Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa rorom (sulunarom)

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa rorom (sulunarom)

[ Pregleda: 6479 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

da Vinci
Tarik Dzambegovic
Bosna i Hercegovina

Član broj: 31243
Poruke: 59
92.36.159.*



Profil

icon Problem sa rorom (sulunarom)10.02.2010. u 15:06 - pre 172 meseci
Pozdrav,

Prije par godina kupio sam šporet na čvrsto gorivo Plamen Calorex.

Osim problema da ima malo ložište (mali otvor za ubacivanje drva), zadovoljan sam, samo iscjepam drva sitnije. Stan koji grijem nema centralno grijanje, tako da je ovaj šporet jedini izvor toplote. U posljednje vrijeme javlja se problem da se ror (sulunar) koji vodi dim iz šporeta u dimnjak začepi.

Ror je promjera 12 cm i ne začepi se skroz da dim ne može ići, ostane procjep unutar njega veličine oko 2 cm, što stvara probleme, jer onda šporet puši i sl. Kada se ror očisti nema problema, ali problem je što se sedam dana nakon čišćenja opet začepi. Dimnjak je čišćen pred sezonu grijanja i dobro vuče, tako da sumnjam da je do dimnjaka.

Ror se začepi nekim materijalom sličnim katranu, kada se ohladi čini se kao plastika na dodir. Najviše me podjeća na bitumen. U šporetu gore samo drva, ne koristim ugalj. Tražio sam na internetu, ali se čini da samo ja imam ovaj problem. Ne znam do čega je, da li je do drva ili do načina koji je ror postavljen.

Ako iko zna riješenje, help, jer mi je dodijalo svake sedmice skidati ror i čistiti ga.


Tarik Dzambegovic
 
Odgovor na temu

denis ka
slobodni umjetnik

Član broj: 249264
Poruke: 9
80.71.150.*



Profil

icon Re: Problem sa rorom (sulunarom)04.11.2010. u 17:55 - pre 164 meseci
drva moraju biti suha i dok se ne razgore moraju imati dovoljno zraka da ne bi dolazilo do stvaranja tih naslaga u dimnjaku koje su jako zapaljive
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Problem sa rorom (sulunarom)04.11.2010. u 19:13 - pre 164 meseci
Oni zarezi (2 komada) moraju biti okrenuti u pravcu od rerne do sulundara sve dok se dobro ne razgori. Tek posle toga se mogu okrenuti popreko.
Osetljiv je na vlažnost goriva i voli da se jaaako loži. Čim se malo slabije loži treba ga često čistiti (tvojih nedelju dana je super).
Rek'o bi da svaku peć treba bar jednom nedeljno očistiti. Ovaj je takav.
Možda bi Garavan ili tako neko sredstvo pomoglo da ređe čistiš, ali ne sme biti puno gara kad se koristi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

denis ka
slobodni umjetnik

Član broj: 249264
Poruke: 9
80.71.150.*



Profil

icon Re: Problem sa rorom (sulunarom)04.11.2010. u 19:45 - pre 164 meseci
ako se lozi ugalj onda se cisti tako od 3 do 7 dana - medjutim kod drveta jednom ili dva puta u sezoni je dovoljno ako je sagorijevanje dobro i ako su suha drva. kad se vatra razgori ne bi smjelo biti vidljivog dima iz dimnjaka. doduse i kod mojih je bio period kada se tako cistilo ali je bilo do starog i supljeg sporeta. sad imaju neki turski susler kojeg ne treba cistiti do kraja sezone a i onda ne bude puno garezi.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa rorom (sulunarom)

[ Pregleda: 6479 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.