Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

porez na kupovinu stana

elitemadzone.org :: MadZone :: porez na kupovinu stana

[ Pregleda: 7788 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon porez na kupovinu stana05.06.2007. u 10:34 - pre 205 meseci
pozdrav,

zelim da kupim stan tako sto cu unapred dati novac izvodjacu radova (molim da odgovori ne budu tipa "nemoj ni slucajno" jer to nije sustina pitanja - ja sam odlucio tako i gotovo).

e sad, interesuje me porez. da li porez od 8% placam ja ili izvodjac radova, ili kako se dogovorimo (treba li u tom slucaju da to stoji u ugovoru).

drugo, ako ja platim tih 8% PDV-a, da li to znaci da ne treba da platim i 5% na prenos (procitao sam to negde).

molim vas da imate u vidu da ja placam unapred - mozda se racunam kao investitor ili kako vec.

trece, ako se ukine onaj porez za kupovinu prvog stana, da li to i mene kaci jer placam unapred.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10254 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana05.06.2007. u 15:10 - pre 205 meseci
Hm, a od koga ti onda "kupuješ" stan. Koliko ja ovde shvatam obligacione odnose, ti ovde sam gradiš svoj stan. Naravno, ne bukvalno sam, sa svojih 10 prstiju, ali sam u smislu finansiranja. Bilo bi glupo da ti izfinansiraš, a da stan čim se sagradi bude u vlasništvu izvođača radova, pa da ga onda "kupiš" (!?) od njega.
Tako tih 5% koji se plaćaju kod kupoprodaje nekretnine padaju u vodu.

Nisam pravnik - ovo je samo logično posmatranje situacije
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Majstor Duja
Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana05.06.2007. u 16:25 - pre 205 meseci
Platis stan a 8% PDV ti ulazi u cenu osim ako nije drugacije deklarisano ugovorom ali ce izvodjac u tom slucaju svakako platiti
PDV a onda ces ga platiti i ti! Iz ovog proizilazi da je jedina razumna opcija da je PDV uracunat u cenu stana.
(ako investitor zeli drugacije onda te vaćari za 8%)
5% na prenos vlasnistva ces svakako platiti jer nisi vlasnik parcele niti investitor nego mozes biti samo suinvestitor
do etaziranja i uknjizenja...to je ranije moglo da se izbegne formiranjem zadruge ali vise ne.
Ne zaboravi i takse na overu ugovora...

Offtopic: uzmi dobrog advokata ( trosak od 100-200 eura) da bude s tobom prilikom potpisivanja ugovora jer ti se
neka pravna zackoljica kasnije moze obiti o glavu.
Insistiraj na definisanim rokovima zavrsetka radova kao i rokovima obezbedjivanja upotrebne dozvole za objekat i
utanacite penale za prekoracenje istih.
Neka se u ugovoru nadje do tancina napisano od cega ce biti zidovi, koji prozori/vrata, koji radijatori, cevi, parket..bukvalno sve!
Zahtevaj da se konacni obracun obavi nakon etaziranja predmetne nekretnine znaci da placas x Eura/m2.
Plati investitoru 80% ako se radi o 40+ kvadrata jer ce stan ionako biti najmanje 10% manji od nacrta pa
si, u slucaju da platis 90%, platio sve...
Raspitaj se da li je DOO investitora likvidan i da li ima dovoljno imovine na svom imenu...
Ako je jos i agencija ukljucena u transakciju povedi 2 advokata (jer su agen. pravnici totalni kreteni)
 
Odgovor na temu

biber021
Novi Sad

Član broj: 55257
Poruke: 246
77.46.183.*



+4 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana05.06.2007. u 22:10 - pre 205 meseci
Ko što reče Majstor Duja PDV placa investitor odnosno uracunat u cenu stana.

Ovu zajebanciju su probali i samnom...Uzi advokata...al dobrog...i ne sekiraj se ;)
 
Odgovor na temu

Cunami
Novi Sad

Član broj: 23698
Poruke: 362
77.46.176.*



+26 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana07.06.2007. u 23:11 - pre 205 meseci
Osnovna stvar - ako novac dajes unaprijed dobro provjeri kome ga dajes. Obicno nije isuvise rizicno dati ga dobrom investitoru, ali na trzistu je malo takvih. U suprotnom moze glava jako da te zaboli.
Koliko je meni poznato, ako stan kupujes direktno od investitora oslobodjen si placanja poreza od 5%.
PDV je po pravilu uracunat u cijenu i to mora da stoji u ugovoru.
Uobicajeno je u ugovoru naveden kvalitet osnovnih materijala kad je u pitanju zavrsna obrada, ali ti to ne garantuje da ces biti zadovoljan time sto ces dobiti. Npr. nisu sve italijanske prlocice dobrog kavaliteta, a i dizajn moze da ti se ne svidi i sl.
Nije lose da u ugovoru definises penale za zakasnjenje, ali ako kasnjenje bude jako veliko umjesto penala ces vjerovatno dobiti secer povlaceci se po sudovima i rado ces ih se odreci samo da dobijes stan. Ne zaboravi da je ovo Srbija.

I jos jenom da ponovim. Po meni je osnovna stvar da nadjes pouzdanog investitora.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana13.06.2007. u 14:48 - pre 205 meseci
hvala svima na odgovorima. mnogo ste mi pomogli.

e sad, pomozi boze :)
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Majstor Duja
Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: porez na kupovinu stana14.06.2007. u 11:45 - pre 205 meseci
Citat:
Cunami
Koliko je meni poznato, ako stan kupujes direktno od investitora oslobodjen si placanja poreza od 5%.


Ovo nije tacno, mada se sada desavaju neke promene na tom planu, trebalo bi da se taj porez smanji na 2,5% ili
da ga ne placas ako je prvi stan u pitanju....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: porez na kupovinu stana

[ Pregleda: 7788 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.