Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11332 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 17:08 - pre 149 meseci
Izvor i izvor
Dakle,ovo ne potpada pod onu uredbu o povlascenim proizvodjacima/cenama posto je instalisana snaga veca nego maximalna propisana. Sto znaci da kompanija nece dobijati povlascenu cenu za proizvedenu struju (sto je sada 23 eurocenta/kwh u slucaju solarnih elektrana). Negde sam iskopao pa zakopao podatak da su se Italijani obavezali da otkupe svu struju dobijenu iz obnovljivih izvora u Srbiji u narednih x godina - da li se tu krije racunica?
Ima li neko ideju koji tip foto celija bi mogli da koriste?

Btw,ne deluje mi nesto narocito ozbiljno,vise kao predizborne baljezgarije,ali posto sam cuo par stvari ovde u vezi nekih investicija koje su 95% izvesne,rek'o,ajde da vidimo sta se prica. Zato me i zanima vidi li iko ovde neku smislenu racunicu.


Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 18:24 - pre 149 meseci
Meni je iskreno cena te elektrane smesna, mozda gresim ali 3 miliona $ za 1MWe je previse jeftino. Osim ako se ne radi o MWt, pa da elektrana bude 300MWe pa da i cena bude realnija a projekat te velicine (10mil/MWe).

Drugo, dve stvari su ovde meni veoma sumnjive i teraju me na pomisao da je ovo neki novi predizborni "master" plan samo malo perfidniji. Prvo, jedina vest na sajtu tog SEPa je to sto planiraju da grade 1GW eletkranu u Srbiji, sve ostalo je neki PR crap. A ovamo je ultra ozbiljan igrac koji ce od nas da napravi lidera, moz misliti. Drugo, ne postji nikakva analiza bilo koje vrste od bilo kog izvora o ekonomskoj racunici, kako za investitore tako i za Srbiju koja treba da se odrekne 3000ha ravnicarskog zemljista (koje ce verovatno biti na severu vojvodine i verovatno prenamenjeno od obradivog zemljista). 3000ha nije malo i pre bombasticnig "MI SMO LIDERI" naslova neko treba da sracuna dal je za nas bolje da se odreknemo tih 3000ha ili da na njemu gajimo kukuruz, ako nista kompleksnije.

Koliko sam razumeo lidersku pricu sva ta struja ce da ide u izvoz, pa ostaje nejasno i sta nama ostaje od ove price sem tapsanja po ramenu? Strani kapital, strani korisnik, cist izvoz, nema PDVa, nema carine.
AKo je stepen iskoriscenja 20% (to je neka norma, ispravite me ako gresim), mi pricamo o 0.3*24*365*20% = 526 GWhe za godinu dana, po 230.000e po GWhe (znaci po najvecoj ceni, a realna je niza plus troskovi transporta), mi pricamo o max revenue od 121 milion evra godisnje na flat investiciju od 3 milijarde dolara. Sad nek neko kaze koliko od tih para ce diretno ili indirektno da ostane nama? U krajnjoj liniji koliko vekova investitor planira da pogoni tu elektranu da napravi smisleni profit sve i da im mi ne uzmemo filera.

Najsmesnija mi je ta prica kako smo mi nesto bogom obdareni suncem naspram svih tih evropskih zemalja koje su vec u EU.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 18:48 - pre 149 meseci
mmix, Odakle ti to da ce biti u Vojvodini?

Citat:
Sredinom 2013. na jugu zemlje počeće izgradnja najvećeg solarnog parka na svetu, u vrednost od blizu tri milijarde dolara.


Citat:
Nećemo uzimati u obzir zemljište namenjeno poljoprivredi, to je naša strateška i etička odluka.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=19&nav_id=566893


 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 19:13 - pre 149 meseci
Au bre mmix,sve si promasio.
Kao prvo,ne uklapaju se u povlascenu cenu (feed-in tarifa) zato sto ona vazi samo za elektrane snage do 1MW. Znaci nista od 0,23 ojra po kwh i,kako sada zakon kaze,nema sanse da dobiju te pare od nase ED(tj,srpskih poreskih obveznika). E sad,ako bude ugovor k'o sa Fiat-om malo zatamnjen,to je druga prica.
Drugo - @tdusko ti objasnio za lokaciju,a iz prve se vidi na sajtu da se obavezuju da nece koristiti obradivo zemljiste. A tog zemljista ima kod nas i to bas u Vojvodini. Ali oni ionako grade na jugu.Znaci - nema veze.
Citat:
Koliko sam razumeo lidersku pricu sva ta struja ce da ide u izvoz, pa ostaje nejasno i sta nama ostaje od ove price sem tapsanja po ramenu? Strani kapital, strani korisnik, cist izvoz, nema PDVa, nema carine.

