Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Montažne ili obične kuće i dozvole za njih

elitemadzone.org :: TechZone :: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih
(TOP topic, by bakara)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 795390 | Odgovora: 499 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih26.07.2005. u 05:58 - pre 227 meseci
POzdrav,

odakle sad pomisao da zidane kuce imaju bolju termoizolaciju, pa montazne kuce su ustvari iskljucivo sastavljene od termoizolacionih materijala, danasnje kuce u tom smislu zamenjuju gotovo pola metra cigle!

A to sto se opet kod nas razmislja na temu Uradi-sam je upravo osnova toga da Finci sasvim ugodno konzumiraju blagodeti montaznih drvenih kuca na -30 dok je kod nas vec i prokisnjavanje ponekad problematicno i kod tek sagradjenih kuca, postoje standardi u gradnji koji se moraju postovati a mi smo generalno spremni da ovu cinjenicu olako zrtvujemo pred cenom za koju nam se onako "strucno" ucini da bi mogla slobodno biti niza ako se sami potrudimo. Ipak, nije uvek bas tako i da li bas eksperimentisati tamo gde nam nesto treba zadovoljiti osnovnu potrebu - krov nad glavom.
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
*.pppoe895.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih26.07.2005. u 11:33 - pre 227 meseci
Pozdrav,

Prvo bih htio da objasnim motive moga gornjeg posta. Gradnja (kupovina) kuće je najčešće najveća investicija u životu prosječnog čovjeka. Smatram, da iako se svako 'zagrije' pri pomisli na kupovinu (izgradnju) kuće (ili stana), da je vrlo važno hladne glave promisliti i sagledati sve apekte te kupovine, a jedan od njih je i eventualna prodaja te kuće. Sa tog aspekta je i preporuka za zidane kuće.

Da malo citiram sam sebe:

Citat:
IdeaR:
Međutim, najveća prednost zidanih kuća je percepcija da je zidana kuća 'solidnija', 'bolja', dugotrajnija, i taj osjećaj nosi i vlasnik kuće, i potencijalni kupac. Naravno, kao što je neko spomenuo, lokacija je ključna varijabla pri procjeni vrijednosti nekretnine.



Važno je uzeti u obzir stanje tržišta i percepcije vrijednosti neke stvari. To je sve.

Citat:
lancia88:
odakle sad pomisao da zidane kuce imaju bolju termoizolaciju, pa montazne kuce su ustvari iskljucivo sastavljene od termoizolacionih materijala, danasnje kuce u tom smislu zamenjuju gotovo pola metra cigle!


To nisam ni rekao.

Citat:
lancia88:
A to sto se opet kod nas razmislja na temu Uradi-sam je upravo osnova toga da Finci sasvim ugodno konzumiraju blagodeti montaznih drvenih kuca na -30 dok je kod nas vec i prokisnjavanje ponekad problematicno i kod tek sagradjenih kuca, postoje standardi u gradnji koji se moraju postovati a mi smo generalno spremni da ovu cinjenicu olako zrtvujemo pred cenom za koju nam se onako "strucno" ucini da bi mogla slobodno biti niza ako se sami potrudimo. Ipak, nije uvek bas tako i da li bas eksperimentisati tamo gde nam nesto treba zadovoljiti osnovnu potrebu - krov nad glavom.


Ova priča ide u oba smjera, i organizovanje izgradnje kuće nije posao za svakoga, i za većinu je bolje da kupi gotovu kuću ili stan. Oni koji se odluče na izgradnju novog objekta, trebali bi se držati projekta (nije on tu samo radi dozvole), i ako imaju vremena, da sami organizuju nabavku materijala i ugovaranje pojedinih poslova. Na taj način je moguće proći znatno jeftinije (do 30%, pa i više), uz mnogo bolje ugrađene materijale. Takođe je vrlo bitno, sebe unijeti u izgradnju svog doma, i neke stvari uraditi sam (koliko se zna i može), što doprinese pozitivnom osjećaju da je čovjek 'svoj na svome', više se cijeni kuća, a samim time i bolje održava.

Što se tiče montažnih kuća, koliko sam obavješten to je najzastupljeniji način gradnje u USA, Kanadi, Švedskoj, Norveškoj, Finskoj itd. Znači, ne samo da se masovno prave u najhladnijim predjelima, nego ih prave i prosječno najbogatiji ljudi. To je velika pouka. To su velike zemlje gdje ljudi imaju dovoljno i para i znanja, i gdje su mogli isprobati ama baš sve varijante, a najčešće se odlučuju za montažne kuće. Ja samo velim da je pametno uzeti u obzir percepciju lokalnog tržišta.

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346
Via: [es] mailing liste



+2921 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih26.07.2005. u 19:17 - pre 227 meseci
Montazne kuce su definitivno dobre, i jedan od najboljih nacina da
dodjete do krova nad glavom, cak po meni i mnogo bolje resenje od bacanja
para za kupovinu stana koji su nenormalno skupi...kucu sa sve placem
mozete resiti za polovinu para koje bi ste dali za jedan prosecan
stan...ja se tu ne bih dvoumio u opste...
Sto se tice poredjenja montaznih i zidanih kuca...ja sam ipak pre za
zidanu, jer je prednost montazne ipak samo u brzoj gradnji, sve drugo (pa
i termoizolacija) je ipak pre na strani zidanih. A i danasnje zidane kuce
se prave tako da mogu da izdrze bar jedno 300godina (analogno montaznim
koje mogu 100god.) Meni se samo cini da bi te montazne kuce trebale biti
jos jeftinije...
I nakraju utisak same cvrstine i pouzdanosti je neosporan, a sve ce to
biti bitno ako jednog dana vi ili vasa deca budu hteli da prodaju kucu...




--
++
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih26.07.2005. u 19:28 - pre 227 meseci
Evo kako izgleda moja kuca :)
Jeste da se vise vidi dvoriste od same kuce... ;)



[Ovu poruku je menjao STELLANOVA dana 26.07.2005. u 20:31 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
213.244.197.*



+3 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih26.07.2005. u 21:24 - pre 227 meseci
I dok ja jos uvek ne razmisljam ozbiljno o kupovini ili gradnji kuce s'obzirom da sam jos uvek student nije ni cudo.

