Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hyperloop transit system

elitemadzone.org :: MadZone :: Hyperloop transit system

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33600 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system08.10.2013. u 19:35 - pre 128 meseci
Ma, da je hteo simpatije, ne bi pominjao pomoc sa svih strana, vec bi rek'o da je to uradio sam... a i cisto sumnjam da je tacno to sto potenciras, jer coveku koji je sve to sto ima stvorio i dokazao se nekoliko puta, tesko da treba pat on the back kako je predstavljen u onom glupom stripu sto si postavio na prosloj strani. Takodje je u tom stripu netacno izrecen navodni cilj gde ce i koliko biti koriscen Hyperloop i za sta je namenjen uopste, jer Hyperloop nije namenjen "to connect every major city in the world with the superfast transportation" - te je i strip kao i tvoji neki komentari cisto pljuvacki.

Cestitke tebi za osnivanje startupa, nemam nameru da te ucim, niti tako nesto pokusavam... ali ti ili ne citas ono sta pisem ili se nesto gadno ne razumemo. Startup po definiciji nije kompanija koja ce raditi kolosalni projekat mass transporta. To sto kompanija tek startuje sa radom, ne znaci da spada u kategoriju startup-a. Startup je nesto potpuno durgo od onog sto bi bila kompanija iza Hyperloopa. Ali, i dalje tvrdim da tvoja izjava "samo tona love i radnici sve sami rade" ne pije vodu... cak sta vise, smesna je.

Kao i svakoj drzavnoj kompaniji, tako i NASA-i kada uzimas deo kolaca i kada radnici moraju da se prekvalifikuju ili odu, neko mora da histerise. Pa tako i ti koji ce biti najvise pogodjeni ukidanjem dela posla u JPL laboratorijama. No, JPL se ne odrice posla na starim propulsion sistemima potpuno, a kamoli na novim tipa solar electric propulsion ili heavy-lift SLS... jer im je to neophodno za deep space misije koje uveliko planiraju. Imaju oni dovoljno posla i bez usavrsavanja starih tehnologija, to mogu da prepuste privatnicima.
Po strani sve to flexin' wings... i dalje ne verujem da je Musk uspeo da prevesla strucnjake u NASA i da ih prikaze kao veverice, kao sto ti to ovde pokusavas da predstavis. :)
Uostalom, cak i ako je tako i da u NASA-i rade veverice, onda Elon nije jedini, niti je to samo njegovih ruku delo, niti znaci da je "Elon pravario NASA-u"... jer su u desetine kompanija u tom commercial programu pored SpaceX - Orbital Sciences, Sierra Nevada Corp, Boing,...

A ovde sam konacno video da ne samo sto ne citas sta pisem, nego nisi ni prelistao taj Hyperloop plan koji toliko pljujes... pa si zato ucvrstio epitet pausalac. :D
Citat:
- CHSR nije smesan ni malo. Projektovani kapacitet za zavrsetak 2033 je 116 miliona putnickih voznji godisnje sa prosecno 70% popunjenosti vozova od po 1000 mesta koji idu na svakih pet minuta u spicu 19 sati dnevno uz cargo saobracaj preostalih 5 sati. HyperLoop nije ni blizu tom projektovanom broju i nema cargo opciju i ne ukljucuje ni deo od planirane rute sistema (700km Hyperloop od LA do SF u odnosu na 1300km od sakramenta do san dijega). Ja ne znam gde si ti video da ce CHSR biti jeftiniji? Bice deset puta skuplji ali ce se graditi u fazama i u nekom trenutku finansirati iz sopstvenih voznji i imace daleko duzi rok otplate i eksploatacije. I nemoj da ti ja lepim linove, guglaj malo, imas prste.
Vrati se par strana ovde u temi, pogledaj kakve tvrdnje si vec iznosio (rekao da je "dobra ideja avion u cevi", a kasnije si covece tvrdio kako nemaju fail-safe i emergency sisteme jer "im nije u mindsetu i jer su oni inzenjeri za kola"! :) ), a onda pogledaj Hyperloop PDF. Ako nista drugo, sve ovo sto si naveo je klasa ispod, i vreme izgradnje i kapacitet! A jasno i glasno su opisane obe opcije kod Hyperloop-a i za cargo kombinovani i za putnicki samo. A takodje je planirano prosirenje ruta (imas tamo i slike :) ), i naravno da ce se prosirenje rute finansirati iz prihoda postojeceg saobracaja. Nista ti ovde novo i revolucionarno nisi rekao sto donosi CHSR.


