Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mnogi me pitaju...U pitanju je prelazak u USA, trazenje posla u USA, ovo ono...

elitemadzone.org :: MadZone :: Mnogi me pitaju...U pitanju je prelazak u USA, trazenje posla u USA, ovo ono...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37647 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

01011011

01011011
Član broj: 561
Poruke: 2341
..oakbrook1.il.us.da.qwest.net



+2 Profil

icon Mnogi me pitaju...U pitanju je prelazak u USA, trazenje posla u USA, ovo ono...27.08.2003. u 05:33 - pre 251 meseci
Mnogi me dave i pitaju pitanja koja ja nemam veze sa vezom. U pitanju je prelazak u USA, trazenje posla u USA, ovo ono, sto stvarno da vam kazem nemam blage. Dosao sam ovdje posto sam izbjeglica iz Sarajeva, i tako da sam dosao na iseljenicku vizu posto je moja kuca na muslimanskoj strani. E sad, nasao sam nesto sto bi moglo neke od vas da interesuje, i ako naletim na nesto jos ima da vam javim sto pre, ukoliko ste zainteresovani da studirate ovdje itd itd...

Tako ne morate da mi saljete e-mails, jer svako malo dobijem e mail od nekoga od vas koji me pita kako da zapici preko grane.

evo jedan od linkova, ukoliko naletim na nesto bolje postavicu...

pozdav
http://www1.serbiancafe.com/diskusije/mesg/54/001479883.shtml?13



[Ovu poruku je menjao secret dana 03.12.2004. u 15:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...27.08.2003. u 22:01 - pre 251 meseci
jedno pitanje:
Kako se živi u americi......može li dobro da se zaradi???
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

IHThUS
Željko Jankov
Budapest

Član broj: 11650
Poruke: 590
*.dial.freestart.hu

Sajt: www.svetlostisusova.net


Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...27.08.2003. u 22:25 - pre 251 meseci
Ma idi bre manca de si ti još čuo da ima kinte u USA, pa oni tamo jedva skupe kintu za hamburger i malu colu.
Bog je ljubav - Bog te voli

Ko se rodi jedanput umire dvaput a ko se rodi dvaput umire samo jedanput.
SAZNAJ KAKO
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.verat.net

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...27.08.2003. u 23:58 - pre 251 meseci
„ ... i zaposlio na divlje kod kineza na seckanju kupusa koliko bi dnevno dolarcica mogao mlatiti bil od toga mogao stan, hranu i komunalije platiti, pa bi Rambo jesi normalan za najgluplji posao mozes uzet dnevno 40$ a za stan,hranu i komunalije ne treba ti ni dinar vise ali za mercedes, bmw, kabriolet, tv mora mnogo dupe da se dere... “ - Rambo Amadeus
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

manca
N/A

Član broj: 460
Poruke: 1299
*.ptt.yu

Jabber: manca@elitesecurity.org
ICQ: 94432046
Sajt: www.mtldesign.co.sr


+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 12:33 - pre 251 meseci
Citat:
IHThUS:
Ma idi bre manca de si ti još čuo da ima kinte u USA, pa oni tamo jedva skupe kintu za hamburger i malu colu. :)


pa i ja sam tako mislio :)
ne, sala na stranu......
binarni, kolika kinta moze za pocetak da se zaradi, najgluplji posao na pr.
Keep the faith....
MTL Design Studio....
http://www.mtldesign.co.sr
 
Odgovor na temu

TiXo
Tihomir Pantović
Čačak

TiXo
Član broj: 7796
Poruke: 537
*.verat.net

Jabber: tixo@jabber.ru
ICQ: 74381511


Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 13:37 - pre 251 meseci
Citat:
Djomloun:
„ ... i zaposlio na divlje kod kineza na seckanju kupusa koliko bi dnevno dolarcica mogao mlatiti bil od toga mogao stan, hranu i komunalije platiti, pa bi Rambo jesi normalan za najgluplji posao mozes uzet dnevno 40$ a za stan,hranu i komunalije ne treba ti ni dinar vise ali za mercedes, bmw, kabriolet, tv mora mnogo dupe da se dere... “ - Rambo Amadeus


zasto li je i meni ovo proslo kroz glavu :)

[Ovu poruku je menjao TiXo dana 29.08.2003. u 11:13 GMT]
GnuPG public key:
tixo.asc


Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and
then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with
people of all creeds and nations.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7176 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 13:46 - pre 251 meseci
Citat:

binarni, kolika kinta moze za pocetak da se zaradi, najgluplji posao na pr.


