Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?

[es] :: Elektronika :: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15332 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos_r
Beograd

Član broj: 49289
Poruke: 38
*.telekom.yu.



Profil

icon Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 01:18 - pre 232 meseci
Pa interesuje me dali neko od vas koristi pomenuti program za projektovanje plocica i kakva su vasa misljenja o njemu? Ja ga koristim vec treci mesec i nisam uspeo ni jednu plocicu posteno da isprojektujem. Mislim da je previse komplikovan a ako neko drugi ima drugacije misljenje bas bih voleo da ga cujem.
Pozdrav Milos
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 02:47 - pre 232 meseci
Koristim Eagle od davnih davnina i sa njim sam zadovoljan. Skini ga sa net-a, pa probaj. Pisano je ove o jednom i druom, pa potrazi starije teme.
 
Odgovor na temu

.sTr.
SM

Član broj: 48773
Poruke: 15
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 13:19 - pre 232 meseci
Protel DXP sam imao instaliran oko pola godine. Biblioteke komponenata su veoma oskudne, tako da za npr AVR kontrolere moras sam praviti svoju lib. Posle dobre volje i mnogo utrosenog vremena uspeo sam dobiti nekakvu plocicu ali prilikom stampanja sam imao velikih problema oko dobijanja rupica na padovima. Toliko je zakomplikovan, (kreiraj ovaj fajl pa onda onaj da bi dobio ovaj za ono sto ti treba) da sam ga bukvalno iscupao
sa harda.:>... Cak i starije verzije ovog programa mi nisu nikad 'lezale'.

Pridruzujem se misljenju SASE M. EAGLE!
 
Odgovor na temu

mmladenovic
Milan Mladenovic
Kragujevac

Član broj: 21193
Poruke: 148
213.244.197.*

ICQ: 113441856
Sajt: www.cncmasine.com


+2 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 14:36 - pre 232 meseci
Pozdrav,
i ja se slazem sa Sasom M,eagle zaista treba probati.
Ja ga koristim oko 3 godine i potpuno sam zadovoljan sa njim.
msn : [email protected]
Skype : mladenovic.milan.kg
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 14:57 - pre 232 meseci
Neznam kakv je taj DXP,ja koristim 99 i veoma sam zadovoljan!Jeste da trazi puno operacija ali u principu kad se savlada jednom onda je ipak brzi od ostalih!Ja nemam problema sa stampanjem a pre njega sam koristio TANGO!PROTEL i TANGO su profi programi i stvarno je strasno tesko poceti u njemu!Smatra se da treba oko dve godine da se nauci da se koristi bilo koji od ova dva programa!
 
Odgovor na temu

milos_r
Beograd

Član broj: 49289
Poruke: 38
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?22.02.2005. u 21:46 - pre 232 meseci
Pa ja TANGO koristim vec 7 god. i jeste da sam zadovoljan ali to ne moze da se poredi sa programima novijih dana, ipak su oni daleko napredniji.
Sto se tice Eagle programa moram priznati da mi korisnicki interfejs potseca na MS PAINT malo je onako siromasan, ali da je dobar to ne sporim.
 
Odgovor na temu

DR_PONJA
Dusan Ponjavic
ETS "Nikola Tesla"
Beograd; Pinosava

Član broj: 45168
Poruke: 20
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.prozor.co.yu


Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?23.02.2005. u 16:28 - pre 232 meseci
Smatram da je Protel skoro sam vrh (mislim na trenutno stanje) programa za dizajniranje štampanih pločica. Sotji činjenica da je komliikovan, pogotovo za početnike. Moji počeci cu bili sa Protelom 98, zatim 99 i sada koristim DXP (DXP 2004 nadam se uskoro).
Protel je, bar prema mom mišljenju, komplikovan zato što koristi neku svoju filozofiju rada koja se ne bazira na radu standardnih Windowsovskih aplikacija. Prema mom filozofskom tumačenju ljudskog pojmljenja stvari, čovek se kroz iskustvo, odnosno višestruko ponjavljanje, navikava na stvari koje se dešavaju u njegovom okruženju. To se može primeniri i na aplikacije i za Windows i Linux. Prosečan korisnik računara stekao je određena iskustva na osnovu kojih zaključuje da je Protel komplikovan, i to samo zato što nije navikao na takav način rada.
Ne kažem ja da je lako prilagoditi se Protelu. Konkretno, ja sam imao sreće da sam u školi (ETŠ "Nikola Tesla" u drugoj godini, odn. 2002.) učio Protel 98. Jeste da su znanja iz toga bila na veoma primitivnom nivou, ali oni koje to nešto više zanima niko ih ne sprečava da uzmu knjihu iz toga.
Hocu reći, na našem tržištu ima dve knjige koje su veoma dobre (imam obe):
1. Protel - od sheme do stampane plocice - www.mikroelektronika.co.yu
2. Protel 99se - Uputstvo za upotrebu - www.infoelektronika.co.yu

Prijatno čitanje
www.prozor.co.yu
Koliko para toliko muzike. Surovo ali istinito.
 
Odgovor na temu

pavojerkovic
pavojerkovic

Član broj: 36108
Poruke: 82
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?24.02.2005. u 10:46 - pre 232 meseci
Skinio sam Eagle as neta i odličan je, ali kad napravim shemu i prebacim je na ploču (switch to board) vidim elemente sa puno isprepletenih vodova.... Kako ću to prebacit u PCB, može li on automatski prebaciti u Printable Circuit Board?
Pavo
 
Odgovor na temu

mmladenovic
Milan Mladenovic
Kragujevac

Član broj: 21193
Poruke: 148
*.vdial.verat.net.

ICQ: 113441856
Sajt: www.cncmasine.com


+2 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?26.02.2005. u 17:49 - pre 232 meseci
Imam i ja jedno pitanje.
Kao sto rekoh EAGLE koristim dosta dugo i dosta sam plocica uradio u njemu.Sada treba da za jednog prijatelja uradim neku plocicu ali ona mora da bude dvoslojna.Ovo do sada nisam radio.Zanima me da li na nesto treba da obratim paznju pri izradi ovakvih plocica i koje fajlove treba da isporucim firmi koja radi plocice.
Pozdrav Milan
msn : [email protected]
Skype : mladenovic.milan.kg
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?27.02.2005. u 06:32 - pre 232 meseci

@pavojerkovic Potrebno je za pocetak da logicki razmestis elemente na tvojoj buducoj plocici. Koristi ratsnest komandu nakon svakog razmestanja. Kada si zadovoljan, pusti autoruter da odradi posao. Po default-u izrada plocice postavljena je kao dvoslojna. Ako ti to ne treba, postavi u autoruteru pod karticom general: 1 top na N/A. Mozes da definises minimalnu debljinu vodova pre rutiranja, kao i razmak izmedju vodova kroz DRC-Design Rule Check meni (Sizes i Clearence). Promene koje ovde izvrsis, imace direktan uticaj na izgled plocice, zato je najbolje da sve promene snimis kao zasebno podesavanje (kartica file, pa save as), to kasnije olaksava izradu neke slicne plocice sa istim skupom pravila, tipa, ako radis plocicu sa visokim naponima i strujama, vodovi i razmaci su veci i deblji nego kad su digitalna kola itd.
Kada autoruter odradi svoje, ostaje ti da povezes one vodove koje on nije mogao(ako ima takvih), ako nisi zadovoljan kako se prostire neki vod, sa komandom move mozes ga pomerati i rotirati, sa komandom split, lomiti savijati pod razlicitim uglovima, ako ti se ne svidja mozes nakon ponovnog razmestanja elemenata (svih ili samo nekih), sa komandom ripup ukloniti izrutirane vodove(za sve, klik na ripup, pa klik na semafor(GO)), pa onda sa autoruterom ponoviti postupak rutiranja. Naravno, mozes i rucno da radis rutiranje komandom route.
Jos nesto, da bi neke komande mogle da rade pravilno, elementi moraju da budu premesteni u okvir(beli kvadrat), jer to je zapravo dimenzija tvoje plocice. Njenu velicinu mozes da podesis prema potrebama, ali u zavisnosti od verzije programa koji imas, od toga ce zavisiti koliko veliku plocicu mozes da napravis(neregistrovana 10 x 8cm, max dva sloja).
Na kraju, imas tu medju projektima datih nekoliko primera koje mozes da pokrenes i vidis kako to sve radi u praksi. Na sajtu mikroelektronike imas uputstvo na srpskom jeziku, a na Cadsoft-ovom na engleskom.

