Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!

[ Pregleda: 5516 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Roker23

Član broj: 255988
Poruke: 2
*.223.99.0



Profil

icon Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!10.09.2010. u 14:53 - pre 165 meseci

B92 Biz Vesti Srbija

Grejanje bi moglo da poskupi za 40%
7. septembar 2010. | 10:06 | Izvor: Novosti
Beograd -- Beograđani bi daljinsko grejanje ove zime mogli da plaćaju i za 40 odsto više nego lane, a iz Beogradskih elektrana navode da je poskupljenje neophodno.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=07&nav_id=456911

-----------

Beogradjani - srecno :)))


 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!10.09.2010. u 16:03 - pre 165 meseci
ne vidim cenu nigde

juce sam na nekim vestima video da je trenutna cena grejanja (ne znam u kom gradu) nekih 65din/kvm (mesecno, cini mi se),a da je realna 90

u subotici za stan od 60kvm se placa nekih 60 000 din (zaboravio sam tacnu brojku koju su mi rekli)
90*60*5=27 000
to je doooobrim manje od onoga sto ljudi u su placaju ;)
(a da ne pominjem ako kupujes ogrev)

edit:evo neki komentar sa b92
Citat:
Pa sta hoce Beogradjani, da cela Srbija placa njima dotacije za grejanje. U Subotici je jos prosle godine cena oko 120 dinara po metru kvadratnom. Samo u Begradu mora da je cena najniza da se ljudi ne bi bunili a koga briga za ostale gradove..Sramota...
(kidj, 9. septembar 2010 12:07)
izvor


---
evo jos jedan, iz istog izvora
Citat:
...Što se tiče grejanja neka neko iznese koliko plaća u Bg za stan od 70 kvadrata jer ga u Subotici plaćaju 8400 mesečno zimi, preko 8000 u Kikindi, Zrenjaninu,Nišu..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!16.09.2010. u 21:53 - pre 165 meseci
Grejanje se placa preko cele godine, tako da je suma 90*60*12 = 65000, tako da ste tu negde sa "realnom" cenom.

Ja u Pancevu placam nesto manje od 60din/m2 mesecno, tj za 70m2 placam oko 50000 godisnje, mada i nama najavljuju poskupljenje, cak i neko uskladjivanje sa potrosnjom zgrade (posto sad imaju merace efikasnosti na izmenjivacima). Ko zna ste ce do kraja da bude sa time jer se predsednici zgrada grcevito bore


To dal se dotira grejanje Beogradjanima je druga prica, mozda je tacna al mozda (cak verovatnije) i nije i ako postoji manjak para u Beogradskim elektranama on se sigurno pokriva iz gradske kase koja se puni iz grada. Ljudi su navikli na takvo optuzivanje zbog desavanja za vreme slobine vlasti kad je zaista cela Srbija placala grejanje Beogradu ali ta praksa je prestala odavno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!16.09.2010. u 21:56 - pre 165 meseci
al ako modje bez vredjanja nas iz Beograda... znachi nije nama niko placao grejanje,
placali smo ga mi sami kroz uplatnice, e sad ko je sta posle muljao ja to ne znam,
ali secam se vrlo dobro cisterni sa dotiranom naftom za grejanje za sve grdove
iz asocijacije slobodnih gradova, ili ti opozicija gde je pobedila, znachi tako je bilo
za vreme onog, da ga ne pominjem, ... :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!16.09.2010. u 22:34 - pre 165 meseci
@mmix, znam da placaju preko citave godine,ali mislio sam da se obracunava samo grejna sezona, pa se to posle razdeli na citavu godinu,da bi se lakse platilo
posto nikog nemam bliskog ko zivi u zgradi, a da je pri tome na toplani, ne mogu reci detalje

e sad, kako je moguce da je do sada u bg bilo skoro pa duplo jeftinije nego u drugim gradovima, to je pravo pitanje
posto toplane ne posluju sa profitima od 1000% nego su tu da pokriju rad (kada se plati gorivo i radnici, mozda su na pozitivnoj nuli), a kako onda u bg moze da bude da za duplo manje love mogu da zagreju stanove
ili dobijaju po povlascenim cenama loz ulje/mazut/gas/naftu/sta god vec loze
ili posluju u debelom minusu dugi niz godina
ili ne izmiruju troskove

Citat:
ako postoji manjak para u Beogradskim elektranama on se sigurno pokriva iz gradske kase koja se puni iz grada

a cek, je l 100% bg-a "toplanizovan"? zasto (ako je to tacno) oni gradjani koji ne koriste usluge toplane moraju sufinansirati one koji to koriste? (znaci em placas svoje grejanje,em placas sugradjanima deo racuna)

p.s. ja ni u jednom trenu u ovoj temi nisam vredjao ni beograd ni stanovnike beograda
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!16.09.2010. u 22:43 - pre 165 meseci
Citat:
za vreme slobine vlasti kad je zaista cela Srbija placala grejanje Beogradu


samo ako moze bez vredjanja ... prva opoziciona opstina Vracar - zivim na istom pa znam ...
hvala na razumevanju ..
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9505
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!17.09.2010. u 08:27 - pre 165 meseci
Ja se grejem na struju, ali moja keva je u stanu sa daljiskim grejanjem. Piše mi u profilu da stanujem na Novom Bogradu.