Koliko se secam, u USA je minimum $6 na sat pa ti racunaj - ispod toga ne moze :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 14:11 - pre 251 meseci
Radiš 10 sati, 60 $. 120 DM nekad bilo :)
Ali ako radiš neki bolje plaćen posao, na pr. 15 $.. uf .. pa ti možeš da se obogatiš :)

Sve u svemu bolje je nego kod nas.. To je moje mišljenje iako nikad nisam bio u USA..
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.sfsu.edu



+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 16:51 - pre 251 meseci
Federalni minimalac je, cini mi se, nesto manje ispod $6.
Drzavni minimalac u Kaliforniji je $7.5.
Starbucks zaposljava 24/7 :]]




FBzP
 
Odgovor na temu

01011011

01011011
Član broj: 561
Poruke: 2341
*.cisit.calumet.purdue.edu



+2 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...28.08.2003. u 17:02 - pre 251 meseci
Evo ovako malo informacija.

Minimum plata zavisi od Drzave do Drzave, ali ne sme da predje ispod 6 dolara. Obicno je minmalac, $6.50, 6.75.

Mnogi koji dodju ovde se razocaraju, jer ima dosta poreza, i ako nisi mozak puknes lako i zaduzis se u kredite i onda godinama samo radis za kurcevo zdravlje i da otplacivas racune. Mnogi ce vam reci da je amerika s*****, sto i ja ponekad pomislim, ali mogu da vam kazem da se varam.

Prvo, imam 22 godine, radim neki ne naporan posao, zaradjivam dosta para, da mogu svaki dan da potrosim i da se napijem i da izadjem i da vozim lepo auto, i da imam para u dzepu i da imam sve. Dok sam ziveo u Jugi, pokusavao sam kao klinac da nadjem posao i retko gde sam mogao da nadjem. Nasao sam na gradjevini gdje sam za mesec dana dobio 200 maraka, a slomio sam se. Nista nisam ni imao niti sam mogao da priustim.

Sad trenutno, cim sam dosao, pomalo se radi kazem, radim 3 dana u nedelji, ostalo skola zajebancije, dosta toga sam kupio sto nisam u Jugi ni pomisljao da imam, samo muzicke opreme imam preko 4000 dolara, 4 kompijutera, kupili smo kucu, 4 auta, zajebancije, bazen....

E sad mnogi dodju ovdje pa nece ni da uce jezik, pa se zajebavaju, pa gule roditelje, ovo ono, pa onda pate za jugoslavijom, ne znma njima nije ljepo,


Iskreno ako hoces da radis, i da pametno cuvas pare i ne razbacivas se i ne zaduzivas se u gluposti onda mozes da lepo zivis....

Pozdrav.














 
Odgovor na temu

Last Man Standing
Misha Kostich
Chicago

Član broj: 3775
Poruke: 101
*.client.attbi.com



+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 02:19 - pre 251 meseci
Svasta covek moze da pomisli kada procita tvoj post. Pogotovu ako nije u USA. Radis ne-naporan posao tri dana u nedelji, oko tebe med i mleko, a umesto kise padaju muzicki stubovi...Mislim da sam upravo nasao idealno mesto za zivot - Indijana.

Dok budes ziveo sa mamom i tatom, nece biti lose. Amerikanci na zalost nemaju takve privilegije. Njih obicno isteraju iz kuce kada napune 18, pa kako se ko snadje. Poneko ima srece da mu roditelji plate deo skolarine i to je sve. Voleo bih da cujem tvoja iskustva kada zavrsis skolu i eventualno se odvazis da sidjes u grad. Videces da za te pare koje ste tamo u Indijani dali za kucu, kola i muzicke stubove, mozes jedva da kupis garsonjeru. Praznu, naravno :)

Porez postoji samo na prihod. Na pare koje uzmes od banke, placas kamatu (grubo, 9 - 20% godisnje) i to je sve. Na bruto primanja porez je manji nego u SCG i ne znam zasto se zalis da ima puno poreza.

Uzgred, minimalac (i drzavni i republicki) u Ilinoisu, a i kod tebe tamo je $5.15. Ne "obicno", vec uvek. I to za ona zanimanja koja ne primaju baksis.
A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing.
 
