Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dva problema kucna instalacija

elitemadzone.org :: TechZone :: Dva problema kucna instalacija

[ Pregleda: 8195 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iggsy

Član broj: 50840
Poruke: 147
*.smin.gonet.co.yu.



Profil

icon Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 09:47 - pre 198 meseci
Menjao sam spratnu tablu i imam dve nedoumice. Posto sam kupio stan imao sam 6 topljivih osiguraca na nekoj sra*e drvenoj tabli kada smo ja i cale posekli zice stavili novu spratnu tablu sa najvalitetnijim spanskim fid-om i 8 "minelovih" (?) osiguraca desava mi se cudna situacija. Struja je monofazna i ide iz brojila ( faza od 4 kvadrata) na fid, gde su premoscene sve tri faze i izlaz iz fid-a je premoscen odakle izlazi jedna ide na sabirnicu od koje ide na ulaze od osiguraca a dalje prema potrosacima. Na osiguracu gde je bila ta pec 3,5 kW posle par minuta je osigurac od 16 A poceo da zuji. To nam je bilo cudno pa smo samo premestili pec na susedni takodje od 16 a i zujanje je prestalo da bi posle pola sata osigurac izbacio i verovatno pregoreo posto nismo mogli vise da ga podignemo. Zatim smo pec prebacili na treci osigurac od 16A i to je radilo, e sada koliko ce raditi to je pitanje. Kakva su vasa iskustva sa minel minijaturnim osiguracima jer znam da postoje kineske kopije ali nisam siguran kako se prepoznaju. Osiguraci koje smo kupili u radnji (po ceni od 250 din) su beli sa crnim slovima koja nemaju onu plavu liniju na kojoj pise oznaka modela kakva je bila na ranijim minelovim i polugica je malo veca i nareckana. Na minelovom sajtu ne postoji takav osigurac a na nekoj stranici sam nasao da su napravili novi model koji fizicki lici na onaj koji sam ja kupio. Pomenuta pec je radila dok su bili topljivi osiguraci. Sada dali su me zeznuli i prodali neku kinesku kopiju iako su mi rekli da im jer u radnju dolazila inspekcija i dala atest za te osigurace (sto pitanje da li je istina) i sta dalje predlazete.

Druga stvar. Kako mogu da proverim ispravnost uzemljenja? Secam se iz skole da se nesto meri prema zemlji...itd ali sam to zaboravio. Da li imate neku majstorsku foru ali da nije tipa baci fazu na uzemljenje pa vidi dal' radi ... :)



Hvala!
Prodrmah fasung i bi svetlost!
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.234.*



+5251 Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 10:16 - pre 198 meseci
Minelov MC30 je sasvim korektan, moze se reci odlican(u odnosu na "kineze") "osigurac", licenca Meril Zerena. Minel su nesto pljackali, pa postoji jos jedna, privatna proizvodnja, nisu se pokazali losi, ali se slabo nalaze na trzistu. "Pokrivaju" velike investicije, izgradnje...

Meri se otpor uzemljenja, sa posebnim spravama, najbolje da se obratis elektrodistribuciji, da ti pomognu. Ili da, od ozbiljnih gradjevinaca, zatrazis da ti ukopaju par sondi (ne da ugrade posoljen bojler) i izvedu korektno uzemljenje. Lose nulovan sistem, i lose uzemljenje, cuda moze da pravi i a fid sklopkama i sa peckanjima po kuci. A moze i TV da crkne, ako je antena uzemljena negde, pa sa dva bezvezna uzemljenja..moze da se diskutuje danima kakve sve cirkuse moze da pravi.

Poz
 
Odgovor na temu

iggsy

Član broj: 50840
Poruke: 147
*.smin.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 10:22 - pre 198 meseci
Ja sam uzeo MC 32 Minel Elip to pise... pitanje je da li je i to. Jedno mi samo nije jeasno minel Elip 32 koji sam kupio pre 2 godine i koji do sada extra radi izgleda isto kao i na sajtu minel elip-a. Kazu mi da su neki slovenacki dobri kostaju oko 160 din i malo su veci fizicki. Neznam sta da mislim.

Hvala za uzemljenje.

Ima li jos kog komentara ?
Prodrmah fasung i bi svetlost!
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 11:31 - pre 198 meseci
TA pac od 3,5 kw ti vuce skoro 16 A i nije ni cudo sto ti osiguraci izbacuju.
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

iggsy

Član broj: 50840
Poruke: 147
*.smin.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 11:51 - pre 198 meseci
Ahde probacemo sa 20 A pa se javljam ali se plasim da mi se ne zapali instalcija.....

Razmisljam ovako, ako bih prebacio na trofaznu struju interesuje me jedna stvar. Kazu mi da za monofaznu moze da se vuce 7.3 KW. A da se po kilovatu doplacuje 2000 i nesto dinara. Interesuje me za mali stancic na koliko kilovata da se pretplatim? Znaci tu spada:

- TA 3.5 kW
- Frizider
- Klima 12
- bojler od 80 litara
- neka grejalica za kupatilo
- trofazni sporet
- mikrotalasna
- vesmasina
- racunar
- tv
- rasveta
- i ako sam nesto zaboravio -kucni aparati i sl...


Cisto da ne razmisljam sta sme sa cim da se ukljucuje i da imam malo lufta...


Hvala..

[Ovu poruku je menjao iggsy dana 14.01.2008. u 13:28 GMT+1]
Prodrmah fasung i bi svetlost!
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija14.01.2008. u 13:30 - pre 198 meseci
Pazi, pazi.
Nesnes to tako gledati "na koliko klikovata da se pretplaim, pa da nerazmisljam sta ce se sa cim preklapati" .
To sta ces sve moci istovremeno da ukljucis zavisi od tvoje instalacije.

Kad se sa elektro distribucijom dogovori oko prebacivanje na trofaznu strujo mislim da ti max. angazovana snaga ide do 10 kw. Ali i to ti je dzaba ako se instalacija ne rastereti pravilno po fazi. Ako se to rasterecenje uradi kako treba ti 10 kw ce ti biti i vise nego dovoljni za ovo sto si ti nabrojao sve i da ih sve zajedno ukljucis sto je mala verovatnost.

\Takve preinake gotovo podrazumevaju novu instalaciju, znaci isprazni stan, stemaj, razvlaci, kablove i sl.
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

djuro110kv
Saša Đurković
Valpovo

Član broj: 95017
Poruke: 1
193.198.70.*



Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija17.01.2008. u 13:44 - pre 198 meseci
Ispitivanje uzemljenja:
Stavis ispitivac na fazu i on svijetli, drugom rukom dotaknes uzemljenje i on svijetli malo jace.
Uzemljenja ima, samo je pitanje koje je kvalitete.
Ko nezna, a nezna da nezna, opasan je izbjegavaj ga.
 
Odgovor na temu

matejak
elektricar

Član broj: 169521
Poruke: 6
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Dva problema kucna instalacija20.01.2008. u 22:11 - pre 197 meseci
Ako ti je zica na osiguracu koji je za pec preseka 2,5 mm2 onda slobodno mozes da stavis osigurac od 20A!A ako je tanja odnosno 1,5mm2 onda nebi ni trebao da ukljucujes pec na taj suko gde ti je sad ukljucena!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Dva problema kucna instalacija

[ Pregleda: 8195 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.