Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MIG aparat za varenje-pomoc

elitemadzone.org :: TechZone :: MIG aparat za varenje-pomoc

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 279942 | Odgovora: 265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

richiezr
vrnjacka banja

Član broj: 75053
Poruke: 37
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 01:38 - pre 218 meseci
zanima me sta je to tacno MIG aparat za varenje, kako to radi, sta se koristi, zica,gas.....Gde se moze kupiti i koja je cena za neki manji...nameravam ga povremeno koristiti za varenja auto limarije i tanjih zica..
HVALA UNAPRED
-DFI LANPARTY DK P45-T3RSBPLUS
-INTEL C2D E8500 4080.18MHz,FSB 1600MHz+OCZ VENDETTA 2
-PATRIOT SECTOR 5 8Gb
-OCZ MODXSTREAM 780W
-GIGABYTE 8800GT GV-NX88T512HP rev 1.0
-THERMALTAKE ARMOR+ 6000BWS
-DELL 2209WA
-WINDOWS 7 x64
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 10:34 - pre 218 meseci
MIG postupak zavarivanja u zaštitnoj atmosferi gasa CO2 (najčešće)
Dodatni materijal je u obliku "beskonačne" čelične žice na čijoj površini je nanet tanak sloj bakra (prečnici mm0.6, 0.8, 1.0, 1.2...)
Žica se dovodi sa kalema preko rolnica kroz crevo u pištolj, a pritiskom na "okidač" prvo se pušta gas a zatim pokreće el. luk i žica.
Za tanke limove se koriste prečnici 0.6 ili 0.8mm i niži režimi struja.
Uz aparat moraš imati i bocu CO2, masku, potrošne dizne, šobe...


Slovenački Varmig aparati se kreću od 500EU, na buvljacima se može cenjkanjem oboriti cena i do 400 za nove.
http://www.varstroj.si/sl/3_1_1.asp?id_strani_var=285
http://www.ecomex.co.yu/elektr...ne/iskra_varjenje/varjenje.htm
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 11:01 - pre 218 meseci
Kakve su osobine takvih varova? Ja imam 2 losa iskustva.

Jedno je iz 1975 godine, iz jedne fabrike, necu da spomnijem ime, da ne bude ni reklama, ni ogovaranje :-) . Napravljena je prilicno komplikovana i velika masina, cija je namena bila da automatski potrazi sastav na jednom komadu cilindricnog oblika i da taj sastav zavari. Radilo se o komadu nalik na konzervu, ali mnogo deblju. Nakon zavarivanja, komad je isao na hidraulicnu presu, na kalibriranje - doterivanje na preciznu meru hladnim preoblikovanjem i tamo je komad pucao na varu. Ispostavilo se, da se zavareno mesto na vazduhu suvise brzo hladi i okali se, sto nikako ne valja za hladno preoblikovanje. Napravljena je nova masina, gde je upotrebljeno zavarivanje koje se i do tada koristilo u te svrhe (pojma nemam, zasto je neko "menjao tim koji pobedjuje") a to je ono kad je komad pokriven nekom sljakom, ne znam tacno naziv, koja nakon zavarivanja drzi toplotu komada duze i on se polako hladi.

Drugo lose iskustvo je od pre par meseci, kad sam kupio merdevine od gvozdenog lima, turske proizvodnje. Hteo sam nesto malo da preradim i nekako krenuo da skidam poprecne cevi na onom pomocnom delu merdevina, onom koji samo drzi merdevine u odgovarajucem polozaju. Malo sam turpijao, a onda opet slucajno pokusao da ljuljanjem cele konstrukcije dijagonalno otkinem te cevi. Iznenada to se i dogodilo. Kad sam pogledao rupu, bilo je vidno da se ona povecala - jasno se videlo da je var odneo sa sobom komade lima pravougaone cevi, koji su se zadrzali na okrugloj cevi. Rekao bih da se i tu javlja lokalno kaljenje materijala i cisto prskanje, kao staklo, inace vrlo zilavog lima, koga mozes vise puta savijati tamo, amo i nista mu nije a ovde - cist rez, kao odstancovano. Zasto nije prsla cev ne znam da objasnim, mozda zbog oblika, ona je nekako "jaca" , nju je var opterecivao uzduz a lim pravougaone nosece cevi popreko.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 15:23 - pre 218 meseci
@tdjokic:


Rekao bih da si malo lose zapamtio sta je uzrok pucanja varova ili da se metalurg koji je radio proces malo pogresno izjasnio o uzrocima.

