Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Čudan problem sa topljivim osiguračem

elitemadzone.org :: TechZone :: Čudan problem sa topljivim osiguračem

[ Pregleda: 7994 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 09:31 - pre 212 meseci
A možda i nije tako čudan ali ja ne znam;

Kod kuće imam tablu sa topljivim osiguračima, ili patronama
kako kažu u prodavnici električne opreme.

Pošto su električne instalacije dimenzionisane za ono vreme kad je
i kuća zidana ('60-te) to su i preslabi osigurači - po 10A .

Ko zna o čemu pričam, taj zna i da u pozadini mesta za
patronu-topljivi osigurač postoji keramički prsten koji širinom
svoje rupe ne omogućava ubacivanje jačeg osigurača.

Pošto mi je dosadilo da stalno menjam pregorele osigurače od 10A
ja sam na jednom mestu uklonio taj ograničavajući keramički prsten
da bih mogao da stavim snažniji osigurač od 16A.

Problem (ili moje neznanje) je u tome što kada ubacim taj jači osigurač
(probao sam sa više različitih komada) struje u toj grani nema !?!
Ne može čak ni jedna sijalica da se uključi !

Kad vratim osigurač od 10A ili slabiji, onda naravno sve radi (dok ne pregori osigurač).

O čemu se radi ?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 09:48 - pre 212 meseci
Pa nisi napisao, na koji nacin si uklonio taj ogranicavajuci prsten?
Al` ja ovako na daljinu vidim da si ga polomio, a da taj veci osigurac ne naleze na kontakt, zato nemas struje!

Inace to sto radis u opste nije bezopasno, a vidim da se bas i ne razumes...Mozes nesto i da zapalis.
Cuvaj se, i obavezno iskljuci struju!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 09:51 - pre 212 meseci
Radi se o tome da si izvadio keramicki prsten u cijem centru se nalazi kontakt koji ima svoju debljinu, pa ti je sad patron kratak. Ubaci odgovarajuci prsten od 16A ili primeni stari trik: ubaci u cauru (poklopac) kovanicu od 1 dinara, pa onda ubaci patron i sve zajedno usrafi u kuciste osiguraca.

Naravno, dinar je tu samo dok ne nabavis odgovarajuci prsten.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 10:29 - pre 212 meseci
hej, baš ste brzi - hvala!

keramički prsten jesam izbio, ali nisam polomio.

potpuno je uklonjen, tako da je kontaktni šraf koji je bio
u sastavu keramičkog prstena sada potpuno "go".

znači osigurač-patrona 16A sigurno dodiruje kontaktni šraf u dnu
mesta za osigurač, iste je dužine kao i osigurač od 10A, samo se
debljina vrha razlikuje.

 
Odgovor na temu

TODORIC
Srbija

Član broj: 24708
Poruke: 35
80.93.225.*



+1 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 11:02 - pre 212 meseci
Taj keramički prsten je zajedno sa vijkom zavrnut u tablu.Da bi stavio veći osigurač trebao bi kupiti odgovarajući keramički prsten i zavrnuti ga umesto postojećeg.Naravno da se treba isključiti struja na glavnom osiguraču jer je tabla sa osiguračima pod stalnim naponom. A zašto menjati? Zato što kontakt može biti loš i grejati se ili neki aparati odnosno uređaji neće raditi zbog lošeg kontakta. Sve ovo se može uraditi samo ako je instalacija odgovarajuće kvadrature ali pretpostavljam da jeste.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10255 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 14:40 - pre 212 meseci
Pazi, to je toliko prosto da ni 'č' od čuda ne može da se desi.

Ili nema kontakta ili je osigurač koji pokušavaš da koristiš pregoreo.

