Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez, opomena ?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Porez, opomena ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18238 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Acronis

Član broj: 102557
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Porez, opomena ?13.12.2009. u 23:15 - pre 174 meseci
Pre nekoliko meseci mi je doslo resenje za porez na imovinu za 2009, oko 3500 din, platio sam sve odjednom.
Sada pre par dana mi stize opomena da sam duzan oko 1400 din ? i to odmah pretnja plenidba u roku od 5 dana itd..!
u tekstu nigde ne pise za koj period, nikakva informacija...
jel imao neko slicna iskustva? kako se odbraniti od ovoga?

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 00:01 - pre 174 meseci
I moja keva dobila nesto slicno. Pise da je uvidom u njihovo stanje utvrdjeno da dana 26.10.2009 duguje odredjeni iznos + kamata = oko 80.000 dinara a sve to za kucu koju je prodala 1994 godine!!!!!!!!!! Takodje ne pise nista precizno za koju nekretninu niti nesto slicno, samo postoji nekakav identifikacioni (?) broj i, naravno, pretnja prinudnog izvrsenja.

Slali oni taj racun i ranije i rodjak isao najmanje 2 puta da ih upozorava da je greska, ali ocigledno da njegove reci niko nije uzeo ozbiljno. Cini mi se da su mu rekli da mora ona licno da dodje, sto bi ih do neke mere opravdavalo i danas ce da im ode licno, da im pokaze svojih 90 (devedeset) godina ali, na njihovu nesrecu, i kupoprodajni ugovor o prodaji jedine nekretnine koju je ikada imala na teritoriji opstine Savski venac.

Glupo je, sto su se 10-tak godina ponasali normalno, nisu je dirali, ali pre par godina su iz samo njima poznatih razloga "otkrili" da ona ne placa vise porez za tu nekretninu pa poceli da salju racun da se plati. Jeste, ona vise ne placa, ali se nisu potrudili da vide da sada neko drugi placa - novi vlasnik, za koga sam ubedjen da placa porez, a cak i da ne placa to vise nije problem moje keve.

Od toga i takvih ljudi u administraciji se tesko odbraniti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 06:49 - pre 174 meseci
Sva dugovanja zastarevaju za tri godine. Znaci sad mogu da vas tuze samo za recimo dug od pre tri godine. Preko toga je zastarelo, osim u slucaju da su vas tuzili a vi potpisali dostavnicu kad vam donesu koverat. Ako to niste uradili, ne mogu nista, ali pokusavaju - isto kao sto je Infostan pokusao da pokrade nelegalno pare od gradjana.

Elem, znaci samo u slucaju da ste potpisali koverat sa tuzbom mogu da vam uteruju dug i onaj star do tri godine. Sve ostalo je nezakonito.

Znaci, ta resenja ne smete primiti ni potpisati.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 10:15 - pre 174 meseci
Ova opomena stize postom, ne kao preporucena posiljka.

Jos jedna zabava birokratije, ako prodje prodje, mozda se neko prepadne i plati, a to je vajdica za fondove.

Beli sengen otvara mogucnosti, red je da se sakupi dzeparac.

Mozemo damo da ubelezimo kao masovni pokusaj prevare br.2 trenutne razbahacene birokratije...


Poz
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
62.240.22.*



+7 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 11:27 - pre 174 meseci
Citat:
cozmo_im: Sva dugovanja zastarevaju za tri godine.

To što si rekao trebalo bi prvo proveriti u zakonu,pa onda kategorički tvrditi!

Ni u kom slučaju nisu potraživanja Infostana isto što i potraživanja Države,komunalna potraživanja su jedno,a porezi sasvim nešto drugo i tako ih i tretiraju zakonske odredbe.

Citat:
Acronis
Sada pre par dana mi stize opomena da sam duzan oko 1400 din ? i to odmah pretnja plenidba u roku od 5 dana itd..!

Jasno ko vedar dan o čemu se tu radi!
Citat:
vladd:

Jos jedna zabava birokratije, ako prodje prodje, mozda se neko prepadne i plati, a to je vajdica za fondove.

Beli sengen otvara mogucnosti, red je da se sakupi dzeparac:).

