Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?

[es] :: E-Poslovanje :: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35145 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?19.02.2005. u 15:47 - pre 232 meseci
Pozdrav svima,

Iako sam nasao par ranijih tema slicne sadrzine, odgovori ili mi ili nisu bili zadovoljavajuci ili su dati u kontekstu toga vremena (pre godinu ili dve dana). Od tada se promenilo dosta zakona i propisa pa bih bio zahvalan znalcima da mi pojasne neke stvari.

Elem... Vec nekoliko godina radim tzv. outsourcing za jednu stranu kompaniju. Honorarom sam vise nego zadovoljan. Tacne cifre su nebitne, ali recimo da je vise od par stotina eura (sto je neki limit koji se spominjao kao prelomna tacka izmedju rada na crno i rada na belo). Novac je do sada svaki put redovno i brzo pristizao na devizni racun kod jedne banke. Sve to i dalje funkcionise bez problema s tim da je poreska uprava krenula da rigoroznije kontrolise devizne novcane tokove. Ako to i nije tacno sada, verovatno ce se to desiti u narednih nekoliko meseci. Recimo da ovo znam jer i imam stalne insajd informacije iz jedne banke.

Dakle, razmisljam o tome da "legalizujem" posao u smislu da predjem sa honorarnog na stalni radni odnos, tj. da otvorim preduzece (verovatno doo) kako bi se novcani tokovi prebacili sa privatnog sektora na sektor firme. Tj. pitanje je sta je u svemu ovome i do sada bilo nelegalno, jer je drzava dozvoljavala priliv deviza u zemlju po bilo kom osnovu i nista je dalje nije zanimalo. Sada se izgleda to menja...

Raspitao sam se u Trzistu rada oko osnovnih procedura otvaranja preduzeca kao i nekih povoljnosti koje drzava konstantno nudi radi podsticanja samozaposljavanja. U principu, oko same registracije ne vidim neke prepreke. Sve je relativno jednostavno. Cak sta vise, dosta se i pojednostavilo u odnosu na ranije jer je osnovana specijalizovana agencija za privredne registre koja je preuzela posao koji su do sada radili trgovinski sudovi. Svi formulari se mogu preuzeti online i odstampati kod kuce. http://www.apr.sr.gov.yu

E sad, za sve koji su stigli ovako daleko posle dugackog uvoda...

Jos ranije sam dobrovoljno citao neke relevantne zakone kako bih se poblize upoznao sa materijom pa se moje osnovne brige odnose na ukupan trosak mog buduceg preduzeca. Odnosno, do sada se ukupan trosak svodio na proviziju banci na uplacenu doznaku.

Po mojem trenutnom razumevanju materije, stvari stoje ovako (molim znalce da me isprave i dopune):

1) Umesto doznake na privatan bankovni racun, novac bi ubuduce pristizao na devizni racun preduzeca. Za razliku od poslovanja sa stanovnistvom gde se naplacuje odredjena provizija za doznake iz inostranstva, kod doznaka za pravna lica nema nikakve provizije (ovo vazi kod moje banke).

Posto bi se moje preduzece bavilo uslugama, tj. izvozom istih, sustinsko pitanje je da li se na ukupnu cenu u tom slucaju dodaje porez/PDV ili carina ili bilo koja druga dazbina? Drugacije receno, da li se bruto iznos doznake moze smatrati i neto iznosom? Da li postoje bilo kakve olaksice za izvoznike pa makar to bio i izvoz usluga?

Vise puta se povlacila prica da preduzece devize mora odmah pretvoriti u dinare, tj. da sva sredstva mora drzati u dinarima pa po potrebi kupvati devize. Ovo je apsolutno blesav koncept, pa bih molio da se ovo demantuje.

2) Neophodan trosak bi takodje bili porezi i doprinosi na platu jedinog zaposlenog, tj. mene. Ako ne gresim, ove godine vazi da se svi novozaposleni radnici oslobadjaju placanja poreza na zarade, tako da se ukupan doprinos smanjuje za 20-tak procenata.

3) Negde sam procitao da se cak i osnovni kapital (500 eura za doo = 250 + 250), moze naplatiti/povratiti od sopstvenog preduzeca jer preduzece osniva fizicko lice sopstvenim novcem. Dakle, kad preduzece zaradi prvih 500(250) eura, osnivac moze podici svoj ulozeni kapital.

4) Ono sto je mozda najvaznije je pitanje poreza na dobit preduzeca. Ako se ne varam, on se obracunava jednom godisnje. Postoje nacini da se on umanji oduzimanjem vec placenih poreza (na plate). Takodje, postoji mogucnost uracunavanja ulozenog u osnovna sredstva (do nekog procenta), itd. Ako ne gresim, osnovna stopa je 14%, a krajnja se dobija nakon celokupne racunice umanjenja poreza (hm... ili se mozda umanjuje osnovica za porez, a sama stopa ostaje ista).

Cuo sam neproverene price da postoje nacini da se dobit preduzeca umanji raznim knjigovodstvenim manipulacijama koje koriste rupe u zakonu, tako da se i sam porez na dobit znacajno smanji (ne racunajuci zakonom vec predvidjene gorepomenute nacine).

Cista oporezovana dobit preduzeca se onda deli osnivacima u procentu u kojem ucestvuju u osnivanju preduzeca. Ako su osnivaci samo gradjani, da li oni na taj deo dobiti moraju da plate porez i po kojoj stopi? Da li postoji neki donji limit dobiti ispod kojeg se ne placa porez? Znaci, ako sam ja jedini osnivac, onda imam 100% kapitala pa samim tim i 100% dobiti. Da li bi se dobilo nesto ako bi moja supruga formalno bila drugi osnivac (samo osnivac, ne i zaposlena), kako bi se dobit delila u odnosu 50-50? Da li bi jos vise "porodicnih" osnivaca nesto doprilnelo u ovom smislu?

Da li dobit moze da se deli vise puta godisnje, tj. koji su nacini da se stigne do novca osim preko plate (koja, sto je veca, trpi nesrazmerno vece namete)?

5) Kada se osniva preduzece, osnivaci mogu da unesu novcani i nenovcani kapital. Novcani deo je jasan, ali sta je sa nenovcanim? Moje trenutno osnovno sredstvo za rad je naravno racunar sa pripadajucim periferijama. Koje su prednosti, a koje mane unosenja nenovcanog kapitala u preduzece? Da li mi je u interesu da unesem sto veci nenovcani kapital ili ne?

6) Da li je moguce i da li je preporucljivo raditi sopstveno knjigovodstvo? Da li doo moze da vodi prosto knjigovodstvo? Cuo sam da agencije uzimaju oko 100 eura za vodjenje doo sa malim prometom. Sa jednom uplatom u toku meseca i eventualno par rashoda, da li vredi prepustiti 100 eura agenciji radi tako naizgled trivijalnog posla?



Dakle, osnovno pitanje koje se provlaci kroz celu pricu je to koliko cu realno izgubiti, a koliko doprineti drzavi (i vrlim poslanicima koji se psuju i vredjaju u skupstini, a svaki vredi kao 15 penzionera)? Znaci, ako su mi bruto prihodi N, koji procenat od N cu platiti preko raznih davanja? Ne trazim tacnu racunicu, potrebna mi je samo okvirna cifra. Da li je to priblizno 10%, 30% ili 50%?

Hvala unapred svim strpljivima koji su procitali ovaj esej do kraja, a pogotovo hvala svima koji ce odgovoriti!
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?20.02.2005. u 16:05 - pre 232 meseci
Evo nekih odgovora. Ako su potrebna dalja objasnjenja mozes me kontaktirati
na mail ili telefon.

