Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CS postdiplomske u inostranstvu

[es] :: Vodič za učenje :: CS postdiplomske u inostranstvu

[ Pregleda: 10164 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu



Profil

icon CS postdiplomske u inostranstvu17.02.2004. u 16:40 - pre 244 meseci
Vidim da se ovde dosta pricalo o studiranju u inostranstvu, ali da se skoro nista nije reklo o postdiplomskim studijama. (ako gresim nek me moderator uputi na topic i obrise ovaj).
Konkretno me interesuje CS. Ja imam jos dosta ispita do kraja tako da nisam jos definitivno odlucio sta cu posle faksa.
Ipak, vrlo me interesuju iskustva ljudi koji su sada na postdiplomskim u inostranstvu ili planiraju da idu. Znam da je filmil u Delftu, NL, mozda on moze da da par korisnih saveta.
Znaci, kakve su skole, profesori, uslovi, na kakvim se istrazivackim temama radi, kako se prijavljuje, koji testovi se polazu, onda kolika je plata a kakvi su troskovi i slicno. Naravno, i kakav je zivot van posla, kakvo je mesto gde studirate, klima, ljudi...
Mislim da je vazno da napomenem da ako se odlucim za postdiplomske u inostranstvu (veliko ako), da to necu da ucinim samo da bih zapalio odavde vec zato sto me interesuje istrazivanje.
 
Odgovor na temu

Mihailo Kolundzija
Novi Sad

Član broj: 11323
Poruke: 100
*.reverse.qsc.de



+1 Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu18.03.2004. u 19:25 - pre 243 meseci
Cudi me da niko nista nije prokomentarisao na temu, pa evo neceg od mene cisto da se popne na vrh kako bi se mozda stvar ispravila.
Dakle, koliko ja znam, za postdiplomske studije na engleskom jeziku ti treba TOEFL, i cini mi se da sve vise univerziteta spominje GRE (negde kao obavezu, a negde ga samo preporucuju). Ostalo je valjda na dogovoru sa odgovarajucim profesorom, a prvenstveno mislim na stipendiju i temu kojom ces se baviti.
Ovo sam napisao imajuci u vidu neke univerzitete u Evropi. Za Ameriku i Kanadu GRE je valjda obavezan (uz TOEFL koji se podrazumeva). Mislim da je i tu najbolje kontaktirati odgovarajuceg profesora, koji bi te mogao uposliti i obezbediti ti stipendiju.
Eto, ako sam negde pogresio, neka neko sa iskustvom (koje ja nemam kad su ove stvari u pitanju) ispravi. I ako si nesto novo u medjuvremenu saznao, podeli to sa nama.
Inace, i ja sam ranije o tome dosta razmisljao, ali sad ni sam ne znam sta mi je ciniti. Verovatno cu prvo u vojsku, a onda vec sta bude.
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu19.03.2004. u 20:54 - pre 243 meseci
Ja sam se nadao da ce neko ko je sada na postdiplomskim da se javi i da kaze svoje utiske. Ocigledno da takvih ili nema na ovom forumu ili nemaju kad da pisu.

Mogu samo da kazem da sto se USA tice, nikakav kontakt sa profesorima tamo na foru "hocete li da me primite" nema svrhe, jer oni vrlo neblagonaklono gledaju na to i takve mejlove filtriraju. Tamo odgovarajuca komisija (CS departmanta) pregleda sve prijave i odlucuje o tome ko ce biti primljen a ko ne.
U Evropi je na vecini mesta koliko sam ja video potpuno suprotno, odnosno onako kako je Kolundzija napisao. Kontaktira se profesor, koji onda kaze da li zeli i da li ima sredstava da primi kandidata.


 
Odgovor na temu

massiveXO
JAT
NBGD

Član broj: 21589
Poruke: 22
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu29.03.2004. u 17:34 - pre 243 meseci
hmmm...
e ljudi, ja sam kao pokusao da se upisem na postdiplomske na jednom americkom univerzitetu. www.fplc.edu

mislim, ne samo probao, vec sam i poradio na tome. polagao sam TOEFL, kontaktirao osobu koja je odgovorna za sprovodjenje konkursa za upis...itd... i slicno...
BUT *EBI GA, nemam para za te studije. radi se o trogodisnjem magistarskom programu, Masters of Intellectual Property ili tacnije kako pise na sajtu Master of Intellectual Property, Commerce, and Technology (MIP).

pretrazivao sam na netu nadajuci se da cu iskopati neku stipendiju. ali vecina konkursa za ovu godinu je zavrsena.

ima li neko ideju kome bih mogao da se obratim za stipendiranje ?
ili pak bilo kakvu pomoc ?

e mnogo sam naivan....
"čini se da imam gadnih problema sa načinom na koji živim!"
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu30.03.2004. u 18:47 - pre 243 meseci
Masters programi se u USA uglavnom placaju, i tesko je doci do stipendija. Pogotovu za oblasti slicne tvom interesovanju, menadzment, ekonomija i slicno.

Sto se tice computer science, i tu je slicna stvar sto se tice magistratura. Ali ako se konkurise direktno za doktorat, PhD, koji zapravo obuhvata i masters u prvih par godina, gotovo na svim univerzitetima je garantovano finansiranje, kroz teaching ili research assistanships.
 
