Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako je moguce???

elitemadzone.org :: MadZone :: kako je moguce???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8008 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon kako je moguce???27.02.2012. u 21:10 - pre 147 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt Gledajuci ovu listu nije mi jasno kako neko moze da bude duzan vise od 100% bdp ???
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 21:26 - pre 147 meseci
Ni meni nije jasan dug Italije i Luxemburga sa te liste, a ni GB.
 
Odgovor na temu

Holkan
Beograd

Član broj: 297495
Poruke: 9
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+176 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 22:05 - pre 147 meseci
Citat:
the_tosic: Ni meni nije jasan dug Italije i Luxemburga sa te liste, a ni GB.

Mislis Ireland,a ne Italija?
Usvajati svo znanje,uz prethodno odobrenje sopstvene logike.
 
Odgovor na temu

Holkan
Beograd

Član broj: 297495
Poruke: 9
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+176 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 22:10 - pre 147 meseci
Jedini pametni od ozbiljnijih zemalja su Iran i Kina.
Iran 4 a Kina 5% bruto dr. proizvoda.
Ovi se zaduzili da nece moci nikad da vrate.
Nego meni nije jasno kome su u stvari oni duzni?
Usvajati svo znanje,uz prethodno odobrenje sopstvene logike.
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 22:15 - pre 147 meseci
Citat:
Holkan: Nego meni nije jasno kome su u stvari oni duzni?


... i odakle tome nekome toliki zilioni?
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 22:22 - pre 147 meseci
Lupate glavu besmislicama, to su fiktivne cifre dobijene sabiranjem baba i žaba a ko će koga u stvarnosti druga je priča. Neko će da pusi svakako. Obično bolje prodju oni koji sve što mogu proture kroz gusicu, uložili u sebe i ne možeš im ništa.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 22:40 - pre 147 meseci
Citat:
Holkan: Mislis Ireland,a ne Italija?

Da da Irska, u brzini sam pogresio
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: kako je moguce???27.02.2012. u 23:34 - pre 147 meseci
U cemu je problem?

ja tebi pozajmim 100keur, ti meni pozajmis 100keur, oboje smo duzni vise nego sto zaradimo za godinu dana (vise od 100% gdp), a niko od nas dva nema bas neki problem :)

problem se pojavi tek kad ja samo uzimam tudje pare, a meni nije niko duzan nista :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: kako je moguce???28.02.2012. u 17:08 - pre 147 meseci
ako je moja godisnja plata 100e a imam dug 200e godisnji kako onda mogu ja da prezivim??? sasvim jednostavno i logicno pitanje naa koje nemam odgovor :-)
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: kako je moguce???28.02.2012. u 17:14 - pre 147 meseci
Mozes da prezivis vrlo jednostavno tako sto ces taj dug da proglasis navlakusom zlih zaverenickih zelenaskih sila NSPa koje su te nevinog i naivnog obmanule (dok si ti te pare trazio i koristio da trpas kavijar i sampanjac u guzi*u) i onda da najkomotnije odbijes da vratis dug.

Dakle, tako mozes da prezivis ali od cega ces sutra da trpas kavijar i sampanjac u guzi*u to je vec drugo pitanje i na njega tek treba da dobijemo odgovor.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

PhoenixRising

Član broj: 300014
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: kako je moguce???28.02.2012. u 17:40 - pre 147 meseci
Ako vas interesuje kome mogu da budu dužne tolike pare možete početi od čitanja ovog izveštaja NBS.

http://www.nbs.rs/internet/latinica/90/dug/dug_I_2011.pdf

Ovo vam je verovatno najbolja analiza, pokazatelj i objašnjenje koje možete javno da dobijete a da ne radite lično u NBS ili Upravi za Trezor RS. Ovde imate dug države razvrstan po kategorijama. Spoljašnji, unutrašnji, javni itd.

Izveštaj ima 12 strana pa nije previše obiman za čitanje. Analogno ovom izveštaju u kome možete da pročitate kome smo mi to sve dužni i koliko, možete sami da pronađete slična dokumenta za druge države. Skoro sve informacije i dokumenta se nalaze u javnom domenu, samo je potrebno znati gde gledati.



Pozdrav.
Silence of the heart, practiced with wisdom,
will see a lofty depth;
And the ear of the silent mind will hear untold wonders.

-- Hesychius of Jerusalem
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: kako je moguce???29.02.2012. u 20:16 - pre 147 meseci
PhoenixRising@ sve je to ok al niko jos ne govori tj objasnjava kako mozes biti duzan vise nego sto imas prihode??? kako ces to ikad vratiti???
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.214.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: kako je moguce???01.03.2012. u 00:09 - pre 147 meseci
Sto ne? Kad uzmes kredit za kucu, obicno je veci od jednogodisnje zarade.