I konacno, ne razumemo se ni ovde "cela tvoja odbrana Elona je besmislena" jer ne branim ja Elona, niti se lozim na njega u ulozi IRL Toni Stark-a, niti ga uporedjujem sa Iron Menom... Nisam cak ni gledao taj decji film. :)
A da li ce se pojavljivati njuske u javnosti i pricati kako je drzavni projekat zastarelog* speed voza (* zastarela tehnologija (cak i u poredjenju sa Kineskom proslom generacijom), inferioran po max. brzini, manje energetski stedljiv) bolji od Hyperloopa? Naravno da ce se pojaviti u javnosti. To im je pos'o, to im je 'leba, to im je prilika da ucare 'tatrane. Nemoj reci da nisi cuo za primere drzavnih konglomerata/sluzbenika/lobista kako pljuju inovativne ideje zarad svog interesa...? :)
Promeni news source i makar procitaj izvorni dokument o kojem raspravljas.



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system08.10.2013. u 20:04 - pre 128 meseci
Možda upadam u diskusiju kao padobranac...
Citat:
mr. ako
Kao i svakoj drzavnoj kompaniji, tako i NASA-i kada uzimas deo kolaca i kada radnici moraju da se prekvalifikuju ili odu, neko mora da histerise. Pa tako i ti koji ce biti najvise pogodjeni ukidanjem dela posla u JPL laboratorijama. No, JPL se ne odrice posla na starim propulsion sistemima potpuno, a kamoli na novim tipa solar electric propulsion ili heavy-lift SLS... jer im je to neophodno za deep space misije koje uveliko planiraju. Imaju oni dovoljno posla i bez usavrsavanja starih tehnologija, to mogu da prepuste privatnicima.

Cela stvar je u tome da nije bilo te NASAe i tih 'viška' radnika i 'bespotrebnih' istraživanja po raznoraznim JPL-ovima, teško da bi Musk mogao da uradi bilo šta po pitanju svemira osim da se uhvati za uši i igra, bez obzira koliko love imao.

Posle bitke svi su generali, pa tako i SpaceX, koji uzme jednu tehnologiju od možda 1000 koje su razvijane, koja provereno funkcioniše i radi, ostavi NASA-u sa troškovima za ostalih 999 neuspelih pokušaja, i on je sad kao vrlo pametan i uspeo je da obori troškove lansiranja? Ma idi!

Činjenica je da SpaceX trenutno jeste jeftiniji od NASA-e, međutim taj cherry picking ne može da se radi doveka. Neko mora da nabere tu gomilu trešanja iz koje će neki Musk odabrati najlepšu a na ostale se popišati.. Samo što to branje košta, a pitanje je ko će to da plati i da li će iko i da ih bere u budućnosti, što je najveća šteta u celoj toj priči.

Naravno, to nije problem za Muska, jer kad SpaceX prestane da donosi lovu, on će preći na neku novu hyper-fintu, i nju će da cedi dokle može, do prelaska na sledeću...

Citat:
mr. ako
i dalje ne verujem da je Musk uspeo da prevesla strucnjake u NASA i da ih prikaze kao veverice, kao sto ti to ovde pokusavas da predstavis.