@mmladenovic Nista posebno, kao i za svaku plocicu. Najbolje je da nazoves konkretnu firmu da vidis sta ti traze. Svaka firma ima neka svoja pravila. Proveri i koje dimenzije rade, od kog materijala, debljinu plocice, min debljinu i razmak izmedju vodova itd. Da ne dodje do iznenadjenja. Reklama je jedno, a stvarnost drugo. Koliko znam, vecina firmi je ovde poprilicno fleksibilna, pa ne verujem da ces imati problema. Ako nemas potrebu za nekom velikom serijom, i ne treba ti plocica sa rasporedom elemenata, javi mi se na mail. Radim plocice dugi niz godina preko jedne firme, otprilike su 2x jeftiniji od standardne ponude. Rok za izradu 3-4 dana u proseku. Takodje usluzno buse rupe, sto zanemarljivo utice na cenu, a skracuje vreme potrebno za izradu projekta.
 
Odgovor na temu

milos_r
Beograd

Član broj: 49289
Poruke: 38
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?27.02.2005. u 07:50 - pre 232 meseci
Evo pitanja za one koje koriste DXP. Gde ili u kojoj biblioteci mozes naci potenciometar ili recimo tranzistor mj15003/15004 ili recimo kolo tda7294. Mozda ovo poslednje i nije tako standardno ali da nema potenciometra??????
 
Odgovor na temu

pavojerkovic
pavojerkovic

Član broj: 36108
Poruke: 82
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?27.02.2005. u 14:31 - pre 232 meseci
fala puno
Pavo
 
Odgovor na temu

pavojerkovic
pavojerkovic

Član broj: 36108
Poruke: 82
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?28.02.2005. u 22:07 - pre 232 meseci
Neke PCB verzije dobivene s interneta su u Protelovom formatu... Kada ih printam bude mi preko cijelog lista... Kako ću izvesti da smanjim pločicu na normalnu prirodnu veličinu... Ako netko može neka mi pošalje mail, pa ću mu poslati dokument da mi ga uredi u normalnu veličinu...(ne znam kako se ovdje stavlja attachment)....
Pavo
 
Odgovor na temu

.sTr.
SM

Član broj: 48773
Poruke: 15
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?01.03.2005. u 21:41 - pre 232 meseci
Ako si ulogovan pogledaj svoju poruku pri dnu ... ^
 
Odgovor na temu

radiator

Član broj: 69969
Poruke: 110
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?09.10.2005. u 14:08 - pre 224 meseci
dali mozda netko zna gdje bi se mogla skinuti besplatna uputstva i objasnjenja za rad u protelu99se naravno na hrvatskom ili srpskom,nisam nikad radio i problem mi je poceti...
 
Odgovor na temu

DR_PONJA
Dusan Ponjavic
ETS "Nikola Tesla"
Beograd; Pinosava

Član broj: 45168
Poruke: 20
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.prozor.co.yu


Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?09.10.2005. u 20:15 - pre 224 meseci
Besplatna na srpskom/hrvatskom?! Teško!
Recimo možeš za relativno male pare od Info Elektronike da naručiš Protel DXP 2004. Uz njega dobijaš i starije verzije i još knjigu koju sam prethodno sponenuo, ali u PDF formatu.

