Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121256 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji05.12.2011. u 23:32 - pre 149 meseci
Velika razlika je sto kradjom stvari se krade konkretan LIMITIRAN resurs.
"Kradjom" softvera se samo ne da programerskim kucama novac za to :)

Ako neko zaradjuje od softvera, onda nije fer da to i ne plati (nesto tipa AutoCAD, profi primena PS-a, igre za igraonice, VStudio, Delphi...).
Ali zao mi je i firmica i velikih firmi koje zbog neke sitne stvari, tipa administrativni softver ili fiskalna kasa, moraju da koriste Windows i Office recimo, jer su alternative nedostupne ili njima nepoznate (a nema svako priucenog oko sebe da pita za savet - posto expert za SAP sigurno nece predloziti nesto sto nije SAP :D)


Nego, napredak barem... sada barem nisu lupetali kako drzavna kasa gubi zbog toga (a u stvari uopste ne gubi, vec drzava cak dobija).
 
+2

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji05.12.2011. u 23:47 - pre 149 meseci
Većina ukradenog softvera je poreklom iz Amerike i Nemačke. Što bi se iko u Srbiji brinuo oko toga. Ko uopšte koristi piratizovani srpski softver? Jedva ljudi koriste i ovaj legalni a da je poreklom iz Srbije.
 
+2

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 01:14 - pre 149 meseci
Ovde se ne uzimaju u obzir fizicka lica, vec samo firme/preduzetnici.
Samim tim, mislim da je 74% piraterije nebuloza i cista laz, osim ako se ne uzme neki slucajan primerak koji obuhvata sve javne a retko koju privatnu firmu :D

Da se uzimaju i fizicka lica u obzir... ne bi bio samo 74%!
 
0

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 01:37 - pre 149 meseci
Mislim da bi bilo bolje usresrediti se na poboljsanje standarda i smanjenja nezaposlenosti pa tek onda preci na izmisljanje silnih kazni. Pogledajmo zadnjih godinu dana, nije uveden ni jedan zakonski akt kojim se poboljsava uslov poslovanja u ovoj zemlji ali je zato uletelo bar 10 novih vrsta kazna i ostalog. HEJ! Pa za 10 godina cemo dobiti po pola kvadratnog metra zemlje da zivimo na njemu i ako se pomeris odatle dobices kaznu. Ako naglo udahnes - KAZNA. Ovo je vise smejurija. Svako normalan ce pobeci odavde samo da mu se ukaze prilika.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
+2

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 02:04 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, ako nam odgovara da mladi i perspektivni pakuju kofere odmah po dobijanju diplome, onda ne treba rešavati ovaj problem.


E bas tu nisi u pravu! Ne pakuju mladi i prosperitetni kofere zbog piraterije nego zbog:


Citat:
SStudio: nezapošljenost, glad, beda, korupcija, ____________ < dopuni po želji.


Kada se riješi korupcija i nezaposlenost, lako će i piraterija.

[Ovu poruku je menjao Sale_123 dana 06.12.2011. u 03:20 GMT+1]
...
 
+6

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
195.178.49.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 07:01 - pre 149 meseci
Citat:
Dexic: Velika razlika je sto kradjom stvari se krade konkretan LIMITIRAN resurs.
"Kradjom" softvera se samo ne da programerskim kucama novac za to :)

Sa ovim delom posta se ne slađem. "Krađom" softwarea jeste da najviše štetiš programersku kuću, ali i ta programerska kuća plaća radnike, poreze itd. Nedao Bog da je digla još neki kredit ;) ...
Inače moje mišljenje je da i jedni i drugi greše. Odnosno extremna varijante ne valjaju nikako. Boriti se samo protiv piraterije bez podizanja životnog standarda i obratno, podizati životni standard bez borbe protiv piraterije jednostavno ne ide. Ti da bi stimulisao nekog da kupi nešto, taj neko mora da ima pare. Izgovori, postoji Linux pa ne moraš da platiš/kradeš ne pije vodu. Bez obzira što sam ja jedan od zagovornika Linuxa (brat bratu, 2012 godine punih 15 godina ga aktivno koristim) izbor treba da bude stvar opredeljenja, a ne moranja (pod moranjem je i zbog toga što nemaš para da kupiš nešto više). Dakle da li će neko koristiti besplatan operativni sistem, mora da odluči zato što to želi i radi mu radnju, jer sve drugo ne pije vodu. Međutim da bi mogao da bira, mora postojati kao prvo i ponuda, kao drugo i potražnja za istim. Trenutno (na žalost) ne ide na ruku Linuxu. Dakle, borbu protiv piraterije treba pokrenuti zajedno sa povećanjem životnog standarda građana, ali i svesti, gde neće se "krađa" softwarea razlikovati od krađe računara, jer generalno je nešto uzeto a pri tome da nisi platio.
 
+1

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 07:45 - pre 149 meseci
Citat:
gigamg1: Mislim da bi bilo bolje usresrediti se na poboljsanje standarda i smanjenja nezaposlenosti pa tek onda preci na izmisljanje silnih kazni.


Citat:
Sale_123: Kada se riješi korupcija i nezaposlenost, lako će i piraterija.

Tako isto ste pričali i pre 10-15 godina kada je prosečna plata bila 100 maraka, i sada kada je 400 evra, a isto tako ćete da pričate i za 10-15 godina kada ona bude 1400 evra...

Prema tome, udri narodna milicijo, bagra ne razume drugačije!
 
+4

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 08:05 - pre 149 meseci
Krađa je kad ja ukradem tvoj auto i onda ga ja vozim u CG a ti ga nemaš. Ti si tu mnogo izgubio.
Piraterija je kad ja uđem u bioskop gde se prikazuje tvoj film i odgledam film a ne platim kartu. Ti ovde ništa realno nisi izgubio, već samo možeš obračunski da dođeš do cifre koliko bi zaradio da sam ja platio kartu.

Obmana "velikih" je prikazivanje nestečenog dobitka (šta bi bilo kad bi bilo) kao guibitka, što je opet pogrešno. Jer poenta je da ja kartu svejedno ne bih platio. Možda ne bih mogao da uđem u bioskop da je bila bolja kontrola, ali kartu svejedno ne bih platio.

Kao onaj vic sa Mujom koji je "zaradio" 50 din tako što je trčao za autobusom i nije platio kartu, a onda mu Haso kaže da bi bilo bolje da je trčao za taksijem, "zaradio" bi 400 din.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+14

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 08:32 - pre 149 meseci
Citat:
Java Beograd
Obmana "velikih" je prikazivanje nestečenog dobitka (šta bi bilo kad bi bilo) kao guibitka, što je opet pogrešno. Jer poenta je da ja kartu svejedno ne bih platio. Možda ne bih mogao da uđem u bioskop da je bila bolja kontrola, ali kartu svejedno ne bih platio.

Možda ti ne bi platio kartu, ali da se nisi na prevaru uvukao u bioskop, ostao bi uskraćen za zadovoljstvo gledanja filma.. Pa bi možda onda našao sredstva da platiš ulaznicu za jeftiniji film kako bi njega odgledao..

Tako je isto i sa softverom... Verovatno je da PhotoShop ionako ne bi kupio, ali pošto možeš da koristiš piratsku verziju, time si upropastio neku malu firmicu koja bi napravila jeftinije rešenje i ponudila na tržištu, tj. domaću softversku industriju. Jer što bi kupovao i koristio njihov jeftin softver, kad za džaba imaš najbolji na svetu?
 
0

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 08:44 - pre 149 meseci
Citat:
Ako se bavis poslom za koji ti softver kosta 2 mesecne plate siguran sam da ti ne treba država da ti obezbeduje bilo šta

Ko je pomenuo posao? To što na rts1 kažu da je prosečna plata 50000 za nekih 2%, ostatak srbije krpi sa 18 do 20000 mesečno a softver košta više nego u okruženju.
Možda sam se zaračunao ispade plata ipo ne 2, i to samo za windozu.

Citat:
Kada se riješi korupcija i nezaposlenost, lako ce i piraterija

Kad srbi izbace korupciju iz upotrebe znaćemo da je i osvešćenost istih skočila na neki veći nivo pa će osećati potrebu da rade po pravilima. Tu spada legalnost softvera a i ostalo. A to će biti limburga meseca.

Citat:
Tako isto ste pricali i pre 10-15 godina kada je prosecna plata bila 100 maraka, i sada kada je 400 evra, a isto tako cete da pricate i za 10-15 godina kada ona bude 1400 evra...

Sa tih 100 maraka se živelo ko kralj, sa ovih 400e ko moljac, a koliko znam i zapošljenost je bila veća.


Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
+2

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
195.178.49.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 09:02 - pre 149 meseci
Citat:
Java BeogradKrađa je kad ja ukradem tvoj auto i onda ga ja vozim u CG a ti ga nemaš. Ti si tu mnogo izgubio.
Piraterija je kad ja uđem u bioskop gde se prikazuje tvoj film i odgledam film a ne platim kartu. Ti ovde ništa realno nisi izgubio, već samo možeš obračunski da dođeš do cifre koliko bi zaradio da sam ja platio kartu.

Morao bi malo da ispraviš ovo. Ti jesi nekom ukrao auto, ali Fiat, BMW, Mercedes boli uvo što je taj auto ukraden, jer su ga oni već naplatili. Ali kada bi ti ušao u pogon i uzeo taj auto i te kako bi se bunili. Piraterijom ti stičeš pravo da "uđeš u pogon" time što ne platiš "kartu u bioskopu".
Uzmi ovako. Uđeš u neku firmu i uzmeš licencni kod za Windows, dođeš kući i instaliraš ga, nekim slučajem prođe proces validacije, generalno ti imaš "legalan windows" koji će raditi. Čak ni MS se neće mnogo buniti, mada nije po pravilima ali taj Widnows je već plaćen, pa gledaju kroz prste dokle god se ne namnože ti sa istim serijskim brojem. Tada zablokiraju taj broj, ali istovremeno naštete i firmi koja je kupila taj software legalno. E to je krađa. Dakle uzeo si nešto od nekoga ko je legalno platio i oštetio ga. Većina piratski softwarea uglavnom to i rade.
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 09:12 - pre 149 meseci
Citat:
ventura: Možda ti ne bi platio kartu, ali da se nisi na prevaru uvukao u bioskop, ostao bi uskraćen za zadovoljstvo gledanja filma.
Ovo je sasvim tačno.

Citat:
ventura: Verovatno je da PhotoShop ionako ne bi kupio, ali pošto možeš da koristiš piratsku verziju, time si upropastio neku malu firmicu koja bi napravila jeftinije rešenje i ponudila na tržištu, tj. domaću softversku industriju. Jer što bi kupovao i koristio njihov jeftin softver, kad za džaba imaš najbolji na svetu?
Da, i sa ovim bih se složio. Donekle.

Istina je da ne kupujemo svi BMW, Mercedese i Lexuse. Već, ima gomila tema na auto forumu: šta kupiti za 4.000 EUR, šta kupiti za 2.500 EUR. Možda bi tako bilo i sa softverom: Koji grafički softver za 75 EUR ?
Ali, najčešći slučaj bi bio da ipak 90% onih koji imaju Photo Shop shvate da im on zaparavo ni zašta ne treba, osim za povremeno zezanje, za šta ne bi dali ni 5 EUR.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 09:24 - pre 149 meseci
U svakom slučaju mnogo mi više smeta što se u Srbiji niko ne bavi lopovima, razbojnicima, siledžijama, pedofilima i ubicama.

Lopovima koji su krađama stekli milione evra sudski procesi zastarevaju, dokazanim pedofilima sudski procesi zastarevaju, a u 99% slučajeva silovanja izriču se kazne manje od zakonom dozvoljenih. (I to može u Srbiji). Vlast svesno krši zakone o javnim informacijama, o javnim nabavkama. Razbojnici sa 20 krivičnih prijava i dalje šetaju ulicama i čine nova i nova razbojništva.

A onda vlast trenira strogoću i Katarinu Rebraču drži u istražnom zatvoru godunu dana "da ne bi ponovila krivično delo" tj, da ne osnuje još jedan fond ili šta drugo ? Ili Džaju, da kao penzioner ne bi opet prodavao igrače !? WTF ?

O čemu mi pričamo ljudi ? Mi se ovde borimo za goli život i očuvanje lične imovine. Koga onda u ovoj vlasti zabole za softver ?!
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+6

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
94.228.236.*



+159 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 10:20 - pre 149 meseci
OK, znaci drzava je kriva sto nam nije obezbedila dzabe SKUP komercijalan SW. - SUPER! - Uvek nam nesto fali. Citam na b92, sada ne valja box paket usluga.. Sto nije odvojeno.. A do juce se srbi zalili kako na zapadu ima sve u jedan.. (fiksni, mob, internet, iptv) - Mene licno ne interesuje ova ponuda, ali mi je zanimljivo kako tipican srbin razmislja.

Lose je stanje kod nas, ali za to nije kriv adobe, ms, eset, holivud itd..

Razumem ja na koji nacin vi pravdate pirateriju, ali to nije tako.

Citat:
Java BeogradKrađa je kad ja ukradem tvoj auto i onda ga ja vozim u CG a ti ga nemaš. Ti si tu mnogo izgubio.
Piraterija je kad ja uđem u bioskop gde se prikazuje tvoj film i odgledam film a ne platim kartu. Ti ovde ništa realno nisi izgubio, već samo možeš obračunski da dođeš do cifre koliko bi zaradio da sam ja platio kartu.


Ti mi znaci kazes da Windows (Photoshop, bilo koji SW koji ti je NEOPHODAN) ne bi kupio ukoliko ne bi postojala sansa da isti koristis za dz.? - Pa predji odma na neki OS koji je dzabe.. Sta? Ne odgovara, imas problema? Ne radi ovo, ne radi ono? Gubi zivce, vreme, NOVAC...- Ahaaa, ipak ti nije mnogo da das 100 eur za OS koji ti u 95% zavrsava posao, jer pobogu otplatice se brzo..

Stvar je sto u srbiji racunari sluze kao zamena za gejm konzolu + najnoviji filmski naslovi dzabe, muzika na izvolte i tako dalje.. (poljoprivreda na fb, gradonacelnik na fb, i slicne gluposti). <-- Ovakvi (pogotovo ovi gejmeri - jer ne shvataju da je konzola bolje resenje ili im ne odgovaraju dzoistici, mora mis i tastatura za fps i slicno) su u stanju da godisnje odvoje i preko 800 eur (od 18 000 dinara plate) da pimpuju HW racunara kako bi se igrali, ali da plati bilo koji SW, NE MOZE JER JE SIROMASAN!

Jeste kako da nije.

Citat:
SStudio: Možda sam se zaračunao ispade plata ipo ne 2, i to samo za windozu.


Na svom racunaru NEMAM ni jedan komercijalni SW osim samog OS-a. - Tako da stotinak eura u 2-3 godine dati na SW nije mnogo. - A da ne govorimo o tome sto isti mozes koristiti dzabe i legalno ~2god...

Poz.

edit: + kad vec pominjete automobile.. Svaki od tih klipana koji svake godine da ~5-10k eura (jer sa tako bednim autom si u srbiji faca) na razne automobile i pratecu opremu/servis za iste, a pritom ga koristi samo petkom i subotom, eventualno leti da "vuzdi" ulicom. Takodje koristi piratski SW, ripovane filmove/muziku, jer pobogu to je 2 rezervoara .. a znas li ti koliko je to vikenda u "brate, znaci grad"? ;-)

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 06.12.2011. u 11:32 GMT+1]
 
+3

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 11:27 - pre 149 meseci
Sediste nase firme je u Srbiji, poslujemo na teritoriji Srbije i nekoliko zemalja iz bivse zajednicke drzave, i nas softver plasiramo iskljucivo tu. Nismo strani placenici, radimo sa nasim znanjem i nasim ljudima, i ako neko neovlasceno koristi nas softver, uzima direktno iz nasih dzepova, a ne "nekom tamo u Nemackoj ili SAD".

Kreirali smo softver koji se izmedju ostalog moze koristiti i kao pomocno sredstvo za osobe sa posebnim potrebama. Softver je prilicno kompleksan, u njegov razvoj je ulozeno puno truda, vremena i znanja, pa ima i svoju cenu. Naravno da ne moze svako da ga priusti, ali postoji opcija refundacije troskova preko Fonda, za sta je potrebna odredjena procedura (izlazak na komisiju, papirologija, itd.) koja nije bas jednostavna. Takodje, i instalacija samog softvera nije jednostavna, sastoji se iz vise komponenti i nije prosta "Next > next > finish" varijanta, pa korisnicima cesto treba dodatna podrska oko instalacije i podesavanja, sto znaci da moramo placati i nekog ko ce dezurati kraj telefona i pomagati ljudima.

Sad se pojavila opcija "malog iz komsiluka", koji za neke sitne pare krekuje taj nas softver, i odradi celokupnu instalaciju. Naravno da ce neko radije platiti x nego x*100 dinara (ovo je samo karikirano, stvarna razlika je malko drugacija), pogotovo ako mu taj neko jos odradi i instalaciju. Pare idu samo njemu u dzep, svi srecni i zadovoljni (osim nas, naravno), sve dok se ne pojavi novija verzija softvera ili neki bug i ti ljudi krenu da nas zovu trazeci podrsku, pa shvate da je ne mogu dobiti.

Posto se ne radi o nekim velikim iznosima, tuzilastvo i ostale strukture bas i nesto nisu zainteresovane, mi otprilike znamo ko je "mali iz komsiluka", ali je pitanje sta da radimo - da mu ostavimo glavu konja u krevetu, saljemo mu pretece pozive nekoliko puta dnevno, posaljemo mu opake momke da mu "objasne" par stvari, zaposlimo ga kao spoljnog saradnika (mada njemu "biznis" ide mnogo bolje nego kad bi radio kod nas)...

On je za nas dosadni mali lopov koji krade zvake i cokoladice iz nase prodavnice, ali kojem prakticno ne mozemo nista jer legalnim putem ne mozemo puno da uradimo. Zato ja i smatram da je naslov sasvim opravdan, a one koji smisljaju 1001 razlog zasto je "pozajmljivanje" softvera (da sad ne trazim ispravnu rec, ko hoce taj ce i razumeti na pravi nacin), pozvao bih da najpre pokusaju sami nesto da naprave i plasiraju na trziste, pa kad postanu u tome uspesni neka dodju da sole pamet kako to sto oni prave moze da se dobije i besplatno i da je OK da se ne plati autoru...
 
+9

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 11:39 - pre 149 meseci
Citat:
guslac
Citat:
a autorsko delo nije imovina


to nije tacno


U zakonu o autorskom i srodnim pravime se nigde ne pominje vlasnik autorskog dela, već autorska prava nad delom i nosioci tih prava.

Citat:
gigamg1: Mislim da bi bilo bolje usresrediti se na poboljsanje standarda i smanjenja nezaposlenosti pa tek onda preci na izmisljanje silnih kazni. Pogledajmo zadnjih godinu dana, nije uveden ni jedan zakonski akt kojim se poboljsava uslov poslovanja u ovoj zemlji ali je zato uletelo bar 10 novih vrsta kazna i ostalog. HEJ! Pa za 10 godina cemo dobiti po pola kvadratnog metra zemlje da zivimo na njemu i ako se pomeris odatle dobices kaznu. Ako naglo udahnes - KAZNA. Ovo je vise smejurija. Svako normalan ce pobeci odavde samo da mu se ukaze prilika.


A kako misliš da poboljšaš standard i smanjih nezaposlenost? Tako što ćeš da obesmisliš svako stvaralaštvo? Šta misliš, zašto su zemlje u kojima pamet košta razvijenije? Neko je nekada napisao da su razvijenije zato što su bile imperijalne sile, što uopšte nije tačno. Upravo je obrnuto - te zemlje kao razvijene su bile u poziciji da postanu imperijalne sile. Kilava zemlja ne može postati imperijalna sila.

Citat:
Sale_123: E bas tu nisi u pravu! Ne pakuju mladi i prosperitetni kofere zbog piraterije nego zbog:

Citat:
SStudio: nezapošljenost, glad, beda, korupcija, ____________ < dopuni po želji.


Kada se riješi korupcija i nezaposlenost, lako će i piraterija.


Ti problemi (osim korupcije) su posledice življenja u sistemu koji ne stimuliše, već obeshrabruje. Ako nam ovakvi stanje odgovara, onda zaista ne treba ništa da menjamo. Što se korupcije tiče, to jeste odvojen problem koji takođe mora rešavati.

Citat:
vladared: Boriti se samo protiv piraterije bez podizanja životnog standarda i obratno, podizati životni standard bez borbe protiv piraterije jednostavno ne ide. Ti da bi stimulisao nekog da kupi nešto, taj neko mora da ima pare. Izgovori, postoji Linux pa ne moraš da platiš/kradeš ne pije vodu. Bez obzira što sam ja jedan od zagovornika Linuxa (brat bratu, 2012 godine punih 15 godina ga aktivno koristim) izbor treba da bude stvar opredeljenja, a ne moranja (pod moranjem je i zbog toga što nemaš para da kupiš nešto više). Dakle da li će neko koristiti besplatan operativni sistem, mora da odluči zato što to želi i radi mu radnju, jer sve drugo ne pije vodu. Međutim da bi mogao da bira, mora postojati kao prvo i ponuda, kao drugo i potražnja za istim. Trenutno (na žalost) ne ide na ruku Linuxu. Dakle, borbu protiv piraterije treba pokrenuti zajedno sa povećanjem životnog standarda građana, ali i svesti, gde neće se "krađa" softwarea razlikovati od krađe računara, jer generalno je nešto uzeto a pri tome da nisi platio.


1. Isto pitanje - kako si zamislio da podigneš životni standard obeshrabrivanjem stvaralaštva?
2. Hajde primeni istu logiku na kola. Neko vozi punta zato što "mora", jer nema para za ferari, koga bi inače vozio. I šta ćemo da radimo?

Citat:
Java Beograd: Obmana "velikih" je prikazivanje nestečenog dobitka (šta bi bilo kad bi bilo) kao guibitka, što je opet pogrešno. Jer poenta je da ja kartu svejedno ne bih platio. Možda ne bih mogao da uđem u bioskop da je bila bolja kontrola, ali kartu svejedno ne bih platio.

Kao onaj vic sa Mujom koji je "zaradio" 50 din tako što je trčao za autobusom i nije platio kartu, a onda mu Haso kaže da bi bilo bolje da je trčao za taksijem, "zaradio" bi 400 din.


To je obmana samo donekle. Kada bi se nekim čudom potpuno onemogućila piraterija, tačno je da mnogi ne bi koristili fotošop, jer im realno i ne treba, ali bi ga kupili oni kojima realno treba, a koristili su ga nelegalno. Dakle, broj prodatih licenci bi skočio, mada ne za broj nelegalnih kopija, nego manje od toga.

Citat:
Java Beograd: U svakom slučaju mnogo mi više smeta što se u Srbiji niko ne bavi lopovima, razbojnicima, siledžijama, pedofilima i ubicama.

Lopovima koji su krađama stekli milione evra sudski procesi zastarevaju, dokazanim pedofilima sudski procesi zastarevaju, a u 99% slučajeva silovanja izriču se kazne manje od zakonom dozvoljenih. (I to može u Srbiji). Vlast svesno krši zakone o javnim informacijama, o javnim nabavkama. Razbojnici sa 20 krivičnih prijava i dalje šetaju ulicama i čine nova i nova razbojništva.

A onda vlast trenira strogoću i Katarinu Rebraču drži u istražnom zatvoru godunu dana "da ne bi ponovila krivično delo" tj, da ne osnuje još jedan fond ili šta drugo ? Ili Džaju, da kao penzioner ne bi opet prodavao igrače !? WTF ?

