Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inflacija i stampanje para

elitemadzone.org :: MadZone :: Inflacija i stampanje para

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9940 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:09 - pre 170 meseci
Hajde meni laiku neko da objasni sta bi se desilo kada bismo nastampali malo para i vratili dugove ili bilo sta drugo spasavali.
Nije dovoljno da kazete bilo bi inflacije vec i obrazlozite zasto bi bilo inflacije, zasto ne bi mogla da se kontrolise, zasto ne bismo mogli da unistimo visak para koji stvara inflaciju, ako je novac vredniji kad ga ima manje, zasto dinar nije vredan sada? I na kraju, sto bi nam skodilo malo inflacije? Ne bi to bila inflacija srazmera devedesetih
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:15 - pre 170 meseci

Ma sve bi bilo super, ako bi smo mogli da štampamo dolare ili evre ! Ali avaj - ne možemo. A nijedan svetski kreditor ne želi da primi uplatu u dinarima. Tako, ne vredi štampanje, zemlječe, ne možemo da vratimo dug.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:17 - pre 170 meseci
hahahahaa, ludilo
koliko godina imaš?

edit:
ukratko, novac koji je u opticaju mora da ima pokriće u robi i uslugama na tržištu.
ukoliko to nije slučaj, novac ima upotrebnu vrednost jednog toalet-papira.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Inflacija

ma igrali smo se mi već tih igrica, vragolani smo mi
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:30 - pre 170 meseci
Amerikanci se igraju jos uvek jos od 1974. kad su zamenili da njihova valuta ima pokrice u zlatu. Americki dolar ima vrednost novca iz igre "Monopol" samo sto su najjaci pa niko ne moze nista da im kaze.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:36 - pre 170 meseci
svakako.
zato Kina svoje devizne rezerve drži u dolarima. jer su najjaći
oh, brate.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 12:48 - pre 170 meseci
Svi osim evropljana drze devizne rezerve u dolarima. Amerikanci su nametnuli dolar kao globalnu valutu, iako to zapravo nije.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:11 - pre 170 meseci
Da bi razumeo zasto stampanje para "iz nicega" stvara inflaciju i kako stampanje para nekima moze da uradi to sto ti predlazes (i zasto radi amerima i drugim jacim ekonomijama) moras prvo da razumes koncept koji se zove Quantitative Easing. Ne znam ekvivalentan prevod na srpski, sorry.

Mi nemamo uslova za QE jer nemamo ekonomiju koja bi novac iskoristila za rast, niti nam je t-bill rate blizu 0% tako da bi morali da stampamo vise para za efektivan plasman nekog iznosa (ako je rate 9% moras da odstampas 1090 din da bi kupio 1000 din short term bond od banke). Jedini outlet koji mi efektivno imamo za stampani novac je potrosnja, tj ono sto ti predlazes, namirivanje javnih dugova. Ta para onda direktno ulazi u trziste robe i usluga sa potrosacke strane i kao takva podize potraznju, sto bez povecane proizvodnje izaziva manjak robe i usluga i dize njihove cene, samim tim generisuci inflaciju i pritisak na kurs (jer uvozna roba ne menja svoju XE cenu), pare koje industrija onda dobije nece biti dovoljne da povecaju proizvodnju jer ce i njima upgrade biti skuplji. Dakle, stampanje novca samo po sebi ne generise inflaciju ali ako i samo ako udje u industriju i napravi ekvivlentan rast GDPa da zadrzi status quo ili rast standarda. Odstampati 80% GDPa u kesu i pustiti sasvim sigurno nece moci da za 80% poveca GDP => (hiper)inflacija.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:12 - pre 170 meseci
Recimo, ja Peri dugujem 5000 dinara. Odstampam i vratim dug. On za te pare moze da kupi sta god hoce. Koji sam problem napravio?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:17 - pre 170 meseci
Pa za pocetak, onda vise nije samo 5000 jer ako ti mozes 5000, moze i on 50000 da plati nekom drugom, a to je onda defiinitivno recept za hiperinflaciju.

Ako kazemo da je drzava odstampala 5000din i dala ti i onda ti vratis dug, sad na trzistu imas 5000 dinara viska, tvoj drugar onda dodje u prodavnicu i kaze "hocu ovaj bojler koji kosta 5000" a cika pored njega kaze "e i ja hocu isti bojler", ti kazes "ja sam ga video prvi" a drugar kaze "bas me briga ja dajem 6000 za njega" i prodavac proda njemu i zadrzi cenu od 6000. Ovo je uprosceno naravno, ali sumarno preko celog trzista to dize cene a kolicina prozvedenih dobara ostaje ista.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

srdjee

srdjee
Član broj: 5097
Poruke: 673
*.uns.ac.rs.



+25 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:18 - pre 170 meseci
A jel imas color-laser il' ink-jet printer??
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:19 - pre 170 meseci
Citat:
llux: Recimo, ja Peri dugujem 5000 dinara. Odstampam i vratim dug. On za te pare moze da kupi sta god hoce. Koji sam problem napravio?


