Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera

[es] :: Nauka :: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera

[ Pregleda: 4823 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
217.26.66.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera10.03.2005. u 20:51 - pre 231 meseci
„Sam u kući“ nije samo urnebesna komedija, već svakodnevica mnogih usamljenih mališana. Roditelji nemaju vremena ili para za drugo dete, psi su isključeni iz istog razloga, drugovi zabranjeni jer prave haos, i samo je PC uvek spreman da zabavi i spase od samoće.

- Ali pazite, uz PC dete počinje nov život i to virtuelni - upozorava roditelje dr Aleksandra Kazaeva, psiholog moskovskog terapeutskog centra „Porodica“.

Takav život se čini privlačnijim i zanimljivijim od stvarnog. S ove strane ekrana su školski zadaci, grdnje starijih i podsmeh vršnjaka. S one strane, uzbudljivi doživljaji, mogućnost da svako dete postane junak, da utiče na životne situacije i da ih kontroliše.

- Stručnjaci širom sveta zvone na uzbunu - dodaje ona. - Među adolescentima se pojavila nova bolest, virtuelna zavisnost, zavisnost od kompjutera, igrica, televizora, Interneta i igraonica.

Čarobna kutija

Prihvatanje virtuelnog života počinje od televizora. Mama uključuje „čarobnu kutiju“, promiču slike, svira muzika, ljudi razgovaraju... Zgodno je, klinja je miran, ne plače, ništa ne traži. Postepeno, bez sveta „s one strane ekrana“, dete ne može da se skrasi. Lekari navode slučajeve beba koje ne privlači ništa osim TV-a.

Prolazi vreme, u kuću ulaze stalno novi programi i igrice. Mnogo je lakše kupiti PC i uplatiti Internet nego se baviti čedom, voditi ga na trening, u posetu, u park. Dok dete beži u virtuelnu stvarnost, u kući vlada mir. Sve izgleda potpuno nevino i bezopasno.

- Ali je to samo varka, kao i život u koji beže vaš sin ili ćerka. Nevolja se polako i neumitno prikrada - uverava nas ruski psiholog.

Prvi nagoveštaj da se nešto dešava zapaža se u ponašanju. Dete postaje razdražljivo i nervozno. Tinejdžer ne može da se odlepi od ekrana, zanemaruje učenje i domaće zadatke. Popušta u školi, sve slabije pamti, prestaje da se druži s vršnjacima i, kao posledica toga, teško se prilagođava u društvu.

- S vremenom detetu preti opasnost da postane „virtuelni narkoman“ - kaže Kazaeva. - Ako mu se uskrati PC, kod njega se javljaju simptomi slični apstinencijalnoj krizi narkomana.

Kriza apstinencije

Dete tada postaje veoma agresivno pošto nastoji da po svaku cenu utoli žeđ za virtuelnim sadržajem. U stanju je da počini krivično delo, dešava se da pred igraonicama jači otimaju novac od slabijih samo da bi ušli.

Virtuelna stvarnost je forma psihološke zavisnosti i, kao svaka druga zavisnost, ona razara ličnost. Pod njenim uticajem dete gubi slobodu volje i njime je lako manipulisati. Takvu decu lako je uvući u razne sekte, bande i potčiniti tuđem uticaju. Ta zavisnost pogađa određene tipove dece - uslovno se mogu podeliti u tri grupe (vidi okvir) - a ta bolest zahteva lečenje.

- Kako da se izborite s virtuelnom zavisnošću? Da li da zabranite PC? To može da dovede do ispoljavanja jake agresije kod deteta, a roditeljima preti opasnost da s njim izgube svaki kontakt. Bolje da poklonite veću pažnju njegovom stvarnom životu - savetuje Kazaeva. - Ako dete redovno odlazi u igraonice, dogovorite se da jednom odete zajedno. Pri tom obratite pažnju na detetove reakcije, na njegove emocije. Imajte na umu da roditelji treba da žive zajedno sa svojom decom, da treba negovati zajedničke proslave, ručkove... Poželjno je da dete barem donekle učestvuje u izboru mesta odmora i da putuje s vama i sa 13-14 godina. Dozvolite mu da poziva drugove, priređuje žurke, ne trošite pare samo na elektronske igračke, nego i na skije, klizaljke, izlete i putovanja.