Nikakva sljaka (koja se inace dobija pri varenju oplastenom elektrodom) ne usporava hladjenje komada da bi mogla da kompenzuje ubrzano hladnjenje koje proizvodi ostatak komada. Uzrok pucanja po varu (kod ugljenicnih materijala) je uglavnom pojava zonalne destilacije ugljenika po ivici zavara gde se pojavljuje krta zona. Problemje resiv promenomparametara procesa ili izborom drugacije elektrode. U svakom slucaju su procesi u zastitnoj atmosferi superiorniji od elektorlucnog zavarivanja oplastenom elektrodom (u velikoj vecini slucajeva)
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 16:18 - pre 218 meseci
Takodje, u oba slučaja laičkom metodom je određen postupak i parametri zavarivanja. Ako se poznaje sastav osnovnog materijala može se lako odrediti postupak, parametri zavarivanja i dodatni materijal.

svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

pero peric

Član broj: 60180
Poruke: 79
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 20:06 - pre 218 meseci
zanima koliko su kvalitetni ovi varmig aparati( varstroj). da li bi mi bio dosta aparat od 160A za varenje željeza prosjek oko 4 mm?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc21.04.2006. u 20:58 - pre 218 meseci
Citat:
McKracken:Nikakva sljaka (koja se inace dobija pri varenju oplastenom elektrodom) ne usporava hladjenje komada da bi mogla da kompenzuje ubrzano hladnjenje koje proizvodi ostatak komada.

Polako ljudi, pa nisam ni ja od juce! Ne govorim o sljaci koja nastaje prilikom varenja, nego o varenju pod sljakom ili kako se to vec kaze. Znaci, dodjes do masine gde se zavaruju te "konzerve" debljine zidova oko 10 mm, a ne vide se uopste, prekrivene su nekom sljakom. E, ta sljaka zadrzava toplotu i komadi su posle bili dobri. Bacili su novu masinu i napravili novu, sto su ogromne pare, a bio je i veliki blam. Sad vec moram reci o kojoj fabrici i artiklu se radi - Iskra Avtoelektrika, N.Gorica, komad je kuciste elektropokretaca, (startera motora, "anlasera"). Prilicno sam ubedjen da su danima isprobavali sve moguce parametre varenja, ne bi li spasili situaciju, pa su se ipak vartili na ono zavarivanje pod zlindrom(?) / sljakom. Tamo se lepo vidi opticki da se usijani komad postepeno hladi, a kod CO2 je takoreci odmah hladan.

A sta sa merdevinama? Opet velika fabrika, masovna proizvodnja a spojevi pucaju? U prvi momenat sam mislio da se var odlepio od pravougaone cevi, da je lose zavareno, ali nije - tamo se rupa povecala tacno za konturu koja se nalazi na okrugloj cevi, i to na vise mesta. Za ovu (tursku) fabriku je doduse mnogo veca verovatnoca da forsiraju varenje, samo da bude brze i jeftinije.

Citat:
zokish: Takodje, u oba slučaja laičkom metodom je određen postupak i parametri zavarivanja. Ako se poznaje sastav osnovnog materijala može se lako odrediti postupak, parametri zavarivanja i dodatni materijal.

Mislim da 50% ove izjave nije na mestu. Za tursku fabriku mozda, ali za onu Iskru u N.Gorici sam ubedjen da su se konsultovali svi koji ista znaju o varenju, od segrta do doktora nauka, ne bi li to spasili a ti sad "laicki odredjen postupak"! Ne radi se o jednom komadu, vec o pripremi masovne proizvodnje po tada najnovijoj tehnologiji koja je mogla da se kupi u Evropi i svetu. Pored te nesrecne masine je stajala najnovija Komatcu presa za hladno preoblikovanje celika itd.

EDIT: Licno nisam bio angazovan oko toga, tako da nemam nikakvog interesa da nekoga branim ili napadam, iznosim samo cinjenice

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 21.04.2006. u 22:19 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

RobertoKish

Član broj: 31138
Poruke: 165
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 00:12 - pre 218 meseci
@pero peric
u principu zavisi koliko ces variti sa njim,
ako mislis da ga bar malo vise koristis od amaterskog rada,brzo ce crci.
jer ja sam imao isti takav (varstroj 160A) koji je posle sredjivanja kompletne limarije na kombajnu, crkao(nesto oko elektrike)
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
213.244.197.*



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 00:51 - pre 218 meseci
taj varstroj je čisto za manje poslove sa dugim intermitencama na maksimalnim amperima (periodima hlađenja), znači kratki spojevi, čekaš da se trafo ohladi, pa opet. Može se koristiti i za deblje limove ali iz više prolaza ili sa debljom žicom (govorim o čelicima tipa Č0361..0562 i sl. konstruktivnim čelicima). U tom slučaju se radi sa većom amperažom, ali se aparat brzo ugreje, pa se čeka na hlađenje. Svakako da je pogodan za limove do 4mm.