Odgovor na temu

massiveXO
JAT
NBGD

Član broj: 21589
Poruke: 22
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu31.03.2004. u 23:39 - pre 243 meseci
prblematika je u tome sto ovde nema PhD. bar mi se tako cini.
whatewer...
ima li neko ideju gde bih mogao da se obratim za stipendiranje. mozda nekome kod nas u ministarstvima?
u tom slucaju bi se i vratio u SCG kad zavrsim sa tim trogodisnjim programom.
POZdRAV
"čini se da imam gadnih problema sa načinom na koji živim!"
 
Odgovor na temu

Mihailo Kolundzija
Novi Sad

Član broj: 11323
Poruke: 100
*.reverse.qsc.de



+1 Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu29.04.2004. u 17:40 - pre 242 meseci
'Ajd' da nastavim ovu partiju ping-ponga kako tema ne bi trunula na dnu.
Evo jednog linka koji bi mozda nekom mogao biti interesantan:
http://www.nasi-u-d.org/sadrzaj/doktorat.html
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu15.05.2004. u 21:13 - pre 241 meseci
Ping-pong nastavak, stvarno ne sme da trune tema na dnu.

U medjuvremenu sam se malo raspitivao, kontaktirao neke ljude i saznao sledece.

Za odlazak:
Najbitnija stavka je Statement of Purpose i preporuke. Tu treba da se vidi da kandidat poseduje "research potential" sta kod to znacilo. Znaci, projekti na kome je student radio, sta ga interesuje i slicno. Preporuke su vrlo bitne i moraju da pokazu da profesor poznaje studenta.
Testovi, TOEFL i GRE su birokratska neophodnost i nisu presudni pogotovo ne na najboljim univerzitetima. Naravno, ne skodi imati sto bolji skor. Za prosek vazi slicna stvar, dok god nije bas slab.
Vrlo lep tekst, koga interesuje neka pogleda:
http://www.cs.cmu.edu/~harchol/gradschooltalk.pdf
Napomena, tekst ima dosta stvari koji su propaganda za Carnegie Mellon koji je jedna od najjacih skola za CS u USA.

Licna iskustva ljudi su da se mnogo radi, oko 60 sati nedeljno (moja procena). Mnogo bre.

 
Odgovor na temu

Danica Porobic
Novi Sad

Član broj: 13847
Poruke: 28
*.118.eunet.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu01.06.2004. u 10:31 - pre 241 meseci
Pozdrav! Da se malo ukljucim, da ne bude vas ping pong :-)

Svojih iskustava nemam, ali sam se malo raspitivala jer planiram da idem na postdiplomske u ameriku ( MIT ), da studiram CS. Traze ti testove engleskog, diplomu i prosek, neke dodatne testove ( zavisi od faksa ) i sto je najbitnije preporuke. Ako si se takmicio na nekim medjunarodnim takmicenjima na faksu ili u srednjoj i to gledaju, ali najbitnije su preporuke. Treba cimati svoje profesore odavde da potegnu neku vezu tamo, jer ces tako lakse doci do nekog profesora ciji se field of interest poklapa sa tvoijm. Kao sto ste primetili, slanje mailova profesorima odatle ne vredi jer zavrse kao junk mail....

Sto se tice evrope, PhD studije su slabe, odnosno nema ih, ali su magistarske studije ok, kao nadgradnja osnovnih, i nije tesko sa par preporuka dobiti daad-ovu stipendiju.... A ako ces sam da ucis, onda ne vredi ici u inostranstvo, tako da za PhD vredi samo ici u ameriku... Za CS vredi pogledati MIT, Stanford, Berkley, Carnegie Mellon i jedan interesantan manji, ali vrlo jak univerzitet Stony Brook... Ovo se odnosi na teorijski CS, algoritme i tome slicno...
 
Odgovor na temu

Buxton
EU

Član broj: 27250
Poruke: 6
*.force9.co.uk



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu01.06.2004. u 10:47 - pre 241 meseci
Citat:
Danica Porobic:
.......

Sto se tice evrope, PhD studije su slabe, odnosno nema ih, ali su magistarske studije ok, kao nadgradnja osnovnih, i nije tesko sa par preporuka dobiti daad-ovu stipendiju.... A ako ces sam da ucis, onda ne vredi ici u inostranstvo, tako da za PhD vredi samo ici u ameriku...


Ovo nije tacno. Ja sam licno u UK i PhD ne samo da postoje, nego ima profesora koji se mogu porediti sa onima s MIT'ja i slicno. Tako da sto se tice PhD i Evrope mislim da savet od Danice nije korektan.

Za upis su isto potrebne prepruke, zavrsen Masters (ili barem visok prosek na Bachelors) i obicno, ako ti se svidja tema, ti apliciras, saljesl diplomu/CV etc. i onda te zovu na razgovor. Stippendije nisu nesto posebno, ali moze da se zivi sasvim OK.

Idi na sajt Oxforda, Cambridga, Imperial Collega za vise info.
 