Ono sto bih ja kao neko ko je imao prilike da zivi i u stanu i u kuci rekao, je da je kuca mnogo bolji izbor. U zgradi se uvek nadju neke babe/dede koje nece kablovsku, rejveri za koje znate da su preziveli poslednji overdose samo po basu koji cujete svako vece, komsija koga nije briga sto je njemu pukla cev a samo vama probija po plafonu i sl.

Naravno ima tu i izuzetaka kada stan nije tako losa opcija.

A inace sam se i ja bas zagrejao za montazne kuce. I pricao sam sa mojim 'matorcima' koji su igrom slucaja upravo tehnicari visokogradnje (kuce, zgrade i sl.) I moj cale koji je tipican Srbin se slozio da su montazne kuce OK stvar.

I stvarno jedina "mana" koju ja vidim je da bi montaznu kucu verovatno bilo teze prodati od klasicne, cvrste. Ali onaj ko to pravi verovatno nece istu prodavati uskoro - a do tada ce se valjda i Srbi opametiti i necemo vise vidjati napola dovrsene kuce u kojima se vec zivi ... a koje se zavrsavaju poslednjih 5 - 10 godina ...

PS Jedino sto mi kod USA i montaznih kuca nije jasno - tornado/uragan ih srusi svakih x godina. I oni opet prave iste takve montazne kuce. Pa cak i da mi svaki put osiguravajuce plati - napravio bih cvrtsu samo da se ne mislim zbog takvih stvari. Naravno kod nas nema tako jakih vetrova.
 
Odgovor na temu

projektor
projektor
Beograd

Član broj: 31600
Poruke: 56
*.yubc.net.



+2 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih28.08.2005. u 10:17 - pre 226 meseci
1. tzv. "Montazne kuce" nisu kuce vec barake sa konstrukcijom od drvenih letvi oblozenih gipsanim plocama i ivericom izmedju kojih je termoizolacija. iverica je poznata kao izuzetno los materijal a nije ni zdrava jer je puna hemikalija.

2. u Skandinaviji se prave slicne kuce ali ne iste. razlika je u tome sto su one u potpunosti od pravog drveta a ne od bednih surogata kao sto je iverica, koja pije vlagu i tokom vremena se raspada

3. mogucnost da vam se u supljine i medjuprostore useli armija insekata, gamadi, grinja... je ogromna. znaci nema higijenskog zivljenja.

4. to sto ih po svetu prave, ne znaci da je to stvarno najbolje resenje, vec je poenta u brzom podizanju i brzom propadanju takvih objekata, cime se omogucava kratko vreme za naredni investicioni ciklus a sirotinji koja ih kupuje niske pocetne cene ulaganja

5. montazne kuce imaju bolju akustiku od prave kuce, sto omogucava da se sve sto radite veoma lepo cuje u svakoj prostoriji. srecom antifoni nisu skupi :)

6. zapitajte se da li bi ste kupili montaznu kucu staru 5, 10 godina. to su bacene pare.

7. nemojte da vas neko zavarava da je tehnologija strasno napredovala i da su sada m. kuce mnogo kvalitetnije nego ranije. drvene letve su iste kao pre, gipsane ploce takodje, iverica je ista a ni mineralna vuna nije mnogo promenila sastav, osim ako ne racunate da ugradite ROCKWOOL, dansku verziju Tervol-a koja je mnogo skuplja i podize cenu kuce drasticno

8. nema sanse da ih prodate ikada, bez obzira na lokaciju (dobicete pare samo za plac), za razliku od prave kuce koja vremenom dobija na vrednosti. pitajte bilo koju agenciju za nekretnine.

9. osnovna razlika izmedju prave kuce i m. kuce je u zidovima i temeljima.

-kod prave kuce zidovi su od opeke oblozene termoizolacijom na temeljima koji mogu da izdrze jos jedan sprat dok mk ima samo laku ab plocu i zidove od iverice i termoizolacije.
-krov i kod jedne i kod druge najcesce ima klasican pokrivac od crepa (u americi iskljucivo od Tegole-bitumenske sindre) a razlika je u njegovoj nosecoj konstrukciji. mk ima trouglastu krovnu resetku na svakih 60cm i prostor mogu koristiti samo macke i misevi, dok prava kuca ima krovnu konstrukciju od rogova i tavanski prostor je prohodan i moze se koristiti za stanovanje.
-naravno kod prave kuce tu je i medjuspratna ab ploca, mada kod prizemnih objekata nije neophodna i moze se zameniti drvenom konstrukcijom.

10. dodajte 20-30% novca i napravite pravu kucu. znaci, zamenite zidove od iverice zidom od opeke a laku temeljnu plocu pravim temeljima.


"posle mene potop" - ovaj moto najbolje oslikava filozofiju montaznih kuca jer kada je kupite, vasoj deci/unucima necete imati sta da ostavite jer ce se takav objekat tokom vremena razgradjivati i drasticno gubiti na vrednosti.

--
Moja struka je arhitektura, i zato ne mogu da branim obicnu trgovinu, sto je u stvari sustina MK, vec branim struku koja je odavno definisala standarde kvaliteta ljudskog zivljenja i tezi unapredjenju a ne degradaciji.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih28.08.2005. u 11:43 - pre 226 meseci
Pozdrav,

uz svo duzno postovanje prema trudu ulozenom da se nauci zanat projektovanja i mozda i same gradnje kuca pod sta podrazumevam pominjanje arhitekture kao struke, moracu malo da se ne slozim sa prethodnim postom. Zapravo, uopste ne namarevam da se malo ne slozim, cak naprotiv, upravo sustinski....

