Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako turbini produziti zivot?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kako turbini produziti zivot?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 52944 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milovank
Milovan Kovačević
Banja Luka

Član broj: 67279
Poruke: 67
87.250.121.*



+1 Profil

icon Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 18:47 - pre 206 meseci
Zanima, me postoji li nesto u toku eksploatacije sto treba raditi da bi se turbini produzio vijek do remonta? Kazu da na pasatima 1.9TDi (2000.god), turbina obicno strada posle 200 000km.
Mislim kao za pumpu, sto sam procitao na forumu, da je dobro nasuti 0.5l ATF ulja na pun rezervoar. Je li ovo tacno i koliko cesto to raditi?
 
Odgovor na temu

cigo bos.brod
D usko Jovanovic
münchen

Član broj: 133719
Poruke: 64
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 19:20 - pre 206 meseci
nebih ti preporucio ATF da sipas u rezervoar nikako vec ako bas hoces naspi nekog motornog ulja ali ATF nikako.....
 
Odgovor na temu

milovank
Milovan Kovačević
Banja Luka

Član broj: 67279
Poruke: 67
87.250.121.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 19:29 - pre 206 meseci
I meni je bilo cudno, ali na forumu sam nasao u temi "1.9TDI počeo da dimi", ovako napisao millko "inace u svojoj bransi jako dobar mehanicar rekao savjetuje na pun rezervan nasuti pola litre atf ulja!"
Jel se turbina podmazuje naftom?
 
Odgovor na temu

Doberman
Milan Milanovic
Krusevac

Član broj: 2179
Poruke: 192
*.air.my-its.net.



+10 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 20:11 - pre 206 meseci
Za dizelase sa bosch pumpom neki sipaju pola litra dvotaktola na pun rezervoar, kazu da se tako produzuje vek pumpe,ja licno nisam probao.Sto se tice turbine auto nebi trebao da teras u visoke obrtaje dok se ne zagreje na radnu temperaturu i kad stanes nebi trebalo odmah da ugasis motor nego da pustis 20-30 sekundi da radi na leru,ovo narocito vazi posle zustrije voznje jer na taj nacin omogucavas podmazivanje turbini koja se okrece velikim brzinama da smanji broj obrtaja dok se podmazuje.Turbinu podmazuje ulje iz motora ,tako da to sto sipas u rezervoar nema nikakav efekat na turbinu.
Pozz
Ovcu možeš da šišaš više puta,ali samo jednom da je odereš!
Fibux kennel
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 22:18 - pre 206 meseci
Ne znam za vas, ali ja u svoj rezervoar sigurno necu sipati nikakvo ulje koje je majstor mika preporucio...
Razlog je jednostavan...proizvodjac ne preporucuje da sipate bilo sta drugo osim dizel goriva, ako je turbini dosao kraj pola litre ulja je sigurno nece spasiti...

A bas bi voleo da vidim da neko sipa dvotaktol u nekog novijeg dizelasa i da pita u servisu sta ce mu biti sa garancijom
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Doberman
Milan Milanovic
Krusevac

Član broj: 2179
Poruke: 192
*.air.my-its.net.



+10 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 22:33 - pre 206 meseci
Ja sam na pocetku naglasio da to neki majstor mika predlaze za dizelase sa bosch pumpom (stariji dizelasi koji su proizvedeni 80-ih i pocetkom 90-ih) i takodje sam napisao da licno nisam probao a sad da dodam i ne bih.
Nadam se da sam sad bio dovoljno precizan.
Ovcu možeš da šišaš više puta,ali samo jednom da je odereš!
Fibux kennel
 
Odgovor na temu

njinsa
ruma

Član broj: 45875
Poruke: 171
212.200.180.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 22:36 - pre 206 meseci
prvenstveno je bitno da koristis dobro ulje,a zatim uz ovo sto je doberman naveo ne forsiras auto naglim gasom dok si ispod otprilike 2200-2300 obrtaja,tj. dok ne izadjes iz turbo rupe! takodje ako uocis da ima nekih sitnih problema sa turbinom,mozes je ocistiti i time si miran narednih 15000-20000 km! a ovo sa dvotaktolom smatram za cistu ludost!
 
