Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sociva - prvi put

elitemadzone.org :: MadZone :: Sociva - prvi put

[ Pregleda: 10340 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.eunet.rs.



+5 Profil

icon Sociva - prvi put25.04.2009. u 23:21 - pre 182 meseci
Naocare nosim od kad znam za sebe. Dioptrija mi je -0.5 na jednom i -0.75 na drugom oku i imam cilindre (ugao zenice). Vise puta sam razmisljao o socivima ali kako su bila skupa, neekonomicna i pomalo neprakticna odustajao sam od istih. Medjutim cena im je nikad niza, a jednom se i to mora probati. S druge strane lepo vreme me prosto vuce napolje na neku od sportskih aktivnosti, a tada naocare gube svaki smisao i sociva imaju prednost pogotovo ako usled jakog sunca nosite naocare za sunce. Kako u sociva nisam upucen i u iste se ne razumem evo par pitanja:
Da li za sve vrste dioprtija (konkretno moju) postoje meka sociva!?
Koji proizvodjaci su najbolji!?
U cemu se ogleda kvalitet istih!?
Da li je bolje kupiti ona koja se menjaju svaki dan, mesecno ili za neki duzi vremenski period (ako uopste takva postoje)!?
Koliko stvarno ima istene da dugotrajna upotreba sociva steti samom oku i da se dioptrija moze povecati!?
U prolazu....
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Sociva - prvi put28.04.2009. u 12:22 - pre 182 meseci
Meka sočiva postoje sa 30, 50 i 70% vode. To u praksi znači da su ona sa 70% najtanja i najlakše se nose i najbrže propadaju.

Sočiva obavezno skidaj pre spavanja, izbegni varijante sa nošenjem 24 časa na dan.

Od rastvora ti treba, fiziološka tečnost i deterdžent. Ima i koliko hoćeš kombinovanih rastvora za čuvanje, stavljenje i pranje sočiva tzv 3 u 1, zavisi da li možeš da ih podneseš. Ako nađeš marku koja ti odgovara drži se nje uvek.

Naj jeftinije i najzdravije je kupiti samo deterdžent.(solo rastvor isključivo za pranje sočiva). Sočiva čuvaš u samostalno spremljenom rastvoru po receptu - 1 kap deterdženta u kućicu za sočiva i razblažiš fiziološkim. Pre stavljanja dobro pranje sočiva fiziološkim na dlanu čiste ruke i po kap fiziološkog u svako sočivo pre stavljanja.

Postoji i rastvor za skidanje proteinskih naslaga (jednom nedeljno), krajnje oprezno sa njim , mora se jako dobro isprati.

Ruke ti moraju biti klinički čiste za baratanje sa sočivima, uvek !!! (ali baš uvek!!!)

Bilo kakvo crvenilo očiju - odmah skidaj sočiva, upala oka je jedna od jebenijih stvari u životu, teško se otklanja i opasno je.
Ako imaš para, a prešao si 20-23 godine, laserska operacija te dovodi na 0.00 dioptriju uz cenu do 1500 eur za oba oka.
I vredi svaku paru.
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

jeftonikius

Član broj: 140399
Poruke: 21
*.podravka.co.yu.