Nije on preveslao stučnjake u NASA-i, već je napravio obostrano dobar deal između sebe i političara, pri čemu je NASA kolateralna šteta. Političari direktno profitiraju kroz lobi lovu, plus profitiraju sa kratkoročnim poenima zbog rezanja troškova i ukidanja nepotrebne administracije i 'neefikasnosti', a sa druge strane SpaceX ima vrlo jasan interes. NASA se tu ništa ne pita, niti se pitala.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system09.10.2013. u 02:54 - pre 128 meseci
Slazem se s dobrim delom, osim sa onim da Musk tu ispada glavni, jer je on samo delic u citavoj prici... ko sto rekoh, tu su Orbital, Sierra, Boeing i ostali. Nasa je to uradila po nalogu politicara, naravno, a privatnici su se ubacili u pricu na ovaj ili onaj nacin. Zasad su svi izuzetno zadovoljni. :)



Stos' tice Muska konkretno on je stis'o bubrege i uleteo all in, i puko umalo :D pa je molio po Dolini prijatelje da mu pomognu da pregura los period... ako se dobro secam Peter Thiel mu je u tome pomogao i ulozio lavovski deo kinte. Da je iskoristio priliku, naravno da jeste (koji preduzetnik to ne radi?), ali da je nekoga prevario... tesko. Ne zato sto nije pametan, vec sto nije niko veverica niti se zakopcava na ledjima. Svako je imao svoj interes, kako to uvek i biva.



Stos' tice tehnologije, kako to cesto biva, drzava razvija, a kad se tehnologija/kompanija "privatizuje" neko napravi brdo kesha. :P Nije ni prvi, a ni poslednji put... To se eto desavalo i sa tehnologijama koje je NASA razvila tokom prethodnih 40-50 godina. :) Cudno mi je samo kako se to izbacuje u prvi plan, jos od strane (ako se ne varam) nekoga ko zustro podrzava kapitalizam. :)

Stos' tice tehnologije (addendum), k'o sto rekoh, to je u principu "zastarela" tehnologija koja dobacuje iskljucivo do ISS i sluzi samo za cargo i crew spediciju. Sluzi samo za snabdevanje ISS stanovnika hranom i vodom, slanjem satelita u LEO eventualno GSO/GEO. Ono sto je fokus NASA-e jesu heavy lift vozila (SLS) i beyond low earth orbit putovanja (asteroidi i planete tipa Mars) i ona razvija tehnologije u tom smeru koje recimo SpaceX ili Orbital nisu u stanju (jos?) da osvoje.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system09.10.2013. u 07:59 - pre 128 meseci
Citat:
mr. ako
Da je iskoristio priliku, naravno da jeste (koji preduzetnik to ne radi?), ali da je nekoga prevario... tesko.

Niko ni ne kaže da je on nekoga prevario, samo je iskoristio kratkovidost političara (odnosno kratkoročne interese) radi sticanja kratkoročnog profita nauštrb dugoročnog prosperiteta društva (kad pričam kratkoročno-dugoročno, to pričam u kontekstu vremena jednog društva a ne pojedinca).

Citat:
mr. ako
Stos' tice tehnologije, kako to cesto biva, drzava razvija, a kad se tehnologija/kompanija "privatizuje" neko napravi brdo kesha. :P Nije ni prvi, a ni poslednji put... To se eto desavalo i sa tehnologijama koje je NASA razvila tokom prethodnih 40-50 godina. :) Cudno mi je samo kako se to izbacuje u prvi plan, jos od strane (ako se ne varam) nekoga ko zustro podrzava kapitalizam. :)

Tehnologija koju razvije NASA i treba da bude javna ali ne i da se privatizuje (na kraju krajeva NASA se i finansirana od poreza koji plaća Musk i slični).

Međutim u slučaju NASA-e, ona bi trebalo da ima monopol na državne ugovore na taj biznis, iz prostog razloga jer je ista ta država pukla gomilu novca da se to razvije, i sad treba nekoj trećoj strani da pokloni gomilu novca pored svega toga?

Dakle, nema problema da Musk i slični naprave SpaceX, SpaceY ili šta god, nije problem da privatna firma lansira satelite preko njih, to je sve fair game. Međutim kad država oduzme svoje ugovore NASAi i dodeli ih SpaceX-u, e to je onda vrhunac idiotizma.

