Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???

elitemadzone.org :: MadZone :: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11767 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 06:30 - pre 154 meseci
Zamislite sasvim običnog čoveka koji je rođen i odrastao u nekoj od beogradskih opština, ima oko 35 godina,
i ima, za našu zemlju prosečno, srednje obrazovanje, kao i zaposlenje u tehničkoj struci.

Za početak ne bih da opisujem kakav je karakterno i intelektualno taj čovek , ni da idem u više detalja o njegovom životu,
jer hoću da postavim pitanje o jednoj konkretnoj stvari, a to je da taj čovek za svoje potrebe kolje životinje.

Ne znam sa sigurnošću da li to radi samo za svoju ishranu ili i kao uslugu drugima , ali znam da kolje stoku (ovce, svinje...)
ali i sitnije životinje (zečevi).

Da li znate za nekoga ko, kao ovaj opisani, rođenjem i životom nije poljoprivrednik, i ne mora to da radi, a ipak kolje životinje ?

Kakvo bi vi mišljenje stvorili o osobi iz ovog opisa ?
 
Odgovor na temu

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 06:58 - pre 154 meseci
http://www.kurir-info.rs/crna-hronika/zaklao-zenu-105389.php

Objasni ti ovako nesto :(
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 07:14 - pre 154 meseci
Mislim da malo projektujes svoje gadjenje tim postupkom na druge. I to je posao i neko mora da ga uradi kad ja i ti npr nismo u stanju da ga uradimo, traziti neke mentalne ometaje u tome je malo bezveze. Ne kazem da nema neki patoloski aspekt uzivanja u tome ali i u mom okruzenju ima ljudi koji to rade za kintu/deo mesa. Pretpostavljam da u ruralnim sredinama ima mnogo manje sramezljivih po tom pitanju i manje potrebe da nekome platis za ovu vrstu usluge.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 08:39 - pre 154 meseci
@Bata
Jel si na ovog mislio ?

.

Vidi kako ga prase ljubi i umiljava mu se

Viva lollapalooza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 08:47 - pre 154 meseci
Citat:
Bata: ... a ipak kolje životinje ?

Tvoje gađenje ka opisanom činu je jasno. Ipak, ne gadimo se dobre pljeske ili vruće mlade prasetine, zar ne ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 09:00 - pre 154 meseci
Citat:
Bata:

Kakvo bi vi mišljenje stvorili o osobi iz ovog opisa ?

Moje misljenje je da je covek ipak mesar?
Mozda ne po zanimanju ali to sto radi je ipak posao...mesarski i u opste nije cudan

btw,
kakve veze poljoprivrednik bi trebao da ima sa mesom?


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 11:32 - pre 154 meseci
Citat:
Jeste li primetili da je čovek često puta svojom fizionomijom, ponašanjem, držanjem i pokretima, već opredeljen za izvestan poziv u životu? I te se osobine, koje opredeljuju čoveka za dotični poziv, opažaju kod njega još od malena, još od ranog detinjstva. Tako, na primer, ako je neko opredeljen da bude kaluđer, on već od malena ima pritvornu fizionomiju, dobar apetit i naviku da meri tuđe zalogaje; ako je opredeljen da bude policijski činovnik, već od malena prisluškuje tuđe razgovore i optužuje drugove učitelju, ili ako je opredeljen da bude profesor, on već od malena zaboravlja da ponese knjige u školu, uzima u rasejanosti tuđ nov mesto svoga staroga šešira, i rđavo uči predmet koji će docnije u životu predavati.
Otuda se u životu i smatra kao najveća komika obrnuta situacija, to jest kad je neko predestiniran da bude poeta, a on postane kasapin, ili što je kod nas mnogo češći slučaj, kad je neko predestiniran da bude kasapin, a on postane poeta.
Često je komika tu, čak i kad neko ima sve podobnosti za poziv kome se odao ali ne i fizionomiju, držanje ili pokrete. Zamislite, na primer, jednoga krojača ženskog odela, sa svim manirima koje ta profesija nameće, pa vam kažu da je to komandant puka u penziji, ili zamislite čoveka s dobrim apetitom i ovome odgovarajućim trbuhom sa mesnatim, klempavim ušima, zadriglim vratom i kasapskim rukama, pa vam kažu da je to kompozitor.