1) Posto bi se moje preduzece bavilo uslugama, tj. izvozom istih, sustinsko
pitanje je da li se na ukupnu cenu u tom slucaju dodaje porez/PDV ili carina
ili bilo koja druga dazbina?
Sav izvoz je oslobodjen PDV-a, sa pravom na odbitak prethodnog poreza, ako
bi za taj promet postojalo pravo odbitaka da je promet izvrsen u zemlji. To
znaci da ako firma samo izvozi sav PDV koji je iskazan (napisan) na ulaznim
fakturama (oprema, materijal, usluge), bice joj vracen od strane poreske
uprave.
Vrlo bitno je razumeti da PDV NIJE TROSAK NI DAZBINA (za firme koje su u
sistemu PDV). Dalje ovde necu objasnjavati.

Devize ne moraju odmah da se pretvaraju u dinare.
Pravilo da devize moraju da se pretvaraju u devize vazi za organizacije
(skole, bolnice...) koje imaju otvoren racun u Trezoru Ministarstva
finansija, nemaju pravo da otvore devizni racun, pa kada dobiju donaciju iz
inostranstva u devizama onda je moraju odmah pretvoriti u dinare.

2)...svi novozaposleni radnici oslobadjaju placanja poreza na zarade...
...za lica koja radni odnos ne zasnivaju po prvi put obavezno je da su bila
prijavljena kao nezaposlena lica kod Nacionalne sluzbe za zaposljavanje
najmanje tri meseca bez prekida pre zasnivanja radnog odnosa...

3) ...osnovni kapital (500 eura za doo = 250 + 250), moze
naplatiti/povratiti od sopstvenog preduzeca ...
Novcani deo osnovnog kapitala (kao i nenovcani) ne moze se naplatiti od
sopstevnog preduzeca. Taj novac pripada preduzece. Kao takav on se mozi
podici jedino ako se ugasi preduzece, ali to je komplikovana i skupa
procedura. Druga varijanata je prodati preduzece. Preduzece se po pravilu
osniva sa neogranicenim trajanjem, a samo vlasnistvo nad preduzecem moze da
se menja. Dobit se moze podici ali o tome citaj dole.

4) ...osnovna stopa je 14%, ...
Porez na dobit preduzeca se placa po stopi od 10%. Poreska stopa je
jedinstvena, sto znaci da se ne menja u zavisnosti od visine dobiti. Poreska
osnovica moze da se umanji na razne nacine propisane zakonom od kojih su
neki vec navedeni.
Preduzece po utvrdjivanju dobiti donosi odluku o raspodeli dobiti. Postoji
zakonska obaveza da se do odredjenog nivoa formira rezerva, a ostala dobit
se samostalno rasporedjuje. Ukoliko je preduzece donese odluku da raspodeli
dobit osnivacima-fizickim licima, placa se porez na prihode od kapitala koji
se svodi na 10% od onoga sto se isplacuje. Dakle 10% poreza na dobit plati
preduzece, pa na ostatak od 90% plati osnivac jos 10% poreza na prihode od
kapitala i skine pare sa racuna. Ispadne najvise 19% ali se poreskim
olaksicma to moze umanjiti.
Dobit moze da se deli unapred u skladu sa dobiti prethodne godine ili
ocekivanom dobiti godine, ali ne moze prve godine jer se ne zna da li ce
firma ostvariti dobit.
Ukoliko osnivac preduzeca nije zaposlen, danom osnivanja preduzeca ima
obavezu da placa doprinose za socijalno osiguranje kao osnivac ili da
zasnuje radni odnos u svom preduzecu. Ukoliko ima zasnovan radni odnos u
drugom preduzecu onda ne mora da placa doprinose.

5)Da li mi je u interesu da unesem sto veci nenovcani kapital ili ne?
Nenovcani kapital mora biti procenjen pravilno. Ne moze se racunar proceniti
da vredi 3.000 evra, jer ce taj racunar kroz amortizaciju postati trosak.
Tako nesto ne bi bilo pravilno i podleza kaznenim odredbanma Zakona o
racunovodstvu i reviziji. Nenovcani kapital se moze uneti jer kroz
amortizaciju povecava troskove firme, a novac je vec dat. Za ostali
nenovcani ulog zavisi od vrste stvari.

6) Preduzece (d.o.o.) ne moze voditi prosto knjigvodstvo, samo preduzetnici.
Racunovodstvene usluge moze da ti pruzi samo pravno lice koje je
registrovano za tu delatnost, a godisnje finansijske izvestaje moze da
potpise samo lice koje ima sertifikat.
Bitno je napomenuti da preduzetnici placaju doprinose na osnvicu koju cini
prosecna plata u Republici Srbiji.
Kod preduzeca postoji sloboda da isplacuje plate manje od prosecne, ali vece
od minimalne zarade garantovane Sporazumom izmedju Vlade, Sindikata i
Poslodavaca. Agencija (radnja-preduzetnik) moze se osnovati iz radnog
odnosa. To znaci da je tvoja supruga neko zaposlena recimo u "Vodovodu",
osnuje agenciju, ne placa nikakve doprinose, pa onda zaposli tebe i
isplacuje ti minimalac. Agencija takodje moze da se prijavi za PDV.
Glavna razlika izmedju agencije i d.o.o. je pravne prirode, a ne
organizaciono-poslovne. Naravno to pravo i te kako moze kasnije da se odrazi
na poslovanje ako dodje do suda.
Ako ti zatvoris radnju a ostanes duzan drzavi ili po nekom sudskom postupku
nekom svom klijentu, ti kao fizick lice si duzan to da platis. To sve se
moze naplatiti iz tvoje pokretne i nepokretne imovine. Ako pak likvidiras
preduzece (mada je to komplikovano i skupo - ima veze i sa advokatima) ti
licnoniski duzan nikome.
E sada ako napravis presek ovoga sto sam ti rekao, ako ti je supruga
zaposlena, a ti vlasnik stana i kola, otvoris agenciju, placas manje
doprinosa, placas manje racunovodju, a svu odgovornost svalis supruzi na
ledja, a na nju se vodi samo mobilni telefon i CD-plejer.

7. Nije bilo pitanja pod sedam ali ja da dodam nesto.
Vrlo je bitno da pravilno razumes PDV. Osnivanjem preduzeca ili agencija
(preduzetnika) kao novoosnovano pravno lice mozes se opredeliti da li ces se
prijaviti za PDV ili ne. Ukoliko se prijavis moras biti prijavljen najmanje
dve godine, pa se posle mozes odjaviti ukoliko ti je prodaja manja od
2.000.000 dinara.
Ako ti je recimo sediste preduzeca u stanu ti mozes deo komunalija prebaciti
na preduzece (ugovorom) i prijavom kod Infostana, tako da ce ti taj deo
komunalija ispasti jeftiniji za PDV. Ista stvar je i sa mobilnim telefonom i
internet uslugama. One ce biti jeftinije za iznos PDV-a. Kancelarijski
materijal i literatura isto.

Isto tako je bitno definisati za PDV mesto prometa usluga, jer od toga
zavisi da li se radi o izvozu ili ne. Ne znam tacno sta su tvoje usluge, ali
u principu se mestom prometa usluga smatra mesto sedista primaoca usluge.
Dalje mozes proveriti u Zakono o PDV.

Varijanta koja uvek postoji ali koja trazi dobar i jasan dogovor na pocetku
je da radis posao preko neke druge firme, pa da zaobidjes mnoge stvari.

I na kraju sam kraj.
Niko ti ne moze reci jednu cifru koju ces platiti da bi skinuo pare sa
racuna. U tome je bitna stvar poslovanja u Srbiji, narocito kod malih
preduzeca. Osim toga bas to se i placa na razne nacine. Do tada bolje manje
gledaj skupstinu pa neces znati kako se trose tvoje i manje da boli.