Nedavno se desilo u Beogradu da je jedna temeljno sazidana kuca docekala potencijalne kupce koji su se srusili sa sve terasom na kojoj su stajali i kupci i domacini. Naravno, ja cu se sloziti da se to ne bi desilo da je sve gradjeno po propisima i standardima i posebno prema arhitektonskim resenjima ali dozvolicu sebi slobodu da zamislim kako bi se pred kobni izlazak na terasu slucajno umesao neko ko je recimo na ES-u procitao razmisljanja o montaznim kucama. Malko pokovaniji prodavac doticne kuce reagovao bi na ideju o montaznoj kuci najverovatnije slicno kao sto je izneseno u prethodnom postu. Naime, upotrebio bi sve ove argumente protiv montazne kuce i sta bi se desilo? Naravno, kupci bi se apsolutno slozili sa time i izasli na terasu i - propali sa sve cvrsto zidanom terasom....... Kako argumenti mogu biti nezahvalna roba zavisno od toga kako se koriste.

Idemo dalje, koliko smo dosad videli montaznih kuca koje su se srusile ili urusile? Mozda je to tesko pitanje pa da vidimo sa necim laksim: za koliko smo montaznih kuca culi od nekoga, nebitno (vazi se i sistem: rece mi jedan co'ek) da su se srusile ili urusile? Da olaksamo jos malko: vaze se i kuce stare 5-10 godina!

One kuce sto sa godinama dobijaju na vrednosti, pa daj da ne budemo bas deca, ima nas ovde i dece i roditelja na istom forumu (moj sin je cak forumas) ne treba nama prodavati bajke o takvim stvarima. Prosirio se Beograd pa je nekadasnja periferija pstala skuplja jer nema drugoga na prodaju, Zarkovo danas kosta kao i B.Brdo verovatno zato sto su stare kuce u Zarkovu dovoljno ostarile a one na Banovom Brdu se verovatno podmladile
/valjda su obrnule pun krug pa stare ispocetka?/

...i sada su znaci vremenom kvalitetne zidane kuce u Zarkovu dobile na ceni..... tek sad mi je ustvari jasno, do sada nikako nisam kapirao odakle da toliko naraste cena kvadrata u Zarkovu, srecom bio sam konektovan u pravo vreme na pravom mestu te smo i ovu misteriju resili.....

Dalje, nikako ne treba verovati u price da je tehnologija strasno napredovala i da su sada m. kuce mnogo kvalitetnije nego ranije, ne, apsolutno se nista nije promenilo, ma sve je ostalo isto a svi materijali za koje tvrde proizvodjaci da su novi ustvari su stari. Mozda to cak ni proizvodjaci materijala ne znaju, mozda je ova globalna svetska zavera koja se kuje jos od price o Vuku i tri praseta (ona prva dva su rodonacelnici zavere protiv zidanih kuca iz cisto povredjenog licnog ega) raskinkana upravo sada na ES-u a dosad je bila tako dobro skrivana da su i sami proizvodjaci materijala mislili da proizvode neke naprednije tehnologije a ono iste one stare..... pa znaju valjda arhitekte cim napisu to...

Ma Stellanova samo nema pojma da mu se kuca moze sama od sebe urusiti svakog momenta ova Njegova kuca koju je uslikao i postavio ovde uz obromnu mogucnost da mu se u supljine i medjuprostore useli armija insekata, gamadi, grinja...a to sto ne zivi higijenski necemo ni pominjati, nema prozivki na forumu.

Oni antifoni su verovatno pojeftinili usled cvrste gradnje stanova u velikim zgradama u gotovo svim zonama kolektivne stambene izgradnje u poslednjih 20-30 godina kada komsija koji zaboravi da stavi antifon na usi mora iz razloga licne kulture da kaze: Nazdravlje kada cuje da je komsija dva sprata iznad njega kihnuo.... Naravno, ovo se odvija u cvrstoj gradnji, toliko cvrstoj da su je morale projektovati arhitekte...jedino sto je izvodjac sigurno stedeo na materijalu protivno arhitektonskim zahtevima.

da ne duzim dalje, postovani arhitekto, malko povuci rucnu, ne gasi Ti se zanat samo zato sto se pojavio nacin sticanja krova nad glavom bez placanja danka Tvojoj diplomi obzirom da je arhitektonsko resenje montazne kuce obuhvaceno ukupnom cenom izgradnje. Ne insistiraj na dodatnih 20-30% za cvrstu gradnju jer niko nije toliko neobavesten u zivotu da bi pomislio da se moze zidati vlastita kuca za 260 eura/kvadrat, naravno, ko bi onda platio stan cetiri puta skuplje..... racunice su jedna problematicna kategorija, 2+2 uvek daju 4 i tu nema pomoci pa ne bi bilo zgoreg dodati neki pravi argument u vlastita neslaganja sa idejom posla koji citavo skolovanje na arhitekturi baca u vodu. Naravno da postoje i ovde fusevi koji samo pod maskom opsteg reklamiranja novih tehnologija guraju stare i prevazidjene i naravno da svuda i postoje fusevi ali za zidane kuce ja jos ne videh garanciju dok za montazne kuce itekako postoji ista. Onima sa pocetka posta sto nesrecni popadase sa cvrsto zidane terase za koju je najverovatnije zaista izdvojeno tih 20-30% vise novca nego za montazni pandam tesko da mozes progurati ovakve argumente ali problem je sto postoje i ljudi koji traze prave cinjenice i bez da padnu sa cvrsto zidane terase. Dakle, fus je uvek fus, zidao on sa crepom ili tegolom, malterom ili lepkom, ivericom ciglom ili blokom..... ne treba zbog toga diskvalifikovati citavu struku ili citav trend u njoj.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih28.08.2005. u 12:39 - pre 226 meseci
Ovih dana sam video jednu montažnu kuću u izgradnji i mogu da kažem da je u
prethodnom postu izneto mnogo... netačnosti...
Citat:
1. tzv. "Montazne kuce" nisu kuce vec *barake* sa konstrukcijom od
drvenih letvi oblozenih gipsanim plocama i ivericom izmedju kojih je
termoizolacija. iverica je poznata kao izuzetno los materijal a nije ni
zdrava jer je puna hemikalija.

