Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"GLAS" me razočarao

elitemadzone.org :: MadZone :: "GLAS" me razočarao
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)

[ Pregleda: 6717 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 09:10 - pre 259 meseci
U izdanju "Glasa" za 29.12.2002. na poleđini jedan članak o premeštanju vode iz jednog dela Kine u drugi je napisan čistom IJEKAVICOM. Da se razumemo, nemam apsolutno ništa protiv tih ljudi, naravno, ali majku mu, pa zar beogradske novine ne treba da pišu NAŠIM jezikom !? Nije mi jasno kako su ovo lektori "Glasa" propustili, kao i sam urednik ? Da ne govorimo o pilećem mozgu samog autora, koji iako priča ijekavicom treba da shvati da ipak piše za beogradske novine ... Ovo je jednom rečju strašno ... Ovo ima dublju pozadinu nego što se čini ...
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 10:00 - pre 259 meseci
To sto ces u svim novinama da nadjes gomilu engleskih i drugih rIJeci to ti, kao i vecini, ne smeta. Ne vidim da se neko zali. Ako se pojavi jedan clanak na ijekavici, odmah je panika.
Usput, u drzavi Srbiji i Crnoj Gori, ovi drugi govore ijekavicu, pa sta je sad TOLIKO zlo ako je JEDAN clanak na istoj. Takodje u nekim dIJelovima Srbije dosta se koristi ijekavica - npr. Sandzak... ne znam cemu vika?
Al' sve to ekavica/ijekavica na stranu, kako rekoh, pogledaj koliko je samo engleskih i nakaradno prilagodjenih englesko-srpskih rIJeci u novinama pa se zali..
Reci mi, jesi li uspIo da procitas clanak il' si isao po recnik, tj. rJecnik, tj. dikšneri?
Commercial-Free !!!
 
0

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 11:23 - pre 259 meseci
Katastrofa biblijskih razmera...
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 12:08 - pre 259 meseci
degojs,

pretpostavljam da si se našao pogođenim, ali bez potrebe. Nemoj biti ironičan. I sam razumeš da se ne radi o "razumevanju" "stranih" reči, već o principu. Ustvari, bespredmetno je raspravljati o ovome, jasno je da ovo nije u redu.

Šta sad, treba da očekujemo da će na kraju i na TV-u početi da pričaju tako i voditelji, glumci itd. itd. ???

Heh, definitivno je Beograd "mutirao", koliko % Beogradjana ima ? ...

Nadam se da se niko neće uvrediti, ja samo hoću da kažem da sam na primer ja novinar koji radi u npr. Hrvatskoj, definitivno bih napisao npr. "kruh", a ne "hleb" iz prostog poštovanja ljudi na čijoj teritoriji zivim i radim, bez obzira na to kako ja lično govorim, a da ne govorim o previdu urednika itd...
 
0

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 13:29 - pre 259 meseci
Citat:
degojs,
pretpostavljam da si se našao pogođenim, ali bez potrebe


Ko se nasao pogodjen bez potrebe? Ja zbog tvoje kuknjave ili ti zbog clanka na ijekavici? :))))))
Ja razumem i jedno i drugo i da ti pravo kazem dodje mi kao cirilica i latinica - najcesce ni ne primecujem kad je ispred mene jedno, a kad drugo, niti me briga. Ima vas dosta koji vodite brigu o tim vaznim stvarima :)))

Sto rece Mihajlo, katastrofa biblijskih razmera. A i to sto ti kazes, "ima to dublju pozadinu".. cija, snajka cija.
Takvi kao ti, bez uvrede, su u Hrvatskoj napravili glupost stoleca titlujuci srpski film Rane na hrvatski. Zamisli sad to: odes u bioskop a ono neki hrvatski film sa titlom na srpski. hehehe pa bijoskop, sta drugo covek da kaze :)

Citat:

Šta sad, treba da očekujemo da će na kraju i na TV-u početi da pričaju tako i voditelji, glumci itd. itd. ???


pa..pa..paranoja..
Al opet da te pitam: cesto na svim teve stanicama mozes da cujes neke engleske reci i pored toga sto postoje nase reci za istu stvar. I ne bunis se?

Citat:

Heh, definitivno je Beograd "mutirao", koliko % Beogradjana ima ? ...


Trebalo bi valjda da su beogradjani svi koji u njemu zive.. ocigledno, princip tebi nepoznat i neshvatljiv. Nema veze, ukazace ti se jednom, mozda.