Za ostale informacije mozes me kontakrirati na:
[email protected]
064/13-22-366
011/2335-983

(nesto se placa, a nesto je besplatno)

Ljubisa Lazarevic, diplomirani ekonomista
sertifikovni racunovodja

ps. Svako ko misli da sam mu/joj zaradio neke pare moze da uplati 5 evra na
moj
tekuci racun kod Postanske stedionice 11684009 :)))
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?20.02.2005. u 22:35 - pre 232 meseci
Citat:
Vise puta se povlacila prica da preduzece devize mora odmah pretvoriti u dinare, tj. da sva sredstva mora drzati u dinarima pa po potrebi kupvati devize.

Tacno tako.

Citat:
Negde sam procitao da se cak i osnovni kapital (500 eura za doo = 250 + 250), moze naplatiti/povratiti od sopstvenog preduzeca jer preduzece osniva fizicko lice sopstvenim novcem.

Ne moze. Ma koliko ti novac bio potreban, ne mozes smanjivati osnivacki ulog. Mozes da uzmes dobit i platu, uz placanje pratecih poreza.

Citat:
Ono sto je mozda najvaznije je pitanje poreza na dobit preduzeca. Ako se ne varam, on se obracunava jednom godisnje.

Pazi ovako, ako naplatis npr. 20.000 $, 10.000$ isplatis kao bruto platu i za 10.000$ kupis potrosni materijal i opremu, onda prakticno i nemas dobit.

Citat:
Cuo sam neproverene price da postoje nacini da se dobit preduzeca umanji raznim knjigovodstvenim manipulacijama koje koriste rupe u zakonu, tako da se i sam porez na dobit znacajno smanji (ne racunajuci zakonom vec predvidjene gorepomenute nacine).

Ajd' javi na privatnu poruku.

Citat:
Cista oporezovana dobit preduzeca se onda deli osnivacima u procentu u kojem ucestvuju u osnivanju preduzeca. Ako su osnivaci samo gradjani, da li oni na taj deo dobiti moraju da plate porez i po kojoj stopi?

Prosle godine je valjda bilo 20% a ove je valjda smanjeno na 15%, zakon je skoro menjan pa jos nisam stigao da proucim izmene, tako da nemoj mnogo da mi verujes u vezi dobiti. Ono sto je sigurno je da vise osnivaca moze samo da ti poveca knjigovodstvene troskove, koristi od toga sigurno neces imati.

Citat:
Da li dobit moze da se deli vise puta godisnje, tj. koji su nacini da se stigne do novca osim preko plate (koja, sto je veca, trpi nesrazmerno vece namete)?

Kad obracunas dobit za prethodnu godinu mozes da je uzmes odjednom ili u vise rata. Dobit za tekucu godinu je izgleda po novom zakonu takodje moguce uzeti, to kao sto rekoh jos nisam procitao i rastumacio, tako da proveri. Jedno je sigurno, ne mozes uzeti vise nego sto je dobit, inace ces u zatvor zbog kradje sopstvenih para :-)
Novac mozes da uzmes za troskove poslovanja, znaci, ako ti treba novac npr. da platis struju ili kupis novi monitor, ne moras da cekas kraj godine, vec uzmes iz banke i samo pazis da ne izgubis racun.

Citat:
Koje su prednosti, a koje mane unosenja nenovcanog kapitala u preduzece?
Pa ne znam, u firmama koje se bave prodajom hardware-a obicno se uplacuje novcani kapital - za uvoz slepera robe potrebno je daleko vise novca od minimalnog osnivackog uloga, pa nikad nisam smatrao za pogodnost da se pocinje sa sto manje novca na racunu... Kod tebe je drugacije, vodi racuna o tome da imas dovoljno novca za zagarantovanu platu, knjigovodstvo i ostale troskove, a ostalo mozes da doneses i kao nenovcani kapital. Osim toga, to nije moglo za doo vec za neka druga drustva, za doo je moralo da se deponuje novac u banci pre otvaranja preduzeca.

Citat:
Da li je moguce i da li je preporucljivo raditi sopstveno knjigovodstvo?

Zasto ne bi bilo preporucljivo, pod uslovom da si ovlasceni knjigovodja. Ako imas vremena, raspitaj se oko polaganja ispita za ovlascenog knjigovodju, to ce ti ustedeti 2000 EUR-a godisnje!

Citat:
Znaci, ako su mi bruto prihodi N, koji procenat od N cu platiti preko raznih davanja?

Vidi se da nisi ucio ekonomiku i organizaciju proizvodnje. Onda, nadajmo se da meni crtanje grafika bolje ide :-) ...



Dakle, plava linija su bruto prihodi, a crvena su davanja. Jasno se vidi da ako nista ne radis, davanja i dalje postoje, kako pocinjes da radis rastudavanja, ali mnogo brze rastu prihodi, i ako se malo potrudis, dolazis do mesta gde su ti davanja 100% od prihoda :-) i to je tacka T1. E, sad se ti jos malo potrudis i dodjes do mesta gde su davanja 50% tih prihoda i tako dalje, kad razvijes posao kao Microsoft, onda ti davanja verovatno nece prelaziti 1%. Znam da ti nisam odgovorio na nacin na koji si to zeleo, ali nadam se da shvatas da svako ko ti kaze toliko %, laze te!

Sve u svemu, da se bavim cime se ti bavis, ne bih osnivao preduzece.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?20.02.2005. u 23:38 - pre 232 meseci
Citat:
Vidi se da nisi ucio ekonomiku i organizaciju proizvodnje. Onda, nadajmo se da meni crtanje grafika bolje ide :-) ...
Dakle, plava linija su bruto prihodi, a crvena su davanja. Jasno se vidi da ako nista ne radis, davanja i dalje postoje, kako pocinjes da radis rastudavanja, ali mnogo brze rastu prihodi, i ako se malo potrudis, dolazis do mesta gde su ti davanja 100% od prihoda :-) i to je tacka T1. E, sad se ti jos malo potrudis i dodjes do mesta gde su davanja 50% tih prihoda i tako dalje, kad razvijes posao kao Microsoft, onda ti davanja verovatno nece prelaziti 1%. Znam da ti nisam odgovorio na nacin na koji si to zeleo, ali nadam se da shvatas da svako ko ti kaze toliko %, laze te!
Pa i nisi odgovorio kako sam zeleo. U mom slucaju su rashodi poznati, konstatni i uz to jos relativno zanemarljivi u odnosu na dobit. A od bruto dobiti se odbija porez na dobit preduzeca i porez koji se posle toga placa kao gradjanin. Tako da se racunica svede tacno na ono sto sam trazio, a to je procenat od N. No, mozda se sve ovo nije moglo zakljuciti iz prethodnog posta.

Citat:
Sve u svemu, da se bavim cime se ti bavis, ne bih osnivao preduzece.
Ni ja ne razmisljam o osnivanju zato sto jako zelim da budem direktor preduzeca. Razmisljam jer su mi prihodi kao gradjaninu dostigli nivo koji moze postati zanimljiv Poreskoj upravi, koja ce po mojim saznanjima poceti rigoroznije da kontrolise racune gradjana. Ne znam tacno koji su limiti za oporezivanje gradjana niti po kojoj stopi, ali tu je jos i problem objasnjavanja porekla novca. Ako je novac zaradjen bavljenjem nekom delatnoscu, onda to valjda po zakonu mora da ide preko nekog oblika preduzeca ili preduzetnistva, tako da se stvari komplikuju. Kada si mali igrac, ne vidis se u gomili drugih malih igraca i nisi interesantan.

Nemam nista protiv da placam porez, ali trazim najbolji modalitet kojim cu minimizovati davanja drzavi. To valjda i svi rade, na ovaj ili onaj nacin.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?21.02.2005. u 01:00 - pre 232 meseci
Citat:
Pa i nisi odgovorio kako sam zeleo. U mom slucaju su rashodi poznati, konstatni i uz to jos relativno zanemarljivi u odnosu na dobit.

a dobit je:
Citat:
Tacne cifre su nebitne, ali recimo da je vise od par stotina eura

Dakle, imam jedan nazovi poznat podatak i drugi "nebitan", a ja sad treba da ti izracunam koliko je u procentima poznat/nebitan? Ili je to nemoguce, ili je ja nisam bio u skoli kad se to ucilo

Evo, da izracunam ovo sto mogu:
- knjigovodstvo 100 EUR
- doprinosi 100 EUR
- komunalna taksa (od 200 EUR-a mesecno u krugu dvojke do 5 EUR-a negde na Sar planini)

Pretpostavimo da to iznosi negde oko 300 EUR-a, znaci to je tacka na Y osi gde pocinje crvena linija na grafiku. Toliko moras da placas cak i da nista nisi naplatio. Od bruto prihoda odbijas aproksimativno ~20% na poreze, znaci vec sa 350 EUR-a mesecno si na nuli - ne ostaje ti nista. Sve preko toga umanji za nekih 20% i to je to sto u idealnom slucaju moze da ti ostane za placanje troskova koje i sada placas i izdrzavanje sebe i svoje porodice. Ako ti je za to potrebno 500 EUR-a, racunaj da prosecan bruto prihod mora biti preko 950, ako si zadovoljan i sa 400 onda ti odgovara svaki bruto prihod preko 800. Kao sto vidis, ovde bi procenat koji si trazio bio ~50%, dok bi ako si u mogucnosti da ostvaris veci promet procenat onog sto ostaje tebi bio dosta veci: Naprimer za bruto prihod od 4000 EUR-a, ostalo bi ti 3000, sto je 75%, dok je kod bruto prihoda 10.000 EUR-a mesecno tvoje ~8.000 tj 80%, sto bi verovatno bio najveci odnos zarade i prometa ikad postignut (nekim postenim poslom) u Srbiji , ali da zaradjes toliko ti ne bi ni pitao "koliko ce me kostati preduzece" vec bi odmah osnovao

Citat:
Ni ja ne razmisljam o osnivanju zato sto jako zelim da budem direktor preduzeca. Razmisljam jer su mi prihodi kao gradjaninu dostigli nivo koji moze postati zanimljiv Poreskoj upravi, koja ce po mojim saznanjima poceti rigoroznije da kontrolise racune gradjana.
Koji to tacno zakon krsis i kolika je kazna? Ako uopste postoji nekakva kazna, onda je sigurno manja od kazne koje ce tvom preduzecu naplatiti ako te uhvate da:
- nisi postavio tablu ispred ulaza
- radis u prostoru gde je visina do tavanice manja od zakonom dozvoljene
- nemas u firmi protivpozarni aparat
- si insalirao piratski winzip
- nemas fiskalnu kasu
- nisi ocistio sneg ispred ulaza
- koristis poslovni kompjuter za privatne potrebe
- telefon, struju i internet za firmu placas po ceni za privatna lica
...
i tako dalje, ima da se nabraja do prekosutra, inspektori kada ti dodju uvek mogu da ti nadju nesto pa makar se ti 25 sati dnevno trudio da sve bude po zakonu, i za svaku sitnicu je kazna vecaa nego za to si naplatio uslugu tamo nekom meksikancu a da nisi ni mrdnuo iz svoje sobe. Ne zelim vise da analiziram da li je ovako ili onako bolje, hteo sam samo da ti kazem da kad radis ovako, uvek mozes da pocnes onako, a kad pocnes onako, nema vise nazad, moraces onako (svidjalo se to tebi ili ne) ili do penzije ili dok preduzece ne bankrotira.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?21.02.2005. u 02:11 - pre 232 meseci
Na prvi deo ne zelim da ti odgovaram jer vidim odredjeni attitude, a s obzirom na moj temperament, to bi dovelo do svadje bez potrebe. Trazim iskren savet, a ne da se prepirem do u sitna crevca. Na kraju krajeva, trazio sam samo okviran procenat. Rekao bih da tvoja racunica ima manjkavosti vec na prvi pogled, ali to vise nije vazno. Recimo da si dokazao poentu da je funkcija "cistog profita" malo komplikovanija od y=kx. Eto, ja sam bio toliko slobodan da zanemarim neke faktore za koje ti nisi mogao da zakljucis da su zanemarljivi. U svakom slucaju, sad vise znam nego sto sam znao pa ti shodno tome hvala na tom delu diskusije.

Citat:
Koji to tacno zakon krsis i kolika je kazna?
Recimo da sam cuo kako postoje limiti iznad kojih je gradjanin duzan da prijavi prihode Poreskoj upravi. Mislim da je ranije bilo price o tome ovde na forumu, a bilo je i na vestima poslednjih par meseci. Ako vec treba da podlezem oporezivanju, onda mislim da je to pametnije da izvedem preko firme, jer na taj nacin dobijam i odredjene povlastice. Sa druge strane, ti meni kazi da li je dozvoljeno obavljanje delatnosti bez registrovanog preduzeca/radnje? Ja fakticki vrsim usluge za racun strane kompanije. Da li je dozvoljeno raditi i ostvarivati dobit van nekog oblika preduzeca? Zar se to ne zove siva ekonomija?

Ne znam kolike su kazne i ne bih voleo da osetim na svojoj kozi.

Citat:
Ako uopste postoji nekakva kazna, onda je sigurno manja od kazne koje ce tvom preduzecu naplatiti ako te uhvate da:


Da li je? Ovo si naveo samo da bi naveo. Mozda se desilo tebi ili nekom koga poznajes, ali ne bih rekao da je uopste uporedivo nepostavljanje table ispred ulaza i ostvarivanje znacajne dobiti bez placenog poreza na dobit i bez ostvarivanja iste u okviru preduzeca.

Zaista bih voleo da si ti u pravu, a ja nisam. To bi mi olaksalo mnogo toga i ako nista drugo, ostao bi status quo. Zasto onda gomila drugih usluznih delatnosti ne radi kao ja? Sta ce im uopste radnje i preduzeca? Svi bi oni mogli da rade kao fizicka lica i da posluju preko npr. dinarske stedne knjizice, a Zavod za trziste rada im obezbedjuje socijalno osiguranje kao nezaposlenim licima.

Citat:
i tako dalje, ima da se nabraja do prekosutra, inspektori kada ti dodju uvek mogu da ti nadju nesto pa makar se ti 25 sati dnevno trudio da sve bude po zakonu, i za svaku sitnicu je kazna vecaa nego za to si naplatio uslugu tamo nekom meksikancu a da nisi ni mrdnuo iz svoje sobe. Ne zelim vise da analiziram da li je ovako ili onako bolje, hteo sam samo da ti kazem da kad radis ovako, uvek mozes da pocnes onako, a kad pocnes onako, nema vise nazad, moraces onako (svidjalo se to tebi ili ne) ili do penzije ili dok preduzece ne bankrotira.
Ne vidim sta je problem u zatvaranju preduzeca (osim troskova). Bicu mozda zigosan? Jednom vlasnik privatnog preduzeca = uvek podlozan proverama?

Uostalom, ja i trazim savet ovde kako bih pronasao najbolji nacin da organizujem preduzece, kako ne bih morao da razmisljam o takvim stvarima kao sto je odustajanje ili menjanje oblika. Znaci, ako su troskovi preveliki za moj stomak, necu ni zapocinjati. Naci cu neki drugi nacin.

A ako mozes da mi objasnis kako ja to ne krsim zakon, onda ce cela ova tema postati bespredmetna i ja cu biti mnogo srecniji covek.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?21.02.2005. u 10:09 - pre 232 meseci
Ako ce ti prihodi biti manji do 2 miliona dinara godisnje onda ne moraas da ulazis u PDV sistem (a ako radis samo sa inostranstvom to ti ionako niej bitno posto se tada ne placa PDV). akodje, ako ces imati manje od 2 miliona onda mozes da osnujes agenciju i taa poreze i doprinose placas pausalno, to jest nisu u funkciji zarade. Mesecni troskovi ti izadju oko 12 do 15 hiljada dinara, bez obzira na promet, i ne moras da vodis knjige.