CDC/JS

[Ovu poruku je menjao secret dana 17.04.2005. u 14:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
*.5.14.wu-wien.teleweb.at.

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut10.03.2005. u 21:59 - pre 231 meseci
tv nije interaktivan, internet i kompjuter jesu

"Ako dete redovno odlazi u igraonice, dogovorite se da jednom odete zajedno. Pri tom obratite pažnju na detetove reakcije, na njegove emocije."

zamisli da ides sa mamom u igraonicu... tek to je bolesno

"Pod njenim uticajem dete gubi slobodu volje i njime je lako manipulisati. Takvu decu lako je uvući u razne sekte, bande i potčiniti tuđem uticaju."

kako se bre gubi sloboda volje?! tako sto na internetu mozes da nadjes sta god hoces, iz bilo koje oblasti??

be afraid.. be very afraid

kako mrzim ovakve novinare..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut10.03.2005. u 22:01 - pre 231 meseci
jos po nesto o tome receno je u ovoj temi, a ovde je bila veoma ziva diskusija vezana za odrasle ljude sa slicnim nacinom zivota.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut10.03.2005. u 22:08 - pre 231 meseci
Citat:

Takvu decu lako je uvući u razne sekte, bande i potčiniti tuđem uticaju.


Hitno odvesti dete u najblizi manastir, gde ce biti izvrsen egzoricizam - posle malo kelija zatvorenog tipa - model "Hilandar - niskoplafonska", malo 3x ocenas, malo bacanje kamena s ramena, malo plivanje u ledenoj Moravi, i to je to...

Nego, ozbiljno - da li se neko ikad zapitao zasto se deca zatvaraju u VR svet? Mislim da kod takvih klinaca ipak nesto nije u redu na relaciji porodica / najbliza okolina <-> klinac ...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut11.03.2005. u 12:44 - pre 231 meseci
Citat:
Nemanja Dubravac:
zamisli da ides sa mamom u igraonicu... tek to je bolesno

Nisam mama, ali sam isao sa mojim klincima u igraonicu pa smo cepali Warcraft III i nije bilo lose, ali trebalo bi nam malo vise prakse da uvezbamo bolje sistem kooperacije. Mislim da se i njima svidelo. Sa druge strane, nije mi se svidelo sto je sve nekako ... strokavo, imao sam utisak da cemo da se osugamo, narocito od onih slusalica ... Siguran sam da takodje ima i mama koje ne bi imale nista protiv igranja u mrezi sa svojim chedima.

Inace, bilo je vec slucajeva da deca u ranom pubertetu pobiju roditelje (ne virtuelno, nego zaista odistinski namrtvo) kada im ukinu internet ili igranje na racunaru. Razlozi za takve neuobicajene i surove metode vaspitanja koje su pokojni na svoju propast primenili i izazvali opravdani ubilacki gnev su najcesce bili simptomi totalne iskljucenosti iz realnosti, drasticno ignorisanje skolskih obaveza i slicno kod njihovih najmilijih, dakle upravo to sto je u onom clanku opisano, tako da ... nije to samo hoax.
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
62.108.102.*

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut11.03.2005. u 16:28 - pre 231 meseci
da, ali nije tu internet/kompjuter kriv, vec pogresno vaspitanje

svi roditelji samo traze uzrok svojih problema u necemu drugom, a nikad ne pogledaju sebe prvo
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.66.eunet.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter posta najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjut11.03.2005. u 16:36 - pre 231 meseci
Slazem se sa nemanjom, njima je za sve kriv komp... Kao nasilje ovo ono....
Postacemo serijske ubice, i tako to.... ( mislim ja nemam takvih problema jer ne igram igrice, samo visim na [es] i IRC )
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompju31.05.2005. u 23:25 - pre 229 meseci
Ja volim kompjutere sa naučne strane, ne igram igrice, već se usavršavam po pitanju rada u programima i u poznavanju hardvera.

