Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grcka i sengen, sta sve od papira?

elitemadzone.org :: MadZone :: Grcka i sengen, sta sve od papira?

[ Pregleda: 6178 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 22:38 - pre 194 meseci
Ovako:
Trebalo bi krajem maja, tacnije 27. da putujem na more sa suprugom u Grcku. Isli bi nasim kolima i trebale bi nam pojedinacne vize.(uplatili bi preko agencije aranzman)
Prosle godine smo isli isto za Grcku preko grupne vize, tako da u pasosima imamo samo pecate grcke carine ali ne i bilo kakav sengen. Ja imam pojedinacnu vizu za Grcku u nekom starom pasosu iz 96 godine a supruga nema nikakve vize izdavane do sada.

Interesuje me, posto na sajtu Grke ambasade, koji je izgleda nesto menjan skorije nema podataka, da li treba da dajem kopiju saobracajne, zelenog kartona i medjunarodne vozacke na uvid?
Takodje bio bi zaista zahvalan ako bi neko iz prve ruke mogao da me posavetuje koliko unapred treba da zakazem razgovor i sta mi je sve zaista od papira potrebno.

Ponavljam da mi na sajtu grcke ambasade nije nesto najjasnije sve to, pa bih zaista voleo ako bi neko iz licnog iskustva mogao da me posavetuje sta sve i kako da uradim.
BTW-cuh malopre na vestima da ce verovatno biti besplatne sengen vize za gradjane Srbije kao, navodno, podrska proevropskim snagama, pa moze i komentar o tome...

Hvala!


Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 23:20 - pre 194 meseci
Citat:


SPISAK POTREBNIH DOKUMENATA ZA PODNO ŠENJE ZAHTEVA ZA VIZU





A1. Dokumenta koja treba podneti za sve vrste viza:



· Pravilno popunjen obrazac za vizu sa naznačenim datumom i sa potpisom podnosioca zahteva, uz 2 fotografije skorijeg datuma za svaku osobu koja putuje (važi i za decu koja su na roditeljskom pasošu).

· Fotokopije stranice iz pasoša sa ličnim podacima i do sada odobrenim Šengen vizama.

· Pasoš koji važi najmanje tri meseca po isteku tražene vize.

· Putničko osiguranje koje važi za sve države Šengenskog sporazuma, u trajanju zatražene vize.



A2. Dodatna dokumentacija



Za zaposlene

· Dokazi o profesionalnom statusu (fotokopija radne knjižice, original potvrda o radnom odnosu ili ugovor o delu).

Za profesionalne vozače autobusa ili kamiona potrebna i medjunarodna vozačka dozvola za odgovarajuću kategoriju(C, D ili E), koja treba da pokriva period trajanja tražene vize.



Za vlasnike firmi

· Fotokopija rešenja iz Agencije za privredne registre ili original potvrda Privredne Komore i obavezno potvrda o plaćenom porezu.



Za maloletna lica

· Izvod iz matične knjige rođenih u slučaju da roditelji imaju različito prezime.

· Saglasnost oba roditelja (ili, ako se samo jedan roditelj brine o detetu, rešenje o dodeljenom starateljstvu ili umrlica), u slučaju kada dete putuje bez roditelja.



Za studente

· Fotokopija indeksa i potvrda o studiranju.


Za penzionere

· Fotokopija (poželjno je doneti original na uvid) poslednjeg čeka ili fotokopija rešenja o penziji.







Za nezaposlene supružnike

· Ako je jedan od supružnika nezaposlen, treba da priloži fotokopiju supružnikove radne knjižice, potvrdu o zaposlenju i izvod iz matične knjige venčanih ukoliko imaju različito prezime.

B. Dodatna dokumenta potrebna u zavisnosti od svrhe putovanja



1.Turističko putovanje

· Rezervacija hotela + original vaučer, poželjna fotokopija povratne putne karte.



2. Službeno putovanje

· Originalno službeno pozivno pismo iz Grčke i kopija potvrde iz Grčke Privredne Komore o registraciji grčke firme.



3. Tranzit

· Viza za zemlju koja je krajnje odredište, ako je potrebna.

· Fotokopija avionske karte.

· Fotokopija hotelske rezervacije, ako je predviđeno noćenje.



4. Poseta porodici ili prijateljima

· Original pozivno pismo grčkog drzavljanina i fotokopija njegove lične karte ili pasoša, poželjna je potvrda o ispunjenim poreskim obavezama (ekataristiko eforias).

· U slučaju da Vas poziva držaljanin Srbije, uz pozivno pismo priloziti i čitku kopiju njegove boravišne i radne dozvole.

· U slučaju rodbinskih odnosa prvog stepena sa grčkim ili srpskim drzavljaninom priložiti i fotokopiju izvoda iz matične knjige venčanih ili rodjenih (osobe koja Vas poziva).

· Poželjna fotokopija povratne karte.









5. Za članove zvaničnih delegacija koji će, shodno zvaničnom pozivu upućenom Republici Srbiji, učestvovati u susretima, konsultacijama, pregovorima, programima razmena i drugim događanjima koji će se održavati na teritoriji Grčke

· Potvrda srpskih vlasti da je molilac član zvanične delegacije.

· Kopija zvaničnog poziva koji upućuje ustanova EU ili Grčka.





6. Za članove posada vozova, vozova - hladnjača i lokomotiva koji putuju u Grčku

· Originalno propratno pismo na memorandumu železnice u kojem se navode cilj, trajanje i učestalost putovanja.



7. Za službena putovanja novinara

· Original potvrda strukovnog udruženja da je podnosilac molbe novinar.