Ako ti je zena zaposlena i registrujes agenciju na nju, onda su ti troskovi jos manji, jer ne placas doprinose nego samo porez.

U svkaom slucaju misli i sta ce biti kad dodjes u staer dane, jer ako nisi zaposlen i ne placas sebi doprinose, neces imati ni penziju.

A ako se plasis inspekcija na privatnom deviznom racunu, otvori jos jedan na ime zene pa pola naplacuj na svoj pola na njen.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?21.02.2005. u 14:06 - pre 232 meseci
Drago mi je da sam makar malo pomogao u stvaranju jasnije slike o vodjenju preduzeca. Ono sto sam znao sam rekao, ne mozes sad od mene ocekivati da ti tacno navedem kolika je kazna za to sto radis tako kako sada radis, a kolika za najmanji prekrsaj koje napravi preduzece. Hteo sam samo da ukazem na to da je za isti prekrsaj kazna za preduzece u proseku 10x veca nego za fizicko lice, od mene toliko a ti dalje trazi tacne podatke. Na tvom mestu bih bez razmisljanja prihvatio da budem oporezovan kao gradjanin - tada bih porez imao samo kada imam prihod. Sa druge strane, kad imas preduzece, imas neke fiksne rashode. Nije narocito lep osecaj kad odes sa porodicom 15 dana na more, nista ne radis a znas da se za to vreme nakupi npr. 15.000 dinara raznih poslovnih rashoda... To ti je otprilike dinar po minutu , zamisli samo taksimetar koji svakog minuta otkucava po dinar, i kada spavas, i kada sedis na WC solji i kada vodis ljubav sa zenom i kada lezis na plazi i kada odvedes dete u zoloski vrt i kada nedeljom odes sa prijateljima na pecanje... Ma kome ja to pricam bajke, nijedan privatnik ne moze da se opusti i satima mirno sedi i peca dok taksimetar u njegovoj glavi odbrojava dinar po dinar... a ako ne moze opusteno da sedi i peca, pitanje je da li ce moci opusteno da sedi i programira...
Vidim da nisam uspeo da te uplasim, sto mi i nije bila namera, namera mi je da te blize upoznam sa nekim od problema koji te u radu cekaju, u svakom slucaju, sve je receno u dobroj nameri


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?21.02.2005. u 17:03 - pre 232 meseci
@Privatnik

Limit za privatno lice je bio oko 800.000 dinara na godišnjem nivou, dakle to je cifra, preko koje postaješ obveznik poreza na dobit.
PcTel ti je veoma uverljivo ilustrovao kako izgleda realni život privatnika. Ukratko, jebede te ko stigne jer si po defaultu sumnjiv, neprilagođen ili lud kada se baviš privatnim poslom, a imaš politiku gde su otišli svi koji "nešto vrede". To nažalost i nije tako daleko od istine, jer takav vrednosni model vlada.
Ukoliko misliš da su privatni i društvenoprivatizovani modeli svojine, ravnopravni u Srbiji, predlažem ti da proveriš u praksi, tako što ćeš otići u Socijalno i pitati nekoga koliko "velikih" exdrustvenih firmi ne uplaćuje doprinose za svoje zaposlene, a pri tom im ne fali dlaka sa glave, jer su vlasnici DrugoviČlanovi nekog novog JULinog puka koji se drugačije zove.

Što se tiče oblika organizovanja tvoje buduće firme, za tebe je offshore kompanija pravo rešenje. Naime kao OneManBand nisi za preduzeće, jer ubrzo ćeš raditi sve (papiri, papiri,) samo ne ono što je tvoj posao, a kao agencija koja izvozi bićeš trn u oku nepismenim mastiljarima iz opštine i finansijske policije.
Dakle lepo registruješ stranu firmu, potpišeš ugovor sa samim sobom i plaćaš samostalno socijalno i zdravsteveno. Preporuka su Sejšeli ili BVI, pošto se tamo ne vodi knjigovodstvo.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 05:51 - pre 232 meseci
2 privatnik

Kao što već ljudi rekoše, za ovo čime se baviš ne treba ti nikakva firma, agencija ili šta već. Mnogo ti je jednostavnije da platiš porez od 10% u slučaju da ti godišnji prihodi prelaze 867.000 dinara nego da se non-stop jebavaš sa birokratijom i inspekcijama i da na kraju platiš 20 puta više! O izgubljenim živcima da i ne govorimo... Takođe, Broker ti je dao lep savet da otvoriš račun na ime supruge ako proceniš da bi mogao da zaradiš više od 867.000 dinara. Ako zarađuješ više od 2 X 867.000 din. godišnje, onda kulturno plati porez i obraduj Dinkića & budžetske korisnike...

Evo ti par korisnih linkova:

http://www.elitesecurity.org/tema/85477
http://www.b92.net/info/vesti/...03&dd=03&nav_id=134206
http://www.b92.net/info/vesti/...03&dd=15&nav_id=135289
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 14:53 - pre 232 meseci
Evo sad citam:
Citat:
Ukoliko poreski obveznici ne ispune dužnost, kazne su od 500 do 10.000 dinara

A kad privatniku inspekcija dodje u firmu, on se odmah pozdravi sa 50.000 do 100.000 dinara, jer kao sto rekoh, ma koliko se trudio da sve bude legalno, oni ce sigurno naci nesto sto je pogresno uradio ili zaboravio da uradi...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 15:30 - pre 232 meseci
Citat:
U svkaom slucaju misli i sta ce biti kad dodjes u staer dane, jer ako nisi zaposlen i ne placas sebi doprinose, neces imati ni penziju.
@Broker...

To svakako, ali ti meni kazi da li posten covek danas zivi od svoje penzije? Npr. moj otac je ceo vek radio u veeeelikoj fabrici koja je losom politiko dovedena do prosjackog stapa i sada ne samo da nema akcije vec se jedva izborio da mu "biro" placa doprinose dok ne dostigne uslove za penziju. A kad se to konacno desi krajem ove godine, moze se nadati penziji od mozda 8.000 dinara. Jako lepo.

U takvim okolnostima, price "neces imati penziju" me uopste ne plase. Ko vec mora, placa i doprinose, ali pametan stedi sa strane, ili jos bolje, ulaze u nekretnine, akcije i ostalo. Naravno, ne moze to svako, ali ima i onih koji mogu pa to ne rade. To je ludost. Ocekivati da ce drzava da ti placa pristojnu penziju nakon 30-40 godina je krajnje neozbiljno. U danasnje vreme pogotovo. Stanovnistvo je sve starije, a jedan doprinos izdrzava ko zna koliko penzionera, invalida (pravih i laznih), itd. Ako je "zapad" davno krenuo u dobrovoljna penziona osiguranja, cemu onda mi da se nadamo?

Da skratim... Od penzije nikada nisam nameravao da zivim. Imam svoj penzioni investicioni fond. Ako ikad zaradim za drzavnu penziju, to ce biti samo plus, ali nikako osnova zivljenja u starim danima.

Citat:
Dakle lepo registruješ stranu firmu, potpišeš ugovor sa samim sobom i plaćaš samostalno socijalno i zdravsteveno. Preporuka su Sejšeli ili BVI, pošto se tamo ne vodi knjigovodstvo.
@drbogi...

Hm... ne vidim kako bi to ista promenilo. Novac i dalje mora da udje u zemlju, pa se svodi na ovo sto imam sada. Ne radim nista sto spada u teski kriminal pa da treba da operem pare.

