Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kuca sa americkom 120v voltazom u evropi

elitemadzone.org :: TechZone :: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi

[ Pregleda: 5554 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

saivance

Član broj: 194854
Poruke: 3
*.hsd1.pa.comcast.net.



Profil

icon kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 03:06 - pre 189 meseci
ja se vracam iz amerike u nase krajeve nosim sve kucne aparate itd.oni rade vecinom na 120 V pa sam mislio kupiti mali trafo ovdje u amrici tako kad dodjem pretvarat ce struju u mojoj kuci na americku i nece mi biti potreben hiljade adaptera za svaku stvar. moje pitanje je da li je to moguce jer ovdje ljudi koriste isto 220 vali ona se pretvara pomocu malih trafo stanica ispred kuce u 120v.
hvala unapred
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 03:23 - pre 189 meseci
Pitanje je sta je za tebe mali trafo. Ja ih imam 3, posto mi brat zivi u Americi i neke stvari je poceo da mi salje odavno, i tako se to zapatilo: 1 je tezak oko 100 grama, za mali stampac, drugi je vec malo veci i tezi, snage oko 250 vati, treci je snage oko 500 vati.

Ima kucnih aparata snage i 2.000 vati, za to bi ti trebao prilicno veliki i tezak transformator. Osim svega, sta ces raditi sa elektroinstalacijom? Ako hoces da imas centralni transformator, onda bi morao i uticnice da napravis za americke aparate. Doduse, ako bi napravio nase uticnice, moglo bi se desiti da ukljucis nesto ovdasnje u tu uticnicu a one podesena na 120 volti. Mozda to za vecinu aparata i nije problem, ali ih verovatno ima kojima ne prija ni duplo manji napon, ne znam tacno.

Osim transformatora, koji su "najcistija" stvar, postoje i konvertori, elektronski, koji su za nesto dobri, a za nesto nisu. Ja se u to ne razumem, ali me nije sramota, to nikada nisam ucio. Medjutim, neko vreme sam ziveo u Sloveniji i ubodem ja jedan takav konvertor u uticnicu, da bih koristio onu mini rernu, koju vi tamo zovete toster, i osigurac na tabli zuji. Pitao sam kolege elektronicare u fabrici, Slovence, i nisu znali o cemu se radi. Ta fora moze da te zezne, jer ces garantovano zamesati neki put.

Zatim je tu i pitanje sigurnosti, uzemljenja odnosno FID sklopke. Meni te stvari uopste nisu jasne kad se radi sa tim malim transformatorima, ali kod mene nije vazno, jer samo ja radim sa njima, i niko drugi, a ti ces sigurno imati nekoga oko tebe i to bi morao resiti po propisima.

Mozda se sve zajedno ni ne isplati u konacnoj racunici.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

saivance

Član broj: 194854
Poruke: 3
*.hsd1.pa.comcast.net.



Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 03:42 - pre 189 meseci
da ali ja pokusavam da uzme transformator koji pretvara struju za svu kucu na 120 a ne za pojedine aparate znaci nasa ulazna ja ne znam tacno koja je 220 ili 230 koj dolazi na stupovima sa zicama ulazi u moj trafo i on pretvara tu ulaznu na sekundarnu od 120 v to ce biti velik transformator od 2000 dolara za celu kucu.uticnice cu isto da uzmem ovde u americi a u slucaju da uzmem nesto od aparata kod nas samo cu na njega da prikljucim adapter koji mu daje 220 i jedne uticnice.Meni je samo problem ulazana struja koja ide u trafo jer ne znam da li je ona ista u zicama na stupovima kao i ona u nasoj obicnoj kuci.
hvala za predloge od pre
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.236.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 07:25 - pre 189 meseci
a kad američke stvari posle nekog vremena crknu pa ovde kupiš nove, u šta ćeš da ih uključiš? ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 07:27 - pre 189 meseci
Na ulazu u kucu imas trofaznu struju, iz koje lako mozes da izvedes 220V. Jedan poveci trafo, kapaciteta 10-tak kW ce resiti tvoje elektricne probleme - savetujem ti da u kuci razvedes i 110V i 220V instalaciju, tako da imas punu slobodu sta ces da koristis.