"Montažne kuće" nisu "barake" već kuće. Konstrukcija je isključivo od drvenih
greda. Dakle drvene grede od "pravog" drveta. Ivericu i gipsane ploče nigde
nisam video, a neću ih ni videti. To se ne koristi! Koristi se "Knauf", koji
je mnogo kvalitetniji od gipsa i iverice.

Citat:
2. *u Skandinaviji* se prave slicne kuce ali ne iste. razlika je u tome
sto su one *u potpunosti od pravog drveta* a ne od bednih surogata kao sto je
iverica, koja pije vlagu i tokom vremena se raspada

Svaki materijal će "piti" vlagu ako nema izolaciju!

Citat:
to sto ih po svetu prave, ne znaci da je to stvarno najbolje resenje,
vec je poenta u brzom podizanju i brzom propadanju takvih objekata, cime se
omogucava kratko vreme za naredni investicioni ciklus a sirotinji koja ih
kupuje niske pocetne cene ulaganja

Brzo propadanje? Firme koje grade ovakve kuće daju 30 god. garancije na
njihovu konstrukciju!

Citat:
montazne kuce imaju *bolju akustiku* od prave kuce, sto omogucava da se
sve sto radite veoma lepo cuje u svakoj prostoriji. srecom antifoni nisu
skupi :)

To apsolutno nije tačno! Evo ja živim u zgradi i čujem kada moj komšija viče
na svoju ženu. "Akustika" ne zavisi od toga da li je kuća montažna ili od
tvrde građe. Već od toga kakva i da li je zvučna izolacija korišćena. Dakle
klasična kuća bez zvučne izolacije jednako je loša kao i montažna bez zvučne
izolacije.

Citat:
8. nema sanse da ih prodate ikada, bez obzira na lokaciju (dobicete
pare samo za plac), za razliku od prave kuce koja vremenom dobija na
vrednosti. pitajte bilo koju agenciju za nekretnine.

Ni jedna kuća ne dobija na vrednosti sa protekom godina. Koja klasična kuća
više vredi? Ona koja je stara 30god. ili ona od 5god? A imaju istu površinu?
Cena montažne kuće je manja pa je i njena prodajna vrednost manja.

Citat:
kod prave kuce zidovi su od *opeke* oblozene termoizolacijom na
temeljima koji mogu da izdrze jos jedan sprat dok mk ima samo laku ab plocu i
zidove od iverice i termoizolacije.

-krov i kod jedne i kod druge najcesce ima klasican pokrivac od crepa (u
americi iskljucivo od Tegole-bitumenske sindre) a razlika je u njegovoj
nosecoj konstrukciji. mk ima trouglastu krovnu resetku na svakih 60cm i
prostor mogu koristiti samo macke i misevi, dok prava kuca ima krovnu
konstrukciju od rogova i tavanski prostor je prohodan i moze se koristiti za
stanovanje.

-naravno kod prave kuce tu je i medjuspratna ab ploca, mada kod prizemnih
objekata nije neophodna i moze se zameniti drvenom konstrukcijom.

Temelj se izrađuje u skladu sa zemljištem i onim što treba da se nosi. Ako je
potreban dodatan prostor za stanovanje, onda se na montažnoj kući može
izgraditi još jedan sprat. Da, postoje i jednospratne montažne kuće. Zašto bi neko od
potkrovlja pravio stambeni prostor kada može da napravi još jedan sprat? I
onda se i temelj napravi u skladu sa tim.

Citat:
"posle mene potop" - ovaj moto najbolje oslikava filozofiju montaznih kuca jer kada je kupite, vasoj deci/unucima necete imati sta da ostavite jer ce se takav objekat tokom vremena razgradjivati i drasticno gubiti na vrednosti.

Ako je cena kuće prihvatljiva, zašto bi moja deca/unuci živeli u mojoj kući. Napraviće svoju! To im neće biti problem, jer je cena montažnih kuća prihvatljiva. Tako bi to trebalo da bude u normalnim zemljama. Koliko sam samo puta video da deca/unuci menjaju i dozidavaju klasičnu kuću jer nisu zadovoljni rešenjem njihovog oca/dede!


Cena montažne kuće mojih prijatelja je 32500 eura, bez poreza. U tu cenu je uključeno:
- 90 metara kvadratnih korisne površine
- toplotna i zvučna izolacija, sa garantovanim toplotnim i zvučnim
karakteristikama
- izolacija protiv vlage
- izrada temelja (koji je ukopan u zemlju, dakle ne obična ab ploča!)
- električna instalacija
- gromobranska instalacija
- vodovodna instalacija
- parno grejanje u celoj kući
- kotao na gas
- jedno kupatilo i jedan WC
- celokupna keramika i sanitarije u kuhinji, kupatilu i WC-u
- parket u dnevnom boravku i kuhinji
- laminat u ostalom delu kuće
- drvena stolarija na vratima i prozorima.
- zaštita svih drvenih elemenata u kući protiv insekata (žiška, mrava, itd...)
- garancija od 30god. na konstrukciju kuće
- u cenu je uključen i arhitektonski projekat.

Koliko bi koštala gradnja klasične kuće koja bi sve ovo imala?

[Ovu poruku je menjao mmirilovic dana 28.08.2005. u 13:45 GMT+1]
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.191.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih28.08.2005. u 22:03 - pre 226 meseci
@Projektor , očigledno nikad nije video MK kako se pravi , pa mu savetujem da pronađe mojih 20tak postova sa sve slikama. Pretpostavljam da nikad nije ni čuo za OSB ploče , koriste se umesto ranije iverice , a inače nije problem ni iverica jer se fino izoluje od vlage.
Stanovao sam ranije u klasično građenoj kuči , a od raznih bubašvaba nisam mogao da se otarasim , koje su izlazile iz temelja i podova , tek žute mrave na 8 spratu , nisam verovao dok nisam video.
No , neki stručnjaci kažu da ako ima bubašvaba znači da je zdrav teren
fanzo.org
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih29.08.2005. u 14:24 - pre 226 meseci
Citat:
...tek žute mrave na 8 spratu...