Ako gresim, molim te pojasni. Nisam bas upucen u offshore kompanije.

Citat:
Ako zarađuješ više od 2 X 867.000 din. godišnje, onda kulturno plati porez i obraduj Dinkića & budžetske korisnike...
@Buum...

Ma pazi... ja sam skroz za to. Raspitao sam se i izgelda da je porez na dohodak gradjana 10%, limit je 986.000 dinara. Ali tu postoji fundamentalan problem, a to je sto se analizom tog dohotka dolazi do cinjenice da je stecen preko "honorara" koji opet nije stecen na nacin koji je predvidjen zakonom (kroz preduzece, kao preduzetnik, preko ugovora o delu i sl). I sta onda?

Znaci, ako idem na tu pricu, postoji opasnost da Poreska uprava kaze "ti si to stekao radom na crno". Ili... "ako vec radis, zasto nisi registrovani preduzetnik?"

Ja bih bio najsrecniji da dam 10% kao porez na prihode gradjana i da sa time zavrsim. Ne treba mi penzija, ne treba mi socijalno, moj problem. Bojim se da drzava nema i ne dozvoljava takvu "formu privredjivanja".
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 17:22 - pre 232 meseci
Nesto razmisljam, moze li SZR da vrsi izvoz usluga, ako meze ne treba preduzece vec samostalna radnja. Evo zasto:
- preduzece moze obavljati vise delatnosti, a radnja samo jednu, a ti planiras da obavljas jednu delatnost;
- radnja ne moze imati vise od ne znam koliko, valjda 10 radnika, tebi verovatno nikada nece trebati vise od 10 radnika
- radnja ne moze da uvozi robu radi dalje prodaje, ti verovatno ni sa preduzecem ne bi nista uvozio;
- za radnju ti treba lekarsko uverenje da si zdrav, za preduzece ne treba, ali to sigurno mozes da dobijes;
- za radnju moras da imas opremu za obavljanje delatnosti, za preduzece ne moras, ali ti to vec imas;
- ne mozes imati 2 i vise radnji sa razlicitim delatnostima istovremeno a preduzeca moze, ali to ti isto ne treba;
- iz bilo kog razloga da ti se ne radi, radnju zatvaras jednim potpisom, a za zatvaranje preduzeca potrebno je pokrenuti celu birokratsku masineriju
- radnje imaju jednostavnije i jeftinije knjigovodstvo
- radnja se otvara za najvise 2-3 dana, dok je za prikupljanje papira, otvaranje preduzeca i potpuno usaglasavanje sa zakonom potrebno 30-60 dana.
- troskovi otvaranja radnje su oko 50 EUR-a, troskovi otvaranja preduzeca su vise stotina EUR-a

Mislim da je ovo dovoljno za pocetak, za detalje se raspitaj, a ja da predjem na ono sto niko nije pomenuo - carinski postupak. Prema vazecim zakonima, softver se ne smatra uslugom vec robom, tako da ti vrsis proizvodnju i prodaju robe. Ovo napominjem onako usput, inace sve sto cu navesti vazi i ako to sto radis tretiras kao uslugu. Tu ce se javiti problem oko toga sto si ti navikao da software elektronski distribuiras, sto postojeci zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju ne predvidja, a necemo sad da ulazimo u polulegalne tokove, je li tako? Znaci, moraces to sto radis da narezes na CD, odstampas racun, pripremis izvoznu dokumentaciju, CD pod misku, pa pravac carina. Tamo nadjes speditera, platis spediciju, minimum je 50 EUR-a (+ PDV), platis carinsku evidenciju, to je jos 10-20 EUR-a (+PDV), i zavrsio si, tvoj kupac ce to dobiti za nekoliko dana. E, ali, onda ce on morati da ide na njegovu carinu gde ce mu isto traziti (ako je preduzece) sto nekih papira i isto tako uplate za carinu i spediciju, posebno je problematicna spedicija, cija cena ne zavisi mnogo od vrednosti i kolicine robe, kosta skoro isto i kad se radi o jednom CD-u i kad se radi o sleperu CD-ova. Tako, ako izvozis jedan po jedan CD sa softverom dolazis u situaciju da tvoj proizvod kosta 100-150 EUR-a vise nego sto je kostao dok nisi bio preduzece, tako da bi mogao izgubiti neke kupce koji ce radije kupiti po nizoj ceni od nekog ko je fizicko lice. Kladim se da se nisi setio toga, a mozda jos po necega cega se ni ja nisam setio, zbog cega bi ti se moglo desiti da se jednog jutra probudis i shvatis da moras da radis polulegalno kao i do sada a imas preduzece od koga imas samo troskove.

I na kraju price o spoljnotrgovinskom poslovanju i izvozu robe i usluga, da bi se sve to ozbiljnije shvatilo, tu su i podaci o kaznama:
Novčanom kaznom od 60.000 do 600.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće ili drugo pravno lice:

- ako bez upisa u odgovarajući registar obavlja spoljnotrgovinsko poslovanje, osim ako ovim zakonom nije drukčije propisano (član 5);

- ako obavlja poslove spoljnotrgovinskog prometa za čije izvršenje nije dobilo odobrenje od nadležnog saveznog organa (član 9);

- ako se ne pridržava propisanog oblika izvoza za robu koju izvozi

- ako bez odobrenja nadležnog saveznog organa sa stranim licem zaključi ugovor o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji

- ako bez odobrenja odnosno suprotno odobrenju nadležnog saveznog organa vrši kompenzacione poslove

- ako se prilikom izvoza robe i usluga ne pridržava privremenih mera donetih radi otklanjanja nastalih poremećaja u spoljnotrgovinskoj razmeni i platnom bilansu

- ako u vršenju spoljnotrgovinskog poslovanja izvrši delo nelojalne utakmice predviđene ovim zakonom (član 84).

Za privredne prestupe iz čl. 93. i 94. ovog zakona pored novčane kazne izreći će se i zaštitna mera oduzimanja predmeta koji su bili namenjeni za izvršenje privrednog prestupa ili koji su nastali izvršenjem privrednog prestupa.


I, ovo dvoje moram zajedno, da bi se videle razlike o kojima sam govorio:
"Novčanom kaznom od 60.000 do 600.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće..."
"Novčanom kaznom od 400 do 4.000 novih dinara kazniće se za prekršaj domaće fizičko lice"

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 18:18 - pre 232 meseci
@pctel... Prvo hvala na iscrpnim informacijama.

Citat:
- radnja se otvara za najvise 2-3 dana, dok je za prikupljanje papira, otvaranje preduzeca i potpuno usaglasavanje sa zakonom potrebno 30-60 dana.
Ja opet nemam takve informacije. Receno mi je da je (po novom) sve puka formalnost -- za moju, tj. usluznu delatnost i sve traje par dana koliko mi treba da sam sve pesacki obavim. Najduze se ceka PIB i to moze da potraje i 15-tak dana.
Citat:
- troskovi otvaranja radnje su oko 50 EUR-a, troskovi otvaranja preduzeca su vise stotina EUR-a
I ovo bih osporio jer sam dobio proceduru otvaranja, gde su troskovi priblizno 100 EUR.

Citat:
Prema vazecim zakonima, softver se ne smatra uslugom vec robom, tako da ti vrsis proizvodnju i prodaju robe.
Ako je ovo tacno, onda zakonodavca treba obesiti jer se softver, koju god definiciju da uzmes, svede na niz 0 i 1. Kako nesto sto je apstraktno moze biti roba? To sto se softver distribuira na raznim formama diskova ne menja nista, jer to je samo "nosac" zapisa. Softver po svojoj prirodi omogucava da se distribuira potpuno "nematerijalno", tj. putem mreza, pa samim tim i Interneta. Zar je muzika roba? CD kao nosac zvuka svakako jeste, ali sama muzika...?

