Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje o umrezavanju...

[es] :: Linux mreže :: Pitanje o umrezavanju...

[ Pregleda: 2902 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

istrazivac

Član broj: 284
Poruke: 117
*.ptt.yu



Profil

icon Pitanje o umrezavanju...15.05.2001. u 03:25 - pre 279 meseci
Pozdrav svima i odmah da se zahvalim za odogovre svima koji su se nasli da odgovore na moje proslo pitanje.Znaci hvala jos jednom.Za ovaj put me interesuje nesto o mrezama,pa ako neko ovo zna,ili ako ima neki link hvala unapred.Naime nemam uopste iskustva sa mrezama,procitao sam dosta litrature ,ali mi fali praksa,pogotovo cinjenica da jos duze vreme necu biti u mogucnosti da imam mrezu od bar desetak racunara na rasploaganje ,koriscenje i eksperimentisanje,pa su mi zato svi podaci koje nalazim u literaturi prilicno apstraktni i nemam pravu sliku kako sve to funkcionise.Interesuje me kako se iz linuxa vrsi umrezavanje klijenta koji se povremenu ukljucuje ppp vezom na server koji ima naravno svoju staticnu adresu.Kako se znaci konfigurise clijent,u kojim fajlovima se to i kako radi ili kojim komandama odnosno programima da server "vidi" i "priznaje" klijenta i obrnuto.Uzgred sta je "eth0",cemu sluzi i kako se podize(mislim da je to nesto u vezi lokalne mreze,ali nisam siguran)Kako kada klijent prekine vezu sa serverom da po sledecem ukljucenju dobije kod servera isti status iako je promenio,odnosno dodeljena mu je drugacija IP adresa? I sta god jos znate u vezi ovoga sto me interesuje,necu da nabrajam sve,jer bi bilo zamorno,ali razumete odprilike sta me sve interesuje,pa,ako imate vremena zivaca i volje napisite po neki red,cak i ako ima nesto sto nisam direktno pitao,ali ima veze sa ovim,bicu vam mnogo zahvalan.Gledam sada momci od petnaestak godina sta rade sa kompjuterima,pa me prosto sramota zato sto nemam pojma o tak nekim stvarima,ali nema veze coveg se uci dok je ziv,zato pomagajte ako znate!Pozdrav
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Pitanje o umrezavanju...15.05.2001. u 03:54 - pre 279 meseci
Pozdrav.

Iako je sigurno da na ovom forumu ima dosta ljudi koji mogu da ti kažu svašta zanimljivo na teme koje si nabrojao, predlažem ti ipak, zbog konciznosti i temeljnosti učenja, pročitaš neki dokument koji obrađuje te teme "od Kulina Bana". Odličan početak je recimo Net-HOWTO, posle koga bi mogao da pročitaš i PPP-HOWTO. Oba ova dokumenta možeš naći na sajtu Linux Documentation Projekta, www.linuxdoc.org, kao i u svakoj distribuciji Linuxa. Posle ovoga, možeš da proširuješ znanje raspitivanjem, i traženjem novih tekstova.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pitanje o umrezavanju...15.05.2001. u 09:02 - pre 279 meseci
Citat:
istrazivac je napisao:
Uzgred sta je "eth0",cemu sluzi i kako se podize(mislim da je to nesto u vezi lokalne mreze,ali nisam siguran)


Pa to ti je interface za lokalnu mrezu na Linuxu kao sto je ppp0 interfejs za internet.
A dize se prosto na Linuxu :
/sbin/ifconfig eth0 inet 194.168.0.1 netmask 255.255.255.0 up

i na drugom kompu stavis da mu je adresa 194.168.0.2/24 (24 je mrezna maska 255.255.255.0 tj. 24bita)
 
Odgovor na temu

m r v a

Član broj: 8
Poruke: 1843
*.yubc.net



Profil

icon Re: Re: Pitanje o umrezavanju...15.05.2001. u 12:08 - pre 279 meseci
Citat:
predator je napisao:
A dize se prosto na Linuxu :
/sbin/ifconfig eth0 inet 194.168.0.1 netmask 255.255.255.0 up

**** !!!!!!! preporucljivije je koristiti rezervisane IP range-ove ... znaci 192.168.*.* & 10.*.*.* ... jedino je ovo opciono kada Intranet nece pristupati Internetu ...
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Pitanje o umrezavanju...16.05.2001. u 09:42 - pre 279 meseci
Moje izvinjeneje da treba koristisi 192.168.*.* i 10.*.*.*
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: Pitanje o umrezavanju...

[ Pregleda: 2902 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.