ludu.

Uostalom, temu sam i započeo zato što je ovih dana očigledno na delu veštačko pomeranje kursa, zarad "velikih igrača" a NBS nije adekvatno reagovala. (Zašto, pitam se?) Sad očekujem naslove u žutoj štampi i lov na veštice, tj. banke koje su trgovale.


Inače, samo da se zna, pojam špekulant u svojoj osnovi ne ide uz negativnu konotaciju. To je osoba koja poštuje sve zakonske norme i pravila, i jednostavno učestvuje na tržištu u cilju zarade. U Titovo vreme, kad su se samo radnici i seljaci smatrali poštenim, ovaj termin je kod nas dobio negativnu konotaciju. Gospođa šefica NBS to očigledno ne zna. Štaviše, špekulanti deluju stabilizirajuće ne tržište: kupuju kad je jeftino i time povećavaju slabu potražnju, i prodaju kad je skupo, čime povećavaju slabu ponudu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa19.10.2012. u 09:41 - pre 140 meseci
@Java,

Nije jurenje spekulanata nesto karakteristicno za Tita ili socijaliste - svaki politicar doticne uvek koristi kao rezervu za lov na vestice.

Cim je neka veca kriza odmah se ospe paljba po svim short-sellerima (spekulantima) iako je samo jedna od delatnosti bila upitna (tzv. naked short selling) i pravo je pitanje zasto je uopste bila legalna. Medjutim, to politicarima ne predstavlja problem i spekulante koji sasvim legalno zaradjuju na gubitku nazivaju krivcima.

Opet, ne mozes tu kriviti politicare - oni samo koriste nesto sto znaju da ce imati efekta posto sama javnost cesto smatra da je prljavo zaradjivati samo na spekulaciji.

To je problem obrazovanja mase. Mada opet... ocekivati od mase da razume dublje ekonomiju nije preterano realno.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
178.79.57.*



+265 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa19.10.2012. u 10:34 - pre 140 meseci
Bez namere, da ulazim u politiku ili osnove ekonomije, meni kao obicnom gradjaninu, ovo lici na neku tesku spekulaciju, da ne upotrebim tezu rec. Naime, spremio sam malo vecu sumu eura, za mene barem vecu, za uplatu poreza i doprinosa do kraja godine. Suma, mi je pokrivala ceo iznos obaveze, ali iznenada, evro pocinje da pada, i meni fali par hiljada za uplatu, u utorak, u menjacnicama kurs 108, hvata me panika, pasce evro jos, pa jurim veci kurs po celom gradu, kad mi neko rece idi u banku, dace ti veci kurs. U prvi mah posumnjam u to, kada je banka placala evro vise nego menjacnice, ali da budem siguran ja svratih u jednu. Gledam onu njihovu el. tablu kurs 108 i neka sica, pitam na salteru, a ono iznenadjenje:" Gospodine, prodajni kurs je 11o,90 din." Ja kao mladi majmun, srecan sto sam nasao mnogo povoljniji kurs, odmah prodam evre. Gledam, danas, posle tri dana, kurs 113 dinara, ispao sam budala na kvadrat.....
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa19.10.2012. u 11:00 - pre 140 meseci
Citat:
Java Beograd: Inače, samo da se zna, pojam špekulant u svojoj osnovi ne ide uz negativnu konotaciju. To je osoba koja poštuje sve zakonske norme i pravila, i jednostavno učestvuje na tržištu u cilju zarade.

Tacno. Naziv je jednostavo od toga sto oni spekulisu (procenjuju, pretpostavljaju) o tome kakva ce kasnije cena biti pa na osnovu toga kupuju ili prodaju.

Citat:
Java Beograd: Štaviše, špekulanti deluju stabilizirajuće ne tržište: kupuju kad je jeftino i time povećavaju slabu potražnju, i prodaju kad je skupo, čime povećavaju slabu ponudu.

Ovo ne mora da bude tako jer ako predstavlju znacajan deo trzista mogu da dovedu do velikih oscilacija.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Oštra pomeranja EUR/RSD kursa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 21531 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.