Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?

elitemadzone.org :: TechZone :: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?

[ Pregleda: 8928 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 11:21 - pre 146 meseci
Radi se o klasicnim stedljivim sijalicama za 220V. Iz nekih izvora vezani bas za elektriku, dobio sam informaciju da srtedljive sijalice iako su veoma pozeljnje zbog ustede struje, s druge strane nisu bas dobre za zdravlje ljudi, ne znam odakle to, ali ako neko znas kako funksionisu,mozda ce nam i odgonetnuti tajnu stedljive sijalice. Zna li ko sta o njima i dali su oipasne po zdravlje coveka.Ovde ne govorimo o Led stedljivim sijalicama nego o klasicnim...poput neo cevima...pozzz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 11:32 - pre 146 meseci
Ako mislis na neonske sijalice, ne znam sta bi tu bilo stetno? Neon je sam po sebi inertan gas (ne reaguje/vezuje se sa ostalim elementima). Neznam jedino onaj beli prah od cega je napravljen i moguce je da neko na to misli ali to bi potencialno imalo negativnog efekta ako bi se razbila sijalica pa taj prah dosao u kontakt sa hranom ili udisao isti.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Vic
Error974
BI&SE
Beograd

Član broj: 16118
Poruke: 396
*.imlek.rs.



+49 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 11:39 - pre 146 meseci
Koliko sam ja cuo, u stedljivim sijalicama ima zive tako da...
ERROR974
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 11:52 - pre 146 meseci
http://www.ekologija.rs/istine-i-zablude-o-stedljivim-sijalicama

Citat:

Šta preduzeti kada se kompaktna fluo sijalica razbije u stanu (a što nije istaknuto na fabričkim pakovanjima)?

• Otvoriti prozor i napustiti prostoriju. Provetravati 15 minuta.

• Sakupiti staklene ostatke sijalice korišćenjem krutog papira ili kartona (nikako golim rukama obzirom da živa prodire kroz kožu).

• Lepljivom trakom sakupiti male fragmente stakla.

• Pod obrisati vlažnim papirom ili krpom

• Ukoliko se preostali ostaci usisavaju, kesu iz usisivača nakon čišćenja treba izvaditi.

• Sve predmete upotrebljene za čišćenje, kao i kesu iz usisivača, treba odložiti u plastičnu kesu, i dobro je zatvoriti.

• Odeću ili posteljinu na koje su pali delovi sijalice ne treba više upotrebljavati, već ih treba baciti.

* Uputstvo Agencije za zaštitu životne sredine S.A.D. (“U.S. Enviromental Protection Agency”) za odlaganje slomljenih kompaktnih fluo sijalica.


Mislim da je ovo gore citirano vise nego dovoljno da se shvati sa cime imamo posla.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 12:37 - pre 146 meseci
Nisam siguran da su ti neonske sijalice, to su one sto lice na neoneske sijalice ali imaju grlo kao klasicne sijalice, mislim na ovu sa slike....

Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 12:52 - pre 146 meseci
Pa i to su "neonke" u suštini, samo što su uvijene i upakovane da stanu u E27 grlo. Za njihovu proizvodnju potrebno je mnogo više energije nego za običnu i koriste se opasni materijali (dosta je i živa, mrzi me da guglam da li ima još nešto). Vrlo su opasne za okolinu, naročito u sredinama gde reciklaža ovakvog otpada maltene ne postoji.

Sa svetlom koje daju sam mahom zadovoljan, i verujem da ta neka minimalna ušteda postoji, ali...
Ja sam moju kompaktnu 20w=100w zamenio Philipsovom EcoClassis (140w=190w), prija dodatno grejanje u zimskom periodu :)
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 13:33 - pre 146 meseci
Ali ta ti nije stedljiva kako 140W=190W?
Neznam kakva li si iskustva sada sa ovim Led sijalicama za 220V,zanima me kolicina svetla(lux), kako i dali su toplije ili hladnije 5600K,kao i ugao osvetljenja,mislim da Led na 220V jos se nisu dovoljno tehnoloski razvile a i mnogo su skupe.
Znam, da ima i led reflektori na primer elementin sajt...
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 14:49 - pre 146 meseci
Upravo mi je juce stigla LED sijalica od nekih 700 lumena. Stekao sam utisak da je lumena priblizno koliko klasicna sijalica ima vati puta 10, pa ovu racunam da zamenjuje neku imaginarnu sijalicu od 70 vati. Lepo svetli, prva LED sijalica koju imam a da lici na normalnu. Pre toga sam imao neke slabe, jos slabije i jos slabije, 3 generacije, 3 nivoa mraka. Ova je prva koja je prava sijalica ali je jos uvek skupa - nesto 1.800 dinara + dostava, i nema balon, nego je tip "Kukuruz", skroz u krug, u vise vrsta ima zute plocice, koje posle svetle belo. Cini mi se da pise nesto toplo belo ali meni vise lici na hladno, koje se meni licno vise dopada. Svetli na sve strane, cak i prema gore, toliko je dobro svetlo rasporedjeno. Ima nekolliko "kukuruza" i sa cela, prekoputa navoja za grlo.