Lično bih se angažovao u takvim slučajevima na propagiranju opšte građanske neposlušnosti!!!

Pa da vidimo kako će to država da sprovede izvršenje protiv svih njenih građana-poreskih obveznika?!?

 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 11:29 - pre 174 meseci
Sva dugovanja pa i poreska, po zakonu zastarevaju nakon TRI godine. Pise i u zakonu, a i znam za konkretne slucajeve.

Zastarelost se uzima u obzir samo ako nije pokrenut postupak i to legalno, sa potpisom tuzenog (znaci kad primite obavestenje o utuzenju).
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
62.240.22.*



+7 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 11:36 - pre 174 meseci
U kom zakonu?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 11:46 - pre 174 meseci
Ko što reče Kosuth, porezi nisu Infostan ili RTV pretplata. Zato, ljudi, verujte, tu nema za]ebancije.

Za razliku od toga da je RTS dužna da tebe obavesti da treba da plaćaš, kod poreza je obratno: dužan si da sam odeš u poreski organ i prijaviš svoj porez. Na primanja, nekretnine, ili štošta drugo. Takođe, podrazumeva se da treba da se sam informišeš o stanju poreskih obaveza na svom poreskom kontu u Opštinskoj Upravi Javnih prihoda. Ako ti pošalju opomenu, to je OK gest sa njihove strane ali ne i obaveza. I td., i td.

Naravno, zna se da su mnogi večliki igrači prošli bez poreza, ali toje druga priča. Sirotinja uvek nadrlja.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 12:55 - pre 174 meseci
Konkretno:

Jednoj rodjaki je stigao odredjeni iznos poreza da plati nakon zatvaranja radnje (preduzetnicke). Iznos je bio od pre 4 godine. Tuzba i sve to.

Konsultovala se s advokatom i dobila resenje u svoju korist posto naplata dugovanja po bilo kom osnovu zastareva nakon 3 godine.

Moras platiti ako te tuze za utaju poreza u tom roku ili si potpisao resenje.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 13:47 - pre 174 meseci
Citat:
tdjokic: I moja keva dobila nesto slicno. Pise da je uvidom u njihovo stanje utvrdjeno da dana 26.10.2009 duguje odredjeni iznos + kamata = oko 80.000 dinara a sve to za kucu koju je prodala 1994 godine!!!!!!!!!!


Koliko od tih 80.000 dinara je za kamatu?
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
62.240.22.*



+7 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 13:59 - pre 174 meseci
U zakonu o obligacionim odnosima lepo piše da obračun kamate prestaje onog momenta kada ista dostigne nivo glavnice...
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 14:29 - pre 174 meseci
@Kosuth

Nisam to znao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 16:02 - pre 174 meseci
Citat:
websurfer: Koliko od tih 80.000 dinara je za kamatu?
Mnogo. Uglavnom, isla je kod njih sa kupoprodajnim ugovorom od 1994 i pokazala im i dokazala da na teritoriji Savskog venca nema nista i to je to. Kaze da je bilo prilicno ljudi sa slicnim problemima.


Po tajmingu pojavljivanja greske, tj. povampiravanja obaveze placanja za odavno prodatu nekretninu nagadjam da su stvar ukakili prilikom prelaska sa rucne evidencije na racunare.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 16:45 - pre 174 meseci
@cozmo_im

Ima jedan problem tj. kako su se dosetili da to prevazidju. Konstantno dodaju kamatu. Znaci ako imas kamatu stariju od tri godine oni na nju dodaju kamatu od pre dve itd tako da ti uvek imas "aktuelnu" kamatu.

Slican problem imam i naveo sam gao ovde:

http://www.elitemadzone.org/t384341-0#2462444

 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 16:46 - pre 174 meseci
Citat:
Kosuth: U zakonu o obligacionim odnosima lepo piše da obračun kamate prestaje onog momenta kada ista dostigne nivo glavnice...


Pa, u ovom slucaju je kamata veca od glavnog duga??!!