Citat:

da sam na primer ja novinar koji radi u npr. Hrvatskoj, definitivno bih napisao npr. "kruh", a ne "hleb" iz prostog poštovanja ljudi na čijoj teritoriji zivim i radim


Ako bi ti napisao hleb, znaci onda ne postujes ljude na cijoj teritoriji zivis i radis?
I sta ti to znaci "..ljudi na cijoj teritoriji.." - znaci iako zivis tamo i radis to nije "tvoja teritorija" ? (HEHE teritorija hahaha)

Ako neki englez u americi napise u novinama colour umesto color .. bla.. bla.. ???

Bravo.

p.s.
Kladim se da navijas za Partizan, a Tumba ti je Bog :)))))))))))

I za kraj, posto ima znakova da ce da ide u flame/besmisao od mene dosta. pozdrav.

Commercial-Free !!!
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

-zombie-
Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 14:27 - pre 259 meseci
degojs: nemoj da pominjesh partizanove navijace u tom kontextu.

vanja: a sta ako je autor srBin iz crne gore, ili iz republike srpske? zar mu treba to oduzeti, i primorati ga da se ponasa, prica i oblaci kao i ti? cak i ime i prezime da promeni ako nije dovoljno srBsko?

u stvari, pa sta i ako je autor hrvat, makedonac, musliman ili slovenac? jel ga treba ubiti?

no... nemam reci...
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 15:50 - pre 259 meseci
Hehehe, šta se ložite šarani ?! :-)))

Btw, ne navijam uopšte, totalno sam pasivan što se toga tiče, što znači da tvoja psiho analiza nije dobra, kekeke ...

Izleda da nije shvaćena poenta, ili prosto ne razmišljate na pravilan način. To je isto kao da u knjizi za srpski jezik u školama se koriste NE srpski jezik, to je van pameti, tako i ovo ...

Ovo me podseti na jednu istinitu pricu:

Profan koji predaje srpski jezik je Piroćanac, i jednog dana prozvao dečka da nešto pročita, a ovaj ne ume lepo da kaže ć pa umesto kuća on reko kuča, a onda mu ovaj kaze NE, NE, NE, NE, poludevši, nije kuča, nego lepo, fino KUTJA.

Ja bih direktora te škole streljao ...

Ok, pazite da ne nastane flejm, moraću onda da brišem ili da lock-ujem, jer mi nije bila namera da ovako nešto nastane, hehe, očekivao sam da se većina slaže samnom što izgleda nije slučaj. Hmm, mozda ima mnogo mutanata. Invazija ...
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 16:01 - pre 259 meseci
E da, još nešto, pazi šta si rekao degojs:

"Zamisli sad to: odes u bioskop a ono neki hrvatski film sa titlom na srpski."

Pa ja upravo to i pričam !!! Srpski materijal na srpskom, hrvatski na hrvatskom !!! Bez obzira ko to posle čita, da tako kažem. Sam si sebe pokopao i potvrdio ono što ja pričam.

zombie / DDG:

Naravno da ih ne treba ubiti, taman posla ! Da li sam ja uopšte delovao rasistički nastrojen ? Naravno da nisam, to sam i napomenuo ! Skrećete temu na rasne razlike, što nije dobro, ovde se radi o nečemu drugom, a to je postepena ali sigurna mutacija, heheheeh ...
 
0

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Trunks
Član broj: 34
Poruke: 2465
*.33.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 16:40 - pre 259 meseci
Vanja, nisu rasne razlike nego nacionalne. ;)

Inače, slažem se sa tobom. Ako su srpske novine, takve treba i da ostanu.
Ovo se ne odnosi samo na ijekavicu, već i na korišćenje engleskih reči kada postoje srpske sa istim značenjem (npr. „hepening”).
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 16:52 - pre 259 meseci
Pa to sam mislio, nacionalne :)
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

-zombie-
Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 17:02 - pre 259 meseci
AMAN LJUDI, pa ijekavica JESTE samo jedan "dijalekat" (valjda se tako strucno kaze) srpskog jezika.

pa srbi iz zapadne srbije, crne gore, republike srpske i hrvatske (srpske krajne) govore tako, i to JESTE srpski jezik AMAN.


a to "polako mutiranje" kako ga ti zovesh, je sasvim prirodan proces mesanja i uticaja susednih i bliskih jezika, i desava se vec vekovima. (srpski jezik se razlikuje mnogo u odnosu na staroslovenski od koga je postao, a razlikuje se i od srpskog iz recimo 13. veka).

i tolke turske, grcke, francuske, nemacke, a u skorije vreme i reci engleskog porekla su sasvim normalna i prirodna stvar. kada jezik prihvati stranu rec, on time samo postaje bogatiji...
 