Cini mi se da je neko ovde spominjao da ih vec ima za par stotina dinara, pa ako zna molim da podeli info sa nama, ako nista drugo bar na Privatnu Poruku. Ove LED su jos uvek preskupe po ovoj zvanicnoj ceni.

Prodavca (online) ne smem da navodim, ali evo tehnickih karakteristika same sijalice, sa tog sajta:

Opis i namena proizvoda

* Snaga: 12W (55 x LED SMD)
* Boja: toplo bela - 3000K
* Jačina svetla: 715 lm
* Napon: 220V
* Grlo: E27



Evo i bezvezne slike bezvezne kuhinje, ali ona je ovde samo kao ilustracija osvetljenosti, zanemarite izgled police i kuhinje Malo je neostro, slikano bez blica, naravno.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?07.03.2012. u 16:52 - pre 146 meseci
Na dx.com kreću od 12-ak dolara, bar te koje imaju oznaku "700 lumena", e sad, za kvalitet ne znam...
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?08.03.2012. u 08:24 - pre 146 meseci
Stedljive sijalice od 20W koje menjaju 75W sijalicu, imaju 1300 lumena,tako da ta sijalica koju si kupio jednaka je obicnoj sijalici od 40W,kad pricamo laicki o jacini svetla ustvari govorimo o lumenu,tako da ispod 1000 lumena ne zavredjuje paznju Led sijalica za luster u kuci.
Neonke smatram da su prevazidjene. Ja imam General electric 20W toplo bela 2700K, i ja sam zadovoljan,sijalice mi traju 2-3 godine,posebno mi se svidja to sto kad ih upalite kad su hladne treba im vremena da daju pun sjaj i to je vrlo prijatno kad nocu odete do kupatila ili do kuhinje i upalite sijalicu a ona postepeno sve jace i jace sija ane ,,bup,, pa vas ocoravi kao klasicna sijalica. I drugo sto mi se svidja je to sto kad crkava samo cakne i to je to, znaci ne puca kao klasicna sijalica.
Jedino ne znam koliko je UV zracenje kod stedljivih sijalica u odnosu sa klasicnim ,,zaruljama,,.Pozz

Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?08.03.2012. u 08:52 - pre 146 meseci
Citat:
Pigoza: Stedljive sijalice od 20W koje menjaju 75W sijalicu, imaju 1300 lumena,tako da ta sijalica koju si kupio jednaka je obicnoj sijalici od 40W,kad pricamo laicki o jacini svetla ustvari govorimo o lumenu,tako da ispod 1000 lumena ne zavredjuje paznju Led sijalica za luster u kuci.
Ti si ovde nesto pogresno izracunao ili shvatio.

Na kartonskoj kutiji klasicne sijalice od 40W marke Philips pise crno na belo 415 lumena, mogu i da slikam ako ne verujes, tako da je ova LED od 715 lumena ekvivalent klasicne od oko 68,9W ((715:415) x 40). Naravno, moje slike to nisu mogle verno da prikazu, ali cinjenice su ovakve kako sam ih izneo.

Na kartonskoj kutiji stedljive od 20W marke Tungsram, koju sam najbrze nasao za ovo javljanje, opet lepo pise crno na belo da ima 1152 lumena, tako da mi ni tu nije jasno gde si ti nasao 1300?

Citat:
I drugo sto mi se svidja je to sto kad crkava samo cakne i to je to, znaci ne puca kao klasicna sijalica.
Sa ovim nisam jos upoznat i nameravam da ostanem takav. Jer, ovde se javljao jedan covek koji kaze da bas neonske eksplodiraju kao bomba kad crknu. Mozda ne svaka ali ja se bojim. I cim pocne da trepce, a vidi se nakon duze upotrebe da i plastika malo pozuti i izlazi onih staklenih cevi pocrne, ja ih bacam iako jos rade. Samo da jos malo pojeftine LED SVE CU IH POBACATI.

Onaj efekat da se polako pale se vecini ljudi ne dopada, pogotovu za recimo stepenista i slicne namene - ona se taman zagreje kad ti vise ni ne treba svetlost, ali tvoja sijalica, tvoja volja. Mene licno to vrlo nervira jer se ne vidi odmah ono sto ocekujem da se vidi. Istovremeno, elektronicari govore da su one osetljivije na pali/gasi proces i da duze traju ako stalno gore.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?08.03.2012. u 09:08 - pre 146 meseci

Štedljiva sijalica
KFS20/27M

Spiral
20W
1398lm
E27
2700K
sajt: http://www.elementa.rs/katalog...jalice/Standardno%20grlo%20E27

Nijedna stedljiva sijalica mi nikad nije pukla,samo crkne,bez ikakvog zvuka i to je to, ali ja kupujem samo General electric.
Pozz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?08.03.2012. u 09:14 - pre 146 meseci
Citat:
Pigoza
Neonke smatram da su prevazidjene.

Tesko da ce ikada biti prevazidjene jer postoje u bezbroj varijanti, najsavrsenija varijanta je u stvari klasicna fluo cev koja je najjeftinija daje najvise svetlosti i najdugotrajnija.

Stedljive sijalice su samo varijacija na temu gde kad lamap crkne umesto same cevi bacate i el. prigusnicu...postoje i PLC lampe koje su bez elektronike


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Dali su stedljive sijalice opasne po okolinu?

[ Pregleda: 8928 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.