Citat:
mr. ako
Stos' tice tehnologije (addendum), k'o sto rekoh, to je u principu "zastarela" tehnologija koja dobacuje iskljucivo do ISS i sluzi samo za cargo i crew spediciju. Sluzi samo za snabdevanje ISS stanovnika hranom i vodom, slanjem satelita u LEO eventualno GSO/GEO. Ono sto je fokus NASA-e jesu heavy lift vozila (SLS) i beyond low earth orbit putovanja (asteroidi i planete tipa Mars) i ona razvija tehnologije u tom smeru koje recimo SpaceX ili Orbital nisu u stanju (jos?) da osvoje.

Možda ta tehnologija jeste zastarela ali ona donosi lovu. Lansiranje satelita, slanje karga, posade... Sve je to keš biznis... Nikoga trenutno ne zanima da šalje svoje rovere na mars i sl. jer to ne donosi lovu... Međutim kada NASA prežvaće sve elemente oko tog SLS, interplanetarnih putovanja, kad spuca gomile i gomile keša na to, onda će sigurno opet da se pojavi neki novi Musk ili čak i Musk, uzeti tu tehnologiju i objaviti svetu kako će on to da uradi 'jeftinije' bez da je uložio dolar u stvarni R&D... Ma idi begaj...
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Hyperloop transit system09.10.2013. u 11:59 - pre 128 meseci
Dosta puta sam čuo od ljudi koji studiraju saobraćajni inženjering da je putnička železnica najčešće neisplativa. Čak i u razvijenim državama (Nemačka) putnička železnica je debelo dotirana od strane države, jer se inače niko tim ne bi bavio. Pruge prvenstveno služe, i zarađuju na, transportu robe.

Kad se to ima na umu, graditi železničku prugu za prevoz putnika je čista glupost i zato mi se čini da Hyperloop ide u dobrom pravcu - optimizuje se za masovni prevoz putnika jer mi se čini da je masovni prevoz robe nepotreban između LA i SF pošto imaju okean.

Baš sad kad razmislim, biće da su LA i SF jedino mesto na svetu gde hyperloop ima smisla - dovoljna količina ljudi zainteresovanih da idu u drugi grad, dovoljna udaljenost, roba ide brodovima, itd. Svuda drugde - normalna pruga pobeđuje.


'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

acapn91
Aleksandar Obradović

Član broj: 172894
Poruke: 149
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Hyperloop transit system09.10.2013. u 13:41 - pre 128 meseci
^ Zeleznica moze biti isplativa ali da bi se doslo do stadijuma isplativosti, ili pak zarade, potreban je daleko veci broj putnika nego ovaj koji trenutno imamo. Da, retke su zemlje u kojima se zeleznica sama finansira, uglavnom joj pomaze drzava, a prihod najcesce ostvaruje na osnovu teretnog transporta. Primera radi, tranzit 20-ak vagona kroz Srbiju (na granici nasa lokomotiva preuzme vagone i na izlazu iz zemlje ih predaje lokomotivi druge drzave) kosta oko 20.000 e, sto je daleko veca suma u odnosu na onu koja se moze prevozom putnika ostvariti.

 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system09.10.2013. u 19:44 - pre 128 meseci
@ventura

Ponovo se slazem sa dobrim, ovaj put jos vecim, delom onoga sto si napisao. :) U oci mi upada samo to sto ti napdas kapitalizam kroz postove. :)
Citat:
ventura:
Niko ni ne kaže da je on nekoga prevario, samo je iskoristio kratkovidost političara (odnosno kratkoročne interese) radi sticanja kratkoročnog profita nauštrb dugoročnog prosperiteta društva (kad pričam kratkoročno-dugoročno, to pričam u kontekstu vremena jednog društva a ne pojedinca).
Ovo se kao sto znamo cesto desavalo kroz istoriju, a desava se i danas, pa i as we speak... :)
Kapitalizam je dobar za brz napredak do neke granice, ali posle toga nekad steti drustvu i industriji u kojoj je pustio korenje i dobio previse uticaja/slobode (preko politicara/od politicara). <-- odgovor na one tvoje "nije fer", "vrhunac idiotizma" i "idi begaj" delove posta.

