Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?

[es] :: Nauka :: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?

[ Pregleda: 20905 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

P l a c e b O
Novi Sad

Član broj: 11586
Poruke: 98
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 00:24 - pre 233 meseci
Cuo sam da ne treba, kao lose je, a i ti od kojih sam to cuo nisu bas znali da objasne zasto je lose podgrevati krompir (recimo u musaki :) i koje su to onda posledice ako se takav, podgrejan, krompir jede? Interesuje me ima li necega u tim pricama ili glasinama, ne znam ni kako da ih nazovem?

Znam jos iz osnovne skole da su nam rekli (valjda na poznavanju drustva :) da se spanac ne sme podgrevati i onda jesti. Moze li neko da objasni zasto? Ja sam zaboravio, a bas bih voleo da se podsetim.



ne slusam grupu placebo, bre!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 08:48 - pre 233 meseci
naravno da sme, samo sto krompir nije ni za qrac kad se ohladi
pri spremanju krompira je bitno da se podvrgne visokoj temperaturi da bi se odstranio solanin, stetna materija koja izaziva temperaturu (piretik), a posle toga mozes da radis sa njim sta god hoces...
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 10:43 - pre 233 meseci
Cek, sad se nesto secam...navodno krompir je dobra hranljiva podloga za uzgoj bakterija, pa je otuda neko verovanje da se brzo kvari, a posto ne moze lepo da se ravnomerno podgreje radi sterilizacije ako nemate mikrotalasnu pecnicu, otuda se smatra rizicnim jesti ga mlako podgrejanog.

E, sad, musaku i krompir paprikas sam jeo podgrejane i nisu cak ni losi sto se ukusa tice, ali pire krompir je izgubljen slucaj (bez mikrotalasne), a przeni krompir je stvarno otuzan, cim se opusti.

Spanac, ako se dobro secam price, pri stajanju i podgrevanju oslobadja oksalnu kiselinu (COOH)2, sto je lose, a zasto tacno, odnosno sta ti bude, toga se ne secam. :-)
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 11:36 - pre 233 meseci
A spanać se jede maksimalno dva sata pošto je pripremljen, naravno bez podgrevanja, zato što sadrži veliku količinu gvoždja koje jako brzo oksidira, a jesti gvoždje-oksid i nije baš najpametnije za ljude sa slabijim stomakom.

A krompir prosto nije ni za šta kad se ohladi. Musaka od krompira je dobra i kad je hladna. Medjutim ona se pravi sa mesom, preliva jajima tako da krompir dosta toga upije i ne bude uopšte loš kad se ohladi. A ako se musaka greje onda se to radi u rerni ili mikrotalasnoj.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
*.83.beocity.net.

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 11:56 - pre 233 meseci
...i tako od krompira stvarno napravismo Nauku
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 15:02 - pre 233 meseci
Ako Vidusa spada u nauku, onda tu definitivno spada i krompir. :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 15:25 - pre 233 meseci
Citat:
crews_adder: ...i tako od krompira stvarno napravismo Nauku

Pa, na neki nacin i jeste nauka. http://www.indepthinfo.com/potato/

http://www.indepthinfo.com/potato/history.shtml

The tough pre-Columbian farmers first discovered and cultivated the potato some 7,000 years ago. They were impressed by its ruggedness, storage quality and its nutritional value. Western man did not come in contact with the potato until as late as 1537 when the Conquistadors tramped through Peru. And it was even later, about 1570, that the first potato made its way across the Atlantic to make a start on the continent of Europe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

P l a c e b O
Novi Sad

Član broj: 11586
Poruke: 98
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 20:56 - pre 233 meseci
Hvala svima na odgovorima...a sad odoh da se bacim na tu musaku :)




ne slusam grupu placebo, bre!
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 22:39 - pre 233 meseci
Jos jedno zanimljivo verovanje je da nevalja drzati metal u jelu neko duze vreme (npr kutlachu) ili jelo u metalnim tanjirima. Takodje da se sva jela trebaju pokrivati poklopcem kada se osstavljaju da stoje u frizider.

Ima li neko odgovore na ova pitanja?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?25.01.2005. u 23:15 - pre 233 meseci
Pribor i metalno posudje se sada uglavom pravi od nerdjajućeg čelika tako da ta priča uglavnom ne pije vodu. Ranije korišćeno bakarno posudje je svakako pravilo probleme, ali to je bilo davno.
Poklapanje hrane u frižideru je potrebno iz više razloga - zbog vlage u frižideru, da se ne bi mešali mirisi hrane (neka hrana upija mirise, neka ima suviše jak miris - ostavite tortu pored pasulja ), mahom je razlog vazduh i razvoj ekih mikro orgaizama. Znate sigurno za posudje koje može da se vakumira po zatvaranju.

Elem, ovo je više praktično nego naučno objašnjenje, ako neko može sa naučne strane to da objasni bilo bi super.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?26.01.2005. u 08:35 - pre 233 meseci
pa onda bi jos gore bilo to sto se hrana priprema u metalnom posudju... sta je jedna hladna kutlaca naspram vrelog lonca 4 sata?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?26.01.2005. u 09:16 - pre 233 meseci
Kada stavis kutlacu od inoxa u aluminijumski lonac za kuvanje mleka (sa mlekom unutra) mozes voltmetrom da izmeris napon te "baterije", koja je obicno kratkospojena, ako je samo tako ostavljas. