Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

samostalna izgradnja teleskopa

elitemadzone.org :: TechZone :: samostalna izgradnja teleskopa

[ Pregleda: 2865 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenad2308
student
Smederevo, Srbija

Član broj: 289462
Poruke: 3
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 14:43 - pre 153 meseci
Pozdrav.
Interesuje me dali neko zna šta je potrebno za izgradnju nekog solidnog teleskopa, koji objektiv je potreban, okular itd.
i interesuje me dali mogu da iskoristim deo sa (pretpostavljam) snajperske optike za koji ne znam nikakav podatak, samo oznaku za koju na internetu nema ništa (mogu poslati sliku).
Pozdrav i hvala.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 14:57 - pre 153 meseci
Bolje kupi neki solidan dvogled, mada ima u Comtrade-u da se nađu pristojni teleskopi za nekih 150-200e, verovatno daleko bolje nego bilo šta što možeš da napraviš. Dvogledi se mogu naći već od nekih 30-40€
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 15:06 - pre 153 meseci
Teleskop ces da pravis samo ako si pravi entuzijasta, to je pipav i dugotrajan posao, osim ako ne kupujes vec gotovu optiku, a pritom mislim na ogledala kod reflektorskih teleskopa. Nije bolje ni sa refraktorima.
Stvarno, ako zelis samo da posmatras, mnogo je lakse kupiti teleskop.
A ako ces da kupujes bitno je da izbegnes raznorazne kineze koji veze s mozgom nemaju.
Takodje, ako ces da kupujes dvogled, koji je odlicna astronomska sprava, nemoj da zalis da das bar 3-4 puta vise od gore spomenutih 30-40e.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.bchsia.telus.net.



+41 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 15:07 - pre 153 meseci
Koliko se secam, bila serija clanaka u Kosmoplovu (kasnije casopis Galaksija), to sam nasao u biblioteci Matice Srpske, ne znam da li je jos uvek imaju.

Zavisi i od toga da li zelis da pravis i ogledalo za tvoj teleskop.
 
Odgovor na temu

nenad2308
student
Smederevo, Srbija

Član broj: 289462
Poruke: 3
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 16:14 - pre 153 meseci
Hvala na odgovorima, svakako da je mnogo lakše da se kupi gotov teleskop, ali je tu i pitanje kvaliteta jer za prodavce je sve extra, sve može, samo da prodaju neki proizvod pa kad odeš kući razočaraš se. Ukoliko se odlučim za kupovinu zna li neko koje su bitnije karakteristike na koje se treba obratiti pažnju, a kad bi se odlučio za pravljenje koja širina sočiva bi bila pogodna pošto o ovom nemam neko veliko znanje, a što se tiče sklapanja snašao bih se nekako pošto sam mašinac (optiku i ogledala bih kupio, nemam baš živaca toliko da sam brusim)
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
62.240.22.*



+373 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 16:38 - pre 153 meseci
Relativno skoro sam se raspitivao kako/sta u vezi teleskopa i video da sa amaterskim teleskopom nema previse stvari koje mozes raditi. Za astrofotografije potreban ti je jos i motor (osim ako neces rucno da ga mrdas).
Na kraju sam procenio da bih ubrzo izgubio interesovanje.
Evo ti primer kako se vidi Saturn jednim solidnim amaterskim teleskopom od ~20K: LINK

Savet ti je da se prvo lepo upoznas sa tim sta mogu teleskopi za koje imas novac, i uporedis sa onim sto ti zelis da vidis, inace ce ti brzo dosaditi.

Edit: Kvalitet slike je los zbog kamere, preko teleskopa se vidi jasnije, ali planeta je te velicine.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 18:38 - pre 153 meseci
Citat:
plague
Savet ti je da se prvo lepo upoznas sa tim sta mogu teleskopi za koje imas novac, i uporedis sa onim sto ti zelis da vidis, inace ce ti brzo dosaditi.


Drugim recima, da odes negde pa da vidis kako sve to izgleda kroz teleskop. Mnogi se razocaraju jer ocekuju da vide neku od slika koje smo navikli da gledamo na Internetu, a umesto toga vide nesto malo i bledunjavo :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: samostalna izgradnja teleskopa22.08.2011. u 23:33 - pre 153 meseci
Citat:
3way: Teleskop ces da pravis samo ako si pravi entuzijasta, to je pipav i dugotrajan posao, osim ako ne kupujes vec gotovu optiku, a pritom mislim na ogledala kod reflektorskih teleskopa. Nije bolje ni sa refraktorima.
Stvarno, ako zelis samo da posmatras, mnogo je lakse kupiti teleskop.
A ako ces da kupujes bitno je da izbegnes raznorazne kineze koji veze s mozgom nemaju.
Takodje, ako ces da kupujes dvogled, koji je odlicna astronomska sprava, nemoj da zalis da das bar 3-4 puta vise od gore spomenutih 30-40e.


Dobro, od 30-40€ počinju, mada su i ti od 30€ sasvim upotrebljivi, ja sam svoj Practica Falcon 10x50 solidno "izlizao", a koštao je svojevremeno 90 DEM Inače kao što rekoh u Comtrade-u (nije reklama, jer ovog nema na svakom ćošku!) imaju Celestron Astromaster teleskope koji su sasvim pristojni, možda nisu toliko jefitini kao u SAD-u, ali i dalje su prilično pristupačni, nekih 150-200€, imaju jedan refraktor i mislim dva reflektora Npr:

http://www.comtradeshop.rs/Pages/Products.aspx?pid=MzEwNDI=
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: samostalna izgradnja teleskopa

[ Pregleda: 2865 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.