Medjutim, postoji jedan problem zbog koga neki uredjaji NECE dobro raditi - 50Hz! Struja u USA je naizmenicna sa 60Hz frekvencijom, dok u Evropi radimo sa 230V 50 Hz.

Uredjaji koji imaju AC motor i za USA trziste mogu doziveti cudne probleme, od potrosnje vise struje pa sve do pregrevanja i crkavanja. Obrati paznju na ovo.

Postoji mogucnost da 50 Hz konvertujes u 60 Hz, ali ce to zahtevati dodatnu opremu i trafo jedinica ce postati veca.

Ja sam za 80-tak EUR kupio 220-110V step-down transformator koji ima i 50 Hz - > 60 Hz konverziju, ali je njegova snaga "samo" 1000W. Mada, sigurno ima i vecih, video sam 5 KW i 10 KW modele.

Takodje, osim ako nemas multi-sistem TV, ocekuj probleme koje ces morati da resavas. Analogne TV aparate zaboravi, dok digitalne (LCD) ces morati da povezes na neki digitalni risiver (Cable/Sat) preko HDMI kabla, pa cak i tad mozes imati probleme jer "Full HD 1080p" logo u USA ne zahteva od proizvodjaca da podrzavaju 1080p/60 i 1080p/50 rezolucije (kao u EU), vec samo 1080p/60!!

Tako da, cak i ako imas cable/sat risiver koji moze da ispuca 1080p/60 (ili 1080i/30) ocekuj tzv. "judder" u mnogim slucajevima, jer PAL signali imaju 50 Hz.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 08:54 - pre 189 meseci
Ne razumem zašto bi donosio električne aparate iz Amerike ! Koliko će te koštati taj transport ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 08:55 - pre 189 meseci
Iskreno, zanimljiva je tema za diskusiju, ali sve to nije rentabilno.

Mislim, treba da kupis veliki trafo (koji kosta dosta) da kupis sve uticnice, da radis razvod instalacije i jos sigurno nesto pride cega se sada niko nije setio...
I na kraju opet koristis svoje stare uredjaje...

Da sam na tvom mestu, ja bih sve to rasprodao, instalaciju uradio po ovdasnjim standardima i kupio nove uradjaje...cifra ce biti manje ista ili malko veca a komfor neuporediv.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 09:46 - pre 189 meseci
Jos jedna sitnica, napon u Americi jeste duplo manji, ali su zato struje duplo vece. Ako se ipak odlucis na varijantu da uradis to sto si zamislio, proveri koje preseke imaju instalacije tamo da ne bi doslo do pozara. Po meni je to neisplativo, osim ako imas nesto bas bez bez cega ne mozes, a ovde ne moiz da se kupi.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
212.200.68.*



+10255 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 11:03 - pre 189 meseci
Pazi, svakako ćeš kupiti (ili u USA ili u Srbiji) male trafoe, koji su u obliku utikača koji će ti pomoći da koristiš poneki "mali kućni aparat" ili neki omanji audio-video uređaj.
Ali donositi belu tehniku iz USA, kupovati veliki trafo, praviti paralelnu instalaciju je apsolutno neisplativo.
Celu kućnu instalaciju prebaciti samo na 110 V je ravno ludilu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 11:14 - pre 189 meseci
Well,

Ako recimo ima neki hi-end audio sistem koji kosta N hiljada $, i konzumira 800-900W + neki super 55" LCD TV od 200-300W, trebace mu bar 1.5 - 2 KW trafo kako bi bio siguran da to radi kako treba.

Mada za to moze lepo da se kupi kutija od nekih 10-15tak kg koja ima 5 KW trafo, i time je stvar resena :)

Mozda je to i najbolje resenje - u podrum staviti 5KW 220-110V step-down trafo, i sprovesti u par soba 110V instalaciju koja bi radila paralelno sa "normalnom" 220 V instalacijom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 16:57 - pre 189 meseci
@ saivance: Eto, ja sam vec zaboravio na debljinu zica! Pa kad krenes ovde da instaliras americke uticnice, a zice do razvodne table 4 mm kvadratna, elektricar ce ti reci da si lud. A i izbor debljina je manji - 1,5 mm2, 2,5; 4; 6; 10; to bi doslo u obzir za kucu, cini mi se da u Americi postoji sitnija podela / vise precnika u ovom rasponu.