Sto se tice NASA-e i ove komercijalizacije dela letova (cak i da je ovo los deal za NASA-u, a mislim da nije), bolje im je u svakom slucaju da placaju domace US kompanije, zaposljavaju domace strucnjake i imaju kontrolu nad tehnologijom i razvojem, kao i potpunu samovolju u vrsti i kolicini robe i putnika koje salju u orbitu, nego da placaju rusima $60 miliona po mestu u Soyuzu i maltretiraju svoje astronaute da vezbaju 2 godine upravljanje Soyuzom i uce rusku cirilicu. :)


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system14.10.2013. u 02:25 - pre 128 meseci
E zbog ovoga je dobro ukljuciti privatne kompanije (medju njima i Elonov SpaceX) u NASA-inu pricu:



Vertical Takeoff Vertical Landing (VTVL) reusable raketa koja smanjuje troskove i svodi ih samo na gorivo za razliku od trenutnih sistema koji sagore u atmosferi pri povratku.
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system16.10.2013. u 20:38 - pre 127 meseci
Citat:
mr. ako
Vertical Takeoff Vertical Landing (VTVL) reusable raketa koja smanjuje troskove i svodi ih samo na gorivo za razliku od trenutnih sistema koji sagore u atmosferi pri povratku.

Gorivo je NAJSKUPLJA stavka u celom lansiranju. Ne zbog činjenice da je samo gorivo kao gorivo skupo, već zbog činjenice da ti treba da potrošiš gorivo da bi u raketi nosio gorivo.

Sama masa Falcon 9 rakete je 505 tona, od čega je da kažemo 30 tona sama raketa + payload 13 tona, znači samo gorivo je teško 450 tona. Znači tebi prvo treba raketa koja može da podigne 450 tona goriva, da bi usput mogla da podigne 30 tona same rakete i tih 13 tona payloada. Ako kažemo da za VTVL treba samo dodatnih 10% goriva (a verovatno treba i više, jer ti treba dodatno gorivo da tih 10% popneš gore da bi se ono spustilo sa raketom), to znači da si ti umesto ogromnih dodatnih 45t payloada taj prostor iskoristio za gorivo da bi sačuvao raketu.

Kada se podvuče crta, pa vidiš da te je tih dodatnih 45t koštalo 200 miliona dolara, a cela nova raketa sa sve gorivom na lansirnoj rampi košta 40 miliona, onda ukapiraš da ne samo da nisi uštedeo ništa, već te cela avantura košta dodatnih 160 miliona po lansiranju.

BTW NASA koristi iste boostere više puta, i to ne tako što su razvili neki fancy VTVL sistem, već tako što su zakačili padobran na raketu, i onda je samo izvade iz mora kad se spusti.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Hyperloop transit system16.10.2013. u 21:24 - pre 127 meseci
Citat:
ventura:Kada se podvuče crta, pa vidiš da te je tih dodatnih 45t koštalo 200 miliona dolara,

Kako 45t kerozina i tecnog kiseonika moze kostati 200 miliona dolara?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system16.10.2013. u 22:14 - pre 127 meseci
Citat:
Odin D.: Kako 45t kerozina i tecnog kiseonika moze kostati 200 miliona dolara?