:) I ja sam na 8 spratu ali moji nisu žuti, već su mali, tako da sam naučio
da ih ne primećujem.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.244.208.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih29.08.2005. u 20:26 - pre 226 meseci
http://www.novipocetak.co.yu/
 
Odgovor na temu

projektor
projektor
Beograd

Član broj: 31600
Poruke: 56
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih31.08.2005. u 10:57 - pre 226 meseci
Odgovoricu odjednom na vise postova.

Naravno da sam video MK u raspadanju i to barem 100tinak. recimo 20ak u Crnoj gori iznad Kotora i oko Bara. Na zlatiboru 15ak, u okolini Beograda 20ak... To su mahom bile kuce za odmor ali 30ak su bile namenjene za stalno stanovanje.

Proizvodjac daje 30 godina garancije na konstrukciju. Sto znaci da garantuje da se drvene camove gredice nece raspasti. I to je tacno. Ali zidna obloga posle 30 godina izgleda prilicno jadno i moze da ima dosta ostecenja, ako se svake godine ne odrzava. Naravno to zavisi i vrste zavrsne obloge, drvena letva, iverica, gips ili tzv. "Demit" fasada.

Citat:
Ivericu i gipsane ploče nigde nisam video, a neću ih ni videti. To se ne koristi! Koristi se "Knauf", koji je mnogo kvalitetniji od gipsa i iverice.


Ko nije video da se iverica i gipsane ploce koriste u gradnji MK mora da je slep jer je to najcesci materijal koji se koristi za njihovu gradnju. Dovoljno je pogledati prospekt bilo kog od nasih proizvodjaca sa detaljnim opisom slojeva zida. NA kraju mejla dao sam i linkove ka njihovim sajtovima.

Inace, Knauf nije nikakav materijal, to je sistem pricvrscivanja obicnih gipsanih ploca metalnim profilima. I ne samo obicnih, ima i neobicnih kao sto su zakrivljene talasaste ploce za plafone i druge posebne namene.

A sto se tice OSB ploca pa to je jos jedan jadan materijal, napravljen od krupnijih drvenih otpadaka. Pogledajte sliku ovde: http://cgi.iskon.hr/~furnir/files/proizvodi_grupe/3463.jpg

Kvalitetna izolacija iverice i slicnih materijala, od vlage i insekata, radi se veoma efikasnim ali izuzetno otrovnim zastitnim premazima.

Moram da napomenem da se ovde porede MK tj. sistem tzv. "suve gradnje" i prave kuce tj. sistem "mokre gradnje" a ne MK i visespratnice. To su babe i zabe. Osim sto su konstruktivno potpuno drugacije, visespratnice imaju tehnicke kanale i druge elemente u kojima se skuplja gamad a koje porodicne kuce nemaju itd.

Citat:
To apsolutno nije tačno! Evo ja živim u zgradi i čujem kada moj komšija viče
na svoju ženu. "Akustika" ne zavisi od toga da li je kuća montažna ili od
tvrde građe. Već od toga kakva i da li je zvučna izolacija korišćena. Dakle
klasična kuća bez zvučne izolacije jednako je loša kao i montažna bez zvučne
izolacije.


Upravo je sve suprotno!

Dakle, visespratna zgrada nije klasicna kuca jer je gradjena potpuno drugacije (ili kao skeletni AB sistem ili kao panelni AB sistem, dok je klasicna kuca radjena kao masivni sistem) i kao sto je svim strucnjacima poznato zvucna izolacija se uopste ne stavlja u takve objekte, niti se ikada stavljala. A to sto spoljna termoizolacija moze da funkcionise (a ne mora, jer npr. stiropor ne upija zvuk vec odbija) kao zvucna izolacija, to nema nikakve veze. Njihova akustika zavisi iskljucivo od vrste konstrukcije i upotrebljenih materijala.

Tokom godina se u kucu moze ulagati tako sto se unapredjuju elementi enterijera menjajuci unutrasnju strukturu ili dozidjujuci je, ali je najvaznije da kuca ne gubi na kvalitetu, tj ne razgradjuje se sto kod MK nije slucaj.

Osim toga cena MK je niska i zbog toga sto nema temelje koji mogu da prime jos neku etazu, tako da naknadno prosirenje moze da bude problematicno.

Naravno da je moguce praviti MK kuce na vise etaza ali to kod nas niko ne radi jer se kod nas koristi sitnopanelni sistem gradnje dok se u svetu pored njega koristi i krupno panelni sistem.
Sta to znaci? Krupni paneli obuhvataju kompletne zidove sa sve vratima i prozorima, koji se prostiru kroz sve spratove i montiraju se velikim dizalicama. Bukvalno se moze sklopiti cetvorospratnica sa krovom na dve vode od 4 spoljna zida, 4 podne ploce i dve krovne ploce. Kao kuca za lutke.
Setite se Baster Kitona kada stoji ispred kuce, a ceo zid padne na njega, ali on ne strada jer se nasao tacno na mestu gde je prozor.

Sve to je naravno fantasticno za kompaniju koja ih pravi. Ali malo jaci vetar te kuce slaze kao karte. Osim toga kada dodje do poplave, kada se povuce voda MK se raspadnu, dok zidana kuca samo treba da se ocisti od blata i nastavlja da se koristi i dalje.

Citat:
..., kupci bi se apsolutno slozili sa time i izasli na terasu i - propali sa sve cvrsto zidanom terasom....... Kako argumenti mogu biti nezahvalna roba zavisno od toga kako se koriste.


Ovo je stvarno biser srpske misli!

Sam si rekao da kuca nije gradjena po propisima, sta onda dalje da se prica.

Citat:
Zašto bi neko od potkrovlja pravio stambeni prostor kada može da napravi još jedan sprat? I onda se i temelj napravi u skladu sa tim.


