Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....

elitemadzone.org :: TechZone :: Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....

[ Pregleda: 3034 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivanana
Beograd

Član broj: 67014
Poruke: 13
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....15.04.2006. u 21:12 - pre 219 meseci
Jel moze neko da mi kaze sta je tacno sta :

1.Swop memorija ( staticka ,dinamicka)?
2.IRQ? Virtualni IRQ?
3.CMOS ?
5.POST-power on self test
6.Checksum

Hvala unapred.Imam ja jos :(
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.smin.sezampro.yu.



+638 Profil

icon Re: Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....16.04.2006. u 03:22 - pre 219 meseci
swap memoriju koristi RAM da bi nama (korisnicima) izgledalo kao da RAM nije ogranicen

IRQ su prakticno linije, adrese, magistrale preko kojih ostali uredjaji komuniciraju sa procesorom

CMOS bi trebalo da je BIOS, CMOS su IC kola u elektronici, al tebe verovatno zanima sta to sto se tice racunara

POST je sekvenca kroz koju racunar prolazi pre bootovanja Windoza *operativnog sistema*, to bi laicki objasnjeno trebalo da bude hardwearski testovi koje racunar izvrsi pre nego sto krene da bootuje sistem

huh Checksum, to je uglavnom provera, npr. checksum se koristi za proveru integriteta fajlova, ili informacija, npr. kad server i racunar komuniciraju, server posalje checksum i racunar "proveri" prema checksumu da li je ta kolicina bitova stigla na racunar koju je server poslao, i tako racunar zna kada je zavrsen prenos

ovo su ugalavnom osnovna objasnjenja, ima tu jos mnogo da se kaze
 
Odgovor na temu

Go(R)@N

Član broj: 67508
Poruke: 239
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....16.04.2006. u 15:56 - pre 219 meseci
Samo ti navali Ivana!

IRQ - Interrupt ReQuest line
Hardverske linije preko kojih uredjaji mogu slati signale procesoru

CMOS - Complementary Metal-Oxide Semiconductor
Tip poluprovodnika kojeg karakterise velika brzina i mali utrosak struje, napaja se preko baterije. Obicno je to BIOS chip.

BIOS - Basic Input/Output System
Softver koji sadrzi sve kodove za ulazne i izlazne interfejse: mis, tastatura... itd. Testira sve hardvere pre podizanja sistema, startuje OS i cini vezu izmedju OS-a i ostalih komponenti.

POST - Power On Self Test
Serija dijagnostickih testova koje BIOS izvrasa tokom podizanja sistema (Boot-ovanja) npr. provera RAM memorije, HDD-a itd. da bi se utvrdilo da li je sve propisno spojeno i operativno.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Jel moze neko da mi kaze ... swap,cmos....

[ Pregleda: 3034 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.