Odgovor na temu

Verdana
Associate Software Engineer,
AutoTrader.com

Član broj: 443
Poruke: 86
*.ric1.dsl.speakeasy.net

Jabber: verdana@elitesecurity.org
ICQ: 58557263
Sajt: s13log.com


+5 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 03:07 - pre 251 meseci
Ne znam koliki je minimalac ovde, ali jedna moja drugarica iz srednje je radila u nekom restoranu za $2.5 na sat + bakšiš.

Posle oko 4 godine stanovanja u USA, mogu da kažem da ima stvari koje ovde mrzim, a ima i stvari koje stvarno ne bih menjala i koje bi mi nedostajale da se preselim negde drugde.

Čovek sa završenim fakultetom ovde može da nađe posao za $30000 godišnje što i nije tako loše, pogotovo ako taj čovek ima i svoju kuću/stan i ne mora nikoga da izdržava.

Jedini je problem što se zeleni karton neviđeno teško dobija, a dok ga nemate, opstanak ovde je prilično nesiguran.
Never underestimate the power of cuteness.
 
Odgovor na temu

01011011

01011011
Član broj: 561
Poruke: 2341
..31.Dial1.Chicago1.Level3.net



+2 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 06:37 - pre 251 meseci
evo ima nas amerikanaca ovdje pa su poceli voditi diskusijuv:)

Evo jarane, ja zivim jako blizu tebe, nekih mozda 30 minuta razdaljine:)

E sad ovako, minimalac nije 5.25 nego je preko 6 dolara, ali to nije toliko bitno. Otidji u Mc Donalds koji ionako najjeftinije placa, moj rodjak radi i dobija 6.50 dolara na sat.

Druga stvar je istina da ja jos uvijek zivim sa roditeljima, ali je istina i da zaradjivam onoliko koliko njih obadvoje zarade, tako da ako mislis da zivim o njihovoj grbaci onda se varas, cak stovise dosta stvari ja placam.

Treca stvar, za one koji su dosli ovdje da samo zagrlojaju i rade, onda ne treba da bude ovo zemlja za njih jer nikad nece nista vidjeti u zivotu. Iskreno, otkako sam dosao u ameriku, najtezi mi je posao bio u Walgreens kompaniji da radim, u kojoj sam u roku od Godine i 2 mjeseca dogurao do Assistant menagera, koje je inace ovdje 13.50 na sat + bonus. Radio sam kao tehnicar za Qualex, 5 mjeseci gdje mi je stvarno bilo naprono jer sam radio preko 50 sati sedmicno, i nisam mogao da podnesem taj tempo jer idem u skolu Full Time, a imam i zivot. Tamo mi je plata bila 18 dolara na sat. Taj posao sam dobio samo sto sam imao Associate Degree, polozio neke testove, dobio diplomu od Kodaka, i to je to. Treci sezonski posao koji radim svake godine je, obracunavam takse, tu ne zaradim neke bog zna koje pare, ali je jednostavno i lako, sjedim na kompijuteru, i ako neko naidje uradim ako ne surfujem na internetu. I sadasnji posao mi je najbolji, radim za Cingular Wireless, jednu od najboljih americkih telefonskih kompanija, i jako sam zadovoljan sa njima, rijetko da sta radim, a ima se para, i zadovoljan sam.


E sad to jemoja strana price...

MOj otac bi rekao ovako...
Dosao sam u ameriku 1998, i od tada radim u zeljezari 14 sati dnevno, 7 dana u nedelji, za nmene nema praznika, nema odmora, i nemam nikakvog zivota.


Razlika izmedju mene i mog starog je sto on nema izbora, sto mora da radi to, kako ga ne bi otpustili i nasli nekoga drugom ko nema ni iskustva sa jezikom ni sa icim drugim, a za mene je to propast. Mnogi se napale, nece da idu u skole, hoce brza auta ovo ono, pokupuju udju u kredite, i onda placu... Kako im nevalja zivot u Americi, a onda se pokupe i odu u Jugu na letovanje sa 3000 dolara i kad se vrate kazu, uf ne bih mogao onaki nacin zivota zivjeti, niko nema para, svi kukaju, ljudi u autobusima smrde niko nema zuba, niko se ne kupa,...kad to saslusas, mislis da pricaju o zapadnoj africi.


