Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektrika: testiranje kablova pod naponom

elitemadzone.org :: TechZone :: Elektrika: testiranje kablova pod naponom

[ Pregleda: 5637 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Elektrika: testiranje kablova pod naponom21.06.2009. u 20:03 - pre 179 meseci
da li mozete da mi preporucite neki uredjaj za testiranje kablova koji su pod naponom, npr kako da otkrijem koja uticnica ima koje mesto na razvodnoj kutiji.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.192.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 00:23 - pre 179 meseci
E ja sad koliko mogu pomoci, ali evo potrudicu se. Ja sam pre nedelju dana bio dve nedelje na praksi u elektrodistribuciji Zajecar sobzirom da sam sada zavrsio 3. god smera elektrotehnicar energetike, ici cu sigurno tamo i u cetvrtoj na praksu. Upoznao sam nekoliko inzvanrednih inzinjera a medju njima je i jedan inzenjer koji je otac druga iz mog odeljenje On nam je pokazivao digitalni instrument koji ima prikljucke za monofazne i dodatke za trofazne uticnice. E sad o cemu se radi.

Taj uredjaj okvirno kosta koliko ja znam oko 1000-2500 eura, uredjaj ima display oko 5-6 inca dijagonale i apsolutno je digitalni. Prikljucak za monofaznu uticnicu se ukljuci u uticnicu i na osnovu preklopnika na display-u se vidi sve o toj uticnici, meri otpor izmedju svojih konatakta i uticnice, otkriva lose kontakte kod uticnica za uzemljenje, proverava kablove i jos mali milion stvari radi. Mogu da saznam ime, marku i sve podatke o instrumentu ali tek za nekoliko dana pa cu napisati.

Inace zavisi od toga da li imas u RT automatske osigurace ili sa topljivim umetkom mozes na nekoliko nacina odrediti koja je uticnica koji osigurac u RT...

1. automatski osiguraci/ uzmes zicu i napravis most, ogolis krajeve i gurnes u utucnicu izmedju faze i nule to je kratak spoj i osigurac ce da izbaci, to je jedan po meni ne bas pravilan nacin ali je OK....

2. Ukljuci sijalicu u uticnicu i gledaj je dok svetli a u RT odvrci osigurace to je jos jedan ali naporan nacin, ili ako su automatski onda iskljucuj.

I vodi se logikom da je na jednom osiguracu od 1-4 monofane uticnice ako je instalacija radjena po propisu, a trofazna naravno tri osiguraca )

Ima verovatno jos mnogo nacina ali ne mogu sad da se setim svih nacina....

E sto se tice razvodne kutije, pa to pratis prostom logikom recimo uzmes i razvezes zice u razvodnoj kutiji i sad dole postavi neku sijalicu DC recimo od 4.5V a gore vezuj kombinaciju baterijom kad zasvetli to su te zice, e sad ne razumem sta hoces da ispitas....ako zelis samo to da otkrijes to je jedan nacin...drugi je da koristis dugacku zicu i unimer, pa sad da koristis zvucni signal za prekid provodnika tako sto ces jedan kraj unimera drzati na odvezanu zicu u razvodnoj kutiji a drugi na zicu koju ubodes u uticnucu, naravno to radi u beznaponskom stanju ! ! !

Ukoliko nesto nije jasno, kazi ?!

Tako mozes naci strujne krugove i mesta uticnica u razvodnoj kutiji....mada to su neki nacini koji su danas zamenjeni instrumentima jako jako kvalitetne izrade
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 15:27 - pre 179 meseci
pozdrav Nikola,
Ti instrumenti se zovu univerzalni instrumenti za testiranje el.instalacija, a proizvode ih FLUKE,Beninng,Testboy,Meger, i Grenley to su ovako jedne od poznatijih marki

A sto se tice uticnice, ne znam sto bas pod naponom hoces da radis, inace ako ti odmah iznad uticnice stoji dozna otvoris je i vidis koji je kabal a u slucaju kada se nezna koji su kablovi izvadi se osigurac u uticnicu gurnes komadic zice spojis N i L i onda zice ispitas ommetrom

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.249.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 15:45 - pre 179 meseci
Cao Mare
Aj daj neki link tih instrumenata da ih vidimo malo preko nekog web-a i njih i njihove karakteristike... a i cene
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 20:50 - pre 179 meseci
ma trebao bi da postoji neki uredjaj koji salje signal, ton, sta bilo kroz zicu kao npr kod nalazenja telfonskih parica. Mislim da ga nasi telefonisti zovu... patka valda... E isto to ali za zice pod naponom 400/220 V.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 21:08 - pre 179 meseci
A jel to tebi treba da ispitujes ili ??

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 21:22 - pre 179 meseci
da
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom22.06.2009. u 23:59 - pre 179 meseci

Ne znam da li za elektricne instalacije ima bas tako nesto (znam da majstori uglavnom koriste metod sijalice, a videcete i dosta autoelektricara koji umesto auto-glimarice isto rade sa sijalicom), ali za telefone je to tragac parica. Na telefonskoj uticnici u stanu na RJ konektor zakacis uredjaj koji verovatno pusta neku struju ili vec neki signal a ti na drugom kraju imas kao pipalicu kojom trazis tu paricu i sto si blizi pravoj on pojacava zvuk sve dok ne nadjes onu pravu

E sad mozda bi mogao da se koristi i za el. instalacije ali morao bi da prepravljas prikljucak na "predajniku" jer je na njemu standarno RJ konektor

 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.252.123.*



+110 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom23.06.2009. u 06:23 - pre 179 meseci
Da se ovde ne komplikuje bespotrebno...

Ako ti je instlalacija pod naponom, jednostavno u razvodnoj tabli odvrni osigurac (ili ga spusti ako je automatski) i prosetaj po kuci sa glinaricom od uticnice do uticnice (umesto glinarice mozes koristiti bilo koji el. uredjaj koji imas u kuci, npr. lampu, mixer...bilo sta).

Lepo na papiru napises - Osigurac br.1, npr. 16A - Uticnica u kuhinji, utinica u trpezariji...
Osigurac br. 2, npr. 16A - Sporet u kuhinji
....

Znaci lepo, osigurac po osigurac i pisi...Trebace ti mozda 10-15 minuta i to je to. Vrlo prosto i jednostavno...

Ako ti samo potrebno da odredis strujni krug (pripadnost osiguracu) ovo je sve sto treba da radis.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Pedja om

Član broj: 134022
Poruke: 24
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom25.06.2009. u 15:57 - pre 179 meseci
VIdi postoji uredjaj za to,ne znam kako se zove ali pre jedno godinu dana sa naleteo na njega negde na internetu.Uredja se sastoji od predajnika koji se gurne u uticnicu koju zelis da iskljucis.Onda odes kod razvodne table i sa drugim delom tog uredjaja prelazis preko osiguraca naravno naslonis taj uredjaj.I akda dodjes do pravog on ti signalizira.Naravno uredja je bezican.Probacu da vidim na kom sam to sajtu nasao pa cu postaviti
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Elektrika: testiranje kablova pod naponom25.06.2009. u 16:15 - pre 179 meseci
Neznam zasto komplikujete stvari, zapamtite - sve sto je jednostavnije to je bolje i takvi instrumenti nisu bas jeftini i koriste ga samo bas jake firme kada rade u industrijama

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Elektrika: testiranje kablova pod naponom

[ Pregleda: 5637 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.