Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Punjenje ronilačke boce CO2 gasom

elitemadzone.org :: TechZone :: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom

[ Pregleda: 11680 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.97.*



+321 Profil

icon Punjenje ronilačke boce CO2 gasom06.04.2009. u 10:48 - pre 182 meseci
Kupio sam pre par dana CO2 aparat za kućne potrebe i sad moram, naravno, da nabavim i bocu. E sad, ja imam neku malu ronilačku (za kiseonik, logično) od 2 kg ili litra (ne znam sad tačno čega), ali niko neće da je puni sa CO2 pa me zanima zna li neko tačan razlog. Inače boca je za 200 bara tako da pritisak nije u pitanju.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
212.200.207.*



+115 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom07.04.2009. u 20:15 - pre 182 meseci
I ne očekuj da će je iko napuniti!......jednostavno nije atestirana za CO2....jednom kad kupiš orginalnu imaš je za više vekova..pozzz!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.87.160.*



+321 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom07.04.2009. u 21:45 - pre 182 meseci
U redu, sa zakonske strane se slažem, nije atestirana za CO2 i to je OK. Ali mene zanima sa praktične strane: šta može da krene po zlu ako se u tu bocu stavi CO2? Mislim, mala je boca, zgodna za aparat koji sam nabavio, a obzirom na moje potrebe tih par kg gasa bi mi trajalo ko zna koliko.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
212.200.207.*



+115 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom07.04.2009. u 22:00 - pre 182 meseci
Pa fora i jeste u tome "a šta ako".....ta boca je čudo(200 bara!) ali NIJE za CO2......prvo što će pitati u slučaju(ne daj Bože) nezgode je ko je punio bocu...tumaraj po oglasima ima tih boca polovnih......btw:koji aparat si kupio i po kojoj ceni jer bi jedan trebao i meni.......imam autogeni,elektro ali bi mi CO2 extra trebao za neka sitna zezanja...pozzzz!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.87.160.*



+321 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom07.04.2009. u 22:31 - pre 182 meseci
Kupio sam Varstroj od 160A, oznaka VARMIG 1600. Danas sam vario po prvi put u životu (ne računam ono varenje na praktičnoj nastavi od pre xx godina) i već posle par minuta sam uspeo da savladam tehniku, što znači da nije mnogo komplikovano. Detalje o prodavcu dobiješ na PP.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom07.04.2009. u 23:46 - pre 182 meseci
ovo je napravila butan boca u Temerinu pre nekih 10-15 dana

sin je namestio bocu i novo crevo, sva sreca nikog nije bilo u kuci to jutro, tj. otac je bio napolju a majka u dvorisnoj ( tako nekako ide prica)

mozda nije bitno za temu, ali prikazuje situaciju koja nije za zezanje


koristite forum, ne pp
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.97.*



+321 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom08.04.2009. u 06:50 - pre 182 meseci
Citat:
vidan kv: prvo što će pitati u slučaju(ne daj Bože) nezgode je ko je punio bocu

E to me i zanima, šta KONKRETNO može da se desi boci od kiseonika u kojoj je CO2, tj. šta negativno CO2 može da uradi kiseoničkoj boci. I zanima me generalno koje su nezgode sve moguće sa CO2 bocom. Npr. čovek koji mi je punio bocu radi dugo godina i nije mu se još ni jednom desilo da ima bilo kakav problem pri punjenju. Drugom čoveku koji se dugo godina bavio varenjem desilo se jednom da mu u gepeku, u toku transporta, otkaže ventil i sem jakog šištanja drugih posledica nije bilo.

Citat:
veljkoE:mozda nije bitno za temu, ali prikazuje situaciju koja nije za zezanje