Citat:
Znaci, moraces to sto radis da narezes na CD, odstampas racun, pripremis izvoznu dokumentaciju, CD pod misku, pa pravac carina. Tamo nadjes speditera, platis spediciju, minimum je 50 EUR-a (+ PDV), platis carinsku evidenciju, to je jos 10-20 EUR-a (+PDV), i zavrsio si, tvoj kupac ce to dobiti za nekoliko dana.
Ako je to zaista tako kao sto kazes, to je katastrofalan propust u nasem zakonu, idiotluk, bruka, sramota i raskorak sa svetom.

Citat:
- ako bez upisa u odgovarajući registar obavlja spoljnotrgovinsko poslovanje, osim ako ovim zakonom nije drukčije propisano (član 5);
Ovo sam prekrsio...

Citat:
- ako obavlja poslove spoljnotrgovinskog prometa za čije izvršenje nije dobilo odobrenje od nadležnog saveznog organa (član 9);
... kao verovatno i ovo...

Citat:
- ako se ne pridržava propisanog oblika izvoza za robu koju izvozi
... ovo definitivno...

Citat:
- ako bez odobrenja nadležnog saveznog organa sa stranim licem zaključi ugovor o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji
... ovo nepobitno...

Citat:
I, ovo dvoje moram zajedno, da bi se videle razlike o kojima sam govorio:
"Novčanom kaznom od 60.000 do 600.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće..."
"Novčanom kaznom od 400 do 4.000 novih dinara kazniće se za prekršaj domaće fizičko lice"
U redu... shvatam da mi se definitvno isplati da ostanem samo fizicko lice bez preduzeca. Ali kazi ti meni kakav je moj trenutni status? Dakle vrsim usluge (iliti prodajem robu sto bi nas zakon rekao) stranoj kompaniji bez da sam preduzetnik ili preduzece. Jako bih voleo da me neko razuveri, ali bojim se da je i to nelegalan status.

Ispada da mi se najvise isplati da prestanem da radim bilo sta. Prakticno me drzava sputava, dok sam ja pokazao najbolju nameru da postanem lojalan podanik koji placa porez ;)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 21:02 - pre 232 meseci
Citat:
za moju, tj. usluznu delatnost i sve traje par dana koliko mi treba da sam sve pesacki obavim.

Pa i kad dobijes PIB nije sve zavrseno. Ima jos mnogo toga do potpunog usaglasavanja sa zakonom
Citat:
I ovo bih osporio jer sam dobio proceduru otvaranja, gde su troskovi priblizno 100 EUR.

Taksa za overu OP obrasca (4 primerka) u opštini je 250 dinara,
za overu osnivackog akta u sudu od 1.000 do 3.000 dinara,
za prijem prijave u Trgovinskom sudu 4.000 dinara
za pecat 1200 dinara
jos neke takse koje ne mogu da nabrajam 1000 dinara
To je 100-200 EUR-a
+ osnivacki ulog 500 EUR-a, tako da je to to sto sam rekao, jer radnje nemaju osnivacki ulog.
Citat:
Ako je ovo tacno, onda zakonodavca treba obesiti jer se softver, koju god definiciju da uzmes, svede na niz 0 i 1. Kako nesto sto je apstraktno moze biti roba?
Pa za mene je logicno da se tretira kao roba, za kupca koji nabavlja npr. 16 Windows-a za svoje racunare to je knjigovodstveno isto kao da nabavlja npr. 16 stampaca, isto se tretira kao inventar i zato je preporucljivo da uvek bude vezano za nesto opipljivo (CD ili disketu). Ja kao proizvodjac software-a uvek to radim, jer zamisli da mi dodje inspekcija i kaze; "Daj da vidim tih tvojih 16 knjigovodstvenih paketa koje si proizveo". Sta ja da kazem: "znate, to je u elektronskom formatu, to ne moze da se vidi, bla, bla"... Znam ja da bih i tako bio u pravu, ali znas onaj vic kad bosanci stroje veprove a zec bezi kao lud... Tako i ja, dok ja njima objasnim, kazna bi vec dospela za naplatu, ovako, odvedem ih u magacin, pokazem na kojoj su polici programski paketi, oni prebroje i vide da ih ima tacno onoliko koliko treba i svi srecni i zadovoljni.

Citat:
Zar je muzika roba?

Kad ti pevacica peva na svadbi, onda je usluga, kad kupis CD onda je roba, simple as that, sto bi rekli englezi.

Citat:
Ovo sam prekrsio... ... kao verovatno i ovo... ... ovo definitivno... ... ovo definitivno...Ali kazi ti meni kakav je moj trenutni status? Dakle vrsim usluge (iliti prodajem robu sto bi nas zakon rekao) stranoj kompaniji bez da sam preduzetnik ili preduzece.
Pa spremi 4.000 novih dinara za kaznu kad te uhvate...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 21:53 - pre 232 meseci
Citat:
Pa i kad dobijes PIB nije sve zavrseno. Ima jos mnogo toga do potpunog usaglasavanja sa zakonom
Kao na primer?

Zaboravio si da cu ja mozda ipak kroz ovo sve prolaziti pa bi mi bilo vrlo korisno da dobijem informaciju kakva to crna usaglasavanja jedna prosta firma treba da uradi.

Citat:
Taksa za overu OP obrasca (4 primerka) u opštini je 250 dinara,
za overu osnivackog akta u sudu od 1.000 do 3.000 dinara,
za prijem prijave u Trgovinskom sudu 4.000 dinara
za pecat 1200 dinara
jos neke takse koje ne mogu da nabrajam 1000 dinara
To je 100-200 EUR-a
+ osnivacki ulog 500 EUR-a, tako da je to to sto sam rekao, jer radnje nemaju osnivacki ulog.
Ok, osnivacki ulog nisam racunao, mada su to tvoje pare samo na firminom racunu, zar ne? Nisi ih nikom poklonio, tako da nije trosak u bukvalnom smislu. 3.000 dinara se placa Agenciji za privredne registre. Trgovinski sud vise nema veze sa registracijom preduzeca.

Citat:
Pa za mene je logicno da se tretira kao roba
Pa nije i ne moze biti logicno jer priroda softvera nije takva. Sustinski i striktno gledano, on NIJE opipljiv. Drugo je sto tebi odgovara.

Da je bilo pameti i razumevanja problematike, softver je mogao bez problema da se tretira barem dvojako. Totalno je idiotski forsirati slanje softvera na fizickom medijumu kad za to apsolutno NEMA POTREBE!

Kazi ti meni ako je nas zakon u redu, kad se uvede elektronsko placanje karticama, kako ce danas-sutra firma kao npr. tvoja prodavati online downloadable softver? Odgovor je: NIKAKO. U najboljem slucaju, dozvolices korisniku da skine softver, ali ces imati obavezu da mu posaljes hard copy. Ako to nije los koncept, onda ce verovatno Evropa i Amerika propasti, jer nemaju pojma, a mi pak imamo.

Znaci, to sto tebi tako odgovara, to je tvoja sreca, ali zakon to tretira kao da zivimo u 1980. u vreme ZX Spectrum-a.

Citat:
Kad ti pevacica peva na svadbi, onda je usluga, kad kupis CD onda je roba, simple as that, sto bi rekli englezi.
Gresis, nije simple as that. Ti isti englezi mogu da otvore firmu koja ce se baviti online prodajom MP3 muzike, a da ne moraju da imaju obavezu slanja fizickog medijuma. Kod nas to ne moze (ako je istina tvoje tumacnje zakona). Ne bih da pravim poredjenje izmedju svadbarskog orkestra i Interneta, ali nadam se da shvatas da tu nesto konceptualno nije u redu.