Sa kompom sam obično od 22h do 00h, ako nema neki dobar film na TVu, i preko dana samo proverim email.

Zaista je užasno to, ja imam jedan veoma ponižavajuć primer u svojoj okolini.

Živeo sam u Kotežu (BG) 12godina, tamo je bilo bukvalno učenje u društvu i napolju, stalno smo bili napolju i zezali se maltene 24h/7dana u nedelji. Posle 12te doselio sam se na Konjarnik, upoznavanje, levo-desno. Drugovi su mi virtualci, kući uče i igraju igrice, a kad ih pitam ajde malo na "balfu" oni kažu, važi idemo napolje, ali u igraonicu!!! Oni su RASPAD! Drugarice sreća nisu takve, one su OK.

Sreća, još uvek se družim sa "kotežancima" pa i nisam "usamljen" ovde na Konjarniku.

Eto tako, ovde je psihički raspad okoline. Al sve se nadam da će ih ta zabluda proći kako prolazi pubertet...

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompju01.06.2005. u 21:11 - pre 229 meseci
E zamisli sad da je neko iz Koteza posle (prvih) 12 godina zivota dosao na Konjarnik. Sta mislis koliko bi se njegovo misljenje razlikovalo od ovog tvog? Verovatno ne mnogo.

Poblem je sto u oba slucaja dolazi do promene izmedju dve krajnosti a krajnosti uglavnom ne valjaju.
 
Odgovor na temu

Jimi Hex
Zoran Bradilkovic
Cistac ulica, ponekad kaskader
Veliki Siljigovac

Član broj: 30335
Poruke: 82
*.ptt.yu.

Sajt: www.jimihex.cjb.net


Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera25.06.2005. u 00:53 - pre 228 meseci
To je vrlo ozbiljan problem...

Uzrok svega toga je to sto "deca" (kazem deca a imam 15 god:)) nemaju osecaj za prave vrednosti i tako zive u nekom svom zamisljenom svetu...
priznajem,ja sam uz racunar po nekoliko sati dnevno, ali svo to vreme koristim iskljucivo za ucenje, a igrice nisam igrao ni kada sam imao 5 godina (*ebi ga, prerano sam sazreo)

Razni faktori su doveli do toga, televizija, igrice, muzika i sveopste stanje u zemlji i okruzenju...

Eto bas pre mozda 2-3 dana, dodje mom bratu drug i vidi mene za racunarom...i pita me sta radim...
A ja sam upravo citao nesto o operativnim sistemima i kazem mu "citam nesto o Unixu", a kreten meni odvraca, "Ti si glup, pusti da igramo neku igricu"...i sta reci posle toga?

Situacija ce biti sve gora ako se nesto ne preduzme u skorije vreme

Poz......
...to follow the path:
look to the master,
follow the master,
walk with the master,
see through the master,
become the master...
 
Odgovor na temu

duck@
Dusan Nikolic

Član broj: 15393
Poruke: 367
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera25.06.2005. u 08:26 - pre 228 meseci
Hehe ovo me potseti na ono "mani tiJA chupavci pusti Cecu".