Recimo da imaš 10 drugova i svi imaju po 5000 dinara robe i po 5000 dinara u novcu osim tebe. Ti naštampaš 5000 dinara i sada postoji robe za 50000 dinara a 55000 dinara u novcu, svako kupi ono što mu treba, a onaj poslednji ostane sa 5000 dinara i bez robe koju može da kupi. Kapiraš?

Ako se pojavi više novca u opticaju, on postaje manje vredan... Vredi onoliko koliko vredi papir na kome je štampan jer njime ne možeš ništa da kupiš.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:21 - pre 170 meseci
Citat:
llux: Recimo, ja Peri dugujem 5000 dinara. Odstampam i vratim dug. On za te pare moze da kupi sta god hoce. Koji sam problem napravio?

Pera će, jedino ako ima dugmad na leđima, da prihvati da mu ti vratiš dug u nekim papirima koje sam štampaš.
Aj' ti meni pozajmi 100 EUR, a ja ću da ti vratim u parama koje naštampam na svom ink-jetu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 13:22 - pre 170 meseci
Problem je sto Pera te pare nece da spali, nego ce da ih potrosi... a samim tim povecace se kolicina novca na trzistu, pa ce ljudi u prvom cugu vishe kupovati (jer "imaju" para), sistem ce sam da se uskladi tako sto ce proizvodjaci dici cene jer je skocila potraznja... neko ce ostati na gubitku (mahom oni koji stede pare, koji ih imaju u formi dinara, papira - a ne robe) jer kad se dignu cene oni za taj novac u papiru vishe nece moci da kupe nista ili vrlo malo u odnosu na period kad su ih zaradili... i tako to ide u krug.

Kao '90-tih dinare odmah menjas u marku da bi za deset dana te marke mogao ponovo da zamenis u dinar i platis neku uslugu... jer ako to ne uradis i pare ostavis u dinarima, za deset dana ne vrede nista jer su cene skocile 10x u dinarima.

Onda se pojavljuju cuveni "bodovi" - kao vrednost robe u markama, i tebi tvoji dinari vishe nista ne znace. Industrija propada jer pare koje idu preko racuna moraju da budu u dinarima, pa dok prodju celu proceduru, ono sto firma zaradi nije vredno vishe nista... S' tim sto vremenom proizvodjaci pocinju da uracunavaju taj gubitak koji nastaje do naplate svojih para (zbog cekanja), pa su i cene sve vece i vece. Zbog vecih cena stampa se sve vishe para - i tako nastaje jos gora inflacija, i brze obezvrednjivanje novca.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 20.04.2010. u 14:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:03 - pre 170 meseci
Imamo 5 ljudi koji vrse robnu razmenu. Kako ukljuciti novac u tu pricu? Kako je sve pocelo? Kako se stampanje novca povecavalo?
 
Odgovor na temu

srdjee

srdjee
Član broj: 5097
Poruke: 673
*.uns.ac.rs.



+25 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:06 - pre 170 meseci




nije GOTOVO
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:11 - pre 170 meseci
Pera ima jaja, Mika ima brašno, a ti šećer. Hoćeš da kupiš od Pere jaja, ali Peri ne treba šećer već želi da može sutra od Mike da kupi brašno. Onda se dogovorite da neki žuti kamenčići vrede 10 jaja ili kilo brašna ili pola kila šećera. Sada sva trojica možete lakše da nabavite sve šta vam treba, a svaki višak čuvate u kamenčićima da dokupite kasnije ostalo.

E sada pojavi se Laza koji je pronašao veliki žuti kamen i drobi ga. Vrednost žutih kamenčića se sada menja, jer svi lako mogu da uzmu od Laze (njemu ne vrede puno, lako ih nabavlja), ali za brašno mora da se čeka da žito poraste. Odjednom Mika sada traži 20 kamenčića za kilo brašna ili uopšte neće ni da uzima te kamenčiće već traži drugu valutu...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:14 - pre 170 meseci
Slikovito objasnjeno:

http://video.google.com/videoplay?docid=-2550156453790090544#

ne moze jednostavnije.
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:38 - pre 170 meseci
^Cccc... A kako to da ti s tim $ bez pokrica mozes da odes u US i kupis sta hoces? Jel' i njihova roba nepostojeca kao i novac? Ono, matrix i te fore?
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 14:59 - pre 170 meseci
3 A B E P A ! ! !

masoni, iluminati, rotšildi, rotvajleri...
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Inflacija i stampanje para20.04.2010. u 15:06 - pre 170 meseci
Citat:
llux: Imamo 5 ljudi koji vrse robnu razmenu. Kako ukljuciti novac u tu pricu? Kako je sve pocelo? Kako se stampanje novca povecavalo?

Pročitaj ovu staru pričicu u pokušaju da udovoljiš svojoj znatiželji:

http://www.galaksija.com/planeta/novac.htm
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Inflacija i stampanje para

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9940 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.