Glavni dug = 35111,27 din.
Kamata = 43766,34 din.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 19:20 - pre 174 meseci
Meni je danas stigla opomena za neplaceni porez na oruzje iznos 12,500 kamata 11.300,za koji period ne pise niti se ja secam od kada sam prestao da placam imam dokaz samo za placenu 2005,naredne sigurno nisam platio,jel i u mom slucaju vazi da ja lepo odem u poresku upravu i trazim da mi samo izracunaju zadnje tri godine neka dodaju kamatu na njih i da to ja odmah platim,odnosno sta mislite da li oni hoce i mogu da prihvate takvu nagodbu?
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
62.240.22.*



+7 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 20:49 - pre 174 meseci
Citat:
BBS: @cozmo_im

Ima jedan problem tj. kako su se dosetili da to prevazidju. Konstantno dodaju kamatu. Znaci ako imas kamatu stariju od tri godine oni na nju dodaju kamatu od pre dve itd tako da ti uvek imas "aktuelnu" kamatu.

Slican problem imam i naveo sam gao ovde:

http://www.elitemadzone.org/t384341-0#2462444

He,he,da je samo jedan,a problem je i to što u ovoj vukojebini od države niko živ ne zarezuje pozitivne zakonske propise ni za suvu šljivu!

To se posebno odnosi na državu i njene organe,a koliko je u svemu tome samostalan u odlučivanju pravosudni sistem,kao najjači atribut svake normalne države,prepuštam vašoj mašti da proceni.

Takođe negde u zakonu o obligacionim odnosima lepo piše da se kamata može uglavničiti samo po sudskoj odluci(tako nekako,mrzi me sada da preturam po tom zakonu).

Ponovo vam kažem,opšta građanska neposlušnost,jer je ova trulež od države postala jaaako alava!!!
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 21:31 - pre 174 meseci
Citat:
Kosuth
Ponovo vam kažem,opšta građanska neposlušnost,jer je ova trulež od države postala jaaako alava!!!


Ova trulez od drzave sada ima dva glavna prioriteta 1.) da se uvlaci EU u... 2.) da gazi svoje gradjane na sve moguce nacine dok jos moze dok ne udje u tu EU.
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
77.46.183.*



+39 Profil

icon Re: Porez, opomena ?14.12.2009. u 23:47 - pre 174 meseci
cozmo_im
Citat:
Sva dugovanja zastarevaju za tri godine. Znaci sad mogu da vas tuze samo za recimo dug od pre tri godine. Preko toga je zastarelo, osim u slucaju da su vas tuzili a vi potpisali dostavnicu kad vam donesu koverat.

rece covek i ostade ziv...znaci nista nije tacno...
prvo oko dugovanja evo samo jedan primer
Odsek 2.
VREME POTREBNO ZA ZASTARELOST

Opšti rok zastarelosti
Član 371
Potraživanja zastarevaju za deset godina, ako zakonom nije određen neki drugi rok zastarelosti.

Povremena potraživanja
Član 372
(1) Potraživanja povremenih davanja koja dospevaju godišnje ili u kraćim određenim razmacima vremena (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima, kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje izdržavanja, zastarevaju za tri godine od dospelosti svakog pojedinog davanja.
(2) Isto važi za anuitete kojima se u jednakim unapred određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne važi za otplate u obrocima i druga delimična ispunjenja.

pa recimo
Potraživanje naknade štete
Član 376
(1) Potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo.
(2) U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala.
(3) Potraživanje naknade štete nastale povredom ugovorne obaveze zastareva za vreme određeno za zastarelost te obaveze.

Potraživanje naknade štete prouzrokovane krivičnim delom
Član 377
(1) Kad je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istekne vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja.
(2) Prekid zastarevanja krivičnog gonjenja povlači za sobom i prekid zastarevanja zahteva za naknadu štete.
(3) Isto važi i za zastoj zastarevanja.

Jednogodišnji rok zastarelosti
Član 378
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.

Potraživanja utvrđena pred sudom ili drugim nadležnim organima
Član 379
(1) Sva potraživanja koja su utvrđena pravnosnažnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog organa, ili poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, zastarevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastarelosti.
(2) Međutim, sva povremena potraživanja koja proističu iz takvih odluka ili poravnanja i dospevaju ubuduće, zastarevaju u roku predviđenom za zastarelost povremenih potraživanja.


i toga ima koliko hoces za razne stvari




a sto se tice ovoga oko potpisivanja dostavnice to takodje nema veze ni sa cim...