E sad prijatelji moji dragi,

da je zivot predivan ovdje i da sve pada sa drveca nije tako, ali da je lose, nije... Ja u zivotu nikad nisam imao i vise para, i da mogu da ustedim i priustim sebi sta hocu, i sve sto sam dosad pozelio imam, uskoro zavrsavam skolu, i imam osiguran posao koji ce placati me prilicno dobre pare, i nije mi lose, a ovi sto se zale il nisu jos odrasli ili nisu zainteresovani da nauce americki rezim pa da onda pokusaju da ga savladaju.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 08:03 - pre 251 meseci
Citat:
Verdana:
Jedini je problem što se zeleni karton neviđeno teško dobija, a dok ga nemate, opstanak ovde je prilično nesiguran.

Hahaha... pa kod nas se „zeleni karton“ dobija za 300 dinara u Dunav osiguranju ako već imaš osnovnu polisu kod njih.

A nas kad napadaju, napadaju vojnim avionima, a ne putničkim (bar znaš na čemu si) — i ne mogu da nam sruše zgrade tako lako!

I jedan istorijski podatak:
Citat:
$ fortune -m Vespuc
%% (fortunes)
America was discovered by Amerigo Vespucci and was named after him,
until people got tired of living in a place called "Vespuccia" and
changed its name to "America".
-- Mike Harding, "The Armchair Anarchist's Almanac"


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 08:24 - pre 251 meseci
Citat:
01011011:
Mnogi se napale, nece da idu u skole, hoce brza auta ovo ono, pokupuju udju u kredite, i onda placu... Kako im nevalja zivot u Americi, a onda se pokupe i odu u Jugu na letovanje sa 3000 dolara i kad se vrate kazu, uf ne bih mogao onaki nacin zivota zivjeti, niko nema para, svi kukaju, ljudi u autobusima smrde niko nema zuba, niko se ne kupa,...kad to saslusas, mislis da pricaju o zapadnoj africi.

Baš mi danas odoše neki (dalji) rođaci nazad u Ameriku — a znaš šta kažu?

„Pa kod vas baš i nije neka kriza, svi nešto kupuju u Knez Mihajlovoj“.

I onda se setiš — pa i nije kriza mamlazi, vi Ameri imate 5 miliona beskućnika, 3 miliona stalnih stanovnika zatvora, i ko zna koliko još kriminalaca van zatvora.

Kod koga je kriza kad malo razmisliš? Oh divne li srednje klase gde se svi kupaju i imaju zube — e da ima nešto u glavi osim zuba, gde bi ta amerika stigla!

Citat:
da je zivot predivan ovdje i da sve pada sa drveca nije tako, ali da je lose, nije... Ja u zivotu nikad nisam imao i vise para, i da mogu da ustedim i priustim sebi sta hocu, i sve sto sam dosad pozelio imam, uskoro zavrsavam skolu, i imam osiguran posao koji ce placati me prilicno dobre pare, i nije mi lose, a ovi sto se zale il nisu jos odrasli ili nisu zainteresovani da nauce americki rezim pa da onda pokusaju da ga savladaju.

Robe kapitalista! Ma da, malo para, i ti si srećan. Ojea, mani frst. Čim te puste da se malo ovajdiš, odmah si spreman da robuješ, da njima stvaraš pare. A jesi li razmislio kome na štetu? Jer, nemoj da se zavaravaš da to nije nikome na štetu!

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 10:35 - pre 251 meseci
Ej, bre tOwk...sta ti je? Napao si coveka iz cista mira...

Prvi citat je bilo nesto sto su njegovi prijatelji lameri rekli kad su se vratili sa letovanja ovde, a ne njegov stav, a sto se tice drugog, i mi smo sada kapitalisticka zemlja, a i davno pre nego sto smo postali, davali smo pare Amerima, kao i sve ostale zemlje sveta, preko MMF i Svetske Banke. Svi ljudi sveta, osim mozda hipotetickih neotkrivenih plemenskih zajednica su "robovi kapitalista". Ali ipak, za razliku od pravih robova, imaju izbora da rade za nekog drugog gazdu, pod mozda malo povoljnijim uslovima nego za prethodnog. Nas drug 01011011 je upravo tako i uradio - ucinio je nesto da poboljsa svoj polozaj. Sa mesta gde je vise eksploatisan, otisao je na mesto gde je manje eksploatisan. Mislim da bi ako bi probao da "prestane da...cini stetu", time sto bi odbio da radi u Americi, ucinio sebi nesrazmerno vecu stetu nego sto bi postigao efekt na to o cemu govoris.