O čemu mi pričamo ljudi ? Mi se ovde borimo za goli život i očuvanje lične imovine. Koga onda u ovoj vlasti zabole za softver ?!


Nije tačno da se lopovima, razbojnicima, siledžijama, pedofilima i ubicama niko ne bavi. Druga je stvar što sudstvo ne funkcioniše dovoljno dobro, ali to ne znači da se njima niko ne bavi (uopšte). Što se tiče kazni manjih od minimalnih, u zakonu piše kada je to dozvoljeno i u kojoj meri. Konsultuj nekog pravnika oko toga.

Što se tiče, nabrojanih vrsta ljudi, slobodno njima dodaj i dilere piratskog sadržaja, jer je to takođe krivično delo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+2

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 11:47 - pre 149 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: OK, znaci drzava je kriva sto nam nije obezbedila dzabe SKUP komercijalan SW. - SUPER! -


Mene recimo zanima nešto: Ja koristim skoro isključivo linux. Međutim, pojavile su se ove čipovane lične karte i saobraćajne dozvole... na sajtu MUP-a ima da se skine neki program valjda za čitanje tih kartica, za windows. Ja baš i nemam potrebe za takvim čitanjem pa se nisam time ni bavio, ali da li je MUP dao rešenje za linux?


Citat:
valjan:On je za nas dosadni mali lopov koji krade zvake i cokoladice iz nase prodavnice, ali kojem prakticno ne mozemo nista jer legalnim putem ne mozemo puno da uradimo. Zato ja i smatram da je naslov sasvim opravdan, a one koji smisljaju 1001 razlog zasto je "pozajmljivanje" softvera (da sad ne trazim ispravnu rec, ko hoce taj ce i razumeti na pravi nacin), pozvao bih da najpre pokusaju sami nesto da naprave i plasiraju na trziste, pa kad postanu u tome uspesni neka dodju da sole pamet kako to sto oni prave moze da se dobije i besplatno i da je OK da se ne plati autoru...


Dečko nije lopov, već je parazit. Razlika postoji. Lopov bi bio da vam je ukrao softver tako da vi niste u mogućnosti da ga uopšte prodajete, ili eventualno promenio ime autora i nazvao ga svojim, i sl. Ovako, on samo živi na vašoj grbači kao parazit, gricka vaše resurse, i to je to. Dakle, razlika je sasvim evidentna. Naravno, ja nikako ne opravdavam njegovo parazitiranje na tuđem radu (tj. štaviše, mrzim takve ljude), ali on lopov nije.

Inače, i oni koji taj softver instaliraju kod sebe a nikada ga ne bi platili, i njih neko naziva kradljivcima, a oni to definitivno nisu. Oni samo krše autorska prava ali pri tome nikakvu štetu ne nanose jer nikakve koristi od njih niko ionako ne bi imao, i to je to.

 
+3

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 12:09 - pre 149 meseci
Citat:
Java Beograd: O čemu mi pričamo ljudi ? Mi se ovde borimo za goli život i očuvanje lične imovine. Koga onda u ovoj vlasti zabole za softver ?!


Ako nam nije stalo do autorskih prava, za to postoji rešenje. Povučemo potpis sa univerzalne konvencije o kopirajtu, izmenimo zakone onako kako nam se sviđa i molim lepo. E, sad, i to ima svoje posledice (gubljenje trgovinskih privilegija), ali nas zato zabole za autorska prava.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+679 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 12:52 - pre 149 meseci
I meni su "krali" softver i bio je dostupan jedno vreme na raznoraznim RapidShare nalozima, ali svestan sam bio toga da onaj ko ne želi da ga kupi, neće ga kupiti. Od mene nije ništa ukradeno. Dakle krađa je krađa, a piraterija je povreda autorskih prava. Ali ako postoji neka osoba koja specifično distribuira neki piratizovani softver kao uslugu (tj. za profit), kao u slučaju Valjana, onda je to teži prekršaj nego puko korišćenje tog softvera i naravno da takve treba kazniti - warez grupe krekovani softver distribuiraju za dž radi svog imidža i stavljaju onaj tipičan natpis "ako ti se sviđa program - kupi ga", dok ovakvi paraziti su sasvim druga priča. Poznajem par đubradi što su se raspitivali za krekovanje domaćih knjigovodstvenih programa za dalju distribuciju... duše od ljudi, nema šta...