Odgovor na temu

milovank
Milovan Kovačević
Banja Luka

Član broj: 67279
Poruke: 67
87.250.121.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?09.05.2007. u 22:37 - pre 206 meseci
Hvala na odgovorima! Sad ne znam sta cu raditi po tom pitanju, ali sigurno znam sta necu. Pozdrav
 
Odgovor na temu

npetrovic
Nenad Petrovic
Mladenovac

Član broj: 81676
Poruke: 9
212.200.145.*

Sajt: www.srperkins.rs


Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?19.05.2007. u 10:43 - pre 206 meseci
Gospodine kao i svi delovi motora tako i turbo kompresor se haba u toku eksploatacije.Naime treba ispuniti nekoliko uslova da bi i turbina dozivela svoj maksimalni radni vek,1.Ulje koje koristite treba da zadovoljava specifikacije proizvodjaca automobila koji imate jer se turbina podmazuje samo ali samo uljem iz motora,2.Posle rada motora na visokim brojevima obrtaja nikako se ne sme iskljuciti motor zato sto se turbina okrece velikom brzinom i kada ugasite motor prestaje rad pumpe za ulje a samim tim i podmazivanje a tada se turbina okrece bez podmazivanja,posto oslonce u kucistu ima na kliznim lezajima dolazi u tim trenutcima do ostecenja odnosno povecanja zazora sto kasnije prouzrokuje potrosnju ulja kroz turbinu i losijim performansama motora.Nikako nemojte sipati bilo kakva ulja u dizel gorivo samo rizikujete da ostetite sistem za dovod goriv apa ma kakav da je i koliko da je star sto je noviji to je potencijalna havarija veca.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 13:01 - pre 206 meseci
Citat:
npetrovic: GPosle rada motora na visokim brojevima obrtaja nikako se ne sme iskljuciti motor zato sto se turbina okrece velikom brzinom ...


Ovo sam cuo na dosta mesta i smatram jednakom neistinom kao i preporuku da se sipa ulje u rezervoar.
Zasto ni u jednom korisnickom uputstvu nema ni reci o tome?
Zasto bi proizvodjaci proizvodili automobile-dizel radne masine koji kostaju 20 i kusur hiljada eura kojima treba poseban tretman i paznja...

Mislite malo o tome!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

millko
MAMAS-namjestaj po mjeri,okovi za klizna
vrata,... www.mamas.ba

Član broj: 64074
Poruke: 358
85.158.32.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 16:34 - pre 206 meseci
produzivanje "zivotnog" intervala same turbine ucinices sipanjem vrhunskog ulja.ono sto sam pisao za atf ulje,vrijedjelo je za podmazivanje naftne pumpe visokog pritiska.ovo govorim iz razloga sto je eurodizel preradjeniji od obicnog,zapaljivi je.pumpi je potrebno dobro podmazivanje,sipanjem atf ulja,ili nekog obicnog motornog,naravno umalim kolicinama,pospjesuje se podmazivanje iste.ovo naravno govore ljudi poki i repariraju same visoko-tlacne pumpe.
za turbo kao jedniku mogu samo da ti kazem da vozis,i da sipas dobru naftu i dobro ulje.sve ima svoj zivotni vijek trajanja,pa tako i turbina.dodao bi jos savjet koji ce mnogi mehanicari okuditi al sta cu,plombiraj agr ventil,na taj nacin sprijecavas recikrulaciju izduva u usis,samim tim i prljanje usisne grane i same turbine.nus pojave ja jos nisam cuo vezano za ovo,sebi na svom tdi 110 ks sam ovo uradio i nikakvih promjena u negativnom smislu nemam.u toku explatacije automobila,pri zavrsetku voznje,OBAVEZNO,prije gasenja motora pusti da odradi na leru koji minut,da se cijeli sklop intercoller-turbo-motor ravnomjerno ohladi.pozzzzzzzz
 
Odgovor na temu

njinsa
ruma

Član broj: 45875
Poruke: 171
212.200.179.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 17:31 - pre 206 meseci
bakara sedi u nekog japanca sa turbinom,spusti vozacev stitnik za sunce i procitaj na upozorenju sta pise (sigurno znas engleski)!!! a i u velikom broju upustava za auta to isto pise,stvarno ne znam sta si ti citao!
 
Odgovor na temu

milovank
Milovan Kovačević
Banja Luka

Član broj: 67279
Poruke: 67
87.250.121.*



+1 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 18:00 - pre 206 meseci
Hvala na odgovorima. Ovo su zaista dobri i realni odgovori. millko pretpostavljam da se radi o EGR ventilu?
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 20:04 - pre 206 meseci
millko
OBAVEZNO,prije gasenja motora pusti da odradi na leru koji minut,da se cijeli sklop intercoller-turbo-motor ravnomjerno ohladi.pozzzzzzzz

mislim da nisi upoznat sta je intercooler.
atf ulje je za automatske menjace i servo letve.Ideja sipanja u rezervoar sa gorivom suluda.
dvotaktol u reyervoar pozeljna stvar.Bosch pumpa se podmazuje preko goriva,sto masnije to bolje,
posebno za rotacione pumpe vise nego za linijske ali potrebno.
Turbina radi preko 2500 obrtaja,tako da pre gasenja ona je vec prestala sa radom,a dok motor
radi cev koja napaja turbinu sa podmayivanjem i to bronzanu biksnu koja je na sredini.
ako hoces da proveris turbinu,skini cev,gumu ili sta je kod tebe prema kucista vazduha i pogledaj
da li ima lufta u samoj osovinici gde su peraja.ako ima to je za remont.
Pazi na ulje koje mora da bude za turbo motore.
Millko je u vecini dao dobar savet.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 20:37 - pre 206 meseci
Citat:
njinsa: bakara sedi u nekog japanca sa turbinom,spusti vozacev stitnik za sunce i procitaj na upozorenju sta pise (sigurno znas engleski)!!! a i u velikom broju upustava za auta to isto pise,stvarno ne znam sta si ti citao!

