Daniel011 Beograd
Član broj: 76088 Poruke: 1101 ..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.
ICQ: 2336441
|
Ne mogu nikako da se složim sa takvim tvrdnjama tipa, ovaj CD daje bolji zvuk, ovaj daje lošiji zvuk... Nisu to audio kasete, pa da se može govoriti o kvalitetu zvuka. Ili, priče u stilu, ovaj CD bolje reflektuje laserske zrake pa je zato zvuk bolji...
Kod audio kaseta (i uopšte, kod analognih medija), napon koji dolazi na zvučnike/slušalice srazmeran je namagnetisanosti trake (ili, kod gramofonske ploče, dubini brazde), pa kod takvih medija kvalitet zvuka direktno zavisi od kvaliteta samog medija. Kod CD-a (i uopšte, digitalnih medija), mogu se očitati samo dve vrste signala, ljudi su ih krstili sa "0" i "1". E, posle toga te nule i jedinice prolaze kroz komplikovanu obradu, da bi se na kraju, na izlazu iz D/A konvertora, dobio analogni signal. Nula, bez obzira kako da je medij nekvalitetan, može se očitati samo kao nula (češći slučaj) ili kao jedinica (ređi slučaj). Trećeg nema. Slična priča važi i za jedinicu. Kolika će biti verovatnoća pogrešno očitanog bita, e to zavisi od kvaliteta digitalnog medija. Znači, kod analognih audio-medija se govori o kvalitetu zvuka, dok se kod digitalnih medija može jedino govoriti o verovatnoći greške, tačnije o verovatnoći pogrešno očitanih bita. A to se pri slušanju ne manifestuje kao lošiji kvalitet zvuka, nego kao sporadične smetnje - kliktanje, preskakanje, ređe kao pucketanje. U slučajevima kad je kvalitet zapisa extra loš, CD neće moći da se očita. Znači, ima tri slučaja, ili CD ne može da se očita, ili su u zvuku prisutne smetnje, ili je zvuk bez smetnji. Ali ne može se govoriti da je na jednim medijima zvuk kvalitetniji, a na drugima manje kvalitetan.
Poređenja radi... Govoriti da jedan CD daje kvalitetniji zvuk nego drugi, isto je kao i reći da, ako istu knjigu pripovedaka odštampamo na kvalitetnijem papiru, pripovetke će biti uzbudljivije.:)
[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 24.02.2006. u 01:34 GMT+1]
|