Profil

icon Re: Sociva - prvi put28.04.2009. u 12:56 - pre 182 meseci
Evo ja ću ti reći moje iskustvo sa sočivima koja nosim skoro pa 4 godine. Pre toga ništa nisam nosio.
Zaista ne želim da ulazim u bilo kakvu raspravu, ali tehnologija koja se bavi proizvodnjom sočiva napreduje sve više iz dana u dan.
Imaš različitih vrsta sočiva, od dnevnih, mesečnih, tromesečnih, godišnjih... noćnih, dnevnih... Pa ja sam podosta probao od svega, u zavisnosti od materijalne situacije. Sva sočiva danas propuštaju sve više i više vazduha i kvalitet im je sve bolji. Ima različitih proizvođača, sve je to jedna ogromna utakmica.
Ja najčešće koristim mesečna sočiva. Uz pravilnu upotrebu, možeš ih nositi i duže od mesec dana. Pre njih sam imao neka tromesečna, pa onda neka mesečna day & night koja ne moraju da se skidaju mesec dana! Naravno da sam ih skidao jednom u par dana radi čišćenja. Što se tebe tiče, lepo odeš u neku optičarsku radnju na glasu, mislim da je pregled i bespatan ako uzimaš sočiva od njih. I to je to. Dobićeš tamo sva uputstva i vežbe kako treba koristiti sočiva.
Što se tiče mene, kao što rekoh, ja sočiva koristim 4 godina, i nikada nikakav problem nisam imao u vidu infekcija ili čega već. Ne znam kakve deterdžente, fiziološke rastvore, recepte, razmere itd. koristi BokasaTzar, za tako nešto nisam ni čuo ni video godinama. Imaš rastvor koji možeš da kupiš u apoteci, radnji ili gde već, od par proizvođača, cena je oko 1000din, i to je sve što treba da imaš za higijenu sočiva. Naravno, postoje tu i neka dodatna sredstva, koja mojim očima nisu potrebna (veštačke suze, bla bla...). Rastvor traje dal beše 4 ili 6 meseci od trenutka otvaranja. Uglavnom, toliko mi i traje. Govorim o mekim sočivima sve vreme. Jedino ako ti oko nije baš neko atipično... I ja imam taj neki cilindar na jednom oku. Uglavnom, mogu meka sočiva.
Sočiva skidam jednom u tri-četiri dana. Kada kažem skidam, to znači odlažem i idem da spavam bez njih. Inače spavam sa istim bez problema. Da bi se očistila sočiva, potrebno je oko 6 sati da se ostave u rastvoru. Postoji i ubrzana procedura, koja se sastoji tako što skineš sočiva, prstima ih opereš rastvorom, staviš 15 minuta u rastvor i vratiš.
Što se tiče sportova i svega ostalog, potpuno sam autonoman, jer ponekad i zaboravim da nosim sočiva. Što će reći, normalno se bavim sa svakom sportskom aktivnošću, fudbalom, basketom, plivanje... i nikada mi nije ispalo sočivo ili slično. Pa i Đoković nosi sočiva. Zna retko ponekad da 'zajebava' malo oko, ali redovna kontrola se podrazumeva, mislim da je jednom u 6 meseci ili kad već ti to hoćeš.
Naravno, očekujem sada paljbu i potpuna razmimoilaženja po pitanju sočiva, ali poslednji odgovor će biti tvoj. Nemoj novog da se plašiš, jer su Srbi uglavnom tradicionalisti i plaše se istog. Tako je u svakoj grani ovoga društva, pa i u optici. Naićićeš na argumente čak i doktora koji kažu ' A zašto Solana ili Karla Del Ponte ne nose sočiva nego naočare?!'
Ako te plaše stvari u vezi sočiva, drž se svojih naočara i u sledećem životu probaj sa sočivima.
Pozdrav.


 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Sociva - prvi put28.04.2009. u 18:35 - pre 182 meseci
jeftonikus - Možda sam malo ispao iz štosa sa rastvorima, jer sam operisao kratkovidost pre 10-ak godina.

Ipak smatram da moraju da se skidaju sočiva uredno svako veče i obavezno ili peru ili drže u rastvoru sredstva za pranje sočiva.
Ili u sredstvu za čuvanje stavljanje i pranje sočiva - kako je sad to uobičajeno. Obavezno i onaj rastvor za skidanje proteinskih naslaga (nekad dolazi u obliku tableta koje sam rastvoriš prema uputstvu). Znam da je kod nas teško ga naći!

Veštačke suze = tzv. fiziološki rastvor.
To je destilovana voda sa slanim rastvorom. Ima u svakoj apoteci i služi za infuziju u venu. (Bela plastična boca sa gumenim čepom kroz koji se ubada igla pri infuziji.) Boca je od litra čini mi se. Traje jako dugo. Veštačke suze su u pakovanju 200 ml (obično). Isto sredstvo- drugo pakovanje.

Nije bitno - nek koristi ono što mu kaže oftamolog.

Samo da podvučem da ako se javi crvenilo, peckanje ili sl. - odmah kod oftamologa.
Ne mora da znači da je upala bakteriološka - može da bude mikološka (gljivice).

Ne bih hteo da ispadne da je sočivo rizik - naprotiv - toplo preporučujem.
Kad se čovek navikne na vid od 100% (a toliko imaš sa pravilno određenom dioptrijom) teško je vratiti se na naočare.

Vid 100% ti je kad čitaš predposlednji red na oftamološkom semaforu.
Najdonji red je 110% i može da se istera sa sočivima dosta lako.
Nikad naočare ne mogu da budu fokusirane kao sočivo.
Sočiva ti daju mnogo bolji vid nego što ima prosečan građanin koji i ne nosi naočare.
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

jeftonikius

Član broj: 140399
Poruke: 21
*.podravka.co.yu.



Profil

icon Re: Sociva - prvi put29.04.2009. u 15:20 - pre 182 meseci
Nisam želeo da uvredim tvoje gledište BokasaTzar, drago mi je što nisi shvatio pogrešno.
Meni je oftamolog rekao da mogu da spavam sa sočivima, rekoh da je tehnologija po tom pitanju dosta odmakla. A sve što mi je uz to potrebno jeste i rastvor koji u sebi sadrži sve što je nekada moralo posebno i uz njega se dobiju odlagala za čuvanje.
Naravno, svaka promena na oku treba otići kod oftamologa. To je najčešće tamo gde i kupuješ sočiva, tako da to nije nikakav problem.
I u potpunosti se slažem sa tobom što se tiče 'vida' kroz sočiva. Osećaj mi je kao da imam normalan vid, otud mi i to da mi je osećaj ponekad da zaboravim da imam sočiva. Nikada nisam nosio naočare, i pre ću otići na operaciju nego da pređem na naočare. S'tim što razmišljam o jednom paru da uzmem, čisto da bih mogao da kombinujem upravo zbog što češćeg skidanja sočiva.
Te veštačke suze nisu ni potrebne, dovoljno je kapnuti u oko rastvor koji sam spominjao ukoliko je potrebno. Čak i bez skidanja sočiva, ukoliko se rastvor stavi u oko, doći će do koliko tolikog čišćenja sočiva. To je zgodno u situacijama kada se negde putuje, bla bla... gde nema uslova za punu higijenu sočiva.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Sociva - prvi put01.05.2009. u 00:24 - pre 182 meseci
A koja sociva su najbolja ili najzdravija, mesecna, tromesecna ili nesto trece!? Preventive radi cu ih skidati pred svako spavanje tako da se to podrazumeva. Konkretno cija sociva koristite, mislim na proizvodjaca!?
A sto se laserske intervencije tice kad pojeftini mozda i odem.... :)
U prolazu....
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Sociva - prvi put22.07.2009. u 22:48 - pre 179 meseci
Gde povoljno naruciti sociva.