Ovo i mene zanima i zbog toga sam postavio temu.
A koliko smo obdareni fotonima imas u mom drugom linku.

Jbt,skaces u oci cim neko pomene nesto zeleno

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 19:48 - pre 149 meseci
ja sam 0.23 uzeo kao gornju cenu zbog procene isplativosti posla, realna cena je naravno niza i samim tim je fiskalna procena jos gora. Cisto ono fisklano, nevezano za zeleno i crno, ono najprostije, koji NPV se racunali da im inicijalna investicija od 3 milijade dolara sa prihodnim (ne profitnim, prihodnim, gde su jos plate, operativni troskovi, etc) potencijalom od 120 miliona evra bude isplativa i kad ce biti isplativa ako ikad. Malo upalis excel pa sve to sracunas i vidis da je neophodan profit po kwh daleko iznad onoga sto bi mogli da dobiju cak i medju green-concious evropljanima. Ajde da zabatalimo na tren pricu o gde i kako, za sam pocetak pare su poblematicne.

A gde ce da grade na jugu i to na 3000ha NEOBRADIVE povrsine? Na brdima? Ma daj, gde ima elektrana te velicine rasturena po brdima, svaka reflektujuca povrsina mora da ima line-of-sight do kolektora i da ne bude zaklonjena od sunca lokalnom geografijom. Tek to je onda nebuloza, gde ce da stave array 1GWt reflektujucih povrsina na 3000ha a da nisu planincuge i da nije poljoprivredno zemljiste? Presevska dolina? Ona je obradiva. I to ne moze da bude bilo koja povrsina od 3000ha jer mora da bude dovoljno blizu reke dovoljne velicine i protoka da apsorbuje gro od 600-700MW toplotne energije koliko preostane a da pritom ne pobije sav zivi svet kilometrima nizvodno. Pa ti sad otvori mape i spoji svoju mapu zracenja sa geografskom pa reci sam gde bi to moglo da bude?

A to sto skacem u oci za sve zeleno imam dobrih razloga koji se takodje ticu fiskalnog stanja mog novcanika, mada to nema veze sa ovom konkretnom cenom. Svaki put kad mi stigne racun za struju ja se setim vas "zelenih" koji srcete lovu iz mog dzepa da direktno ili indirektno finansirate svoje marze i R&D programe. Ne secam se da je iko beneficiran ovim programom prisao i pitao me da li mozda zelim procenat od eksplatacije te tehnologije koju tako zdusno finansiram. Dok se to ne desi zadrzavam parvo da pljucnem na svakog ko mi gurne ruku u dzep bez pitanja.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.72.*



+61 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 19:56 - pre 149 meseci
Je l' ovo kao IT park u Inđiji što je izgrađen...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:03 - pre 149 meseci
Priča je krajnje neozbiljna. Počevši od same feedin tarife koja je najniža u regionu, činjenice da imamo 10-20% manje sunčevog zračenja po jedinici površine u odnosu na južnije susede (Hrvatska, Makedonija, Grčka, Bugarska), pa do same činjenice da elektroenergetski kapacitet Srbije nije takav da može prihvatiti 1GW snage, to je bre još jedan Đerdap po kapacitetu, pa taman i da to razbacaju po celoj Srbiji opet nema šanse da se to priključi tek tako bez značajnih infrastrukturnih ulaganje od strane države.

Što se tiče cene, nisam video gde spominju 3 miliona dolara po megavatu (2.0 do 2.2m evra), ali to je realna trenutna cena po sistemu ključ u ruke kada se radi o kvalitetnijim monokristalnim panelima... Ako se uzimaju polikristalni ili film paneli, može se sve dobiti za nekih 1.6m evra po megavatu.

I drugo takva PV struja ne može da ide u izvoz niti to iko želi da kupi. Trenutno PV tehnologija baš i nije popularna sa strane država jer PV daje najviše struje onda kada ona najmanje treba (leti, tokom dana), i ne može da se koristi kao dugoročni izvor, jer koliko god da imaš PV kapaciteta opet ti treba neki drugi izvor koji će da te zadovolji zimi, kada je oblačno i preko noći. Slična stvar je i sa vetrenjačama, stim što one imaju nešto povoljniji profil, i zato se sve više forsiraju elektrane na biomasu jer su oni konstantni i stabilni proizvođači.

