Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Step by step: Renoviranje radnog stola

elitemadzone.org :: MadZone :: Step by step: Renoviranje radnog stola

[ Pregleda: 3102 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
80.93.229.*



Profil

icon Step by step: Renoviranje radnog stola07.12.2003. u 19:21 - pre 247 meseci
Namjeravam da revitalizujem stari radni sto, naruzen vec izlizanim slicicama Simpsona, izranjavan lemilicom, peglom itd. Mozda bi mi i najpametnije bilo da zamjenim cijelu gornju plocu, al' ne znam koliko bi mi se to finansijski isplatilo.

Ono sto sam ja mislio je da ili:

- ismirglam dobro sve drvene povrsine (busilica plus smirgl), i onda da se bacim na lakiranje, (vjerovatno bi i metalnu konstrukciju ismirglao -> ovo ne znam da li je bas potrebno, i onda je ofarbao nekom bojom u speju). Ono sto me u ovoj kombinaciji je*e je sto ja to nikada nisam radio, trebali bi mi savjeti koju boju, cetku, koliko puta prelakirati da to na nesto lici + koliko kosta (da ne ispadne nov sto jeftiniji). Tu bi ja dodao (ako ostane $)i neke hromirane drske za ladice, nosac za kuciste i mozda postolje za monitor (za to cu da uzmeme neki jeftini metal). Ali nisam siguran da bi ovo mogao da odradim jer sam provalio da je na povrsini ploce i sve drvenarije ustvari nalijepljen tanki sloj drveta, furnira ili sta vec (oko mm, 2). Tako da ne znam sta bi stim ispalo ako bi poceo da smirglam (odljepiti se nece sigurno, ali ...). Zato prelazimo na:

- cini mi se da bi pametnije bilo da sve drvene povrsine samo peljepim nekim od onih drvolikih aplikacija koje se i inace nalaze na novijim stolovima (nesto kao tapete:)) i tako se rijesim najveceg dijela posla (eh, opet bi morao da smirglam povrs prije ljepljenja). Ono sto ovdje ne znam je gdje ovo naci i koliko to kosta ?

Hvala na odgovoru i pozdrav!




 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola07.12.2003. u 21:25 - pre 247 meseci
U beogradu ima u knjizarama, a ima i na OTC NBG.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola08.12.2003. u 12:12 - pre 247 meseci
Ako budes zalepio plastican tapet preko svega, to nece liciti ni na sta. Sve sto je reljefno ce se ocrtavavati kroz tapet.
Smirglanje nalepnica je sporo, brzo puni smirglu i razmazuje lepak. Brusenje diskom je brze ali proizvodi neravnine.

Natopi nalepnice benzinom ili uljanim razredjivacem (iz farbare), da popusti lepak, pa ih ukloni zicom za ribanje posudja(metalnom, ne plasticnom). Nalepnice natapaj i skidaj jednu po jednu, ne natapaj plocu celu( da ne bi udisao previse benzina, da ne bi rizikovao moguci pozar i da ne bi rizikovao da rastvoris lepak za furnir). Naravno posao treba obaviti napolju.

Ako zelis da zalepis tapet preko svega onda treba povrsinu i pregitovati nekim gitom. Imas po farbarama gitove za drvo na vodenoj osnovi. Lako se sa njima radi, lako se bruse a i alat (spahtla) se pere vodom. Kad se git osusi (do 24h, zavisno od debljine) ismirglas, uklonis prasinu (temeljno, inace se nece dobro zalepiti plasticni tapet. Ovde je dobro zavrsno brisanje vlaznom krpom). Kad se osusi konacno zalepis tapet.

Ako koristis neki od tvrdjih gitova (npr. neki dvokomponentni za kola) ima nesto vise posla, mora brze da se radi (jer se git brzo steze) ali onda dobro gitovanu i smirglanu povrsinu mozes i da farbas.

Ako ti se ne da da gitujes i brusis, mozes da upotrebis laminatnu oblogu (ultrapas npr.) Ona dosta dobro maskira manja udubljenja, jer je znatno deblja i cvrsca od tapeta, ali onda moras da nanosis lepak i da ga presujes, a moras precizno da je krojis i doradjujes ivice na licu mesta.

Furniranu povrsinu majstori obradjuju tzv. saberom (ili ciklingom) tj nekom vrstom strugaca i rezultati takve obrade su sjajni (saber skida sve i izjednacava male neravnine), ali je potrebno nesto vestine da bi rezultati bili dobri. Tako obradjenu povrsinu mozes i da lakiras. Lakiranje se izvodi u bar 3 sloja.

Na kraju mozes i da prefurniras celu plocu, ali to je operacija za poznavaoca.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
*.proxy.cg.yu



+1 Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola08.12.2003. u 12:47 - pre 247 meseci
Citat:
van t hoff:
Mozda bi mi i najpametnije bilo da zamjenim cijelu gornju plocu, al' ne znam koliko bi mi se to finansijski isplatilo.

Skoro sam pravio neke police, u toku sam :)
Iverica debljine 25mm bi te kostala cca 15€ / m2 sa kantovanjem (oblaganjem ivica) tj. spremna za postavljanje, boja i dezen po tvom izboru...
Ne vjerujem da je bilo gdje skuplje nego u Podgorici :( pa ces mozda proci i jeftinije...
Ako ti stara ploca nije od punog drveta, renoviranje ti se nikako ne isplati...

pozdrav
Tica
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.yubc.net



+10242 Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola08.12.2003. u 13:34 - pre 247 meseci
Mislim da je samolepljivi plasticni tapet najgore moguce resenje za radni sto. Veoma je mekan, lako se ostecuje. Najbolje resenje je preko postojece gornje ploce staviti novu, 'oplemenjenu' ivericu. To je i jeftino i brzo. Alternativa je i zameniti gornju plocu. Ali ono smirglanje, kitovanje, lakiranje -> to je Sizifov posao.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola08.12.2003. u 16:45 - pre 247 meseci
Ne zaboravi da sta god radis visina stola treba da ostane ista. Svaki cm je bitan.
 
Odgovor na temu

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
80.93.229.*



Profil

icon Re: Step by step: Renoviranje radnog stola12.12.2003. u 20:40 - pre 247 meseci
Ljudi hvala svima na odgovorima!

Sta misliite gdje bih mogao naci iverice kao sto ih pominje tica (ne u pg vec u bg;)).
Hvala ponovo!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Step by step: Renoviranje radnog stola

[ Pregleda: 3102 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.