Nusic,Autobiografija
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 12:11 - pre 154 meseci
Citat:
morihei ueshiba: Nusic,Autobiografija :)


Covek je ocigledno bio pun predrasuda (sasvim jasno se vidi iz ovog citata). Zalosno, stvarno zalosno...
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 12:15 - pre 154 meseci
^^
Ja mislim da nisi nista skontao sta je Nusic napisao - zalosno, stvarno zalosno :)
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 12:41 - pre 154 meseci
Šta reći,stvarno žalosno
Citat:
Knjige,braćo,knjige,a ne zvona i praporci

Dositej Obradović
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 13:18 - pre 154 meseci
Citat:
mmix: Mislim da malo projektujes svoje gadjenje tim postupkom na druge. I to je posao i neko mora da ga uradi kad ja i ti npr nismo u stanju da ga uradimo, traziti neke mentalne ometaje u tome je malo bezveze. Ne kazem da nema neki patoloski aspekt uzivanja u tome ali i u mom okruzenju ima ljudi koji to rade za kintu/deo mesa. Pretpostavljam da u ruralnim sredinama ima mnogo manje sramezljivih po tom pitanju i manje potrebe da nekome platis za ovu vrstu usluge.
Nije gađenje prava reč.
To je probadanje vrata životinje koja se otima i urliče u užasu i bolu.
Više odgovara reč jezivo, užasno...
Stvar je u tome da je to jedna od stvari koje, ko ne mora, ne radi.
Čak i na selu ima ljudi koji to ne mogu da rade, i kada treba zovu za uslugu one koji to mogu da rade.


Citat:
deerbeer: @Bata
Jel si na ovog mislio ?
Vidi kako ga prase ljubi i umiljava mu se :D
Mora da je čuven među prasicama po nežnostima, a i on izgleda kao da je nastao iz nežnosti prasice i humanoida :D
Kao da je izašao iz ovog Nušićevog citata.

Citat:
Java Beograd: Tvoje gađenje ka opisanom činu je jasno. Ipak, ne gadimo se dobre pljeske ili vruće mlade prasetine, zar ne ?
Nemojte moje pitanje tumačiti kao promovisanje vegetarijanizma. Stvar je u nečemu sasvim drugom.
Ja jedem meso (mleko, jaja...) , ali budući da sam rođen u gradskom okruženju, jedna od stvari koje smatram za svoju sreću je to da sam
pošteđen teškog poljoprivrednog rada.
Mnogi od nas ipak, više radi rekreacije nego iz potrebe, učestvuju u nekim aktivnostima "na zemlji" , na primer
neko ko ima mogućnosti bavi se povrtarstvom, ili u dvorištu gaji kokoške, ili ode (kod nekoga) na selo pa učestvuje u raznim radovima...
Neki ljudi praktikuju da na selu kupe živu životinju, i odmah na licu mesta plate i uslugu klanja i kasapljenja, sa pravljenjem kobasica i sličnih
proizvoda, kao i ostavljanjem mesa, slanine, kobasica... na sušenju.
Ali nikada, tj. skoro nikada, nisam čuo da neko ko ne mora da kolje životinje, da to radi.

Citat:
bakara: Moje misljenje je da je covek ipak mesar? :)
Mozda ne po zanimanju ali to sto radi je ipak posao...mesarski i u opste nije cudan

btw,
kakve veze poljoprivrednik bi trebao da ima sa mesom?
Pa poljoprivreda podrazumeva uzgajanje( i klanje) životinja zbog hrane.
A ovaj o kojem sam postavio pitanje nije mesar, više se on time bavi za sebe (koliko ja znam).

Upoznat sam ja (posredno) sa postojanjem i radom zanatlija koji vrše uslugu klanja "po kućama" :)
To su ljudi koji imaju zanat (mesari ili klaničari/kasapini, ili ispraksovani poljoprivrednici-domaćini) , imaju alat, i poznati su po tome, ljudi ih zovu za tu uslugu...itd
Ovaj nije to.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 13:28 - pre 154 meseci
Pa, dobro, cak i ako covek uziva u samom cinu, sta sad, bar je kanalisao to u korisnom smeru. Nesto kao Dexter
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 13:31 - pre 154 meseci
Citat:
Bata:Nije gađenje prava reč.
To je probadanje vrata životinje koja se otima i urliče u užasu i bolu.
Više odgovara reč jezivo, užasno...


Ocigledno nikada nisi bio na selu, narocito kada se nesto tako radilo. Pa ok, sreca tvoja, kako i sam kazes.



Citat:
Bata: Pa poljoprivreda podrazumeva uzgajanje( i klanje) životinja zbog hrane.
A ovaj o kojem sam postavio pitanje nije mesar, više se on time bavi za sebe (koliko ja znam).

Upoznat sam ja (posredno) sa postojanjem i radom zanatlija koji vrše uslugu klanja "po kućama" :)
To su ljudi koji imaju zanat (mesari ili klaničari/kasapini, ili ispraksovani poljoprivrednici-domaćini) , imaju alat, i poznati su po tome, ljudi ih zovu za tu uslugu...itd
Ovaj nije to.


Kako to mislis "za sebe"? Kolje za svoje potrebe pa odnese kuci u zamrzivac?

To kako ga opisujes ne moze da se tacno svrsta ni u sta jer 'maglovito' i nedoreceno pricas. Daj primer, na primer: "Otisao i kupio tele i zakl'o ga i odneo kuci u friz" ili " Otisao u to i to selo kupio nekoliko svinja pa ih zaklao i srecan se vratio kuci bez mesa" ili nesto slicno sto si video, saznao o njemu...