Sa te strane sva struja koja bi se proizvela u tom potencijalnom solarnom parku bi morala da bude otkupljena od strane države Srbije, kojoj realno te količine struje ne trebaju, niti mreža može da ih prihvati, niti država ima para za to planinarenje... Jedno je kad imaš PV parkove na nivou statističke greške od par MW ili par desetina MW, a drugo je jedan kapitalni izvor po svim standardima od 1000MW.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:11 - pre 149 meseci
Citat:
A gde ce da grade na jugu i to na 3000ha NEOBRADIVE povrsine? Na brdima?

Pojma nemam. Znam samo da ce biti zanimljivo kada pocnu nagadjanja gde ce otkupljivati zemlju i vidim spinovanje oko svega toga i besne vlasnike koji seku prste i svasta jos.
Nije realno da se(ako se uopste) bilo sta pravi odjednom,nego po nekim fazama. Kao sto se moze pretpostaviti da se elektrana nece nalaziti na jednom poljancetu,vec mozda na vise povezanih lokacija. Sto bi eliminisalo u dobroj meri problem ostatka toplotne energije.
Sto se isplativosti tice,gadi mi se da citiram aktuelne ministre,pa necu postavljati link,ali je tacno da je potpisan ugovor izmedju Italije i Srbije gde Italija potvrdjuje da ce otkupljivati proizvedenu struju iz obnovljivih izvora po ceni od 155 e/MWh. Za sada se ugovor odnosi na dve planirane hidroelektrane,a ne znam da li ce se odnositi i na ovaj slucaj.
Ako se ikad bude potpisao konkretan ugovor sa ciframa i ako budu toliko ljubazni da ga dostave javnosti,onda cemo moci da komentarisemo detaljnije.Ovo je samo nagadjanje.

Sto se tice pitanja zelenog/tvog novcanika...zao mi je. Ali gledaj to ovako: poljoprivreda je kod nas delom subvencionisana,znaci poreski obveznici placaju na cupriji ono sto ne placaju na mostu. I to placaju SVI poreski obveznici,nezavisno od toga gde zive. I svi jedemo krompir po istoj,povlascenoj ceni. Lepo. A zasto sam ja onda morao da se trujem ziveci u Pancevu 20-tak godina ? Sagradili su mi fakin' azotaru ispred nosa i davali seljacima vestak po subvencionisanim cenama,a samo ja sam se trovao,da bi neko u Vrnjackoj Banji jeo cips po istoj ceni kao i ja. Nepravda,a? Jeste,al' ko te pita. Cuti i placaj,uostalom nema nazad sad kad je Svaba rekao da nece nuklearke. A zna se ko se pita u ovom trenutku.

edit: al daj da ne predje ovo u moralnu raspravu oko nekih principa,mene interesuje ovaj slucaj - koliko je realno izvodljiv.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:23 - pre 149 meseci
Citat:
morihei ueshiba
Kao prvo,ne uklapaju se u povlascenu cenu (feed-in tarifa) zato sto ona vazi samo za elektrane snage do 1MW. Znaci nista od 0,23 ojra po kwh i,kako sada zakon kaze,nema sanse da dobiju te pare od nase ED(tj,srpskih poreskih obveznika).

Maksimalna veličina photovoltaic elektrane je 5 MW (elektrana koja koristi neakumuliranu sunčevu energiju), ali sa zakonske strane niko im ne brani da naprave gomilu SPV-jeva i svaki da bude elektrana od po 5MW... Ali kao što već rekoh, cela priča je u rangu vesti da neka firma planira da izgradi kosmodrom u Srbiji..

Citat:
morihei ueshiba
Sto se isplativosti tice,gadi mi se da citiram aktuelne ministre,pa necu postavljati link,ali je tacno da je potpisan ugovor izmedju Italije i Srbije gde Italija potvrdjuje da ce otkupljivati proizvedenu struju iz obnovljivih izvora po ceni od 155 e/MWh. Za sada se ugovor odnosi na dve planirane hidroelektrane,a ne znam da li ce se odnositi i na ovaj slucaj.
Ako se ikad bude potpisao konkretan ugovor sa ciframa i ako budu toliko ljubazni da ga dostave javnosti,onda cemo moci da komentarisemo detaljnije.Ovo je samo nagadjanje.

