Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Napon punjaca baterija

elitemadzone.org :: TechZone :: Napon punjaca baterija

[ Pregleda: 5599 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Igor Vidić

Član broj: 100677
Poruke: 22
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Napon punjaca baterija18.01.2007. u 12:10 - pre 209 meseci
Na forumu je bilo dosta reci o jacini struje kojom se pune baterije. Mene zanima kako stoje stvari sa naponom, s obzirom da sam, na primer, na razlicitim punjacima namenjenim za punjenje baterije od 3.6 V video razlicite vrednosti napona (4,9 V, 5,2 V itd.). Dakle, u kakvoj je vezi napon punjaca sa naponom baterija koje se pune? I, jos jedno pitanje, da li ispravljac sa odgovarajucim karakteristikama moze da se koristi kao punjac baterija (tj. ima li razlike medju njima, pri tom ne mislim na one sofisticirane punjace sa mikro kontrolerom)?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10253 Profil

icon Re: Napon punjaca baterija18.01.2007. u 17:08 - pre 209 meseci
Vidi, kod punjenja je bitna struja. Šta to znači ? Napon na punjaču treba da bude promenljiv. Ako je baterija skoro potpuno prazna, punjač treba da drži manji napon, da bi struja bila propisna. Kako se baterija puni, i napon joj raste, tako i napon na punjaču treba da raste, da bi se održala konstantna struja. I napokon, napon na punjaču ne treba da pređe neki nivo, već punjenje mora da se zaustavi kod određenog dostignutog napona baterija.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vujo032
VUJIC RADIVOJE
Danguba!
CACAK

vujo032
Član broj: 61918
Poruke: 154
*.blueisp.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Napon punjaca baterija18.01.2007. u 22:31 - pre 209 meseci
Igore,
Baš si rešio da doakaš usisivaču,pa dublje ulaziš u problematiku punjenja baterija.
Zajebano je to i kompleksno sa punjačima.
Čitao sam iz jedne knjige,ali ne mogu da ti prepričam.Jedino da potražim,pa da ovde okačim.
Kad bi mladost znala, kad bi starost mogla...
 
Odgovor na temu

Igor Vidić

Član broj: 100677
Poruke: 22
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Napon punjaca baterija19.01.2007. u 08:36 - pre 209 meseci
Sto se usisivaca tice, covek iz Severinovog customer supporta mi je rekao da, prema njihovim testovima, sa punim baterijama treba da radi 10 min, sto je 4 puta vise nego u mom slucaju, i sugerisao mi je da nesto nije u redu ili sa baterijama, ili sa punjacem. Ja, licno, sumnjam u punjac, tako da sam se zainteresovao za temu (cak sam i unimer kupio).
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Napon punjaca baterija19.01.2007. u 22:56 - pre 209 meseci
4.9 i 5.2 V se verovatno odnosi na punjenje Li jon akumulatora. Kod punjenja akumulatora je bitno da napon punjaca bude veci od napona Li jon , NiCad i NiMH akumulatora. Za NiCad i NiMH akumulatore je jacina struje punjenja 1/10 C (to znaci ako je kapacitet celije na primer 1000 mAh, struja punjenja je 100 mA) akumulatora, i da je vreme punjenja od 12 do 14 casova, a za Li jon akumulatore, da iskren budem, ne znam, jer se nisam upustao u te stvari. Sto se tice NiCad akumulatora, treba pre punjenja istih redovno prvo elektronskim putem prazniti strujom takodje 1/10 C celije do maksimalno 1.0 V/celiji (nikako ispod 1.0 V inace ce biti trajno neupotrebljivi) kako bi se izbegao tkzv. "memorijski efekat" odn. drugim recima smanjivanje kapaciteta celije, pa onda takodje automatskim putem punjenje istih. Prestanak punjenja se odredjuje elektronskom kontrolom napona celije punjenja po "delta" pik naponu. Eto toliko za sada. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Napon punjaca baterija

[ Pregleda: 5599 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.