Brate, nema trećeg !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 14:49 - pre 212 meseci
Citam i ne verujem! Sta vam je bre ljudi! Pa kontakt-sraf se bas zato i stavlja da se ne bi greskom ubacila veca patrona unutra, jer NE SME DA SE UBACUJE! Zica je dimenzionisana za 10 ampera i ti stavis jaci osigurac i onda ce zica da se greje i eventualno izazove pozar! Ako ti treba vise struje, majstora u kucu, pa prvo pojacaj instalaciju, umesto zice od 1 mm kvadratni (da, i takva se ugradjivala nekad) ili 1,5 stavi 2,5 mm kvadratna, skroz, pa onda pojacavaj osigurac. NE ZABORAVI DA TRAZIS OD MAJSTORA da proveri i glavne zice, mozda su i one tanke, mada te za sada spasava taj osigurac od 10 A, koji prvi pregori. Ako stavis od 16 A, mozda ce glavne zice i dalje odgovarati, a mozda nece, ako se desi da ukljucis vise potrosaca istovremeno.

Citat:
TODORIC: Sve ovo se može uraditi samo ako je instalacija odgovarajuće kvadrature ali pretpostavljam da jeste.

Na osnovu cega pretpostavljas? Zasto bi neko, nekada ranije, kad je zidana kuca i pravljena instalacija, stavio debele zice i slab osigurac, odnosno mali kontakt-sraf? Nema logike. 60-tih godina je tehnika bila na nizem nivou, potrosnja struje uglavnom manja, instalacija se skromnije dimenzionisala itd.

Citat:
Bata:potpuno je uklonjen, tako da je kontaktni šraf koji je bio
u sastavu keramičkog prstena sada potpuno "go".

znači osigurač-patrona 16A sigurno dodiruje kontaktni šraf u dnu
mesta za osigurač, iste je dužine kao i osigurač od 10A, samo se
debljina vrha razlikuje.

Ako ovo pitanje gledamo odvojeno od same sigurnosti instalacije i zgrade, jer jedino tako i smemo, onda kao prvo treba proveriti da li je ta patrona ispravna, mozes i obicnom baterijom i sijalicom. Struja kroz njega mora da moze da prodje. Ako je nov, onda je mozda slucajno neispravan, sto je malo verovatno, ali nije nemoguce. Kako si opisao, po dimenzijama bi zaista moralo sve to da radi. Pogledaj u onu kapu osiguraca, da tamo nije obgorelo od tih silnih pregorevanja onog starog osiguraca, pa nema dobar kontakt. Pogledaj i kontakt-sraf, ali verujem da si njega vec pogledao, kad si uklanjao porcelan, jer i on moze da bude obgoreo, pa manji osigurac legne u sredinu, gde je jos cisto a veci pritiska vecom povrsinom i dovoljno je da mu zasmeta jedna mala neravnina, koja je prakticno izgoreli metal i mozda ne provodi struju i onda takav osigurac "lebdi" u vazduhu i nema kontakt.

Uobicajeno se sve to kontrolise onom problampicom, "glimericom", pa se vide odakle pocinje da nema struje, ali posto je ne spominjes verovanto je ni nemas.

Uglavnom - NE IGRAJ SE SA TIM! Ti mozda imas po kuci jos one stare zice, izolovane platnom, koje se moda i lakse pali od danasnje plastike, i gumom, koja obicno posle toliko godina postane tvrda i krta, puca i otpada i slicno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dialup.neobee.net.