Baush & Lomb Softlens (alphafilcon A) Toric (6 Soft Contact Lenses)



DIA: 14.5
BC: 8.5
SPH: - 2.75
CYL: - 1.75
AX: 180
LOT Y94034853

U lokalnoj optici kostaju 6000 din, sto mi se cini preskupo.
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

Sopocanac2

Član broj: 224297
Poruke: 1
79.101.134.*



Profil

icon Re: Sociva - prvi put23.07.2009. u 14:36 - pre 179 meseci
ja nosim sociva vec par godina , dioptrija je "kompjuterska" -1.5 i od skora koristim sociva AIR OPTIX koja imaju 100% vecu propusnost vazduha nego ostali konkurenti

Pomenuta sociva prodaje firma OPTICUS , imaju radnju u Knez Mihajlovoj i kostaju cini mi se oko 1200 dinara par koji traje mesec dana. Nesto su skuplja od ovih klasicnih bauch & lomb al neuporedivo neuporedivo prijatnija i bolja. Uopste ih ne osecas dok ih nosis, kao da ih nemas....

to su prakticno sociva koja disu

imas vise informacija ovde

AIR OPTIX® :: Breathable contact lenses from CIBA VISION
AIR OPTIX contact lenses from CIBA VISION are made from a revolutionary material that allows more oxygen to the eye for a healthy, natural feeling.

www.airoptix.com/

trazio sam ih jos par godina da ih kupim al ih do skora niko nije uvozio

A sad ih ima Opticus

http://www.opticus-oculus.com/

OCULUS OPTIČKI CENTRI:

BEOGRAD:
- Nevesinjska 17, Tel: 011/3445809; 011/3445810; 011/3445813
- Zmaj Jovina 18, Tel: 011/3283553; 011/2180406
- Knez Mihailova 6/IV, Tel: 011/2630741; 011/2633449
- Bulevar Mihaila Pupina 10v (YUBC), Tel: 011/3119221


ma sta oftamolozi pricali sociva su neuporedivo bolja stvar od naocara . i prakticnija.....
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
212.178.245.*



+105 Profil

icon Re: Sociva - prvi put13.05.2012. u 17:27 - pre 145 meseci
Bio sam na pregledu i za mesečna meka sočiva ponuđena su mi Air Optix Aqua jer verovatno imaju neki dil.
Za ova sočiva sam čuo samo pohvale, ali šta sa BL softlens 59 koja takođe mnogi koriste i 2x su jeftinija?
 
Odgovor na temu

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Morpheus NS
Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Sociva - prvi put13.05.2012. u 18:43 - pre 145 meseci
Mogu samo da ti kažem da su Air Optix Aqua vredna svake pare koju daš za njih, a za moj pojam nisu preskupa. Ja ih ne bih menjao ni za šta, nosim ih bez prekida već bar 7 godina i nikad nisam imao problema s njima. Za razliku od nekih koje sam nosio pre njih, imala su oznaku Z2 koliko me sećanje služi i ispadala, žuljala me, pomerala se... užas živi.

Sa tim softlens sočivima zaista nisam imao iskustva, ne bih znao kakvog su kvaliteta. Lično bih se rukovodio onom "koliko para toliko muzike", ali sočiva generalno postaju sve kvalitetnija pa je možda i jeftinije pakovanje dovoljno dobro.
 
Odgovor na temu

misahidroo

Član broj: 284597
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: Sociva - prvi put14.05.2012. u 09:59 - pre 145 meseci
Koristio sam BL softlens 59 i nisam imao problema sa njima. Onda sam čuo za ta AirOptix aqua sočiva i priče koliko su dobra i koliko mnogo kiseonika propuštaju. Nosio sam ih dva meseca i onda sam se vratio na BL softlens 59 jer nisam osetio nikakvu razliku.
Savetujem te da ne kupuješ BL tečnost za sočiva jer su je u par navrata povlačili sa tržišta jer nešto nije bilo uredu sa njom. Koristim Solo care aqua i ima je u apotekama i drogerijama koje počinju slovom L.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sociva - prvi put

[ Pregleda: 10340 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.