Moram da priznam da je ovo po mom misljenju izuzetno ozbiljna tematika, ali prosto ne mogu da NE budem NEozbiljan, pored pojedinih razmisljanja.
Po meni je zabrinjavajuci broj onih (dece, ljudi) koji su toooooliko nepismeni i ono sto ide uz to - da ne znaju da citaju, pisu, govore, sloze recenicu, onih koji se drogiraju i ostalih 'delikvenata' nego 'sajber' manijaka, koji moraju da poseduju bar egzistencijalnu inteligenciju i da budu serijske ubice po igricama! A i mislim da ovih drugih ima mnoooooogo manje
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompju04.07.2005. u 19:42 - pre 228 meseci
U Kini počelo lečenje ovisnika od Interneta

U Pekingu je započeto sa lečenjem grupe 12 mlađih ljudi, uglavnom tinejdžera, od nove bolesti - zavisnosti od kompjutera i Interneta. „Sva deca uključena u ovaj program napustila su školu zbog provođenja previše vremena u igranju kompjuterskih igara ili ćaskanju na Internetu“, izjavio je Dr Tan Ren, direktor klinike. „Oni pate od depresije, nervoze, straha i bezvoljnosti za odnose sa drugim ljudima, ali i panike i agresije. Među problemima koje imaju su i nesanica i podrhtavanje ruku.“

U Kini, prema državnim podacima ima 94 miliona korisnika Mreže, što je druga najveća brojka u svetu – na prvom mestu su SAD. Država podržava upotrebu Interneta u poslovne i obrazovne svrhe, ali ističe da ova tehnologija može imati negativne posledice po moralne i tradicionalne vrednosti. Zbog toga vlasti redovno zatvaraju Internet kafiće, od kojih mnogi rade ilegalno. Na državnim medijima se iznose slučajevi bizarnog ponašanja Internet igrača među kojima su ubistva i samoubistva. I pored takvih vesti, broj javnih Internet mesta se povećava, a ovakvi objekti se nalaze čak i u najmanjim i najsiromašnijim selima. Kafei su obično krcati do kasno u noć.

Klinički psiholog Kimberli Jang sa Bredford univerziteta 1998. godine je objavila knjigu o Internet zavisnosti koja je nedavno prevedena na Kineski jezik. Ona nije iznenađena javljanjem problema sa prekomernom upotrebom Mreže u ovoj zemlji.

Odeljenje na kome su smešteni mladi zavisnici nalazi se u državnoj bolnici u Pekingu. O njima se brine 11 lekara. Neki od pacijenata dolaze dobrovoljno, dok jedan broj dovode i roditelji. Glavni razlog za prekomernu upotrebu kompjutera je bežanje od svakodnevnog stresa koju izazivaju roditelji sa prevelikim zahtevima za uspeh u školi.

Tretman obično traje između 10 i 15 dana, a cena po danu je oko 48 dolara. U toku tretmana primenjuje se mašina koja impulsima od 30 volti na određenim tačkama stimuliše nerve, ali i infuzije koje po navodima medicinske sestre koja radi u bolnici imaju za cilj da normalizuju stanje elektrolita u mozgu. Pacijenti često dremaju i igraju karte, a sobe u kojima su smešteni su sunčane i dekorisane veštačkim cvećem.

Efekti terapije, po navodima zvaničnika bolnice su dobri, ali ključno je da se osoba drži podalje od kompjutera nakon terapije.

R.J.
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.dialup.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera05.07.2005. u 02:43 - pre 228 meseci
Citat:


(...)

... i dekorisane veštačkim cvećem.
Efekti terapije, po navodima zvaničnika bolnice su dobri, ali ključno je da se osoba drži podalje od kompjutera nakon terapije.



Da je ovo u praksi moguće, ne bi ih ni vodili na institucionalizaciju uz elektrošokove i ubrizgavanje hemikalija.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompju08.02.2006. u 22:13 - pre 220 meseci
Zavisnost od Interneta [revizija 2.0]:
http://ehtml0.tripod.com/zoi.htm

p.s.
http://www.elitesecurity.org/poruka/598984
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Ako mu je kompjuter postao najbolji prijatelj, nešto nije u redu - virtuelna zavisnost od kompjutera

[ Pregleda: 4823 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.