Zato sto je to najjeftiniji nacin da se prosiri postojeci stambeni prostor.
A moze i temelj da se pojacava, nema problema, helikopterom podignes kucu, pojacas temelj i spustis kucu. Kustoooo

Citat:
Ne insistiraj na dodatnih 20-30% za cvrstu gradnju jer niko nije toliko neobavesten u zivotu da bi pomislio da se moze zidati vlastita kuca za 260 eura/kvadrat, naravno, ko bi onda platio stan cetiri puta skuplje...


Opet babe i zabe, poredi se stan sa MK. Ja sam govorio o montaznoj i klasicnoj kuci a ne o MK i stambenoj zgradi. To su velike razlike.

I dalje stojim iza toga da je bolje dodati jos para i zameniti MK zidove klasicnim i laku plocu pravim temeljom.

Osim toga na cenu MK treba dodati i cenu placa, tek onda se dobija prava cena kuce. Stanovi su izmedju ostalog, upravo zato i skupi jer je u njihovoj ceni najveca stavka plac. Zato su stanovi na periferiji 600e a u centru 2000e. Zidanje MK u centru grada je tek besmisleno jer je cena kuce samo delic cene placa i bolje je sazidati klasicnu kucu.

Citat:
ne bi bilo zgoreg dodati neki pravi argument u vlastita neslaganja sa idejom posla koji citavo skolovanje na arhitekturi baca u vodu


Ocigledno je da nema smisla da dalje ucestvujes u ovoj diskusiji kada mozes da kazes nesto tako u potpunosti besmisleno.

MK kuce ce uvek biti jeftino i lose resenje za one koji nemaju para. Slicna analogija postoji i u svim drugim industrijskim granama. Recimo autoindustrija. Neka vlasnik novog Juga prica koliko god hoce da je njegov auto fenomenealan ali zna se sta je Audi, WV, Ford, Majbah, Bentli, Ferari, Mercedes...

Ili npr. mozete da odete na letovanje u Tursku za 200evra a mozete da odete na Mauricijus ili Sejsele ili ne znam ni ja vec, razlika je drasticna.




za ljubitelje MK evo nekoliko linkova

http://www.ivanjica.co.yu/tim/
http://www.gaj-ivanjica.co.yu/
http://www.dom-mont.co.yu/
http://www.extra-tim.com
http://www.termo-kuce.co.yu/
http://www.serbianmatrix.co.yu..._kuce/index_montazne_kuce.html
http://www.durakovic.co.yu/konstrukcija.htm



[Ovu poruku je menjao projektor dana 31.08.2005. u 12:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao projektor dana 31.08.2005. u 12:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao projektor dana 31.08.2005. u 12:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih31.08.2005. u 14:35 - pre 226 meseci
Pozdrav,

pa gospodine projektore, pokazao si da sam te precenio svojim ucestvovanjem u diskusiji, ocito je da nemas jos uvek rasciscen odnos sa vlastitom sujetom i to bi mozda objektivno i mogao biti jedini razlog za nepostojanje smisla mog ucesca u ovoj diskusiji. Ipak, stvari u zivotu ne idu tako, ne moze se svima samo servirati svoja "pamet" pa ako se ne slazu nema smisla ni da ucestvuju. Uostalom, u diskusiju si se Ti ukljucio, ne vidim ama bas nijedan razlog da trazim smisao vlastitog ucesca u diskusiji. Ustvari, ja sam ocekivao nekakav konstruktivniji odgovor i pristup te postavio mamac za koji si se upecao ali posle ovakvog poslednjeg posta sa Tvoje strane ne znam da li je to vredelo truda. Naime, sve sto si video da se raspada navodno po Kotoru i Baru (ja odziveh na svoju zalost tamo nekoliko godina i ne videh ih, sta da se radi) je proizvod STARE TEHNOLOGIJE, dakle, sve sto smo mi ovde pisali je upravo protkano napretkom u samoj tehnologiji i ona je osnov naseg pisanja o tako necem.

Nisam bas siguran sta si hteo da kazes sa biserom srpske misli, da li si mislio na "arhitekturu/gradnju" u smislu uvaljivanja ili na nekakve moje misli obzirom da si se na kraju zapitao cemu onda i pominjati kada sam napisem da su verovatno fusarili, ali evo da makar tu sumnju otklonim: ukoliko ne procitas samo taj izvadak, stici ces do senzacionalnog otkrica da sam upravo opisao sav fus u gradnji prisutan kod nas, bilo da se zida od tvrdog, bilo od montaznog materijala a sve to kao reakciju na Tvoje tvrdnje da se kod nas ne zida "prava" montazna kuca u sta verujem za solidan broj slucajeva, posebno raznorazne "ogranke i sekcije" iz bivse ivanjicke firme.

Konacno, pa ja ne pomunuh uopste recimo kuce u mestu Duboka kod Umke blizu Beograda koje su jednostavno sa sve svojom cvrstom gradnjom odklizale u Savu. To su najdrasticniji primeri na svakom iole slicnom kliznom terenu a za koji se naknadno ispostavi da je takav. U takvom slucaju pomaze samo montazna kuca sa sve svojim temeljom, kilavim i nikakvim kako smo imali prilike saznati (kako li samo nismo saznali da se svetsko gradjevinarstvo vec godina bavi zidanjem cvrste gradnje bez temelja??). ja imam vikendicu od cvrste gradnje jer sam je takvu gotovu nedavno kupio na veoma blagom kliznom tlu, nema nikakvih urusavanja nigde u okolini ali recimo puca spoljna fasada na svim kucama, pucaju i betonske ploce (moja od bazena recimo) a gledam prekoputa u montaznu na kojoj je sve skroz u redu, ona nekako "dise" u tim oscilacijama, montirana je neke 1981. i dan danas izgleda sjajno, uopste ne izgleda kao u opisu iz prethodnog posta. Otprilike takav sistem je bila i moja bivsa montazna kuca koju sam kupio 1989. od Marlesa (Slovenija) ali nije vise u mom posedu (rat dve godine kasnije i nuzna prodaja) a za koju sam dobio fotografije nedavno povodom nekakve razmene zemljisnih papira sa danasnjim vlasnicima. Nisam siguran koliko same fotografije verno mogu da prenesu utisak i koliko je mozda u medjuvremenu ulozeno u nju mozda (od 1991. do 1996. bas nista a ne znam za kasnije) ali meni deluje sasvim solidno bez ikakvih vidljivih zahvata na njoj. onako kako sam je ja ostavio.