(3) Sud se ne može obazirati na zastarelost ako se dužnik nije na nju pozvao.

Pismeno priznanje i obezbeđenje zastarele obaveze
Član 366
(1) Pismeno priznanje zastarele obaveze smatra se kao odricanje od zastarelosti.
(2) Isto dejstvo ima davanje zaloge ili kog drugog obezbeđenja za zastarelo potraživanje.

Priznanje duga
Član 387
(1) Zastarevanje se prekida kada dužnik prizna dug.
(2) Priznanje duga može se učiniti ne samo izjavom poveriocu, nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamate, davanje obezbeđenja.

OSTALI OBLICI PRESTANKA PORESKOG DUGA
Zastarelost
Član 114.
Pravo Poreske uprave na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja, pokretanje prekršajnog postupka, kao i pravo poreskog obveznika na povraćaj poreza i sporednih poreskih davanja, zastareva za tri godine od dana kada je zastarelost počela da teče.
Pravo Poreske uprave na naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.
Ako poreski obveznik ne podnese poresku prijavu, u skladu sa zakonom, kao i u slučaju izbegavanja plaćanja poreza, pravo na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja i pokretanje prekršajnog postupka zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.
Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.
Zastarelost prava na pokretanje prekršajnog postupka počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je učinjen prekršaj.
Zastarelost prava na naplatu poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je utvrđen porez, odnosno sporedno poresko davanje.
Zastarelost prava na povraćaj poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je poreski obveznik stekao pravo na povraćaj.
Odredbe st. 1-7. ovog člana ne primenjuju se na doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje.

i ima jos dooosta toga o ovoj temi...

dakle ili uzmes advokata ili doooobro proucis zakon

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Porez, opomena ?15.12.2009. u 03:59 - pre 174 meseci
Citat:
ad0lf: cozmo_im
dakle ili uzmes advokata ili doooobro proucis zakon
A sta raditi kad ONI nisu dobro proucili zakon, pa salju resenja da se plati porez za nekretninu koja vise nije vlasnistvo onoga kome salju resenja? Pa odes, skrenes im paznju na gresku a oni i dalje salju i toliko su bezobrazni da na kraju salju opomenu i nalazu ti da isplatis takvu "sitnicu" kao sto je (oko) 80 hiljada dinara odmah ili u roku od 5 dana, sa pretnjom prinudnog izvrsenja!

To nije sitnica, ni u materijalnom ni u ljudskom pogledu. Uznemiravanje, pretnje, a sve neosnovano.

Ukratko tok jucerasnje posete moje majke poreskoj upravi: odvezo je rodjak tamo, stoje ljudi u redu, cekaju, nema sansi da moja majka to ceka. Nekako je uspela da skrene paznju nekim tamosnjim sluzbenicima i da je prime preko reda. Ruzno, ali nuzno. Tamo su ona i rodjak pricali sta su pricali, uglavnom rezultat je bio "... on je dugo gledao u kompjuter i onda je rekao Ivanu (= to je taj nas rodjak) da napise ovo ..." a "to" je Prigovor na opomenu, sa onim cetvrtastim pecatom u cija polja se upisuje prijemni broj i datum. Tako sada moja majka ima taj papir kao dokaz da je ulozila prigovor, sto u datom slucaju, na osnovu dosadasnjih iskustava, ne mora da znaci da neko opet tamo nece zabrljati i opet poslati resenje, opomenu ili cak i izvrsioca prinudne naplate!

Kod njih nema: "Pardon, pogresili smo!", "Resenje se ukida" ili slicno. Keva kaze "Sredili smo" a u sustini od njih nije dobila nista. Zar onaj sto je "dugo gledao u kompjuter" nije mogao na poledjini opomene da napise "Na osnovu prilozenih dokumenata ukinuto", pecat i potpis?

Onda nije cudo sto ih narod zeza sa onim laznim dojavama o podmetnutim bombama. Ali tamo vazi drugi zakon - oni tebi mogu da salju lazna resenja i opomene, a ti njima ne smes, kad te nadju sledi kazna.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Porez, opomena ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18238 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.