Shvatam ja tvoj problem, verujem da je tamo tesko "rasprodavati" stvari koje su vec koriscene a i ti se navikao na njih, ali cuo si misljenja i drugih i verujem da je za vece potrosace to suvise skupo. A ovo oko 50Hz i 60Hz je jos jedna glavobolja vise. Ja imam neke sitne aparate, vrlo jednostavne - bila je ta rerna (pa je pregorela), sada imam par motora, nista elektronika ili nesto osetljivije.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi23.09.2008. u 22:20 - pre 189 meseci
Ja ne znam koje su vrednosti aparata koje zelis doneti ali po meni ako im je manja cena od 5.000.$ onda se ne isplati ta avantura.
 
Odgovor na temu

saivance

Član broj: 194854
Poruke: 3
*.hsd1.pa.comcast.net.



Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi24.09.2008. u 07:54 - pre 189 meseci
ljudi hvala svima za savete ako ko jos ima nesto da nadoda kad se seti ili se raspita hvala unapred i za to.Ja sam se i ovde raspitivao pa ovi ameri govore da je moguce samo da mi uredjaji koje kupujem moraju biti 50/60 hz a voltaza 120 bi kako bila ok. Moja potrosnja u americi mesecno iznosi oko 900 kwh najmanje pa do 2000kwh najvise.Nisam siguran ali sadasnji trafo koji mi je ispred kuce je oko 25KW max kapaciteta.Znam samo da su "high voltage distribution lines " u americi 7200 ili 14400 v a ne znam koja je ta primarna struja ili ulazna u trafo kod nas na zicama ili u zemlji tako da znam da kupim odredjeni trafo za nas.Sto se tice prevoza bele tehnike i ostalih sranja za kucu to ide kontenjerom na brodu i on nije skup oko $2500.U slucaju da kupim nesto kod nas ektra od bele tehnike uvek mogu da kupim adapter za podizanje voltaze i prikljucak za uticnicu.Samo me jebe to oko televizora da ne bi bile neke eksplozije po kuci ali ovi ovde kazu da tv koji ima mogucnos 50/60 hz ne bi trebao da bude problem.

stvari koje me brinu:

1)DIMKOVIC NESTO SPOMNIJE REZOLUCIJU PA SAD NEZNAM DA LI BI MU OVO GORE NAVEDENO NESTO POMOGLO OKO TOGA (UREDJAJI SA 50/60HZ OPCIJOM)

2) DJOKIC DEBLJINE ZICA ALI TO MISLIM DA NECE BITI PROBLEM JER STRUJA U NJIMA JE OPET ISTA ALI ZA TU SITNIJU PODELU CU DA SE RASPITAM


HVALA SVIMA JOS JEDNOM ;)
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi24.09.2008. u 08:47 - pre 189 meseci
Samo malo pojašnjenje za ovo pod 2).

Duplo smanjenje napona pri istoj snazi potrošača povlači (otprilike, da ne detaljišemo) DUPLO povećanje struje.

Približna računica:

Potrošač od 1 000W na 220V "vuče" cca 4.5A, a potrošač od 1 000W na 110V oko 9A.

Što znači da energetska instalacija u kući ne može da se izvodi kablovima od 2.5 mm2 kao što je standard, već najmanje sa 4 mm2.

I još jedna stvar, koju su kolege već navele:

Prodajom aparata u USA dobićeš najmanje 500 USD, kontejner je 2 500 USD = 3 000USD, što je otprilike 1 600 EUR.
Za te pare ovde možeš dosta toga da kupiš NOVO, sa garancijom, a ako uračunam troškove novih debljih kablova po kući i novih utičnica mislim da ti se namera nikako ne isplati.
I još nešto: da li misliš da ćeš naći servis u Srbiji koji će da se "bakće" popravljanjem tvojih 110V uređaja?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: kuca sa americkom 120v voltazom u evropi

[ Pregleda: 5554 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.