tdjokic: pogrešili su u startu i zato su pravili novu mašinu. Da su u bilo kom institutu zavarivali probni komad znali bi koji postupak da odaberu. Mogli su da koriste Šaflerov dijagram. Mogli su da rade probne epruvete. Na kraju su uzeli postupak zavarivanja pod troskom jer se osnovni materijal i materijal šava lagano hladi pa ne dolazi do stvaranja martenzitne strukture u zoni uticaja toplote. Sa CO2 su imali instant hlađenje gasom (tj. zakaljivanje) kroz samu glavu pištolja direktno iz boce sa CO2 koji je prilikom ekspanzije tj. izlaska iz boce već ohlađen (na ventilima se često pojavljuje led i rosa).
Elem, ako je osnovni materijal zakaljiv tj. ima veći postotak ugljenika mogli su da odaberu i varijantu sa CO2 ali sa kontrolisanim predgrevanjem i hlađenjem. Kako je to skuplji postupak, naročito za velik broj komada u seriji, morali si da odaberu zavarivanje pod troskom kao ekonomičniju varijantu.

U Smed. Palanci, u Goši je Končar isporučio mašine za zavarivanje plaštova limova velikih rezervoara, vidi blama nijedna do dan danas nije proradila. Hoćeš još primera? Tvrdim i dalje da se projektovalo laički, a što se krivo rodi krivo će i ostati (a i sam si naveo da su nakon isporuke angažovali i doktore nauka da izvade stvar sa postojećom mašinom pa nisu imali efekat).
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 03:33 - pre 218 meseci
Citat:
zokish: Sa CO2 su imali instant hlađenje gasom (tj. zakaljivanje) kroz samu glavu pištolja direktno iz boce sa CO2 koji je prilikom ekspanzije tj. izlaska iz boce već ohlađen (na ventilima se često pojavljuje led i rosa).

Pa onda ispada da je za obicne poslove i "povremene zavarivace" bolje raditi obicnim el. zavarivanjem a CO2 koristiti nakon pazljive analize i pripreme?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 08:02 - pre 218 meseci
Dobro, obzirom da nisam upućen u problem i ne znam koja legura/čelik je bio u pitanju ne mogu ništa više da kažem o tom problemu.
A izvukao si iz konetksta deo teksta koji se odnosi na problem zavarivanja zakaljivih legiranih čelika.
MIG postupak je maksimalno efikasan na običnim konstruktivnim čelicima, ne znam kako si mogao da zaključiš da je REL postupak bolji. Nemojte misliti da zakaljivanja nema i kod ovih čelika, ali je ono locirano u tankoj zoni između osnovnog i dodatnog materijala i ima prihvatljivu vrednost. Najčešće zavareni spoj se lomi u tzv. ZUT-u (zoni uticaja toplote) jer je tu najveća krtost spoja. Opet, ponavljam, ovo se odnosi na standardne materijale i postupke, a inače ovo je tako široka oblast da ne smem da ulazim u polemiku ako nemam konkretne podatke.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

pero peric

Član broj: 60180
Poruke: 79
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 09:43 - pre 218 meseci
da li mi neko moze objasnit sto je to intermitencija? kakvi su iskra mig aparati( ml 170)?
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 15:23 - pre 218 meseci
Najkraće rečeno intermitencija je merilo kvaliteta uređaja. Ako je uređaj deklarisan na maks. amperažu od 200A i ima intermitencu 100% to znači da će tokom 10minuta zavarivanja raditi svih 10minuta bez potrebe prekida rada radi hlađenja trafoa.

Međutim, malo je proizvođača koji deklarišu intermitenciju od 100%. Najčešća je situacija da, iako je uređaj deklarisan na recimo 200A on u stvari to ostvaruje tokom, recimo 6min. (intermitencija 60%) neprekidnog rada a sledećih 4min se troši na hlađenje samog uređaja. Osnovna mera je 10min.
Kao što vidite, ako niste vodili računa o ovoj karakteristici aparata može se lako desiti (kod jeftinijih) da pregori trafo, a posle za reklamaciju je trnovit put sa neizvesnim krajem.