[Ovu poruku je menjao DR_PONJA dana 09.10.2005. u 21:27 GMT+1]
www.prozor.co.yu
Koliko para toliko muzike. Surovo ali istinito.
 
Odgovor na temu

damiru_2
Damir Ulovec
Radim za klikere...
127.0.0.1

Član broj: 55541
Poruke: 819
195.252.85.*

Sajt: Pitajte me, možda ću Va..


+2 Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?09.10.2005. u 20:50 - pre 224 meseci
Citat:
... možeš za relativno male pare od Info Elektronike da naručiš Protel DXP 2004...

I to je besplatno (i uz crack najverovatnije), obzirom na njegovu stvarnu cenu. Ko je lud da daje takav softver za male pare?
Pozdrav.
- Je s' ti normalan? Ko bre da se skida go?
- Ja ću da se skinem do pojasa...
 
Odgovor na temu

DR_PONJA
Dusan Ponjavic
ETS "Nikola Tesla"
Beograd; Pinosava

Član broj: 45168
Poruke: 20
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.prozor.co.yu


Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?09.10.2005. u 22:56 - pre 224 meseci
Citat:
I to je besplatno (i uz crack najverovatnije), obzirom na njegovu stvarnu cenu. Ko je lud da daje takav softver za male pare?

Hehe! Pa to je podrazumevano!

Ovako kažu na sajtu: "Cena: CD sa softverom Protel99SE i uputstvom na srpskom jeziku je 495 din"

Ja sam naručio pre nekoliko meseci... Pa čak se ne isplati ni download Protela za te pare. Dobio sam dva diska. Na jednom Protel DXP 2004 + Crack, na drugom ostale verzije sa svojim crackovima i Knjiga u PDF formatu.


Evo i linka: http://www.infoelektronika.co....p?file=Protel/body_protel.html


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao DR_PONJA dana 09.10.2005. u 23:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DR_PONJA dana 09.10.2005. u 23:59 GMT+1]
www.prozor.co.yu
Koliko para toliko muzike. Surovo ali istinito.
 
Odgovor na temu

Mixanis
Milan Mihailovic
Nish, YU

Član broj: 44433
Poruke: 148
*.bankerinter.net.

ICQ: 247780592
Sajt: www.eureka.rs


Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?12.10.2005. u 21:55 - pre 224 meseci
Imam instaliran Eagle, Protel 99SE i DXP. Eagle je dobar za prostije stvari i manje plocice, za nesto ozbiljnije koristim Protel 99SE a DXP je pravo djubre od programa.
Ocekivao sam mnogo vise, za pocetak biblioteke su mu nevidjeno siromasne, vecinu footprintova sam morao sam da crtam! I to za najbanalnije komponente!
Nadam se da ce DXP 2004 biti dosta bolji.
A sto se cena tice pitao sam juce na buvljaku disk sa Protelom 99SE i AutoCAD-om 2006 kosta 100 dinara! Naravno sa crackom....divota...
 
Odgovor na temu

DR_PONJA
Dusan Ponjavic
ETS "Nikola Tesla"
Beograd; Pinosava

Član broj: 45168
Poruke: 20
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.prozor.co.yu


Profil

icon Re: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?13.10.2005. u 20:26 - pre 224 meseci
Ma DXP je dosta bolji od 99-ke. Doduše, ja koristim DXP 2004 i tačno je to da nema dosta "osnovnih" komponenata, ali "sve" može da se nađe na njihovom sajtu!

Evo mnogo korisne adrese: http://www.altium.com/forms/libraries/designer/IntLib_search.asp

Uživajte
www.prozor.co.yu
Koliko para toliko muzike. Surovo ali istinito.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Protel DXP??? Vasa misljenja i ocene?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15332 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.