Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rotacioni, tj. vankel automobilski motor

elitemadzone.org :: AutoZone :: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75814 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 00:38 - pre 227 meseci
Zanima me na kom pricipu funkcioniše Rotacioni tj. Vankel motor koji koristi Mazda za svoje sportske modele automobila,konkretno ugrađuje ga u Mazdu RX-8.

Ako neko može da iznese razlike između rotacionog i klasičnog motora.Jedino što znam je da Rotacioni motor ima daleko veću efikasnost na istoj zapremini nego što ima klasični 4-cilindrični motor.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 17:47 - pre 227 meseci
OK, dakle - pocetak sada, a nastavak cim budem imao vise vremena (verovatno sutra):
Pre svega, par animacija i slika, kao i prednosti i mane.



Osnovne prednosti rotacionih motora su u odnosu na 'klasicne':

-Broj delova je daleko manji (mislim da moze biti i do 8 ili 10 puta manji), a samim tim je i masa manja
-Veca pouzdanost (delimicno zbog prethodnog)
-Specificna snaga (odnos snage i tezine motora) je veca
-Nema oscilatornih masa, sto omogucava vece brojeve obrtaja

Nedostaci, zbog kojih ovi motori i nisu 'zaziveli' sem u par modela poput NSU Princa i Mazde koju spominjes, su sledeci:

-Veliko termicko opterecenje dela cilindra u blizini svecice
-Oblik komore otezava dobro sagorevanje
-Velika potrosnja goriva i los sastav izduvnih gasova (uzrokovano uglavnom prethodnim razlogom)
-Izrazeno habanje na vrhovima klipa
-Manji radni vek motora

U nastavku mogu dati objasnjenje slika (ako je potrebno) i sl. - zavisi kako se Kosta ******um Rex Persia izjasni.
Pozdrav
Bojan


[Ovu poruku je menjao bmedjo dana 19.07.2005. u 18:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bmedjo dana 19.07.2005. u 18:54 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 17:55 - pre 227 meseci
Jos jedna slika, nisam uspeo da ubacim sve u istu poruku :-(




[Ovu poruku je menjao bmedjo dana 19.07.2005. u 18:57 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 17:57 - pre 227 meseci
I jos jedna

Pozdrav
Bojan

[Ovu poruku je menjao bmedjo dana 20.07.2005. u 13:14 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 23:19 - pre 227 meseci
Ok,hvala Bojane,ali bih te molio kad bi dao malo detaljnije objašnjenje slika.Ako možeš da mi kažeš zbog čega još neki proizvođač ne ugrađuje Vankel motore u svoja vozila.

Ukratko,daj mi što više detalja oko same konstrukcije ovog motora,a čuo sam da se kod njega drugačije računa zapremina motora,nego kod klasičnih SUS motora.Npr. 1000 kubika kod njega nije isto kao kod klasičnog motora.

E sad,da li je moguće da se ovi rotacioni motori značajno unaprede u bliskoj budućnosti,npr da im se bitno smanji termičko naprezanje,velika potrošnja goriva i povećano habanje.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.InfoSky.Net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor19.07.2005. u 23:43 - pre 227 meseci
Mazda je otkupila patent i sebicno ga cuva.

Razlika u racunanju kubikaze potice odatle sto su komore za sagorevanje kod ova dva motora razlicite(zapremine se racunaju drugacije).Kod klasicnog SUS motora komora za sagorevanje je oblika valjka a kod Vankela je dosta drugacija(pogledaj sliku).

Poboljsanje je vrlo verovatno(Mazda radi na tome).
Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.matf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor20.07.2005. u 12:39 - pre 227 meseci
Citat:
Downforce:
Razlika u racunanju kubikaze potice odatle sto su komore za sagorevanje kod ova dva motora razlicite(zapremine se racunaju drugacije).....


Samo mala dopuna u vezi zapremine: U Japanu se po zakonu zapremina ovakvih motora racuna kao 1.5 x nominalna zapremina. Mislim da ipak nema bas mnogo smisla uporedjivati Wankel i klasicne klipne motore po zapremini, zbog velikih razlika u kinematici i nacinu rada.

Idemo malo na objasnjenje slika (radi se o NEanimiranoj slici sa 4 polozaja klipa):
1. Usisavanje smese (oznaceno plavom bojom);
2. Kompresija, oznacena zelenom bojom, koja pocinje odmah nakon sto tacka A prodje pored usisnog (gornjeg) otvora;
3. Sagorevanje (oznaceno crvenom bojom), kada pritisak 'gura' klip u prikazanom smeru.
4. Izduvavanje (oznaceno zutom bojom), koje pocinje onog trenutka kada tacka A dodje do izduvnog (donjeg otvora).