Citat:
Tako isto ste pričali i pre 10-15 godina kada je prosečna plata bila 100 maraka, i sada kada je 400 evra, a isto tako ćete da pričate i za 10-15 godina kada ona bude 1400 evra...

E, nemoj sada da idemo na kupus-meso-sarma analogije... Prosečna plata nije 400evra. Mada stvari, hteo da priznaš ili ne, idu na bolje. Od piratizovanog KDS-a danas imamo savremene kablovske i satelitske distribucione sisteme koji jesu skuplji (i to ne previše), ali su legalni i baš zbog toga zauzvrat imamo sportske kanale na našem jeziku, gomilu dobrih kanala, prevedeni National Geographic, Discovery i sl. Proizvođač je očigledno nagradio vernost svojih kupaca. Ipak, kod nas su OnDemand servisi blagi užas i preskupi su. Iako se ja švercujem kroz Grooveshark, voleo bih da ima nešto tipa ZunePass gde možeš za malu cenu da slušaš koju muziku 'oćeš. Umesto da skidam 2 serije sa torrenta koje mi se sviđaju, voleo bih da ih imam kod nas na TV-u (jer ih uopšte nema), ili pak da ih mogu gledati preko nekog Netflixa.

Windows 7 kod sebe imam legalan, ali odavno sam naučio da me treba boleti đon za krekovane programe... Kome treba WinRar kada možeš jednostavno skinuti 7zip? Koji će mi pa sad "Winamp Pro"? Za šta mi koji đavo treba Alcohol 120% kada mogu da skinem Alcohol 52% za free? Treba li mi zaista Nero za "rezanje" kada to i jedva radim, ili će bilo koji drugi program, pa i ugrađeni Windowsov odraditi posao? Ali eto, gde god da zavirim na neki računar, uvek vidim neke Pro, Platinum, Extra, Ultra edition programe za koje postoji besplatna zamena... Photoshop, Corel Draw, PaintShop, AfterEffects - vlasnik računara nema ni pojma šta je to, ali je tražio da ima, mora i najjača Ultimate verzija Windowsa... idi bre... takav mentalitet treba iskoreniti, a kasnije kako se stanje bude poboljšavalo, niko se neće bakćati sa skidanjem 1000 filmova na 3 HDDa od 2TB kada će pogledati 5 filmova mesečno po smešnoj ceni, niko neće skidati serije sa torrenta jer će biti dostupne putem drugih kanala na mnogo lakši, bezbedniji i brži način... ovo što trenutno imamo nije piraterija iz potrebe, već "hoarding", pravljenje kolekcije i sl.
A man is smart. People are stupid.
 
+2

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji06.12.2011. u 13:20 - pre 149 meseci
Citat:
burex: Ali ako postoji neka osoba koja specifično distribuira neki piratizovani softver kao uslugu (tj. za profit), kao u slučaju Valjana, onda je to teži prekršaj nego puko korišćenje tog softvera i naravno da takve treba kazniti - warez grupe krekovani softver distribuiraju za dž radi svog imidža i stavljaju onaj tipičan natpis "ako ti se sviđa program - kupi ga"


Uhuhu! To što su napisali je stvarno opravdanje za pirateriju. To je kao da opljačkaš banku i sav plen "daš u dobrotvorne svrhe", jer je to bila amaterska plačka čisto da vežbaš kako se to radi. Ma, idi! Slažem se da glavna meta treba da budu oni koji distrubuiraju piratski sadržaj. To je krivično delo za razliku od nelegalnog korišćenja koje je prekršaj.

Što se tiče tih koji "neće da plate", neki od njih bi platili kada ne bi imali mogućnost nelegalne upotrebe. No, kao što je ventura rekao, oni pored ostalog nelojalno konkurišu onima koji poštuju zakon.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121256 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.