Da se razumemo: NEKAD je grad dotirao - više ne.

Postoji nekoliko činjenica zašto je grejanje u Bgd jeftinije: pre svega toplane su ogromne i opslužuju ogroman broj potrošača. Tako, broj zaposlenih u ukupunom sistemu daljinskog grejanja, u odnosu na broj korisnika je relativno mali. A na plate zaposlenih (i besposlenih) u toplanama ide najveći deo iznosa za grejanje.

Dakle, gospodo iz ostalih gradova: proverite koliko ima zaposlenih u vašoj toplani, (i koliko besposlenih), kolike plate imaju, i koliko se novca od uplata za grejanje troši na: reprezentacije, putovanja i slično. Da li se papir za štampače (i toneri) nabavljaju po normalnoj ceni, ili ih toplani liferuje privatna firma "Miki d.o.o" (slučajno u vlasništvu sina direktora) po ekstra specijalnim cenama.

Inače moje kuća je ekstra izolovana, i za grejanje na struju korisne površine 100m2 plaćam manje nego moja keva za 70 m2. A sada kad poskupi, (dok struja ne poskupi) razlika će biti još veća !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!17.09.2010. u 16:25 - pre 165 meseci
@nemasis, ne vidim kakve veze ima jedno sa drugim. Grejanje je bilo dotirano da Beogradjani ne bi izasli na ulice, ko je drzao koju opstinu je nevazno za ceo taj koncept. I ne vidim sto je to vredjanje? To je jednostavno istorijska cinjenica, ja sam u jednom delu tog vremena ziveo u Beogradu i placao tri puta manje grejanje po m2 nego moji matorci u Pancevu, razlike u efikasnosti naravno postoje ali 3:1 tesko da moze da se objasni time.

Citat:
a cek, je l 100% bg-a "toplanizovan"? zasto (ako je to tacno) oni gradjani koji ne koriste usluge toplane moraju sufinansirati one koji to koriste? (znaci em placas svoje grejanje,em placas sugradjanima deo racuna)

Nije, ali dosta jeste, narocito u kriticnim mass-habitatima tipa savskih blokova. A pitanje je naravno pitanje za Beogrdjane, ja mislim da je situacija sa poskupljenjem pre ovo sto Java kaze, nego bilo sta drugo. Nema vise dotiranja, pa kome ne odgovara realna cena nek zapecati radijatore i raspali TA pec. Pa onda kad krene da se trosi puno struje onda cemo svi kroz skuplju struju da placamo grejanje strujnim grejacima

To je vrzino kolo u kojem se nalazimo decenijama, stalno se kroz raznorazne izgovore obavlja tzv. "energetska politika" koja se generalno svodi na subvencionisanje odredjnih vrsta energija naspram drugih, pa kad se to zloupotrebi onda se subvencionise nesto drugo i tako u krug. KWh energije je KWh energije, drzava treba iz subvensionisanja da predje u penalizovanje odrejenih izvora (npr ugalj kao zagadjivac) a da ostalo prepusti trzistu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!18.09.2010. u 10:49 - pre 165 meseci
Pa Beograd je malo vece trziste, ali to ne primecuju sebicne usijane glave iz unutrasnjosti, ili bolje receno spoljasnjosti.

Sa druge strane, puna su usta o trzistu, a to povrsno poznavanje nikako da nastavi kalkulaciju sa trzisnim principima.

Nije isto ako jedna toplana ima 9000, 90000, ili 90000 hiljada, i ne moze da bude ista cena ako je u malim mestima toplana predimenzionirana(iz prostog razloga sto je neisplatljivo praviti mikrotoplane, postoji etazno grejanje).

Dotirane komunalije su samo za one sa malim rpihodima, a sto su u vreme Milosevica prihodi bili na africkom nivou, gradjani uglavnom nisu krivi.

Ako vec ne obracamo paznju na realnost, i vaznije je pljucnuti po Beogradu. Uzgred, sta ce Somboru centralno grejanje sa 50-ak hiljada stanovnika, odnosno, da predpostavimo, 20000 stanova, i nesto objekata...to je manje od pola Novog beograda...