Ako imaš raketu koja nosi 13 tona tereta u orbitu, i neko ti za to plati 56 miliona dolara, onda te lansiranje dodatnih 45 tona goriva košta 200 miliona, jer si za te pare mogao da lansiraš još 3.5 payloada od po 13 tona (1 payload = 56 miliona evra prihoda), i da te zabole šta će biti sa raketom.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Hyperloop transit system16.10.2013. u 22:43 - pre 127 meseci
Citat:
Ako imaš raketu koja nosi 13 tona tereta u orbitu, i neko ti za to plati 56 miliona dolara

To je pretpostavka da neko hoce toliko da plati, ali nisam siguran da se o tome radi.
Cijena od 56 milona mozda podrazumjeva cijenu rakete, a ne koliko ti neko placa da mu podignes 13 tona u orbitu ili koliko je neko spreman da plati za to.
Ne treba smetnuti sa uma da je cilj ovog programa komercijalno podizanje tereta u orbitu, a ne neko 'drzavno' gdje niko ne pita koliko kosta nego se pici "dizi po svaku cijenu" principu, po kom funkcionise NASA i ostali drzavni konzumenti takvih usluga.

Ako nosis dodatnih 45 tona goriva i to gorivo te recimo kosta 200 000 dolara (lupam sad, ne znam koliko kosta tecni kiseonik, ali raketni kerozin nije vise od dolar-dva po litru) i ako za tih dodatnih 200 000 dolara dobijes raketu koju opet sutra (predvidjeno vreme ponovnog lansiranja je jednocifren broj sati od povratka) mozes lansirati - onda se meni cini da je to dobar deal, jer za dodatnih 200 000 dolara + servisiranje i reparacija za novo lansiranje tesko da ces negdje dobiti novu raketu.

NASA-in reusable program je ok, ali te rakete padnu negdje u 3 pi. u okeanu i treba ti citava flota brodova, helikoptera i ljudi da se to dovuce natrag i ko zna koliko vremena i reparacije na samim motorima koji su potonuli u slanu vodu da se osposobe za ponovni let - ako se uopste i koriste isti ti motori (ne znam, ali pretpostavljam da ne), te to bas i nije jeftino, ali bar dobro ilustruje i poentu da nije jeftinije ni praviti novu raketu, cim se vec akaju sa dovlacenjem starih iz okeana.

U principu, umjesto da svaki put pravis novu raketu od 50 miliona dolara - ti za samo 45 tona kerozina i LO dobijes istu raketu natrag, spremnu za novo lansiranje u ekstremno kratkom roku u odnosu na dosadasnje pojmove.

To onda znaci da cijena lansiranja 13 tona u orbitu nije 50 miliona dolara za raketu + 6 miliona za gorivo, servisiranje leta i profit kompanije, vec samo tih poslednjih 6 miliona posto ne moras da pravis opet raketu za 50 miliona.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system16.10.2013. u 23:30 - pre 127 meseci
Citat:
Odin D.: To je pretpostavka da neko hoce toliko da plati, ali nisam siguran da se o tome radi.

To je tačno koliko neko hoće da plati i koliko plaćaju. Uostalom, po toj ceni su zakazali nekih 40-50 lansiranja. Dakle, hoćeš da lansiraš 13 tona u LEO - to te košta 56.5 miliona dolara. Imaš cenovnik na sajtu.

Citat:
Odin D.:
Ako nosis dodatnih 45 tona goriva i to gorivo te recimo kosta 200 000 dolara (lupam sad, ne znam koliko kosta tecni kiseonik, ali raketni kerozin nije vise od dolar-dva po litru) i ako za tih dodatnih 200 000 dolara dobijes raketu koju opet sutra (predvidjeno vreme ponovnog lansiranja je jednocifren broj sati od povratka) mozes lansirati - onda se meni cini da je to dobar deal, jer za dodatnih 200 000 dolara + servisiranje i reparacija za novo lansiranje tesko da ces negdje dobiti novu raketu.