[Ovu poruku je menjao mulaz dana 01.03.2012. u 01:37 GMT+1]
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

PhoenixRising

Član broj: 300014
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: kako je moguce???01.03.2012. u 08:34 - pre 147 meseci
Citat:
cika dacha: PhoenixRising@ sve je to ok al niko jos ne govori tj objasnjava kako mozes biti duzan vise nego sto imas prihode??? kako ces to ikad vratiti???


Pa kao USA na primer. Uzme novi zajam of FED-a da bi vratio stari. Zbog toga se i non stop vrte po televiziji termini: refinansiranje duga, restrukturiranje duga... Tj, u evropskom slučaju još više se zadužiš kod EBRD, BIS, Londonski klub, Pariski klub, EIB..., manja ti mesečna, godišnja rata a otplaćuješ dug 5 godina duže recimo. Ukratko, da bi danas uživao u blagodetima koje nisi zaslužio teret duga prebaciš na buduće generacije za koje na taj način ništa od te blagodeti neće ostati, samo otplata tih dugova.

E da, još bolje objašnjenje za razbacivanje tim procentima. Znači, ti si recimo dužan 105% svog GDP-a, ali ga ustvari otplaćuješ prema sličnim tabelama što sam naveo u linku narednih 20 godina. Što mu dođe približno 5.25% godišnjeg, tj. trenutnog GDP-a. Ali i to može da se ispostavi kao mnogo jer treba platiti penzije, socijalno, troškove u medicini i ostalo pa mora ova gornja varijanta.
Silence of the heart, practiced with wisdom,
will see a lofty depth;
And the ear of the silent mind will hear untold wonders.

-- Hesychius of Jerusalem
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: kako je moguce???01.03.2012. u 09:42 - pre 147 meseci
Citat:
PhoenixRising: Pa kao USA na primer. Uzme novi zajam of FED-a da bi vratio stari. Zbog toga se i non stop vrte po televiziji termini: refinansiranje duga, restrukturiranje duga...

Podsetio si me ovim na jednu veoma staru priču,koja ab ovum pojašnjava podosta detalja za ove, mnogima nerazumljive, marifetluke oko velikih novaca.
 
Odgovor na temu

PhoenixRising

Član broj: 300014
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: kako je moguce???01.03.2012. u 10:03 - pre 147 meseci
Citat:
Fabijan je posjedovao i upravljao svim velikim kompanijama koje su imale na stotine filijala, a koje su naizgled bile u međusobnoj konkurenciji. Na kraju, svi rivali bili su izgurani iz poslovanja kao i mali privrednici. Bili su progutani od Fabijanovih divovskih kompanija koje su bile pod vladinom zaštitom.


A mene je ovaj jedan pasus iz te tvoje tvoje stare priče podsetio na jedno skorašnje istraživanje:

http://www.newscientist.com/ar...twork-that-runs-the-world.html

Revealed – the capitalist network that runs the world

Citat:
When the team further untangled the web of ownership, it found much of it tracked back to a "super-entity" of 147 even more tightly knit companies - all of their ownership was held by other members of the super-entity - that controlled 40 per cent of the total wealth in the network. "In effect, less than 1 per cent of the companies were able to control 40 per cent of the entire network," says Glattfelder. Most were financial institutions. The top 20 included Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co, and The Goldman Sachs Group.


Ain't reality a bitch?

Ipak malo da proširim odgovor pošto imam tendenciju da preskačem nekoliko koraka razmišljanja u objašnjenju što dovodi do nerazumevanja onoga što sam hteo da kažem.

Čuo sam već mnogo puta tu priču što si linkovao i to na dosta različitih načina. U suštini je priča uvek ista. Čak previše ista. Pod tim podrazumevam da dugo nije postojao nikakav značajniji proboj u razumevanju problema. Svima je jasno da ekonomski sistem iz nekog razloga ne funkcioniše baš najbolje. Često su ljudi do duše i ponajviše krivi za svoju lošu sudbinu, kada recimo uzimaju kredite za koje i sami znaju da će veoma teško ili nikako biti u stanju da vrate. Isto važi i za upotrebu tj. zloupotrebu kreditnih kartica, odlaženja u minus kada se baš ne mora da bi se ispunio neki svoj hir itd.