Na ovaj nacin opisan je radni proces koji se odvija samo sa jedne od tri strane obrtnog klipa. Isti proces se odvija i sa druge dve strane klipa. Npr, sa iste slike, i to dela sa zelenom bojom, vidimo sledece: Istovremeno je u toku usisavanje (gore levo), kompresija (desno) i izduvavanje (dole levo).

Na slici iz prvog posta (gif) najbolje se moze videti dalji prenos snage - prego zupcastog para na vratilo (plavi kruzic).

Nastavak stize uskoro! Zamolio bih sve koji citaju da napisu da li su objasnjenja odgovarajuca, i na sta da obratim paznju, pitanja i sl. Na zalost, ja nemam nekog prakticnog iskustva, tako da ako ima clanova koji su imali dodira sa Vankel motorima u praksi, bilo bi lepo da nam se jave.

Podrav
Bojan
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor21.07.2005. u 20:19 - pre 227 meseci
Idemo dalje;

Malo vise o problemima Vankel motora:
Sto se tice habanja na vrhovima klipa, to je bio veliki problem u ranijim modelima, ali kod novijih motora je manje-vise resen na zadovoljavajuci nacin, primenom novih materijala za zaptivke.

Ostali problemi; velika potrosnja goriva, sastav izduvnih gasova i termicko opterecenje u blizini svecice su u velikoj meri povezani. Naime, radni ciklus motora (opisao sam u jednom od prethodnih postova) je takav da se u svakom trenutku istovremeno odvijaju tri operacije (takta). Dok klip opise pun krug, u delu oko svecice tri puta se odvija sagorevanje, sto znaci da ovaj deo cilindra ima jako malo vremena da se ohladi. Sto se tice samog sagorevanja, ono je jako nepovoljno zbog izduzenog oblika komore, jer temperatura ne poraste dovoljno u 'coskovima'. Sagorevanje je nepotpuno, potrosnja goriva raste, a u izduvnim gasovima je mnogo produkata nepotpunog sagorevanja.
Delimicno resenje ovog problema je postavljanje dve ili vise svecica, kao i modifikacija oblika klipa (izdubljene komore).

Moze se reci da je trenutno najveci razlog slaboj zastupljenosti ovih motora pomenuti problem sa izduvnim gasovima, zbog sve ostrijih propisa. Mazda tvrdi da ima resenje i za ovaj problem, ali po cenu jos vece potrosnje goriva. Mislim da je vec u RX-8
primenjen ovaj novi sistem, ako nekoga zanima probacu da iskopam nesto i o tome.

Pozdrav
Bojan
 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.infosky.net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor21.07.2005. u 23:12 - pre 227 meseci
Citat:
Moze se reci da je trenutno najveci razlog slaboj zastupljenosti ovih motora pomenuti problem sa izduvnim gasovima, zbog sve ostrijih propisa. Mazda tvrdi da ima resenje i za ovaj problem, ali po cenu jos vece potrosnje goriva. Mislim da je vec u RX-8
primenjen ovaj novi sistem, ako nekoga zanima probacu da iskopam nesto i o tome.

Mene zanima.Bio bih ti zahvalan na takvoj informaciji.
Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor23.07.2005. u 01:00 - pre 227 meseci
Da i mene takođe zanima.Ajde bmedjo,postavi dodatna objašnjenja što pre.Gledaj da budeš što precizniji u objašnjenjima.Hvala.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor25.07.2005. u 09:30 - pre 227 meseci
Wankel Rotary Combustion Engines (WRCE)
 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.infosky.net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor25.07.2005. u 15:54 - pre 227 meseci
@stil
Imas li jos neki link.Ovaj sajt sam vec procesljao.
Ako neko ima vise informacija o ovom tipu motora:
http://auto.howstuffworks.com/quasiturbine.htm
zamolio bih ga da ih napise(princip rada ovog motora je slican rotacionom).
P.S.Na ovom sajtu takodje imate informacije o rotacionom motoru(trazite rotary engines).
Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor26.07.2005. u 21:56 - pre 227 meseci
Probaj ovde.
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor29.07.2005. u 11:57 - pre 227 meseci
Evo mene opet :-)

Stigli smo do nacina za poboljsanje sadrzaja izduvnih gasova;
kod savremenih oto-motora to je najcesce reseno primenom katalitickog konvertora, koji (uz prisustvo katalizatora) vrsi:
- oksidaciju ugljen-monoksida i nesagorelih ugljovodonika
- redukciju azotovih oksida
Pravilno funkcionisanje je moguce samo u slucaju da motor radi sa stehiometrijskom smesom (ako u smesi ima tacno onoliko vazduha koliko je potrebno za potpuno sagorevanje). Zbog toga se koristi takozvana lambda-sonda, koja omogucuje regulisanje kolicine ubrizganog goriva, a time i sastava smese.