Zaboravi koliko košta gorivo. Pretpostavimo da ga dobijaju za džabe. Problem je što je 45 tona goriva, upravo to - 45 tona. Ti da bi lansirao tih 45 tona koje će ti trebati za sletanje, moraš da potrošiš mnogo više goriva, a mnogo više goriva znači veća raketa i šta već sve ne.. A ako već praviš veću raketu, onda ti je isplativije da taj dodatni kapacitet iskoristiš za korisni payload a ne da tegliš beskorisno gorivo gore-dole.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Hyperloop transit system17.10.2013. u 00:16 - pre 127 meseci
Ovo je objasnjenje sa sajta:

Citat:
SpaceX believes a fully and rapidly reusable rocket is the pivotal breakthrough needed to substantially reduce the cost of space access. SpaceX’s Falcon 9 rocket currently carries a list price of about $54 million. However, the cost of fuel for each flight is only around $200,000—about 0.4% of the total. The majority of the launch cost comes from building the rocket, which flies only once. Compare that to a commercial airliner. Each new plane costs about the same as Falcon 9, but can fly multiple times per day, and conduct tens of thousands of flights over its lifetime. Following the commercial model, a rapidly reusable space launch vehicle could reduce the cost of reaching Earth orbit by a hundredfold.


Citat:
A ako već praviš veću raketu, onda ti je isplativije da taj dodatni kapacitet iskoristiš za korisni payload a ne da tegliš beskorisno gorivo gore-dole.

Ne vjerujem ja da su oni toliko glupi, pa da ne znaju sta rade.
Ako raketa nije u stanju da se prizemlji i ponovo koristi - nece oni sigurno tegliti gore 45 tona goriva nizasta ili prazan rezervoar vec ce ga napuniti komercijalnim teretom i sigurno naplatiti, kao sto ce ukalkulisati u cijenu i citavu raketu koju ce izgubiti u tom jednokratnom lansiranju.

To sto su oni mozda vec sad prodali 40-50 letova za 56 miliona po letu sa sve raketom za jednokratnu upotrebu ne znaci da je to jeftinije od reusable raketa vec da mozda kupci tih letova nemaju neke druge alternative u ovom trenutku, jer svi ostali ponudjaci tih usluga kostaju isto toliko ili cak i vise, a ove rakete jos nisu u stanju da rade kao reusable, ali to nije opravdanje da se ne razvijaju - za onoga ko mozda ima projekciju razvoja tog biznisa ka masovnijem transportu u sledecim decenijama ili cak i duze.
A ako su kupci i spremni da placaju 56 miliona za 13 tona onda je sigurno isplativije da sa jednom raketom prevezes 20 puta po 13 tona za 56 miliona po letu, nego da to uradis sa 20 raketa. U prvom slucaju imas cisti dobitak od 19 raketa.

Znaci, po meni - rade najpametniju mogucu stvar: prodaju ono sto trenutno mogu po max. cijeni koju mogu i razvijaju tehnologiju za ono sto ce vjerovatno moci prodavati kad ne budu jedini ili jedni od rijetkih koji mogu prodati 13 tona za 56 miliona. Znaci, bore se i za sadasnje i za buduce trziste.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 17.10.2013. u 01:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system17.10.2013. u 01:47 - pre 127 meseci
Ajde ventura nemoj biti smesan... kompanija tog kalibra nije dobro skapirala kako ce da zaradi, pa cekaju da im neko objasni da to sto rade nije isplativo. Vazi. Ovo je dovoljno jak argument bez da uopste ulazis u bilo kakve detalje i brojke.

NASA-in "reusable" program kod Space Shuttle-a je vazio za pomocne bustere, dok glavni nije reusable... a cesto se desavalo da se i pomocni boosteri pokrive pri padu u okean i postanu neupotrebljivi za sledece lansiranje ili jednostavno potonu na dno, iako imaju padobrane. To je nazalost primitivna tehnologija, kao sto je bilo pretapanje olova koje izvadis iz protivnika da bi napravio novo zrno. :)
Sama izrada nove rakete ili reparacija koriscenih boostera i traju i kostaju, a to je najveca stavka u citavoj prici. Gorivo je samo delic, a to sto ga ti racunas u bespotreban teret je samo tvoj problem. Tako mozes racunati i za NASA-ine rakete da bespotrebno nose gorivo za let navise, jer su mogli da natrpaju brdo satelita umesto goriva... :D ...samo je problem sto onda citav sistem nece da proradi kako treba. :) K'o sto rekoh, COTS program je way to go i nije moguce da NASA isprati promene na tom polju sa trenutnim budzetom, a i ne treba da to pokusava.