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+198 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 13:42 - pre 154 meseci
Bato, kad probaš barevinu i svežu džigericu pa zaliješ kuvanom rakijom, nema tog skičanja svinje koje će te odvratiti od sledećeg puta
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 13:56 - pre 154 meseci
pa sta ako covek nije mesar? ako radi posao kako treba, ne vidim problem u tome?
imam i ja jednog prijatelja koji nije elektrotehnicar niti ista slicno, pa ga zovemo svaki put da popravi mashinu za vesh kad rikne...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 14:25 - pre 154 meseci
Ne razumem poentu pitanja.

Da li je u pitanju jednostavno prenemaganje, kao eto postoje fuj poslovi(oduzimanje zivota nevinim zivotinjama, od buve do slona) , ili je sustina kako formirati (finalno)misljenje o nekome iz par recenica, po receptu zute stampe?

Poz
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 15:47 - pre 154 meseci
Ne zelim da se shvati kao da trolujem, ali stvarno jako glupo pitanje...

Postoje ljudi koji su odrasli uz roditelje koji su ziveli na selu i koji su klali zivotinje da bi se prehranili.
Ti ljudi su to od detinjstva naucili, radili i danas im je verovatno mnogo jeftinije da zakolju svinju i obrade, nego da placaju kg mesa 400 din u mesari.

Moj cale je to radio sa svojim caletom, kasnije zavrsio vojnu akademiju, pa cak i sada kad je u penziji pomogne nekad pri opstepopularnoj "zabavi" zvanoj "svinjokolj", kada se pored svega ostalog uz mesanje cvaraka, zalije domacom rakijom. To sto je on pukovnik penzionisani, jel mora da znaci da je odlepio na ratistu pa mora da kolje?

Stvarno idiotsko pitanje... Nisu svi fensi Beogradjani radjani u centru zadnjih 500 godina...
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 16:24 - pre 154 meseci
upravo tako...
 
Odgovor na temu

kokikokan

Član broj: 14248
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 18:33 - pre 154 meseci
Ja sam iz Vojvodine. Rođen na selu, u krajevima gde se svinjokolj zvao i Veliki Disnator.

Elektrifikacija po selima je završena tek početkom '70-tih a prvi "zamrzivači" su počeli da se kupuju početkom '80-tih.
Do tada se metod konzervacije mesa sastojao u tome da se krajem novembra (koencidencija da je tada bio i državni praznik 29 novembar) izvrši svinjokolj, meso je bilo u "salamurama" od 5-6 nedelja i potom se meso sušilo. Ovako osušeno meso uspelo je da "dobaci" do prvih vrelijih dana. U dobrostojećim kućama postojala je mogućnost da se izvrši svinjokolj još jednom u toku godine (taj je bio slabijeg "inteziteta") i tada se meso uglavnom konzerviralo tako što se posle salamure, malo ispeklo i potom zalilo u mast. Ovo je bio praktičan način konzerviranja jer se meso samo malo ugrejalo i već je bilo spremno za upotrebu. Igrom slučaja dani svinjokolja su bili podešeni sa krsnim slavama.
Davnih godina u razgovoru sa Ljubišom Kokotovićem našim istaknutim akademskim slikarem, saznao sam da se po danu koji je izabran za krsnu slavu može odrediti da li su familije bile bogate ili ne. Ukoliko se slavi neka od letnjih slava tada je ta familija u prošlosti bila bogata familija jer je finansijski da podnese još jednu gozbu.

Prva stvar oko samog svinjokolja. Velika stvar je da je seljak tu životinju sam odhranio, dao joj ime, hranio možda i na cuclu ukoliko krmača nije mogla sama da odhrani prase i na kraju dođe i taj dan kada dođe sam svinjokolj. To je relativno težak posao sam po sebi i to čovek nikada ne radi sam. Obično je potrebno nekoliko snažnih ljudi da bi se sam čin odigrao (potrebno je svinju izvući iz svinjca, obezbediti je nekako da ne pobegne). To znači da morate pozvati još neke komšije, rođake da vam pomognu. Danas je sam čin mnogo "humaniji" nego pre desetak i više godina jer se koriste omamljivači sa strujom ali sam čin ni sami seljaci ne vole puno već se po komšiluku pojavi jedan ili dva čoveka koji uspeju nekako da "prevrnu" stomak i takvi ljudi se pozovu da izvrše sam čin.

Nema puno ljudi koji ovo rade bez trunke savesti ali svaka baka kod mene u selu "zakolje" koku za nedeljnu supu i verujte da ni jedna to ne voli...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???25.07.2011. u 19:39 - pre 154 meseci
Pa ni moj cale, ni moji poznanici koji su sa sela ne VOLE to da rade. Rade jer imaju potrebu za tim. A kao sto si rekao, skupi se 3-4 ljudi i neko od njih zakolje. Verovatno ne zakolje moj cale, ali tu je da pridrzi svinju, tako da je to isto.

A tvoja bakuta, da je jaca, odnosno da nije baka, verovatno bi zaklala i svinju bez problema....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ako nisi poljoprivrednik, ili mesar, zašto bi radio ovo...???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11767 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.