I koliko je to isplatljivo za toplanu...moze se posao zavrsiti sa lokalnim kotlarnicama. Pa lepo sami ekonomisite i temperaturu, i troskove...i cenu..uzgred, i gas je resenje..

A poskupljenje 40% je bezobrazluk koji se ocekivao pod parolom SEKE, nedostaju zeljeni prihodi lopina u javnom preduzecu...


Poz
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!18.09.2010. u 16:10 - pre 165 meseci
Jos samo da nema tog zakona o odrzanju energije da ti poremeti jednacinu

Valjda toplana za 90000 stanova trosi manje energenta za 1kwh toplotne energije I da te obradujem, nema toliko predimenzioniranih toplana, sta vise u Pancevu je ove i prosle godine iz donacija zapravo bio upgrade i prosirivanje tri najvece toplane i gasenje gomile blokovskih da bi se ukinule mazutne toplane, da su te toplane bile predimenzionirane ne bi im trebalo prosirenje.

Naravno, niko u manjim gradovima ne gradi toplane velicine novobeogradskih, ali ti ne treba 90000 stanova da bi imao efikasnu toplanu sa minimalnim fiksnim troskovima. Tako da si ti tu nesto pogresno povezao. Mozemo da pricao o economies of scale i kako veca toplana generise manji fiskni trosak po kwh ali ne moze taj trosak za vreme slobe da spusti cenu u Bgdu za 2/3 a da sada to vise ne vazi, to su smesne postavke. Srbija je Beogradu placala grejanje u to doba, da nisu to radili oktobar bi se desio mnogo ranije nego sto jeste, nego je vas generalno mrzelo da izlazite na ulice dok su vam pozadine bila na toplom i dok bombe nisu pocele da vam padaju na glave. Nemo' se lazemo.

A sadasnje poskupljenje od 40% je problem izmedju vas i Djilasa. Da li je stvarno to realna cena za beograd ili nije je isto prica za sebe. Gde su bilansi poslovanja beogradskih elektrana?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-164-165.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!18.09.2010. u 19:52 - pre 165 meseci
@vlad, ma da, sve toplane koje postoje se grade za barem 100 000 grejnih jedinica (stanova/kuca/p.prostora) i nista manje od toga ne postoji, pa se baca u vazduh visak

how yes no

kako moze biti jeftinije toplani da "lozi" gas, nego da ti sam ugradis kotao i sam ga "lozis"? (podrazumeva se da su dobro dimenzionisani)
jer ti nemas troskove radnika, odrzavanje vodova od po nekoliko km i ostalo, ti imas trosak da platis gas (koji bi trebao da bude jednak i za tebe i za toplanu,ne?) i u slucaju kvarova, da pozoves majstora UKOLIKO JE KVAR UNUTAR KUCE (sto isto radis i ako si na toplani), ako je kvar na gasovodu,to se tebe ne tice, ti kroz cenu gasa placas i odrzavanje toga (isto kao i toplana, ne?)

i kako onda kada imas u osnovi istu cenu agregata, a vece troskove (pomenuti radnici i vodovi) grejanje preko toplane moze biti jeftinije nego da sam isto "lozis" sto i toplana?

da ne dobija mozda toplana rabat na gas? ;)

a da ne pominjemo to da po bg-u u sred noci bude po 25^C u stanovima, a drugde...pa drugde nije bitno sto ne retko nema ni 18 preko dana
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!19.09.2010. u 22:22 - pre 165 meseci
Mislim da ste izostavili i jednu bitnu stavku (koja utice na cenu), kao sto je na primer kradja toplane
Ja nisam verovao kad sam video...

Citat:
Odneta cela toplana iz Novog Sada!

Kompletna toplana "Mišeluk" je demontirana i odneta, tako da nakon krađe nije ostao ni kamen na kamenu!

http://www.vesti-online.com/Ve...eta-cela-toplana-iz-Novog-Sada

Dodje mi da se zapitam koliko se onda krade i jajari na malo, kad likovi 'ladno, bez laznoga stida, ukradu celu toplanu...
To znaci da se nikoga ne plase, nedeljama dok to rade sa timom ljudi, i da su sigurni da ih niko nece u'vatiti - tj. da nece odgovarati.





