Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko starog maca

[es] :: Macintosh :: pomoc oko starog maca

[ Pregleda: 2332 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

misa2000
Lazic Miodrag
Sabac

Član broj: 3666
Poruke: 39
*.vdial.verat.net.

Jabber: Misha@elitesecurity.org
Sajt: www.slimcomputer.net


Profil

icon pomoc oko starog maca15.02.2005. u 18:44 - pre 233 meseci
imam mac performa 450 sa unistenim sistemom, imam imidze svih mogucih disketa(network acces disk,drive setup, disk tools...) i 19 imidza sa sistemom 7.5.3 ektenzija je smi koliko sam ukapirao to je imidz koji se montira na dvoklik i krene instalacija ,e u cemi je problem ja imam pc a ne mac. dakle ovo mozda svi znate ali ja ne znam ne zamerite. kako da butujem sa flopija, da li samo treba ubaciti flopi ili jos nesto. nasao sam neki network acces disk za koji pise da podize neki minimalni sistem. da li mogu da ga butujem pa da onda ubacim instalaciju, drugim recima da li mi je dovoljna samo ta disketa jer imam program koji nabaci imidze na diskete i on radi ali ne znam kako da bez maca napravim butabilnu disketu, pa sam mislio da nadjem nekog sa macom da mi napravi boot disketu ali ga ne bih mucio da mi pravi 19 disketa za instalaciju ako ne mora. znaci drugim recima da li mi je taj network acces disk bootabilan dovoljan da uradim instalaciju ili mi treba jos nesto. napominjem da na instaliranom sistemu na dvoklik krene instalacija dakle moji problemi: treba mi neki mini sistem da ne bih morao da pravim 20 disketa za mac, da li je to network acces disk ili mozda nesto drugo drive setup ili mozda disk tools, i kako da butujem sa flopija i u krajnjoj liniji kako da na macu napravim boot disketu ako imam imidz. hvala unapred nezamerite ako vam se pitanja cine glupa jer ja sam pc korisnik ovo mi je prvo iskustvo sa macom.
 
Odgovor na temu

Mac 1984

Član broj: 39970
Poruke: 12
*.yubc.net.



Profil

icon Re: pomoc oko starog maca15.02.2005. u 19:01 - pre 233 meseci
probaj kod firme Application oni se osim sto su distributeri za mac-a bave i servisom kako novih tako i starih mac-ova.Nalaze se su u Sava centru u Beogradu.
 
Odgovor na temu

misa2000
Lazic Miodrag
Sabac

Član broj: 3666
Poruke: 39
*.vdial.verat.net.

Jabber: Misha@elitesecurity.org
Sajt: www.slimcomputer.net


Profil

icon Re: pomoc oko starog maca15.02.2005. u 19:07 - pre 233 meseci
hvala ti na obavestenju ali ovo je masina koja je jeftinija od karte za beograd!
 
Odgovor na temu

Mac 1984

Član broj: 39970
Poruke: 12
*.yubc.net.



Profil

icon Re: pomoc oko starog maca15.02.2005. u 22:55 - pre 233 meseci
pod resenjem tvog problema nisam mislio da dolazis u Beograd ves da njih zovnes za savet
s obzirom da su uveren sam jedini koji servisiraju mac-ove iz 90-tih. ja znam koji model imas
i verujem da ti oni mogu pomoci.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: pomoc oko starog maca16.02.2005. u 11:42 - pre 233 meseci
Prvo moram da ti se izvinim za moju grešku, onaj link sa kojeg si skinuo System 7.5.3 nije za image disketa, već je reč o tzv. Network installationu koji je u stvari jedan self moounting image (smi) fajl podelejn na 19 delova da bi ih lakše prebaciovao disketama. Nisam nigde uspeo da nadjem bilo koji System na Appleovim serverima koji je postavljen kao image instalacionih disketa, a znam da ih je bilo. Doduše, to sam odavno gledao i verujem da je prošlo već dosta od kada je Apple to uklonio sa servera. Nekada se to moglo naći kopajući po ftp.apple.com, ali su sada sve prebacili na Web, nema ništa preko FTP-a.

Elem, tu instalaciju treba staviti na jedan disk, butovati mašinu sa diskete, a instalirati na treći disk. Za to i služi ona Network Access butabilna disketa, da podigneš mašinu sa nje pa se nakačiš na server na kojem je instalacija i istu pokreneš. U tvom slučaju je to nemoguće jer nemaš drugog Maca koji bi ti bio server, a nemaš ni potrebne adaptere da bi ih povezao u LocalTalk mrežu, jer pretpostavljam da Performa nema Ethernet kartu (u originalu je nema sigurno, možda je neko ubacio kasnije). Ako kojim čudom imaš Performu sa Ethernet karticom, onda možda možeš da iskoristiš PC kao serer, samo na njega treba instalirati AppleTalk protokol tako da ga Performa vidi kao server (najbolje rešenje je Personal MacLAN, mislim da se proizvodjač zove Miramar ako ih neko nije kupio u medjuvremenu).

Dakle, mrežna instalacija je jedan od načina da rešiš problem. Drugi način je da prikačiš neki eksterni uredjaj, CD ili Zip drajv ili hard disk, i to SCSI, na kojima ćeš spremiti instalacioni smi fajl. I treći, da nekako nadjemo System 7.5.3 na disketama.

Jedino što mogu da obećam je da ću prekopati po mojim starim Zipetama da vidim da nemam slučajno takvu instalaciju na jednoj od njih, pa da ti je presnimim na CD i pošaljem poštom. Takodje, ako me sećanje ne vara, trebalo bi da kod roditelja negde imam originalni System 7.5 na disketama.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

misa2000
Lazic Miodrag
Sabac

Član broj: 3666
Poruke: 39
*.vdial.verat.net.

Jabber: Misha@elitesecurity.org
Sajt: www.slimcomputer.net


Profil

icon Re: pomoc oko starog maca16.02.2005. u 18:14 - pre 233 meseci
majstore hvala na trudu ali uspeo sam i sa ovim sto imam. ako nekog zanima ovako: uz aladdin expandera otvorio sam na pc-ju network access image fajl uz pomoc trans-mac i win image programa napravio boot disketu butovao sistem pa kopirao system folder na hard disk i dobio minimalni sistem. uz pomoc transmac programa prebacio 19 imidza na hard disk u jedan folder dvoklik na .smi je pokrenuo instalaciju i to je to podigao sam 7.5.3. system bez problema i to sve sa pc-ja! nego par pitanja dobijem samo jednu rezoluciju(640x480) i slika je dosta manja od monitora da li to mora tako ili moze i bolje ako moze kako. znaci performa 450 + performa plus display moze li veca rezolucija ili bar da razvucem sliku preko celog monitora. drugo pitanje da li moze bilo koji eksterni scsi cd-rom ili neki odredjeni model cisto ako negde nabasam posto prodajem i servisiram racunare svasta mi ljudi nude. hvala madamov sve informacije sam naso na osnovu tvojih linkova!
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: pomoc oko starog maca16.02.2005. u 19:12 - pre 233 meseci
Nema na čemu, drago mi je da je uspelo. Što se rezolucije tičem da li ti sistem nudi nešto drugo u Control Panelu, e sad kojem, zaboravio sam kako se zvao na Systemu 7.5.x. Ili Monitors ili Sounds and Displays, u svakom slučaju pogledaj po kontrol panelima. Specifikacije (http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=112209) kažu da može da gura 832x624.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

[es] :: Macintosh :: pomoc oko starog maca

[ Pregleda: 2332 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.