Dakle, ne zaboravite da kada nabavljate uređaj, osim za amperažu (što većina proizvođača stavlja u prvi plan) obavezno pitate i za intermitenciju ili ako prodavac ne zna pogledate na pločici ili u teh. knjižici uređaja. Nakon uvida u intermitence pojedinih aparata biće vam jasno zašto su tako jeftini ili skupi. Naravno ima još stvari na koje mora da se obrati pažnja.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

pero peric

Član broj: 60180
Poruke: 79
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 16:51 - pre 218 meseci
na sta sve treba obratit paznju prilikom kupovine uređaja?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 17:28 - pre 218 meseci
Citat:
zokish: Osnovna mera je 10min.

E, hvala ti za ovaj podatak ko bratu! Bezbroj puta sam citao rec "intermitencija" a nigde ne pise za koje vreme se to racuna. Mozda ce neko reci 'pa to se zna' , sto je tacno, ali cemu onda pisati i samu rec intermitencija, dovoljno bi bilo samo napisati procente - ko zna o cemu se radi, njemu je jasno, ko ne zna (kao ja), njemu je mnogo vazniji vremenski period za koji to vazi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
*.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 22:29 - pre 218 meseci
Izvinjavam se, ali mi nesto nije jasno. Ovde pominjete Mig aparat kao CO2 aparat tj aparat za zavarivanje sa CO2 gasom i zicom....
Naime, i mene interesuje sta je to MIG aparat, ali mislim da to nije aparat koji pominjete sa CO2.

Drugar koji se bavi sredjivanjem limarija automobila svojevremeno dobije MIG aparat, koji ima isti pistolj kao i CO2 aparat za zavarivanje, samo manjih dimenzija (ima rucku sa gornje strane za nosenje - i kais za preko ramena) i nema mesta za nikakav gas, bilo CO2 ili neki drugi ( i naravno, dobije ga bez ikakvog uputstva) a pamtim da je bio strasno razocaran tim aparatom. Par meseci kasnije, kupio je Varstrojev CO2 i bio prezadovoljan. Njime i dan danas vari, a MIG razmislja kako da proda, jer nigde ne moze naci odgovarajucu zicu za njega, jer, kako kaze, ova od CO2 ne 'pase'...

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao cicovic dana 22.04.2006. u 23:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

RobertoKish

Član broj: 31138
Poruke: 165
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc22.04.2006. u 22:58 - pre 218 meseci
@cicovic
mig aparat jeste co2 aparat,mislim da je mig oznaka,oznaka varenja.

a drugarov aparat(po tvom objasnjenju) mi lici kao neki invrerter,koji nije co2 i nemoguce da ima isti ili slican pistolj kao co2.

pozdrav.
 
Odgovor na temu

pero peric

Član broj: 60180
Poruke: 79
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc23.04.2006. u 10:26 - pre 217 meseci
da li je neko probao sa iskrinim aparatima radit? zanima me sta je bolje uzet varstroj 1600 ili iskra mig 170
 
Odgovor na temu

RobertoKish

Član broj: 31138
Poruke: 165
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc23.04.2006. u 11:09 - pre 217 meseci
ja bih probao iskrine aparate.
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: MIG aparat za varenje-pomoc23.04.2006. u 13:40 - pre 217 meseci
Citat:
RobertoKish
mig aparat jeste co2 aparat,mislim da je mig oznaka,oznaka varenja.

a drugarov aparat(po tvom objasnjenju) mi lici kao neki invrerter,koji nije co2 i nemoguce da ima isti ili slican pistolj kao co2.

pozdrav.


Strogo uzevši, iako je MIG aparat najčešći izraz, u korenu skraćenice se ovo odnosi na postupak koji koristi inertni gas (argon, helijum ili mešavinu). Ispravnije bi bilo reći MAG aparat, (obzirom da se CO2 tretira kao aktivan gas koji učestvuje u procesu zavarivanja) ali to nećete često čuti, naročito zbog toga što oba postupka koriste istu opremu. (možda pre čujete MIG/MAG aparate, što ukazuje na marketinški trik obzirom da nema razlike).

Što se tiče ovog invertera, sasvim moguće je da je ili TIG varijanta ili aparat za REL zavarivanje (oplaštenom elektrodom). CO2 aparati u sebi imaju mehanizam sa pogonom za dodavanje žice koji nije mali, a opet TIG aparati imaju pištolj dosta sličan CO2 aparatima tako da je moguće pobrkati. (opet pričam napamet bez dodatnih informacija :) )

A uz pitanje na šta treba obratiti pažnju prilikom nabavke je uvek odgovor pitanjem: šta se zavaruje, debljine, materijali, uslovi korišćenja, trofazno/monofazno, jedan ili više zavarivača...
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: MIG aparat za varenje-pomoc

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 279942 | Odgovora: 265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.