Mazda za poboljsanje sadrzaja izduvnih gasova kod svojih Vankel motora koristi jednostavniji i konstrukciono jeftiniji nacin;
Motor radi sa obogacenom smesom (sa manje vazduha), a sagorevanje se dovrsava u komori u izduvnom sistemu koju zovu 'termalni reaktor'. Na ovaj nacin, izduvni gasovi su cistiji, ali se potrosnja goriva znatno povecava. Da budem iskren, ne znam zasto ne koriste kataliticki konvertor, ako neko zna bilo bi lepo da napise. Moja pretpostavka je da ovi motori ne mogu da rade sa stehiometrijskom smesom, vec im je potrebno nesto vise goriva u smesi.

Pozdrav
Bojan
 
Odgovor na temu

bmedjo
Bojan Medjo
Bgd

Član broj: 55860
Poruke: 35
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor01.08.2005. u 12:45 - pre 227 meseci
Ne znam da li sam vec spominjao, ali jos jedan od nedostataka ovih motora je veoma komplikovano konstrukcijsko resenje visecilindricnih motora. Povecanje broja delova ponistava jednu od njegovih prednosti u odnosu na klasicne motore - jednostavnost konstrukcije.

Zbog ovoga se danas uglavnom koriste za onih par modela putnickih vozila, laka plovila i lake avione. Negde sam procitao (mozda bas prateci linkove koje su ostavili ostali u ovoj temi) da se koriste u novim Volkswagen-ovim vozilima za zatezanje pojasa ukoliko se registruje veliko usporenje (pred sudar).

Moje misljenje je da ce rotacioni motori tesko doziveti neku masovnu primenu u putnickim automobilima u skorije vreme, naravno ukoliko ne bude pronadjen nacin za drasticno smanjenje potrosnje goriva i regulisanje sadrzaja izduvnih gasova. Ostaje da se vidi sta je to Mazda 'pripremila' za naredne modele.

Pozdrav
Bojan
 
Odgovor na temu

djdmx
Zvonimirova
Zagreb

Član broj: 45078
Poruke: 18
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor30.03.2007. u 15:57 - pre 206 meseci
motor je prejeben... ja imam jedan doma, s vojne tehnike je, točnije sa protuavionca topa za pokretanje kupole... motor je prebolestan.... jedini problem je.... radni vijek od 200 sati....k****! :-(
truly educated never graduate
 
Odgovor na temu

almami
Zoran Marković
Novi Sad

Član broj: 141765
Poruke: 3
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor11.04.2007. u 09:43 - pre 206 meseci
Svaka čast na objašnjenjima principa rada Vankel motora. Ja imam sličnu konstrukciju koja se može primeniti na razne načine. Pravljen je kao motor na komprimovani vazduh ali se može primeniti i za gas ili benzin. Ako ima zainteresovanih da nastave istraživanje i da zajednički patentiramo motor neka se jave - [email protected].
 
Odgovor na temu

plutonijum
nezaposlen

Član broj: 225332
Poruke: 4
77.239.87.*



Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor30.08.2010. u 18:00 - pre 165 meseci
da li mi moze neko odgovoriti da li postoji jos neki motor slican Vankelu,tj.da je rotacioni a reaktivni pogon...?
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dclient.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor31.08.2010. u 21:06 - pre 165 meseci
rx-8 auto sa oko 200 konja trosi oko 10l mesane voznje ako je to mnogo e onda se treba voziti busom.
mazda neda nikom da pravi te motore zato ih nema u drugim autima.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor31.08.2010. u 21:47 - pre 165 meseci
Mazda je otkupila licencu pre par decenija koliko ja znam. A sad, zašto je koristi samo za jedan model auta, zaista mi nije jasno

Inače RX-8 ima valjda 231 ''konja'' iz blizu 1300ccm
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Rotacioni, tj. vankel automobilski motor

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75814 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.