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 20.09.2010. u 01:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!19.09.2010. u 22:48 - pre 165 meseci
Pa vise bi se iznenadio da je naslov POJEFTINJENJE grejanja
Salu na stranu, zna li neko kolika je cena po mkv u Nisu i ima li nekih najava da ce i tamo poskupeti CG. Iznajmio sam sad za fax garsonjeru od 30-ak mkv pa me zanima koliko bi bila neka okvinra mesecna cena grejanja, zna li neko, posto sam je tek uzeo pojma nemam kolike bi mi bile dazbine struje, vode, grejanja i sl. ?!
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!20.09.2010. u 11:25 - pre 165 meseci
Citat:
Horvat: @vlad, ma da, sve toplane koje postoje se grade za barem 100 000 grejnih jedinica (stanova/kuca/p.prostora) i nista manje od toga ne postoji, pa se baca u vazduh visak

how yes no

kako moze biti jeftinije toplani da "lozi" gas, nego da ti sam ugradis kotao i sam ga "lozis"? (podrazumeva se da su dobro dimenzionisani)
jer ti nemas troskove radnika, odrzavanje vodova od po nekoliko km i ostalo, ti imas trosak da platis gas (koji bi trebao da bude jednak i za tebe i za toplanu,ne?) i u slucaju kvarova, da pozoves majstora UKOLIKO JE KVAR UNUTAR KUCE (sto isto radis i ako si na toplani), ako je kvar na gasovodu,to se tebe ne tice, ti kroz cenu gasa placas i odrzavanje toga (isto kao i toplana, ne?)

i kako onda kada imas u osnovi istu cenu agregata, a vece troskove (pomenuti radnici i vodovi) grejanje preko toplane moze biti jeftinije nego da sam isto "lozis" sto i toplana?

da ne dobija mozda toplana rabat na gas?

a da ne pominjemo to da po bg-u u sred noci bude po 25^C u stanovima, a drugde...pa drugde nije bitno sto ne retko nema ni 18 preko dana


TAko je , toplane mozes da gradis tacno u glavu stanovnika

Kao prvo, to je malo drugacije "trziste", od kieskih carapa, ali se i one ne nalaze konkretno za broj cipela.

U Beogradu nije izgradjena nijedna nova toplana, a u poslednjih 10 godina, pristiglo je stotinak hiljada stanovnika(neke statistike tvrde 400000). Kada imas kapacitete koji su zaokupljeni 120%, kada se snizava temperatura vode, da bi pokrila bilo kakvo grejanje kod svih, naravno da je cena niza.

To sto su toplane u gubicima, to su problemi koji nemaju veze sa gradjanima, najveci duznici su javna preduzeca, a najveci troskovi su pljacka partijskih funkcionera, visak zaposlenih(fiktivni, samo da se odliju pare..).

Sa te strane, logicno je i tako i jeste, da je grejanje u tim uslovima jeftinije.

Jedino sto je uzrok zelje za poskupljenjem 40% je nestasica novca. A poskupljenje je najbolji(i najjeftiniji) nacin da se prikriju svi nedostaci proizvodnje, dodje do viska novca, a da se pri tome ne diraju kapaciteti. A Beograd je povoljno tlo, najveci prosek plata, red je da se otme od onih koji imaju...a naplata(pa i prinudna) je bolna posto su duznici pod upravom drzave i Partije.

To sto je skuplje u manjim mestima, preslisajte i opstinske celnike, cena je u njihovoj nadleznosti, a oni, alavi po prirodi, iskoristice svaki detalj koji moze da lici na opravdanje poskupljenja.

Realnu cenu ne placa niko. U svakoj ceni su ugradjeni alavost, partijske potrebe, i neefikasnost proizvodnje.

Pa vi sracunajte, kolika je kolicina energije alavosti u opstinskom rukovodstvu(u BG-u je to na nivou grada..)

Zakon o odrzanju toplotne energije iz toplana glasi: "za koju god partiju glasate, isti hostapleri su u vlasti"

Poz
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!21.09.2010. u 02:02 - pre 165 meseci
Javna preduzeća su bila ‚‚ratni plen‚‚ prilikom sočninenija vladajuće većine - da vas podsetim, usput.

Citat:


mmix:  Da li je stvarno to realna cena za beograd ili nije je isto prica za sebe. Gde su bilansi poslovanja beogradskih elektrana?


mmix brate - NIGDE nije realna cena. Javne nabavke su majka !!!

Tvrdim i potpisujem da su BGD javna preduzeća LEGALIZOVANA korupcija.
Kada bi se ekonomska efikasnost sistema daljinskog grejanja povećala - ne bi bilo potrebe za poskupljenjem

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-163-3.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!21.09.2010. u 14:25 - pre 165 meseci
@vladd,naravno da se toplane ne "mere" u stanovima, nego se mere u kW, ali to je bilo napisano "u duhu" kako si ti napisao ;)

za ovo oko alavosti se slazemo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Grejanje u Beogradu poskupljuje za 40%!

[ Pregleda: 5516 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.