Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?

elitemadzone.org :: TechZone :: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15031 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Slobodan Milivojevic
Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 17:09 - pre 198 meseci
Evo zasto ja "obozavam" Srbiju.

Naime, ovde u Nisu gde stanujem vrlo cesto nije ok napon u mrezi 185 - 200V je obicno, ali se nekad dese takvi padovi napona u mrezi da to nije moguce.

Srecom laptop mi radi od 110 - 240V pa se nekako prezivljava. Mene zanima kako je uopste moguce da padne ovoliko napon u mrezi a da jos uvek ima struje, tj da nije ispalo iz sistema?

Trenutni napon u mrezi mi je 138V sto se vidi i sa sledece slike:



Ako ima nekoga na forumu ko je strucan da mi objasni kako je ovo moguce?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-220-245.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 17:21 - pre 198 meseci
prvo - ispravnost multimetra
drugo - da li si dobro ustekao,kablovi
trece - kako je moguce - SVE JE MOGUCE

evo sad sam merio,kod mene ,u subotici,trenutno je 222V~ [dok je sada standard 240V~ ;)]
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Slobodan Milivojevic
Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 17:26 - pre 198 meseci
Pa mislim da je ispravan, jer mi u Pirotu kod mene kuci pokazuje 220-230V, zavisi kad kako, ne verujem da je neispravan. Kablovi, i oni mislim da su ok, jer nema razlike kad merim dorektno u zidu i na produznom. Trece, u taj produzni su prikljuceni vrlo slabi potrosaci, pojacalo 2x20W i 2 laptop racunara. Tako da nije ni do toga...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 18:25 - pre 198 meseci
Citat:
Horvat: [dok je sada standard 240V~ ;)]

Kakav standard 240V?!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-220-245.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 19:58 - pre 198 meseci
da,nije vise 220,vec je 240

p.s. nisam mislio na produzni kabel,vec na "zicu" na instrumentu,da nije izlomljena,ali kazes da je ok...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 20:59 - pre 198 meseci
To sto si izmerio je tzv. indukovani napon.
Ti u stvari na toj fazi nemas struje, a to sto si izmerio je napon koji je nastao indukcijom druge dve faze.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.122.*



+122 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?13.01.2008. u 23:54 - pre 198 meseci
Citat:
bakara: To sto si izmerio je tzv. indukovani napon.
Ti u stvari na toj fazi nemas struje, a to sto si izmerio je napon koji je nastao indukcijom druge dve faze.
vrlo mala je mogucnost da je u ovom slucaju to u pitanju.
a covek je lepo rekao da ima jos uredjaj ukljucenih na taj isti vod osim ako isti nerade na "indukovani" napon?!
vidjao sam i ja svakakvih slucajeva da je napon u mrezi nizak ali nikad bas ovoliko.
po nekim selima gde su zice koje dolaze do kuca stare i malog preseka a pritom jos i kuca udaljena od trafostanice desavalo se da je napon oko 170v i kada se jos prikljuci neki malo jaci potrosac padne jos ispod toga.

@Slobodan Milivojevic
pa kako ti covece vidis u kuci ikako?!
pri tom naponu sijalica zizi kao sveca skoro!

ps: pirocanci su skrti i na struji!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 07:49 - pre 198 meseci
Citat:
Horvat: da,nije vise 220,vec je 240

I... ko je propisao taj standard i kada?!

Da skratimo pricu, to ne sme tako da se menja ni u ludilu. Onda bi trofazni napon bio 414V a ne 380V. Moze da bude 240V maksimalni napon po standardu, znaci 220 +/- 10%.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 09:00 - pre 198 meseci
Najverovatnije ti je instalacija u kući loša, mnogo je loših spojeva pa se padovi napona sabiraju.
Bojim se da jedino dobar električar može da ti pomogne i pregleda sve spojeve, od dovodnog kabla do kuće - stana, preko table sa osiguračima do utičnice u zidu.
P.S. I nije Srbija kriva zbog tvojih loših kućnih instalacija.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 09:19 - pre 198 meseci
Proveri po celoj kuci da li je svugde taj napon.

