Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje: balansiranje petlji - maseni i zapreminski protok?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje: balansiranje petlji - maseni i zapreminski protok?

[ Pregleda: 3701 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Podno grejanje: balansiranje petlji - maseni i zapreminski protok?20.12.2010. u 17:35 - pre 162 meseci
Hoću da balansiram podno grejanje. Imam jedan Rehau - RAUinteg program koji mi proračunava optimalno balansiranje među petljama, na osnovu raznih parametara. Doduše, program je pravljen isključivo za Rehau cevi (17mm ili 20mm) a ja imam Henco (18mm) ali verovatno razlika nije drastična.

Probao sam program sinoć, i ono što sam zaključio (potvrdio) na osnovu podataka koje program daje, je da je potrebno da duže grane imaju brži protok vode od kraćih grana, da bi sistem bio uravnotežen. Što je u suštini i logično, jer da bi duža petlja na izlazu imala istu temperaturu vode kao kraća petlja (i time petlja emitovala istu energiju po kvadratu), voda treba da izađe iz nje za slično vreme.

Pitanje je u stvari veza između masenog i zapreminskog protoka. Program mi daje samo maseni protok (recimo 60kg/h) dok na protokomerima imam samo zapreminski protok (1-6L/min). Ja pretpostavljam da bih bez većih grešaka mogao da računam da je 1L zapremine vode na 30oC = 1 kg, tako da iz toga proizilazi da je protok od 60kg/h u stvari 1L/min, ali rekoh da proverim ovde da li je to zaista tako ili ima neka zvrčka?

I dodatno pitanje za one sa praktičnim iskustvom u postavljanju podnog grejanja: Ima li kakvih saveta u vezi balansiranja petlji?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: Podno grejanje: balansiranje petlji - maseni i zapreminski protok?21.12.2010. u 08:35 - pre 162 meseci
ja imam kuci na spratu 8 krugova koji se krecu od 50-70m i svi su nastelovani nesto malo vise od 1l/min
i to radi odlicno
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje: balansiranje petlji - maseni i zapreminski protok?

[ Pregleda: 3701 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.