Citat:
Pa spremi 4.000 novih dinara za kaznu kad te uhvate...
Drage volje da je samo to, ali ubedjen sam da nije.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
213.244.197.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 23:13 - pre 232 meseci
@Privatnik

****************************************
Hm... ne vidim kako bi to ista promenilo.
Novac i dalje mora da udje u zemlju, pa se svodi na ovo sto imam sada.
Ne radim nista sto spada u teski kriminal pa da treba da operem pare.
*************************************
Offshore firma se namece kao veoma lep model za snizenje troskova.
To su shvatile mnoge, upravo softverske firme u svetu, pa su svoje poslovanje
prebacili u "poreske rajeve". Sada to, sto razni likovi koriste takve
firme za pranje novca, tebe ne treba da potresa, ukoliko ti to ne radis.
Nije valjda da te brine sta ce komsije reci? To sto placene ubice u Srbiji
koriste Audi, istovremeno ne znaci da su svi vozaci Audija placene ubice.
Dakle, firmin racun je takodje tvoj, jer si ti vlasnik firme, ali nisi ogranicen besmislenim procedurama vezanim za raspolaganje sa novcem.
U zemlju ulazi novac koji trosi tvoja firma, kao i novac koji trosis ti kao fizicko lice ukoliko zelis tako. Prednost je u tome sto ti utices na visinu tog iznosa, sto sada nije slucaj.
Troskovi takve kompanije su sigurno nizi od troska prosecne zanatske radnje u Srbiji.
Kada si vec uspeo da obezbedis tako lep i profitabilan posao, obrati paznju na to
kako da ga ne izgubis.
Uostalom pokusaj da narucis i podignes sa carine vise od 1 besplatnog kompleta
Ubuntu Linux distribucije, pa ce ti veoma brzo postati jasno u kakvoj zemlji
zivis, i koliko su organi ove zemlje, placeni nasim parama, u sluzbi gradjana, tj. nas.
Cim prije to shvatis bolje po tebe, ali nemoj slucajno da pokusas nesto da promenis ume da bude preskupo ...

P.S.
Da ne bude zabune, ja se ne bavim registracijom i osnivanjem offshore kompanija, da ne bih bio pogresno shvacen



 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?22.02.2005. u 23:50 - pre 232 meseci
Citat:
kakva to crna usaglasavanja jedna prosta firma treba da uradi.
Ma ne znam, kazem ti ovo samo kao osnovu za dalje informisanje. Mozes da proveris da li je potrebno da zoves trzisnu inspekciju i inspekciju zastite na radu da provere prostor, ali nemoj da stanes tu, istrazi detaljno ovu oblast.

Citat:
Ok, osnivacki ulog nisam racunao, mada su to tvoje pare samo na firminom racunu, zar ne?
Dobro, tu si u pravu.

Citat:
Pa nije i ne moze biti logicno jer priroda softvera nije takva. Sustinski i striktno gledano, on NIJE opipljiv. Drugo je sto tebi odgovara.

Nisam ja komentarisao da li mi odgovara i ne vidim zasto bi mi odgovaralo ovako ili onako, a i nije poenta u tome. Da se vratimo na muziku. Ako ti platis za slusanje muzike online, to bi bila usluga, a ako kupis muzicke fajlove onda je roba bez obzira sto nije materijalna. E, sad, ti mozes softver da drzis u elektronskom formatu ako si spreman da to svaki put objasnjavas nedovoljno strucnim inspektorima i da u slucaju da im nesto nije jasno na sudu dokazujes kako si u pravu. Uspeces da dokazes, nije to sporno, ali ce te kostati mnogo vremena, zivaca a mozda i novca. E, to je ono sto meni mnogo manje odgovara nego da software narezem na CD i kad me pitaju gde je ja lepo pokazem...
Sigurno je da cemo u blizoj buducnosti i mi imati zakon kao i vecina evropskih zemalja, to se samo prepisuje i prevodi na srpski, ali, polako, ima neki redosled pri usvajanju zakona.
Svesna je i poreska uprava toga da postojeci zakoni ne regulisu bas naj bolje izvoz softvare-a, vide i oni da je legalizovanje poslovanja u toj oblasti skoro nemoguca misija. Zato i ne diraju ljude koji rade tako kao ti. Navedi mi jednog ko je osudjen, a ima vas na desetine hiljada u Srbiji? Naravno, nece biti tako doveka, regulisace se to, tacno ce se precizirati koja vrsta radnje/preduzeca treba da se otvori, definisace se procedura elektronskog izvoza...
Zbog toga ti kazem da sacekas jos godinu/dve, bolje nego da sad otvaras nesto sto ti tada nece odgovarati, narocito ako to nije bas tako lako zatvoriti...
E, sad, izbor je jasan - ili ces nastaviti da se bavis sivom ekonomijom koja verovatno nece biti sankcionisana do donosenja odgovarajuceg zakona, ili ces sada krenuti u legalizaciju svog poslovanja svestan cinjenice da ces naici na brojne prepreke od kojih neke mogu biti nepremostive...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?23.02.2005. u 00:37 - pre 232 meseci
@drbogi
Pazi, coveku uopste ne treba kompanije, znaci kupci mu to ne traze, moze da saradjuje sa njima i dalje kao fizicko lice. Offshore kompaniju otvaras kad ne mozes da radis kao fizicko lice. Njemu je dovoljno da ima prijatelja/babu/tetku/kuma/stica ili slicnu osobu od poverenja u inostranstvu koja ce otvoriti racun u stranoj banci i poslati mu karticu. Kad mu treba novac, on ode do bankomata i podigne, sta bankomat zna da li je to njegova baba jutros doletela iz Nemacke ili on podize. Kad placa karticom isto, nisam siguran ali mislim da kasirka ne pita za razne detalje intimne prirode vec provuce karticu kroz automat i gotovo. Ne znam kako ovi u npr. Nemackoj reaguju kad na privatni racun njihovog gradjanina stigne neka lova iz npr. Engleske, pa eto jos jedne stvari oko koje treba da se raspita...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

privatnik

Član broj: 49118
Poruke: 12
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?23.02.2005. u 00:42 - pre 232 meseci
@pctel...

Ok, vazno je da smo se konacno slozili kako to NIJE dobro regulisano nasim zakonom. Nista drugo. Ako je tvoje tumacenje ispravno, to je onda totalna katastrofa i to bi mi zagorcalo zivot bez potrebe. No, o tom po tom.

Citat:
Zato i ne diraju ljude koji rade tako kao ti.
Ne diraju me iz samo jednog razloga - zato sto nemaju podatke o meni. Pouzdano znam da banka ne salje nikakav presek stanja racuna Poreskoj upravi niti bilo kome. Salju se neki podaci, ali zbirno... a tu se nista ne vidi za konkretnog obveznika. Znaci, ostavljeno je tebi na savest da podneses prijavu ako si presao limit. S druge strane, kao sto sam naveo na samom pocetku teme, postoje indicije da ce se to promeniti i da ce Poreska uprava doci do tih podataka, a ja sam u situaciji da zelim da podnesem prijavu, ali s druge strane ne smem zbog ne postojanja pravnog osnova za to sto radim (tj. odakle sticem novac).

Bas zbog svega toga se lomim... jer ako podnesem prijavu i ispadnem posten, mogu jos da dobijem i po nosu. U suprotnom, mogu da cutim dok god ne krene neka provera, pa posle da opet dobijem po nosu. Treca varijanta je da proguram sve kroz firmu, ali o tome smo vec razglabali.

Jedino svetlo u tunelu mi je za sada jedna poruka na ovim forumima gde se spominje da bi programiranje za strane kompanije moglo kroz poreski sistem da se provuce na konto "inostranih prihoda po osnovu autorskih prava". Trebalo bi jos proveriti da li tako nesto zaista postoji u tim poreskim formularima.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Koliko ce me kostati preduzece? Otvoriti ili ne?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 35145 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.