Odgovor na temu

Mihailo Kolundzija
Novi Sad

Član broj: 11323
Poruke: 100
*.reverse.qsc.de



+1 Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu22.06.2004. u 16:54 - pre 240 meseci
Danicin savet za Evropu svakako ne stoji. Pored pomenutih fakulteta u Engleskoj, ima ih tusta i tma u ostatku Evrope koji su izuzetno privlacni - treba samo malo potraziti.

Evo jednog linka na uvek kontroverzno rangiranje fakulteta - cisto da vidite kako Kinezi gledaju na stvari: http://ed.sjtu.edu.cn/ranking.htm.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu22.06.2004. u 17:06 - pre 240 meseci
Ovakve rang liste su veoma neprecizne, tj uopstene.
Kada bi postojale liste po poljima izucavanja, bile bi medjusobno veoma razlicite. A dokaz da u evropi ima kvalitetnih ustanova i programa su i programi razmene izmedju americkih i evropskih univerziteta. Ne bi niko pravio razmenu sa znatno losijim od sebe.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Mihailo Kolundzija
Novi Sad

Član broj: 11323
Poruke: 100
*.reverse.qsc.de



+1 Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu23.06.2004. u 10:40 - pre 240 meseci
Niko nije rekao da ove rang liste nisu opste i da neko treba samo njima da se rukovodi prilikom donosenja neke vazne odluke. I ako je nesto uopsteno, ne znaci da je neprecizno.
Dalje, nisam rekao da u Evropi nema kvalitetnih ustanova. A sto se liste tice, ako si je pogledao, mogao si da primetis da je Kembridz ispred MIT-a (mada je MIT u Kembridzu).
Na kraju, programi razmene nisu neki indikator akademskog kvaliteta. Uzgred, ne znam na koje si razmene mislio - da li na neke zajednicke istrazivacke projekte, ili na razmene studenata na semestar-dva.

Evo ti jos koji link koji ce ti mozda vise prijati:
http://europa.eu.int/comm/rese...ators2003/10-university_en.pdf
http://www.graduateshotline.com/tope.html

Rangiranja sa stern.de necu da navodim, posto su samo za nemacke obrazovne ustanove, a i vec si davao link na njih.
 
Odgovor na temu

Danica Porobic
Novi Sad

Član broj: 13847
Poruke: 28
*.65.eunet.yu



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu23.06.2004. u 11:10 - pre 240 meseci
Pozdrav svima!

Nismo se razumeli, pricamo o PhD studijama u Evropi ( kontinentalnoj, UK je mnogo blizi US ). Studije, predavanja su slaba, research je ok. Kao PhD student u Evropi koliko ispita slusas i polazes? ~0. Ako hoces sam da ucis, a da radis istrazivanja onda je ok, ali ako hoces kao za master onda bolje preko....

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu23.06.2004. u 11:58 - pre 240 meseci
@Mihailo

Ok, nismo se razumeli. Ako gledas neku rang listu univerziteta koja je sastavljena na osnovu broja nobelovaca i sl. dobijas po meni prilicno beskorisno poredjenje.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
...ubr13.newt.blueyonder.co.uk



+1 Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu20.08.2004. u 19:06 - pre 238 meseci
ja mislim da ovde morate razjasniti da li se radi o RESEARCH kursu ili THAUGHT kursu. ocigledno na prvom morate raditi vise sami, nego na drugom.
u engleskoj ima i jednih i drugih na nivou postdiplomskih studija.
jms_uk
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: CS postdiplomske u inostranstvu23.10.2004. u 00:18 - pre 236 meseci
Ping-pong, vracanje teme na vrh :)))

Citat:
Sto se tice evrope, PhD studije su slabe, odnosno nema ih, ali su magistarske studije ok, kao nadgradnja osnovnih, i nije tesko sa par preporuka dobiti daad-ovu stipendiju.... A ako ces sam da ucis, onda ne vredi ici u inostranstvo, tako da za PhD vredi samo ici u ameriku... Za CS vredi pogledati MIT, Stanford, Berkley, Carnegie Mellon i jedan interesantan manji, ali vrlo jak univerzitet Stony Brook... Ovo se odnosi na teorijski CS, algoritme i tome slicno...


Mislim da ne stoji bas da su PhD studije u Evropi slabe. Mozda za theory sto Danicu interesuje, ali ima jos toliko oblasti u CS. Ovo "vredi pogledati" moze i bukvalno da se shvati, vrlo je tesko tamo biti primljen, znaci moze samo da se gleda. S druge strane, sva ta rangiranja univerziteta ne kazu da ce tebi ili meni biti bas najbolje na prvoj skoli, a lose na dvadestoj. Mnogo i zavisi od mentora koji ti se zalomi, zavisi i od para koje covek dobija. Njujork ili SF Bay je ubi-boze skupo mesto, dok u Oklahomi moze lepo da se zivi sa malim parama (doduse ne znam nijedan faks tamo). Moze nekom i u Evropi da bude sjajno (moj drugar radi Eurpoean masters, godinu u Becu, a onda godinu u Lisabonu).
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: CS postdiplomske u inostranstvu

[ Pregleda: 10164 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.