Ja mislim da je dobro da sto vise nasih ljudi postane dobro utemeljeno u Americi i drugde na Zapadu i da napreduju sto vise, da bi mozda jednog dana postali uticajna zajednica tamo. Problem je sto izgleda ne mogu da se pomire oko toga da postoji maksimum zajednickih interesovanja iznad kojeg se ne moze ici, inace to odbija previse ljudi koji bi inace mogli da doprinesu. Da smo bar druge boje koze pa da shvatimo da smo rodjeni u odredjenoj zajednici, ovako je svako nadlezan da nekog proglasi kako nije ("pravi") Srbin, ili zato sto nije religiozan (tj. pravoslavac. Ima i Srba koji su adventisti, na primer ), ili zato sto nije za Kralja, ili zato sto mu je neko bio partizan, ili zato sto je rodjen u nekom drugom kraju, ili zato sto nema nista protiv drugih naroda sa kojima delimo deo istorije i jezik ili zato sto ne zna/voli nas jezik/cirilicu :)) . Kad vozis ostro, na svakoj krivini po neko ispadne! Ali dok god neko ne kaze "Necu da budem Srbin, odjebite!" (ili to isto na lokalnom sluzbenom jeziku), ne bi ga trebalo otpisati.

U svakom slucaju, ocigledan, bez-gledanja minimum zajednickih interesa (i to vazi za svaki narod, ne samo nas) je da:

1) ne zelimo da se lose stvari desavaju ljudima samo zato sto su pripadnici naseg naroda, bilo gde na svetu

i

2) zelimo da se ponosimo nasom pripadnoscu tako sto ce to vecinom biti dobri, obrazovani, imucni i ugledni ljudi (to jest, trebalo bi da se potrudimo u tom smeru), dobri inzenjeri ili sportisti ili menadzeri ili umetnici ili intelektualci ili pravnici... ili guverneri ili kongresmeni ili senatori ili predsednici :)), a nasa matica ce biti dobro uredjena i prosperitetna zemlja koje se necemo stideti.

Sve ostalo je gubljenje vremena i snage na nevazne, nesustinske stvari.

A pre svega, dobro bi bilo da imamo neke svoje milijardere (kapitaliste, ali mislim Baja Patak kapitaliste) tamo! Milan Panic je bio nesto najblize tome... ali je izgleda igrao suvise rizicno i izgubio...
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

reject
Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.167.EUnet.yu

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 10:46 - pre 251 meseci
Mene je odusevila drugarica iz Kanade koja je posetila
nasu predivnu zemlju, posle bombardovanja:
'Znas, kod nas je tesko. Strassno se mucimo.Mi moramo i
da RADIMO dok se SKOLUJEMO.'
Tad sam valjda radio kao dizajner (dizac i premestac robe)
u magacinu medicinske opreme, te sam rekao:
'Daj malo meni da se tako mucim.'
Jbg, njima je tamo tesko. Ko nezna da postoje brojevi manji
od nule, on zna koji je najmanji broj na svetu.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.nsd.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 14:25 - pre 251 meseci
Hm. Mene je uvek intrigiralo to da mnogi nasi kukaju kad odu tamo, ali ipak idu i ne vracaju se. Sad da li tamo nije bas kao sto su ocekivali ili je i gore nego ovde ne znam. Mada mozda ih je i blam da se vracaju.

Moja teorija.

Ax. 1. na Zapadu se zivi bolje
Ax. 2. na Zapadu se zivi mnogo bolje

Mislim, ali nisam siguran, da je tamo najveci problem za novopristiglog sto on nema nista. Npr. ja ovde tesko da mogu imati vecu platu za isti posao, ali ja ovde vec imam razvijenu infrastrukturu: pocetni kapital, kakvo takvo reseno stambeno pitanje (konk. zivim sa roditeljima, ali u velikom stanu xe), imam kola, drugove, poznanstva, veze i vezice.

Sve to na Zapadu ne bih imao, dakle krecem od nule. I uglavnom mislim da je to onaj strasni kamen oko vrata nasima preko i da je on tako velik da cak ni mnogo vece plate ne pomazu. Dobro je to medjutim na duzi rok, jer ako uspeju da stanu na noge i usmere decu u pravom pravcu to je vec veliki uspeh.

Toliko, voleo bih da moj post prokomentarisu dijasporci.
 