Evo seo sam, ne znam jel dovoljno novija mazda 323 dizel 2002 godiste?
Na suvozacevom stitniku kao i user manualu ne pise nista, na vozacevom pise ovo sto vidis, ne vidim gde se pominje turbina (mozda ne znam dobro engleski?)

Salim se naravno, ali stvarno bih voleo da vidim gde to pise, posto sam vozio nekoliko novijih dizelasa i ni u jednom nisam video tu napomenu...
Ako stvarno imas u svom vozilu tu napomenu bas bih voleo da je vidim...


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stele
sam svoj majstor
Srbija, BG

Član broj: 30247
Poruke: 285
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 21:10 - pre 206 meseci
Citat:
bakara: Ovo sam cuo na dosta mesta i smatram jednakom neistinom kao i preporuku da se sipa ulje u rezervoar.
Zasto ni u jednom korisnickom uputstvu nema ni reci o tome?


Piše o ovome u korisničkom uputstvu za Mazdu 6 iz 2003 godine. (mislim na rad motora na praznom hodu neko kratko vreme posle rada na velikom opterećenju, pa onda gašenje, ne na sipanje ulja u rezervoar)
Pozdrav!


Ako se zaglavi - primeni silu. Ako se slomi, ionako ga je trebalo zameniti.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 21:14 - pre 206 meseci
Ajd` postavi sliku ako ti nije tesko...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 21:14 - pre 206 meseci
Evo po koji link o turbo kompresorima (punjacima).

http://www.auto.gssys.net/tuning/tpik.php
http://www.auto.gssys.net/tuning/tpik2.php
http://www.auto.gssys.net/tuning/tpik3.php
http://www.auto.gssys.net/tuning/tpik4.php

http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/520/6/
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/520/6/1/1/
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/520/6/1/2/
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/520/6/1/3/

http://www.pungas.com/forum/archive/index.php/thread-7412.html

http://www.automarket.co.yu/servisne/turbo_punjac.asp

http://www.autotuning.ba/index...sk=view&id=57&Itemid=5

Konstrukcija je turbokompresora vrlo prosta za razumeti, izduvni gasovi pokrecu lopatice (kolo) koje se nalaze na istoj osovini sa lopaticama koje se nalaze na strani svezeg vazduha. Ove lopatice sa druge strane se okrecu i ubacuju svez vazduh stvarajuci odredjen nadpritisak u motor. Ove lopatice se nalaze na osovini koja je ulezistena pomocu kliznog lezaj izradjenog od specijalnih vrsta legura (neke vrste bronzi kod starijih konstrukcija koje su meni poznate) i podmazuje se pomocu motornog ulja koje se dovodi pomocu cevi kroz koju struji ulje. Sve je to spakovano u pogodno kuciste. To su neki osnovni principi konstrukcije a vise o svemu u datim linkovima.

Pozdrav.

edit:
razlika izmedju turbokompresora i turbopunjaca je u tome sto ove prve pogone izduvni gasovi a druge kaish.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 21.05.2007. u 13:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 21:21 - pre 206 meseci
@bakara

evo jednog logicnog saveta koji daje servis prilikom ugradnje nove/remontovane turbine a primenjiv je i odnosi se i na dalje koriscenje:

Citat:
Kod prvog paljenja motora ostaviti motor da radi u leru 2-3 minute (kod svakog paljenja motora ne davati gas dok se ne ugasi kontrola pritiska
ulja
)


Link:
http://www.turbserv.com/MONTA_A/monta_a.html
 
Odgovor na temu

Stele
sam svoj majstor
Srbija, BG

Član broj: 30247
Poruke: 285
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: Kako turbini produziti zivot?20.05.2007. u 21:24 - pre 206 meseci
Citat:
bakara: Ajd` postavi sliku ako ti nije tesko...


Nije moj auto, pa ni uputstvo nije kod mene.
Auto je od drugara koji je neviđena picajzla kada su kola u pitanju. Skoro sam se vozio kolima sa njim, vozili smo autoputem 150km/h duže vreme i onda smo stali na pumpu da odmorimo. On je pustio kola da rade još minut dva pa je tek onda ugasio motor. Kad sam ga pitao zašto rekao mi je da tako piše u uputstvu.
Znači živa istina. Sem toga ja sam za to znao i ranije. Ako mi se ukaže prilika skeniraću pa ću okačiti.
Pozdrav!
Ako se zaglavi - primeni silu. Ako se slomi, ionako ga je trebalo zameniti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kako turbini produziti zivot?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 52944 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.