Moze da se desi da ti se otkacila nula na tom kraku instalcie pa da struaj ide ka masi kroz neki drugi uredjaj. Imao sam slicnu situaciju kod sebe: TV nece da radi niti ijedan elektricni uredjaj, a probna lampa pokazuje da ima struje. Obicna stona lampa radi samo ckilji. Premerim napon ono tako nesto kao i kod tebe. Osigurac ispravan. Totalni zbunj.

Zovnem caleta telefonom koji je iskusan elektricar, opisem mu situaciju i on mi kaze da je verovatno otkacena nula ali posto je na istoj grani vezan frizider, verovatno u njemu ima spoj ka uzemljenju.

Poslusam ga, otkacim frizider, kad ono, nema vise struje... Ispostavilo se da se stvarno otkacila nula i to u ormaru sa osiguracima i da je frizider neispravan.
Caletu sam skunuo kapu, jer ovako kombinovan kvar ja nikada ne bih otkrio, a on je pogodio samo iz opisa simptoma telefonom. :)

 
Odgovor na temu

Flash411

Član broj: 53039
Poruke: 1846
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: flash411@jid.pl
ICQ: 296417234
Sajt: www.etfos.hr/~mgavlik/goo..


+4 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 09:46 - pre 198 meseci
Ja se mucim s drugom krajnosti,kod mene se napon tokom noci kad je malo opterecenje
zna popeti i na 265-270V mogu jednom okaciti i sliku pa da bas vidite. Iz tog razloga po
kuci preventivno imam 2 stabilizatora napona jedan elektronski od 1.2kW za racunalo i
vrijednije komponente i jedan s autotransformatorom od ~500W za tv,video rekorder,
sat. receiver i sl. stvari oko tv-a. Jednom mi je crklo napajanje od monitora kad je bila
spica tokom noci (variralo je izmedju 270-280V) pa sam imao frke i od onda imam
stabilizatore pod mus. Btw. nije uvijek takva ekstrema,inace su naponi oko 250V.
Gone insane,be right back..... | Malo drugacija google pretraga
http://poremecenum.blog.hr/ | http://www.etfos.hr/~mgavlik/googledirectorysearch/
____________________________________________________
Failure is not an option. It comes bundled with Windows.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 10:09 - pre 198 meseci
To je već za pismenu žalbu Elektrodisribuciji i zvanje njihove ekipe koja MORA da sredi stanje, kao i za tužbu protiv istih i zahtev za naknadu štete.
 
Odgovor na temu

Flash411

Član broj: 53039
Poruke: 1846
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: flash411@jid.pl
ICQ: 296417234
Sajt: www.etfos.hr/~mgavlik/goo..


+4 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 12:19 - pre 198 meseci
Nemozes protiv drzavne firme,jos bi im i ja bio nesto kriv. :) Uostalom,prva kuca sam do
trafo stanice tako da ih donekle i razumijem. Da smanje meni napon onima pri kraju ulice bi
bio prenizak. A i pretpostavljam da nije bas tako lako. Evo i slika s unimerom,slikano u 13:00h
(jest da je jeftin kinez ali je dosta precizan cca. +-2V)


Gone insane,be right back..... | Malo drugacija google pretraga
http://poremecenum.blog.hr/ | http://www.etfos.hr/~mgavlik/googledirectorysearch/
____________________________________________________
Failure is not an option. It comes bundled with Windows.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 19:54 - pre 198 meseci
Trenutni napon u mrezi mi je 138V

Pre nego što pozove bilo koju ekipu da ti dođu u stan i otklone "kvar"
uveri se da je i kod komšije isti ili sličan napon te ili sve tri faze
Ukoliko je napon kod komšije značajno veći (10...20 V) onda tragaj za kvarom
Ukoliko je napon približno isti onda se dobro zapitaj koga ćeš zaokružiti na ovim izborima(pretstojećim)
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 23:45 - pre 198 meseci
Citat:
tox master: vrlo mala je mogucnost da je u ovom slucaju to u pitanju.
a covek je lepo rekao da ima jos uredjaj ukljucenih na taj isti vod osim ako isti nerade na "indukovani" napon?! :D
vidjao sam i ja svakakvih slucajeva da je napon u mrezi nizak ali nikad bas ovoliko.
po nekim selima gde su zice koje dolaze do kuca stare i malog preseka a pritom jos i kuca udaljena od trafostanice desavalo se da je napon oko 170v i kada se jos prikljuci neki malo jaci potrosac padne jos ispod toga.