+109 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 15:42 - pre 212 meseci
Mali nemoj se zajebavati sa strujom ako neznas sta radis i mani se praznih prica kao jedna licna =5A .Sto se tice tvog problema mogu biti samo 3 greske
ili je osigurac prekratak ili je izgoreo ,ili uopste nema struje u kucistu osiguraca ili je izgoreo ili ukrivo srafis kuciste osiguraca a mozda je i kuciste osiguraca izgorelo unutra pa nema dobrog kontakta drugo ne moze biti .Sto se tice greske da ti gori osigurac od 10A gresku ti izaziva neki manji spoj kao sto je fasong (narocito plasticni ) na primer losa labavo zategnuta nagorela zica pinovi fasonga na koje naleza sijalica imaju luft oko srafica za zatezanje zice
Ili losa zategnutost sukoa ,stara nagorela zica u kablovima pa se dodirnu faza i nula kad se kabal ugreje ,pogledaj da ti na tom osiguracu nije vezano vise jacih potrosaca na pr bojler svetlo i elektricni sporet zamrzivac ali pre svega ako se ne razumes dovoljno u struju NE DIRAJ NISTA !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem23.11.2006. u 19:46 - pre 212 meseci
Citat:
vaske71: ili uopste nema struje u kucistu osiguraca ili je izgoreo ili ukrivo srafis kuciste osiguraca a mozda je i kuciste osiguraca izgorelo unutra pa nema dobrog kontakta drugo ne moze biti . [/IMG]


Slazem se sa tobom, ali je ovo malo neobicno:

Citat:
kada ubacim taj jači osigurač
(probao sam sa više različitih komada) struje u toj grani nema !?!
Ne može čak ni jedna sijalica da se uključi !

Kad vratim osigurač od 10A ili slabiji, onda naravno sve radi


Zato sam i rekao da mozda napred, na kontakt-srafu ima brda i doline od pregorevanja, pa tanji osiguraci nekako nadju kontakt a onaj od 16 A je prilicno veci pa mozda nasedne na neko neprovodno ispupcenje i nema kontakta. Mozda mu je taj od 16 A i defektan, sta vredi govoriti kad on nema nacina da ga proveri izvan kucista osiguraca. Jedino da uzme drugi, pa proba i taj drugi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem24.11.2006. u 01:29 - pre 212 meseci
Pa nazovi bilo kog elektro instalera,resice ti problem za 8-10 eura.Ne igraj se strujom,sa njom mozes samo jednom pogresiti,popravnog nema.Pamet u glavu,oglase u ruke i zovi.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem24.11.2006. u 08:23 - pre 212 meseci
hvala vam svima na odgovorima (i brizi ;))

za sada mi jedino nadu daje pomenuta mogućnost da
na kontaktnom šrafu ima nagorelih naslaga.

Pogledaću pažljivije pa ću da sastružem ako ima.

problem je što je tabla sa osiguračima tik do plafona
pa i kad se popnem na stolicu opet mi je iznad vidnog polja
taj šraf. Lako je bilo izbiti keramiku - šrafciger i čekić
i gotovo.

već sam pomenuo da sam probao sa više različitih patrona,
ispravne su i nove i odgovarajuće dužine.

a što se tiče isključivanja glavnog osigurača, to bi tek učinilo
misiju nemogućom jer u predsoblju u kojem je tabla o kojoj
pišem gotovo da i nema prirodnog osvetljenja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10255 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem24.11.2006. u 09:04 - pre 212 meseci
Da ne poverujem. Da nije tragično bilo bi komično !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Čudan problem sa topljivim osiguračem24.11.2006. u 13:19 - pre 212 meseci
Za pocetak osiguraj stan na neku pristojnu sumu. Akcija koju si preduzeo ima za ishod pozar.

Kao sledeci korak, pazari tablu sa automatskim osiguracima i nadji elektricara da je zameni. Ako ti je skupo da menjas instalaciju, trebao bi bar da poskidas sve prikljucke i da ih neko pregleda, da li su se grejali, topili, da li su kontakti dobri i dobro zasrafljeni...

Pa ces biti "miran" jos nekoliko godina.

Ovako, stavljanjem jacih osiguraca, anuliras sve bezbedne "mere" i poteze onoga sto je napravio instalaciju. Ako si povecao broj potrosaca, obezbedi bar neke uslove za to. Ako nisi, a crkavaju osiguraci od 10A, onda nesto bucmasto nije u redu sa instalacijom..

Poz.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Čudan problem sa topljivim osiguračem

[ Pregleda: 7994 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.