Odgovor na temu

Last Man Standing
Misha Kostich
Chicago

Član broj: 3775
Poruke: 101
*.client.attbi.com



+1 Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 17:36 - pre 251 meseci
Da, kukaju zbog nerealnih ocekivanja. Sve pocne tako sto ljudi kao 01011011 ne slusaju sebe dok pricaju i tako se sire zablude o zivotu na Zapadu. Imas kucu i 4 kola, a radis za $13.5 na sat part-time? BullShit (BS). Koja banka ce sa tim parama da ti da normalan kredit? Jedino ako si kupio (tj. zaduzio se od banke na 30 godina) baraku u preriji za $100,000, a kola za po $2,000. I to je nesto, ali nemoj da se hvalis time. Vreme je pred tobom. Kada budes otisao od mame i tate, videces sta je Amerika. Ako (ne daj boze) izgubis posao i ne budes platio tri rate za kucu, nestace je kao da je nikad nije ni bilo. A tate mozda nece biti u blizini da ti pomogne svojim tesko stecenim novcem. Da ne bi pogadjao, meni licno nije lose ovde, moj klijent je Fortune 250 kompanija i prihodi na sat su mi (trenutno) nekoliko puta veci od onoga sto si napisao. Ali time nema potrebe da se iko hvali. Danas imas, sutra mozes u trenutku da izgubis sve i da ostanes na ulici. Uzgred, minimalac je po zakonu $5.15 (za Indijanu i Ilinois konkretno). Idi na DOL sajt (Department of Labor) i videces.

Neflernis, tvoje aksiome su tacne. Ako prihvatis da ces uvek biti u dugovima (retko ko kupuje kuce ovde za kes), mozes da imas dosta toga. Ovde su svi u dugovima. U dugovima je skoro do kraja zivota bio i Sam Walton, osnivac i vlasnik najvece kompanije na svetu (Walmart). To je stil zivota. Ako umes sa parama, dugovi ti nece biti veci problem, narocito ako imas visoko obrazovanje.

Najveci problem za novopristiglog je sto ima drugaciji sistem vrednosti, koji se cesto ne uklapa u zivot ovde. Danas je petak. Ako si u Beogradu ili recimo Nisu, prosetaj centrom grada. Videces da su kafici puni i u radno vreme. Onda prebaci kameru na centar nekog veceg grada u Americi. Recimo Cikago. U kaficima niko ne sedi. U stvari, kad pogledas, i nema bas puno kafica. Ljudi na ulicama uglavnom zure ili sede u restoranima i jedu svoj rucak i odmah posle toga opet zure nazad na posao. Grupu vecu od troje ljudi retko kada ces videti. Zivi se u petak i subotu i tada je dobro. Ako imas srecu da si tamo gde ima dosta nasih ljudi i gde mozes da steknes nase prijatelje, bice ti dobro. Ako si u vukojebini, hm...

Na kraju, prva generacija emigranata uglavnom zrtvuje zivot za svoju decu. IMA IZUZETAKA, ali malo ko iz te generacije zaista uspe da postane visoki menadzer ili vlasnik firme sa milionima godisnjeg obrta (ne profita). Sa nasim mentalitetom, tesko je postati "jedan od njih", a dok to ne postanes, neces bitno napredovati u "njihovom" sistemu. Sa druge strane, tvoja deca ce od rodjenja prihvatiti ovdasnji sistem vrednosti i lako ce se uklopiti u zivot. Ako si pametan, znace ko su i odakle su im roditelji. Ako nisi, whatever...





A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing.
 
Odgovor na temu

Mishimishimabowei-teri

Član broj: 7688
Poruke: 32
147.144.13.*

Sajt: www.propellerheads.se/rep..


Profil

icon Re: Mnogi me pitaju...29.08.2003. u 18:25 - pre 251 meseci
Citat:
Ne znam koliki je minimalac ovde, ali jedna moja drugarica iz srednje je radila u nekom restoranu za $2.5 na sat + bak‰i‰.


to je verovatno bio neki restoran tipa denny's, ihop ili slicno. i to je zato sto je u tim service industries dozvoljeno smanjiti platu, jednostavno zato sto se prima baksis. Ako posle preracuna baksisa plata ne dodje do nivoa minimalca, poslodavac dodaje razliku. grozna fora. a recimo u barovima, u kojima je baksis prilicno veci, to se nikada ne radi....

a ti si, towk, pokazao nevidjeni idiotluk i primitivizam tim generalisanjem, i to do tolike mere da si zapravo ti ispao mamlaz. mrzi me da elaborisem....

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Mnogi me pitaju...U pitanju je prelazak u USA, trazenje posla u USA, ovo ono...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37647 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.