@Slobodan Milivojevic
pa kako ti covece vidis u kuci ikako?!
pri tom naponu sijalica zizi kao sveca skoro!

Naravno da je moguce, bar se to kod mene desava relativno cesto.

TV (samsung), video, sat risiver i frizider umeju da rade sa svega 100v koliko bude u tom trenutku ali svi imaju ugradjen auto voltage feature ;)
Sijalica jedva uzari vlakno i potpuno je neupotrebljiva na 100v.

Ovo je druga moguca potencijalno mnogo opasnija situacija:
Citat:
Predrag Supurovic
Moze da se desi da ti se otkacila nula na tom kraku instalcie pa da struaj ide ka masi kroz neki drugi uredjaj.


Sustina svega je da taj napon ne isporucuje EDB vec nastaje usled nekog kvara.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
82.208.210.*

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?14.01.2008. u 23:46 - pre 198 meseci
A pre svega toga, proveri baterije u unimeru.
Na 138V teško da bi ti išta radilo u kući...

Alek
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?15.01.2008. u 00:03 - pre 198 meseci
@jonathan

Nadam se da citas postove iznad?

Citat:
bakara: TV (samsung), video, sat risiver i frizider umeju da rade sa svega 100v koliko bude u tom trenutku ali svi imaju ugradjen auto voltage feature ;)

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?15.01.2008. u 06:23 - pre 198 meseci
Nazoves firme koje se bave time, stave svoje instrumente u kucu gde treba da se izvrsi merenje i to tako stoji 48h. Posle toga dobijes detaljan izvestaj, overen i potpisan sa kojim ides u ED i na osnovu toga oni vrse intervenciju. Merenje kosta oko 150e.

Jedna od firmi je recimo : http://www.dec.co.yu/
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Slobodan Milivojevic
Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?15.01.2008. u 11:17 - pre 198 meseci
Problem je prisutan u celom naselju, nije samo kod mene... U pitanju je Nis, naselje Durlan.

Zanimljiva stvar je da sam merio napon juce ujutru oko 06:30h i da je bio cak 210V, a kod mene sve ukljuceno klasika. Ono sto sam ja slikao je rekordno niski napon (13.01.2008 popodne) kad su svi poukljucivali sve, jbg... ljudi peku meso, nije dzaba srpska nova godina.

Tokom dana kad nije neki poseban dogadjaj desava se da padne najvise do 145V, retko ispod toga. Takodje nema nikakvog pravila kada ce na kojoj fazi da opadne napon.

Sto je jos cudnije, nikad ne dolazi do naglih padova napona, sve to se desava polako, i traje satima. A to da li rade uredjaji, pa moj desktop racunar ne radi kad je napon ispod 160V.

Leti je napon izmedju 215 i 195V, ali je zimi katastrofa, tako da moguce da je problem delimicno i u instalaciji ovde, ali mislim da je mnogo veci problem u samoj mrezi tj u trafo stanici na koju su nakacene 4 stambene zgrade (koje nemaju centralno grejanje) i oko 700 kuca. Bar mi tako gazda rekao.

Zanimljivo je da izmerim samo 3-4V veci napon kod strujomera i table sa osigurracima. Zato me i interesuje pod kojim je to opterecenjem taj transformator u trafo stanici, kako se on ne pregreje, ne iskljuci?

U Pirotu mi je struja da kucnem u drvo odlicna kakva je ovde (~225 V bez vecih varijacija).
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?15.01.2008. u 13:46 - pre 198 meseci
Nešto kao kroz maglu se sećam da je za vreme onih stravičnih restrikcija meni neko od prijatelja koji rade u elektrovojvodini objašnjavao da postoje modeli trafo stanica kod kojih može da se šteluje izlazni napon, upravo iz tog razloga što je veliko opterećenje, smanji se napon da bi bila manja struja, inače bi sistem pao(vrisne osigurač a ako podebljaju osigurač upali se trafo)
U to vreme ja sam pravio one pretvarače i korektore napona, nikada se nisam zanimao za trafo stanicu kako i šta u njoj sve ima ali eto,...možda je to to
Pozdrav
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Neverovatno mali napon u mrezi, kako je to moguce?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15031 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.