Ali u globalu, na državnom i svetskom nivou nešto definitivno ne funkcioniše kako bi trebalo. Neke institucije vrte trilione dolara na primer i prosto nije jasno, kada postoji toliko novca na planeti zbog čega se on tako teško sliva na dole, tj. ka onima kojima on najviše treba, a koji često i jako mnogo rade? Logika je ovde kada bi se ravnomerno rasporedio novac na svakog živog čoveka na planeti jednako, svi bi imali jako puno novca po današnjim standardima. Naravno, tako nešto je samo u domenu teoretske analize. U suštini, sistem je postavljen tako da bogatstvo teče od onih koji najmanje imaju ka onima što imaju više. Konkretni razlozi su verovatno mnogo složeniji od ovog jednostavnog objašnjenja. Ne može recimo da se kaže da je rad direktora Švajcarske banke koji ima platu nekoliko miliona godišnje baš toliko vredniji od radnika u Srbiji koji ima radnu nedelju od 50+ radnih sati za 300 evra ili od nekog inženjera koji recimo svake nedelje osmišljva po nekoliko novih proizvoda ili značajno unapredi neki postojeći sistem da bude efikasniji.

Uz sve argumente o odgovornosti posla i bilo čemu drugom, jednostavno, tolika razlika nije prirodna ni normalna.

Ovo istraživanje što sam linkovao gore u najmanju ruku pokazuje gravitacioni efekat kojim se bogatstvo sliva ka onima koji ga najviše i imaju.

Šta se dešava kada se oni na dno dovoljno iscrpe od bogatstva, resursa, hrane? U principu samo dve stvari. Ili će da umru od gladi i bolesti ili će da podignu revoluciju i prežive. Oni koji dobro stoje možda nemaju osećaj za one koji nemaju. Međutim, makar i teoretski moraju i takvi da znaju da je razlika tj. disparitet između bogatih i siromašnih preveliki i da to što je pojedincima dobro ne znači da je sa sistemom sve u redu.

Navedeno istraživanje pokazuje da postoji sasvim realna i opipljiva koncentrisana moć u relativno malom broju super entiteta. Niko ne može da porekne da u svakoj državi oni koji imaju novac i moć teže da proguraju zakone koji njima idu na ruku, da bi još više povećali svoju moć i uticaj. Klasična borba Davida i Golijata. Zakon po zakon i vremenom postaje sasvim normalno ono što je i protiv ustava i svakog zdravog razuma. Da ne dužim dalje, opet ću preskočiti nekoliko koraka i reći da je jedino realno rešenje znatno unapređenje obrazovnog sistema sa elementima i sadašnjeg i klasičnog obrazovanja kao i sa novijim konceptima koji su u stanju da obuče ljude da izađu na kraj sa svim kompleksnostima modernog života a koji nisu postojali pre u istoriji.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao PhoenixRising dana 01.03.2012. u 11:53 GMT+1]
Silence of the heart, practiced with wisdom,
will see a lofty depth;
And the ear of the silent mind will hear untold wonders.

-- Hesychius of Jerusalem
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: kako je moguce???02.03.2012. u 16:55 - pre 147 meseci
Kao sto neko rece, i kad za nekretninu uzmes kredit / hipoteku ona je nekoliko puta veca od tvojih godisnjih prihoda.

Ako je bdp 100 (na 12 meseci), a pozajme 200 - znaci da ce u najidealnijem slucaju za 2 godine vratiti pozajmicu.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: kako je moguce???01.07.2012. u 00:16 - pre 143 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

zanimljivo da na listi imamo 80% duga naspram bdp i to podaci iz 2010 a sta nam mediji i vlast govore da smo duzni 45% od bdp! izgleda da nas prave @@@ :-)
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: kako je moguce???01.07.2012. u 06:01 - pre 143 meseci
Evo i sharenijeg prikaza :)

Vishe zemalja: http://www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html

USA: http://www.usdebtclock.org/index.html


 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: kako je moguce???01.07.2012. u 09:17 - pre 143 meseci
Moguce je.

Nas ekonomski sistem je zasnovan na dugu, a temelj te filozofije je da se mozes zaduzivati dokle god mozes da vracas ratu duga. To sto Italija ima veci dug od GDP nije nikakav problem ukoliko ona moze da servisira prispele rate duga u toj godini. Kao sto vi npr sa platom od 300 evra (3600 godisnje) mozete uzeti stan koji vredi 18000 evra. Tako je vase zaduzenje 400% od prihoda ali nikakav problem jer rata je 100 evra dakle 33% prihoda...

E sad ko kome duguje.

Duguje se poveriocima, a ukoliko su banke poverioci one su isto tako autorizovane i da vrse emisiju novca. Dakle banka koja ima u trezoru novca 100 miliona dolara ako je obavezna da drzi 10% kesa onda ona moze da izda kredita jos 900 miliona. Ona ih znaci proknjizi i da kredit. A ukoliko joj usfali novca uvek moze da se zaduzi kod CB i to po eskontnoj stopi - e voila !

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: kako je moguce???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8008 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.