0

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 17:23 - pre 259 meseci
Kad sam pričao s jednim profesorom koji predaje etnologiju (ne znam sad koji predmet, nije ni bitno) na filozofskom fakultetu u Beogradu, rekao mi je da je srpskom jeziku bliža ijekavica nego ekavica. Tako da, ako vas brine da se udaljavamo od srpskog jezika, nemojte da se brinete, jer mu se onda približavamo. :)

[Ovu poruku je menjao Floyd dana 29.12.2002. u 19:30 GMT]
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 17:27 - pre 259 meseci
Citat:
zombie / DDG:
a to "polako mutiranje" kako ga ti zovesh, je sasvim prirodan proces mesanja i uticaja susednih i bliskih jezika, i desava se vec vekovima. (srpski jezik se razlikuje mnogo u odnosu na staroslovenski od koga je postao, a razlikuje se i od srpskog iz recimo 13. veka).
i tolke turske, grcke, francuske, nemacke, a u skorije vreme i reci engleskog porekla su sasvim normalna i prirodna stvar. kada jezik prihvati stranu rec, on time samo postaje bogatiji...


Ja sam više za autohtonu kulturu, ne verujem da je to primitivno misljenje ...
 
0

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: "GLAS" me razočarao29.12.2002. u 18:32 - pre 259 meseci
Vanja da li ti tvrdiš da su srpski, hrvatski, bosanski, crnogorski, beogradski, šabački, niški, užički, mostarski, splitski... različiti jezici?

Pitaj nekog stranog neopterećenog slavist pa da vidiš kako će da te pogleda. To je sve jedan isti jezik koji se nekada zvao srpskohrvatski i obratno, a sada ga svako zove kako mu odgovara, a u Hagu ga zovu BHS! Kako se zove nije ni važno, ali da je to jedan jezik to je sigurno. Moj drug na fakultetu došao je iz Rovinja na studije i ja ga savršeno razumem iako je Rovinj na krajnjem zapadu Hrvatske sa velikim uticajem primorskog, italijanskog i slovenačkog jezika.

Nekako se implicitno nameće da je beogradski treba smatrati najpravilnijim obziro da se Glas proglašava beogradskim novinama mada se one čitaju i izvan Jugoslavije. A za naš standardni jezik je uzet govor iz okoline Valjeva za ekavicu i govor Bosne za ijekavicu. To znači da se formalno u Crnoj Gori govori nestandardno što se vidi iz toga kako oni kažu devojka, a kako se to kaže u Bosni. Isto tako ni u Beogradu se ne govore najpravilnije akcenti. Uglavnom se mnogo rasteže i žvalavi. Iz činjenice da je to glavni grad ne može se zaključiti da je taj govor etalon. Šta da je glavni grad Niš. A u samom Beogradu i nema mnogo Beograđana s obzirom da je do pre 150 godina u njemu bilo više Turaka od Srba a i Srba je bilo koliko stanovnika Dobanovaca danas. Svi ti Dorćoli, Tašmajdani, Kalemegdani, Ade itd. su turske reči. Ja sam se dugo pitao zašto se deo Beograda zove Sava mala? Razumem ono Sava, ali zašto mala? Sad znam da ono mala nije u smislu mali, sitan nego iskrivljena reč mahala!!! Neko iz okoline Novog Pazara bi moga da tvrdi da se baš tamo govori pravi jezik s obzirom na državu Rašku, i na to da je taj kraj duže u sastavu srpske države od Beograda.

Drugo standardni jezik je samo satandard, tj. dogovor i ne znači da oni koji ne govore po njemu loše govore. Meni bi bilo jako dosadno kada bi svi govorili isto. Monotonija ubija, različitosti oplemenjuju život. Po govoru može se vrlo lako odrediti odakle je ko. Evo naš premijer ima ono meko h, i odmah se zna da je iz Bosne. Zamisli Zonu Zamfirovu na beogradskom. Meni se jako dopada mostarski govor, onako kako govore Miljenko i Manjina u Složnoj braći.

Trbelo bi reagovati na pogrešno korišćenje reči i izraza. Koliko puta sam pročitao da piše kako je Pero oženio Maru. Prvo sada niko ne može da ženi ili udaje drugog, to je stvar lične volje 2 osobe. Drugo kod nas se žene udaju, za razliku od Holandije gde je i ženama dozvoljeno da se žene :).
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: "GLAS" me razočarao
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)

[ Pregleda: 6717 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.