I najzad sammnasao nesto sa cime bih se slozio, a to je besmislenost montazne kuce u centru grada ali za to postoje debeli komercijalni razlozi koji se vezuju za kolektivnu a ne individualnu gradju i ekonomsko opravdanje za tako nesto (tu nadzidavanje kao faktor igra presudnu ulogu). Ipak, ono oko cega se nemam nameru bas na blanko sloziti jest poredjenje stana i kuce, tj. cene placa koji je uracunat u stan i placa koji uz kucu bilo kog tipa IMAS na koriscenje a ne samo uracunatog u cenu. Konkretno, plac koji se koristi u vidu dvorista, baste itd. je jedan od osnovnih razloga za opredeljenje na relaciji kuca VS. stan. Cak i kada zidas kucu, cena kvadrata je slicna ceni stana samo sto uz kucu nudis i taj plac koji je upotrebljiv za razliku od stambenog koji posle gradnje ispada virtuelan i skup. Dakle, ponovo necemo stici do tih famoznih 20-30% vise za cvrstu gradnju, ponovo ce nam faliti jos kakav argument u obaranju matematickih racunica kada pricamo o cenama i isplativosti.


A za kraj zaista biser: Jugi i Mercedes, pa sjajno, nema sta.... ne vidim samo zasto ne bismo uporedili mozda Jugo i Reno Twingo naprimer, slicna, vrlo slicna kategorija, oba za ozbiljno sluze samo za prevoz od tacke A do tacke B, sve ostalo ispade cist bonus ali je razlika u ceni fantasticna, Reno je jos uvek bolji ali za takve razlike u ceni..? ne mozemo stalno kritikovati diskutante da porede babe i zabe a onda porediti zabe i pra-babe, zvucimo malo neozbiljno i malko vise sujetno

Edit: upravo sam pogledovao Projetorov linkovani sajt i jako su mise dopali radovi, ako su Njegovi, mogu da razumemveliki otpor instant arhitekturi u vidu montaznih kuca, svaka cast na radovima ciji god da su.

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 31.08.2005. u 15:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
213.244.197.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih31.08.2005. u 19:55 - pre 226 meseci
Citat:
Ne insistiraj na dodatnih 20-30% za cvrstu gradnju jer niko nije toliko neobavesten u zivotu da bi pomislio da se moze zidati vlastita kuca za 260 eura/kvadrat


Mislim da je cena koštanja stanova upravo negde oko te cifre. Konkretno pre 3-4 meseca sam dobio info da varira od 220-260E, za stanove. Samo zidanje kuće je možda i jeftinije, ali je veće učešće troškova za dozvole i komunalne priključke u ceni kvadrata, tako da za kuću nisam siguran po pitanju cene. Ukoliko se zida na sopstvenom placu, i poseduje dozvola, može lako da bude ispod 200E.

Inače, jel zna neko koliko okvirno % daju preduzimači kada plaćaju gradnju u kvadratima? Jel se to stabilizovalo oko 25%, ili još pada?

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih31.08.2005. u 21:22 - pre 226 meseci
Pozdrav,

teze malko ta cifra, ja nisam naglasio smatrajuci da se to moze procitati iz ponudjenih tekstova na pocetku ova dva topica, ali cena od 200 eura za kvadrat podrazumeva useljenje u kucu plus placanje prikljucka, placa, dozvole i temelja/ploce dok se samo grubi radovi mogu dobiti za ove pare pa plus podne i krovne obloge, stolarija, izolacija, molerski i ostali zanatski radovi....popne se to lako za pokoji euro ;)
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih01.09.2005. u 14:52 - pre 226 meseci
Da li bi "projektor", mogao da mi kaže koliko bi koštala gradnja klasične
kuće, dakle od "tvrdog" materijala, u čiju bi cenu bilo uključeno sve ono što
sam naveo u mojoj prethodnoj poruci?

Da ponovim:

- 90 metara kvadratnih korisne površine
- toplotna i zvučna izolacija, sa garantovanim toplotnim i zvučnim
karakteristikama
- izolacija protiv vlage
- izrada temelja (koji je ukopan u zemlju, dakle ne obična ab ploča!)
- električna instalacija
- gromobranska instalacija
- vodovodna instalacija
- parno grejanje u celoj kući
- kotao na gas
- jedno kupatilo i jedan WC
- celokupna keramika i sanitarije u kuhinji, kupatilu i WC-u
- parket u dnevnom boravku i kuhinji
- laminat u ostalom delu kuće
- drvena stolarija na vratima i prozorima.
- zaštita svih drvenih elemenata u kući protiv insekata (žiška, mrava, itd...)
- garancija od 30god. na konstrukciju kuće
- u cenu je uključen arhitektonski i građevinski projekat.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

projektor
projektor
Beograd

Član broj: 31600
Poruke: 56
*.dialup.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih02.09.2005. u 14:48 - pre 226 meseci
Citat:
Da li bi "projektor", mogao da mi kaže koliko bi koštala gradnja klasične
kuće, dakle od "tvrdog" materijala, u čiju bi cenu bilo uključeno sve ono što
sam naveo u mojoj prethodnoj poruci?

Da ponovim:

- 90 metara kvadratnih korisne površine
- toplotna i zvučna izolacija, sa garantovanim toplotnim i zvučnim
karakteristikama
- izolacija protiv vlage
- izrada temelja (koji je ukopan u zemlju, dakle ne obična ab ploča!)
- električna instalacija
- gromobranska instalacija
- vodovodna instalacija
- parno grejanje u celoj kući
- kotao na gas
- jedno kupatilo i jedan WC
- celokupna keramika i sanitarije u kuhinji, kupatilu i WC-u
- parket u dnevnom boravku i kuhinji
- laminat u ostalom delu kuće
- drvena stolarija na vratima i prozorima.
- zaštita svih drvenih elemenata u kući protiv insekata (žiška, mrava, itd...)
- garancija od 30god. na konstrukciju kuće
- u cenu je uključen arhitektonski i građevinski projekat.



