Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

par pitanja u vezi centralnog grijanja

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: par pitanja u vezi centralnog grijanja

[ Pregleda: 5882 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kesten79
dipl.oec

Član broj: 180298
Poruke: 7
89.146.164.*



Profil

icon par pitanja u vezi centralnog grijanja03.05.2008. u 18:17 - pre 194 meseci
zanima me koji je najefikasniji načn za uvesti centralno grijanje u manjem stanu - cca50m2. naime, planiram renovirati bakin stan, gradnja od prije 100 i kusur godina sa debelim zidovima, tri veće prostorije+kupatilo i hodnik. do sada se grijao na drva sa šporetom snage 7 kw koji je uz otvorena vrata grijao sve prostorije, izuzev kupatila. malo sam gledao šta se nudi na tržištu i našao alfine modele (http://www.alfaplam.co.yu/cms/...hp?tip=X&sifra=ALF70EFAVOR) štednjak+ kotao snage 12,5 kw što u potpunosti zadovoljava moje potrebe. zanima me koliko je dobra ova solucija za grijanje dvije sobe+kupatilo + kombinovani bojler za toplu vodu i na koji način je najbolje izvesti instalaciju da bude najjednostavnija za rukovanje, imajući u vidu da će glavni operater biti moja baka. zbog nje bih najradije odabrao peć koja najviše sliči tradicionalnom šporetu. postoji li mogućnost ugradnje sistema sa prirodnom cirkulacijom, bez pumpe?
 
Odgovor na temu

Budimir
Beograd

Član broj: 772
Poruke: 176
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: par pitanja u vezi centralnog grijanja06.05.2008. u 20:15 - pre 194 meseci
To ti je fino resenje sto si zamislio. Ako ti vec ne smeta da lozis u stanu glupo je ne iskoristiti i ne grejati odatle i ostale prostorije. Samo sto bez pumpe nece ici jer za tako nesto mora da postoji visinska razlika izmedju kotla i grejnih tela. Obavezno ces morati da postavis i alternativno napajanje u slucaju da nestane struje. Razvod (preporuka dvocevno) mozes da radis od vise vrsta cevi a ja sam nekako za bakar. Mozes da ides sa ukopavanjem cevi ili da ih postavljas po zidu. Nesto preciznije moze da ti predlozi neko tek kad vidi stan.
 
Odgovor na temu

kesten79
dipl.oec

Član broj: 180298
Poruke: 7
*.PPPoE-161.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: par pitanja u vezi centralnog grijanja07.05.2008. u 18:54 - pre 194 meseci
hvala puno na odgovoru budimire,
ja svakako moram ložiti u stanu jer nemam drugu mogućnost za postaviti peć - malo me brine sam šporet jer nemam iskustva sa tim (jel to jednako dobro grije vodu u radijatorima i kuha/peče) a ova solucija mi se čini najlogičnija pošto u kuhinji već postoji mjesto za njega a i snaga od 12 kw je sasvim ok.
svakako sam mislio dvocjevni sistem i uopšte mi ne smetaju cijevi po zidu - kakvo dodatno napajanje treba za pumpu? ja bih to htio maksimalno pojednostaviti da nema više posla od loženja vatre s obzirom da je baka od 82 godine glavna oko šporeta i kuhanja. jest da je sposobnija od mnogih upola mlađih ali ne bih da zaboravi upaliti pumpu pa da ode u zrak :lol:
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: par pitanja u vezi centralnog grijanja07.05.2008. u 19:11 - pre 194 meseci
lepo si to zamislio samo kad zalozis tu alfu da greje nece niko moci da pridje na 2m
i obavezno moras da imas konstantno napajanje pumpe kao i sig. ventil koji se
veze na izvor hladne vode i kanalizacije da bi u slucaju nedostatka cirkulacije
rashladjivao vodu u sistemu. inace sporet greje odlicno i ima zimski i letnji
polozaj resetke za lozenje i ne sme se loziti bez vode u sistemu
pozzz......
 
Odgovor na temu

kesten79
dipl.oec

Član broj: 180298
Poruke: 7
*.PPPoE-161.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: par pitanja u vezi centralnog grijanja07.05.2008. u 19:49 - pre 194 meseci
kako napajanje rješavam? neki ups ko kompjuter ili postoji nešto drugo?
 
Odgovor na temu

Budimir
Beograd

Član broj: 772
Poruke: 176
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: par pitanja u vezi centralnog grijanja07.05.2008. u 21:53 - pre 194 meseci
Da, radi se na principu UPS-a. Koristis neki akumulator i pretvarac 12/220 V. Obicno se koristi neki automobilski ili kamijonski akumulator. Kad ima struje akumulator se puni a kad nestane automatski se aktivira pretvarac i tera pumpu dok se ne isprazni akumulator ili ne dodje struja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: par pitanja u vezi centralnog grijanja

[ Pregleda: 5882 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.