Upozorenja ovakve vrste nikad nisu na odmet. Jedino što bih ja hteo da napomenem da su u pitanju veoma različiti gasovi - butan je zapaljiv i explozivan, dok se CO2 koristi za gašenje požara.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom08.04.2009. u 07:57 - pre 182 meseci
Koliko ja znam, u ronilačke boce se puni vazduh, a ne kiseonik (a znam). Osim vazduha mogu se puniti i druge mešavine gasova.
Ono što sam naučio je da se boce sa vazduhom nikada ne pune ničim drugim, nego vazduhom. Vazduh je masan - ne sam po sebi nego zbog raznoraznih primesa koje se mogu nalaziti u okolini. Ukoliko bi se takva boca napunila kiseonikom, moglo bi da dođe do paljenja naslaga masnoća ili ugljovodonika koji se nahvataju po unutrašnjosti boce.
CO2, naravno, nije kiseonik i ja ne znam ni jedan razlog zašto ne bi moglo to da se radi, ali ako profesionalci koji pune boce ne žele to da urade, onda ih poslušaj.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom08.04.2009. u 08:02 - pre 182 meseci
@rsinisa
u ronilackim bocama nije kiseonik.CO2 ne moze ostetiti bocu ako vec nije ostecena iznutra.
CO2 boce imaju sigurnjak na ventilu tako da su osigurane od eksplozije.
to sto ti hoces da uradis nece ti niko izaci u susret.
posto nisi daleko prosetaj nedeljom do buvljaka u pancevu (starog) bocu za CO2 mozes kupiti za
vec za 30e sto i nisu neke pare.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.97.*



+321 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom08.04.2009. u 13:51 - pre 182 meseci
He, nisam ja zapeo da napunim tu bocu sa CO2, pogrešno sam shvaćen :) - već sam se snašao i završio pola posla, a i našao sam nekoliko izvora za bocu. Ja sam sada samo radoznao zašto je to tako, ništa više; jer koga kod sam pitao davao mi je neki neodredjen odgovor, a ja sam samo hteo da znam gde je tačno problem.
U svakom slučaju hvala za korisne informacije i pozdrav svima.

Sinisha
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
79.101.77.*



+11 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom09.04.2009. u 18:45 - pre 182 meseci
Siniša, mislim da je u konkretnom slučajuproblem u tome što su različiti ventili za CO2 i kiseonik i da bi trebalo promeniti taj ventil i tada bi boca mogla da se puni sa CO2. Verovatno je drugačije rešeno ono što mali genije zove "sigurnjak" kod ova dva ventila a što se tiče pritiska to nema probelma.
Isto tako je tačno da CO2 ne treba da dolazi u kontkat sa masnoćama kako je neko naveo negde ispred.
Sama zanema ventila nije nimala laka stvar i rade je specijalne mašine koje imaju elektromotr i na sebi ugrađen tzv. "kilo ključ". kako bi se vetil zašrafio onoliko koliko treba.
Ujedno da te zamolim da ukoliko uspeš da nađeš malu bocu za CO2 o istom me obavestiš na pp jer i mene interesuje tako nešto ali ne za varenje nego za nešto drugo.
Pozz svima
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
93.86.97.*



+321 Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom10.04.2009. u 18:19 - pre 182 meseci
Hvala ti Saša na odgovoru, sad mi je jasnije u čemu je problem.
Što se tiče boca, našao sam čoveka koji ima sve veličine, tako da ima i od 2 i od 3 kg, kompletno reparirane i baždarene tako da su kao nove, ali obzirom na to nisu jeftine. Detalje dobiješ na PP.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

tomos85
majstor, strana co.

tomos85
Član broj: 218532
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom06.05.2022. u 08:48 - pre 23 meseci
[quote]veljkoE:
ovo je napravila butan boca u Temerinu pre nekih 10-15 dana

Nije to napravila "butan boca" - već gas koji je iz nje iscurio !
Bocu plina je jako teško naterati, i da hoćeš, da eksplodira.
Smesa plina i vazduha u određenoj razmeri je eksplozivna, naravno isključivo u zatvorenom prostoru.
Neuki vartogasci, policajci i na kraju i novinari u medijima objavljuju "eksplodirala plinska boca ".
Plin za boce se dodatno "obogaćuje" etil-merkaptanom koji smrdi , tako da je lako detektovati prisustvo plina u vazduhu , kada je zaista opasan, i jedino tako može detonantno sagoreti (eksplodirati).
Teži je od vazduha, i ako curi, polako se penje od poda na gore. Ako se oseti u prostoriji , obavezno otvoriti VRATA pa i neki prozor...Dok se prostor ne izvetri ne paliti i NE GASITI svetlo niti bilo koj drugi električni uređaj.
Ne preporučuje se čuvanje i korišćenje u podrumskim prostorijama, jer se ti prostori teško izvetre do poda.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Punjenje ronilačke boce CO2 gasom

[ Pregleda: 11680 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.