Kostala bi nesto vise, posto je potrebno napraviti jaci temelj i zidove od opeke postaviti umesto sendvic panela. Tacnu cifru dobijes kada ti preduzimac uradi predmer. Mada mozes i sam ako imas staticki proracun za temelj. Onda ti ostaje da izbrojis koliko ti opeka treba za kvadrat zida. Opeke mozes da biras izmedju vise vrsta. Puna, suplja, blok... A neko voli i siporeks jer se s njim brzo gradi i ima male fuge zato sto se lepi tankim slojem lepka. Sve ostalo je isto, stolarija, vodovod...


ISTO - toplotna i zvučna izolacija, sa garantovanim toplotnim i zvučnim
karakteristikama
JEFTINIJE jer nema toliko pozicija koje treba stititi - izolacija protiv vlage
SKUPLJE zbog dodatne armature - izrada temelja (koji je ukopan u zemlju, dakle ne obična ab ploča!)
ISTO - električna instalacija
ISTO - gromobranska instalacija
ISTO - vodovodna instalacija
ISTO - parno grejanje u celoj kući
ISTO - kotao na gas
ISTO - jedno kupatilo i jedan WC
ISTO - celokupna keramika i sanitarije u kuhinji, kupatilu i WC-u
ISTO - parket u dnevnom boravku i kuhinji
ISTO - laminat u ostalom delu kuće
ISTO - drvena stolarija na vratima i prozorima.
JEFTINIJE jer ima manje drveta - zaštita svih drvenih elemenata u kući protiv insekata (žiška, mrava, itd...)

Znaci sustina je u tome da se zamenom samo dva elementa, a to su temelj i zidovi dobija prava kuca.

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
212.200.67.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih02.09.2005. u 15:16 - pre 226 meseci
Citat:
Znaci sustina je u tome da se zamenom samo dva elementa, a to su temelj i zidovi dobija prava kuca.


I to samo spoljasnji zidovi, jer unutrasnji opet mogu biti od gipsa ili nekog materijala koji se koristi u montaznim kucama.
Jel zna neko koliko to orijentaciono kosta, neko ko je zidao skoro?

Sada istine radi mora se reci da u montaznu kucu ulazes znatno manje sopstvenog rada, kao kod klasicnog zidanja- kada se dogovoris za kljuc u ruke. Ukoliko se odlucis da postanes preduzimac za sopstvenu kucu, mozes a ne moras da ustedis, ali je sigurno da ce te u tom slucaju boleti glava.
 
Odgovor na temu

projektor
projektor
Beograd

Član broj: 31600
Poruke: 56
*.yubc.net.



+2 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih02.09.2005. u 22:41 - pre 226 meseci
Citat:
I to samo spoljasnji zidovi, jer unutrasnji opet mogu biti od gipsa ili nekog materijala koji se koristi u montaznim kucama.


Mislim da je bolje i unutrasnje zidove uraditi od pune opeke, makar i na kant. Kroz montazni zid se zvuk prenosi sjajno, svi ukucani cuju jedni druge veoma dobro, cak i kad su sva vrata zatvorena.

Cene izgradnje zavise od vise faktora. Materijal moze biti 1, 2 ili 3 klase a radnici i majstori takodje. Mozes da se dogovoris kljuc u ruke, preduzimacka marza je oko 25-30% ili da sam pojuris radnike koji ti rade na dnevnicu a materijal narucis da ti se donese. U principu dva dobra majstora mogu da podignu sami prizemnu kucu od 90m2 za 3 nedelje. Ako hoces brze, uzmes jos nekog. Mada se najcesce takvi poslovi pogadjaju djuture a ne na dnevnicu. Najbolje je ako malo zapnes sam i poneku poziciju odradis umesto da placas nekog. Za nekoga ko je sportski tip to dodje kao dobar trening.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.113.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih03.09.2005. u 00:15 - pre 226 meseci
Zašto neki ovde pričaju o nečemu , kada blage veze nemaju. Niti su bili ikad u takvim kućama ili su pomešali lončiće. Neko ovde navodi neke barake koje se raspadaju , pa to nije montažna kuća ( KUĆA) to je privremeni smeštaj za ekipu koja vrši radove na terenu , a takvi se objekti mogu videti na dosta mesta : bolnice , škole..... ti objekti nisu srušeni , jer su se kasnije koristili kao neke ostave i slično , a nisu koštale finansijera ništa.
Da li takvi znaju da se zvučna izolacija ne pravi od tvrdog materijala: kamen , cigla , beton...??
Da li takvi znaju da "podloga" za montažnu kuću nije samo betonska ploča . To su isti temelji kao i za klasično građenu , samo što su temelji tanji jer ne moraju nositi toliki teret , a ploča se pravi odmah nakon temelja i posle toga kažeš ĆAO MEŠALICO !!!! Posle toga dolaze majstori koji ti neće uprljati dvorište malterom
Da li su takvi čuli da za montažne KUĆE ne treba ni betonska ploča , a ni TEMELJI ???
Prave se betonske stope (po projektu) , a ploča je drvena , što znači da je toplinska izolacija u startu urađena , a da ne navodim ostale prednosti , a ima ih mnogo.
Određena debljina montažnog zida , menja određenu debljinu zida od cigala ; to jeste na papiru po toplotnom koeficijentu , ali u stvarnosti nije , jer prilikom grejanja "tople kuće" potrebno je zagrejati samo gipsanu ploču debljine 1cm ,što se brzo postigne , a kod klasične gradnje malko ćeš pričekati dok se ugreje metar cigala

fanzo.org
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Montažne ili obične kuće i dozvole za njih
(TOP topic, by bakara)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 795390 | Odgovora: 499 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.