· Dopis poslodavca kojim se potvrđuje da je cilj putovanja novinarski rad.



8. Za lica koja učestvuju u naučnim, kulturnim i umetničkim delatnostima, uključujući univerzitetske i druge programe razmena

· Originalno pozivno pismo organizacije.



9. Za programe razmena učenika, studenata, studenata poslediplomskih studija i pratećeg nastavnog osoblja kao i za kraće obrazovne programe

· Originalno pozivno pismo.



10. Za učesnike u međunarodnim sportskim priredbama i lica koja ih prate u profesionalnom svojstvu

· Pozivno pismo odgovarajućeg sportskog saveza Grčke.

· Poželjno propratno pismo sportskog kluba koji poziva.



11. Za učesnike u zvaničnim programima razmena u organizaciji pobratimljenih opština i gradova

· Originalno pozivno pismo predsednika opštine odnosno gradonačelnika.



12. Za lica koja posećuju civilna i vojnička groblja

· Originalna zvanična potvrda o postojanju i održavanju groba i o srodstvu molioca sa sahranjenim.



13. Za lica koja prate sahrane

· Zvanična potvrda o smrti, kao i potvrda o srodstvu molioca sa sahranjenim.



14. Za lica koja putuju iz zdravstvenih razloga i njihovi potrebni pratioci

· Zvanična potvrda zdravstvene ustanove sa tri elementa (potreba za lekarskom negom u toj ustanovi, potreba za pratiocem i potvrda o raspolaganju finansijskim sredstvima dovoljnim za plaćanje lečenja).



15. Za predstavnike organizacija građanskog društva koji putuju na seminare ili konferencije

· Originalno pozivno pismo.

· Potvrda da molilac zastupa organizaciju građanskog društva.

· Potvrda da je ta organizacija registrovana u skladu sa srpskim zakonodavstvom.



16. Za predstavnike verskih zajednica (sveštenike) u Republici Srbiji koji putuju iz religioznih razloga

· Originalno potvrda verske zajednice (po mesnoj nadležnosti crkvenih vlasti) registrovane u Republici Srbiji, u kojem se navode cilj, trajanje i učestalost putovanja.

· Pozivno pismo odgovarajućih grčkih crkvenih vlasti bilo bi poželjno.

· Za sveštena lica i vernike i koji putuju na Hilandar , pored navedenog potrebna je i potvrda Sveštene uprave (Iera Epistasia).





17. Za stručnjake koji učestvuju na međunarodnim stručnim kongresima izložbama, konferencijama, simpozijumima ili seminarima

· Originalno pozivno pismo s potvrdom da molilac učestvuje.





Ostale informacije



1. Spisak potrebnih dokumenata nije konačan. Odeljenje za vize može da zatraži dodatna dokumenta.

2. Za izdavanje vize potrebna su najmanje tri radna dana, pod uslovom da se preda kompletna dokumentacija.

3. Troškovi razmatranja zahteva za vizu se plaćaju prilikom podnošenja dokumentacije, a iznose 35 evra (60 evra za državljane pojedinih zemalja van Evrope). Uplata se vrši isključivo u evrima. U slučaju odbijanja zahteva za vizu, uplaćena suma se ne vraća.

4. Činjenica da ste predali kompletnu dokumentaciju ne znači da ćete automatski dobiti vizu. Izdavanje vize zavisi od krajnje procene grčkih vlasti i partnera šengenskog sporazuma.

5. Proverite tačnost datuma na izdatim polisama osiguranja pre podnošenja zahteva.

6. Državljani FYROM-a i srpski državljani u čijim pasošima pored mesta rodjenja navodi “Makedonija“, mogu da predaju dokumenta isključivo za individualnu vizu, koja važi samo za Grčku.

http://www.greekemb.co.yu/index_sr.html

Uz sve ovo obavezno prilozi i:

-kopije saobracajne, medjunarodne vozacke i zelenog kartona
-putno osiguranje
-vaucere
-po 2 slike

Sve ovo da bude x2 za svaki pasos posebno.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 23:22 - pre 194 meseci
sto se tiche besplatnih viza ne znam, ja mogu da ti prenesem svoja iskustva od prosle godine (ima ih u nekoj temi...koristi pretragu i ima opsirne diskusije u vezi toga).
Termin sam zakazivao mesec dana unapred (ako se dobro secam), od dokumentacije mi je bilo potrebno standardno, pasos, slika pasoskog formata, potvrda o zaposlenju, izvod iz banke koliko para imam na deviznom racunu, pozivno pismo od grka (u tvom slucaju potvrda od agencije da si uplatio aranzman). sto se tiche dokumentacije za auto, imao sam fotokopiju zelenog kartona i medjunarodne vozachke dozvole. Od originala sam imao radnu knjizicu zeleni karton i medjunarodnu vozacku. Originale nisu ni pogledali, samo mi uzeli kopije i dosao posle 3 dana za vizu.
mislim da nisam nista zaboravio....
u krajnjem slucaju, vidi u agenciji gde uplacujes da ti daju sta je sve neophodno od papirologije.
pozdrav
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 23:31 - pre 194 meseci
Hvala na odgovorima!

"neca" da li ti je bio potreban izvod iz banke koliko imas na racunu?
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 23:36 - pre 194 meseci
kao sto rekoh, prilozio sam i izvod koliko imam para na deviznom.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Grcka i sengen, sta sve od papira?02.04.2008. u 23:40 - pre 194 meseci
ok, znaci sve u svemu, sto vise potvrda nece skoditi...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Grcka i sengen, sta sve od papira?

[ Pregleda: 6178 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.