Mrzi me da se ponavljam ovde, slicno sam napisao o tome u temi Ljudi na mesecu 2020 godine.. i rekao o reusable ideji ono sto bih ponovio ovde:
Citat:
mr. ako: Trenutno, resavaju najveci problem a to je cena, i to ne goriva (0.3% cene lansiranja), cak ni materijala, vec sklapanja i izrade same rakete... a cenu ce smanjiti sa reusable vozilom.
Citat:
mr. ako: smanjice je drugacijim nacinom izrade i sklapanja, a najvise time sto ce je jednu istu koristiti vise puta. Zamisli da se posle svakog leta putnicki avion unistava... cena karte bi najvecim delom bila za IZRADU novog aviona, a ne goriva. :)


Cak i Ariana 5 (ESA) je mnogo manje efikasna u odnosu na SpaceX-ovo trenutno resenje, cak i sledeca generacija (Ariane 6) nece moci da se takmici sa trenutnom SpaceX raketom Falcon 9 i vec je osudjena na propast... a ova reusable VTVL dodatno snizava cenu i izbacuje ESA-u iz ovog posla definitivno.


EDIT: sredjivanje i sitne ispravke geski nastalih usled umora i neispavanosti :D (sustina nije promenjena ni malo)


[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 19.10.2013. u 02:39 GMT+1]
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system02.11.2013. u 05:08 - pre 127 meseci
@mmix
Izgleda da ima jos neozbiljnih ljudi koji kazu da Hyperloop koncept nije los... :)
http://www.foxnews.com/tech/20...-hyperloop-dream-into-reality/

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Hyperloop transit system02.11.2013. u 08:44 - pre 127 meseci
Citat:
mr. ako: @mmix
Izgleda da ima jos neozbiljnih ljudi koji kazu da Hyperloop koncept nije los... :)
http://www.foxnews.com/tech/20...-hyperloop-dream-into-reality/


Yawn.

Hyperloop Transportation Technologies company is being announced on JumpStartFund, a crowdfunding site that also helps drum up crowd ideas.

Iskreno, ako oni to naprave ja cu javno priznati da nisam bio u pravu, ali za sada ovo ne menja situaciju. Prvo skocis onda kazes hop.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Hyperloop transit system02.11.2013. u 09:13 - pre 127 meseci
Citat:
mr. ako:
@mmix
Izgleda da ima jos neozbiljnih ljudi koji kazu da Hyperloop koncept nije los... :)
http://www.foxnews.com/tech/20...-hyperloop-dream-into-reality/

Našao si da citiraš američki Kurir :)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Hyperloop transit system02.11.2013. u 17:45 - pre 127 meseci
Citat:
mmix: Yawn.

Hyperloop Transportation Technologies company is being announced on JumpStartFund, a crowdfunding site that also helps drum up crowd ideas.

Iskreno, ako oni to naprave ja cu javno priznati da nisam bio u pravu, ali za sada ovo ne menja situaciju. Prvo skocis onda kazes hop.
Ma rek'o si da jos samo ja verujem u Hyperloop, pa reko da pokazem da nas je dva komaTa. :P

Citat:
ventura: Našao si da citiraš američki Kurir :)
Heh, nisam obracao paznju koja je kuca u pitanju, bilo mi u feed-u...
(mada se ne bih bas slozio sa poredjenjem Fox=Kurir ;) )
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Hyperloop transit system02.11.2013. u 22:12 - pre 127 meseci
Citat:
mr. ako: Ma rek'o si da jos samo ja verujem u Hyperloop, pa reko da pokazem da nas je dva komaTa. :P)


Pa samo ti od pismenih ljudi Sa obzirom na to odakle se planira sorsovanje para za ovaj projekat ocigledno je da se ocekuje armija onih koji veruju u HyperLoop Po mogucstvu sto podlozniji uticaju fantazija i sa sto vise viska para
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Hyperloop transit system

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33600 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.