Rećiću ti ja o isplativosti, ne moraš da nagađaš.

Sa feedin tarifom od 15.5 c€/kWh projekat je neisplativ.

Ako kažemo da ih elektrana sve za zemljom, projektom, dozvolama, EPC-om košta 2.2 miliona evra, 0% finansiranja, sa parametrima kakvi su u Srbiji i prodajnom cenom od 15.5 c€/kWh projekat ima prosečan ROI na 15-to godišnjem nivou od 5.2%. A ako bi išli sa nekim normalnim equitijem od 20-30%, sa prihodima koje imaju ne bi mogli da servisiraju dug.

Takođe, tih €155/MWh je cena koju Italijani žele da plate za HIDRO energiju. To je izuzetno bitna činjenica. Dakle oni žele skupo da plate, ali za to će dobiti stabilnu i predvidivu isporuku struje na koju mogu ozbiljno da računaju. PV tehnologija jednostavno ne može da pruži isto to.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 19.12.2011. u 22:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:42 - pre 149 meseci
Da,moja greska u vezi max snage. Nema veze,ne verujem da bi isli na to. Ako(ponavljam - ako) postoji stvarno neka namera,sigurno su drugi aranzmani u pitanju.
Citat:
Trenutno PV tehnologija baš i nije popularna sa strane država

Racionalno gledano,na ovom stepenu iskoriscenosti nema ekonomske racunice,ali sam siguran da se gura u tom smeru i da se donose politicke odluke o izgradnji tih postrojenja,pa je realno da nesto zakaci Srbiju. Ako ni zbog ceg drugog,onda zbog male cene zemljista,a i lakseg proguravanja ugovora koji bi bili dobri za kompaniju,a ne tako dobri za drzavu i stanovnistvo.
Najvece PV elektrane su u Evropi:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaic_power_stations

samo da se citiram,da me ne bi neko napao kao zagovornika projekta:
Citat:
Btw,ne deluje mi nesto narocito ozbiljno,vise kao predizborne baljezgarije,ali posto sam cuo par stvari ovde u vezi nekih investicija koje su 95% izvesne,rek'o,ajde da vidimo sta se prica. Zato me i zanima vidi li iko ovde neku smislenu racunicu.

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:42 - pre 149 meseci
mene interesuju reference.
kakva su sve potemkinova sela do sada izgradili?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.mbb.telenor.rs.



+6455 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 21:56 - pre 149 meseci
Feedin tarife su Jasna politicka poruka da se podrzavaju takve tehnologije, i zaista u poslednjih nekoliko godina cene PV panela su vrtoglavo pale kako se povecava potraznja za njima. Medjutim projekti poput ovih 1000 MW su nesto totalno drugacije, i tesko da ces naci neku drzavu na svetu koja ce to podrzati finansijski sa subvencionisanom feedin tarifom.

A posto je doticni fond privatna investicija koja nema veze sa drzavom Srbijom, logicno je da svoj kapital plasiraju tamo gde mogu da imaju 50% vise profita na istu koicinu investiranog novca. Dakle Srbija nije mesto za projekte te vrste, a ono o ceu pretpostavljam da se radi je da sa ovih bombasticnih 1000MW dobiju besplatnu reklamu (u cemu su i uspeli) pa iz toga da pronadju investitore za neke realnije projekte od par MW do par desetina MW, mada ni u tom slucaju ne vidim zasto bi PV parkove pravili u Srbiji kad druge drzave ne samo da imaju konkretno vece feedin tarife, vec i veci brj suncevih dana/radijacije.
 
Odgovor na temu

Jovan 1988
Beograd

Član broj: 142786
Poruke: 395

Sajt: e-spadolini.blogspot.com


+308 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia19.12.2011. u 23:37 - pre 149 meseci
Do pre godinu dana bili smo zemlja u traziciji sa skromnim potencijalima,a i ono potencijala sto poseduje to nema para da na pravi nacin iskoristi.Sad smo zemlja koja ima najveci broj suncevih dana,zemlja koja lezi na nafti i ko zna cemu jos.
Samo glasajte za sadasnju vlast i mi cemo sve to srediti,kao da je to posao za jedan dan.

be happy
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia20.12.2011. u 11:28 - pre 149 meseci
Do maja ili kad već budu izbori, ima i na mesec da letimo.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.97.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia20.12.2011. u 15:26 - pre 149 meseci
ma ovo je čista ''patka''
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
213.133.8.*



+334 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia20.12.2011. u 18:15 - pre 149 meseci
price za malu djecu, a i nuklearne elektrane su jedina na duze staze isplativa vrsta koliko-toliko ekoloske energije
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-118.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia22.12.2011. u 13:52 - pre 149 meseci
ovaj sep je izgleda osnovan s ciljem da ovo prave (ili take the money and run)
pogledajte njihov site
sto se tice vesti,imaju samo da su sa srbijom jos sredinom novembra potpisali ugovor o ovome (a sad se tek saznalo?)

i obratite paznju na strukturu druzbe (pritisni group structure)

a u pamfletu imaju prilicno optimisticnu zvaku
Citat:
The investment plan proposes a
minimum annual return for
investors of 15% guaranteed for
20 years.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia22.12.2011. u 16:37 - pre 149 meseci
Citat:
Horvat
sto se tice vesti,imaju samo da su sa srbijom jos sredinom novembra potpisali ugovor o ovome (a sad se tek saznalo?)

Saznala je šira javnost, ali specijalizovane publikacije tipa sajta photon.de su to objavile još u novembru, par dana nakon tog njihovog potpisivanja nekakvog dokumenta..



Südosteuropa
Gigawatt-Kraftwerk in Serbien geplant
21.11.2011: Der Luxemburger Finanzinvestor Securum Equity Partners plant den Bau eines 1.000-Megawatt-Solarkraftwerks in Serbien. Dazu wird bis Dezember 2011 ein Fonds über zwei Milliarden Euro aufgelegt, teilte das Emissionshaus mit. Für das Projekt mit dem Namen »Neper Solar Park Incubator« soll ein 3.000 Hektar großes Areal innerhalb von vier Jahren bebaut werden. ... Quelle: Securum Equity Partners, Zusammenfassung und Übersetzung: PHOTON
http://www.securum-equity-partners.com

http://www.securum-equity-part...ownload.php?f=EN_Neper_Solar_P
ark_News.pdf

Die vollständige Pressemitteilung finden Sie auch im PHOTON-Archiv unter folgendem Link:
http://www.photon.de/newsletter/document/56850.pdf
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia22.12.2011. u 20:34 - pre 149 meseci
Pa i Renewbl.com je tu vest postavio 25. novembra. Dao sam link u prvom postu.
Btw,upravo sam dosao iz lokalne kafane ... U nekom razgovoru oko toga jedan lik koji nema veze sa tom pricom,ali je inace direktor prilicno velike kompanije pa zna ponesto o svacemu mi je rekao: da,znam za taj plan,planirana lokacija je Sjenica(rekao je šjenića,a ja sam tako protumacio). Inace je prekjuce dosao iz Kine i tamo je cuo neke price oko toga.
Znam ja da ovo deluje strasno neozbiljno(kafana,Sjenica,Kina,neki lik),ali mi je bas zanimljivo kako se tracevi prenose do Guangdonga pa se vracaju ovamo. Smatrajte ovo kao trac,ali nisam izdrzao a da ne prenesem...
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
37.19.108.*



+6455 Profil

icon Re: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia08.08.2013. u 16:12 - pre 129 meseci
I naravno, i ova bajka je dobila svoj epilog:
Američka firma koja je htela da u Srbiji gradi najveći solarni park u Evropi traži odšetu od 160 miliona evra

Recept je odličan:
1. Smisli što je moguće bombastičniji, megalomanskiji i nerealniji plan;
2. Sačekaj predizbornu kampanju kad bi političari potpisali bilo šta zbog šačice glasova;
3. Tuži državu zbog neispunjena uslova i traži odštetu.

Oni su ovde imali dva vektora realizacije:
1. Da odbijaju ponuđeno zemljište unadogled (što su i uradili)
2. Da zahtevaju od države da omogući priključenje te hipotetičke elektrane (što bi značilo stotine miliona ili čak milijarde evra investicija u elektroenergetski sistem)

Ja da sam na njihovom mestu verovatno bi išao na ovu drugu varijantu, jer odbijanje ponuđene parcele stvarno ne može da ima mnogo smisla na arbitražnom sudu (osim ako parcela nije na dnu nekog kanjona).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Securum Equity Partners will realize 1000MW Solar Park in Serbia

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11332 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.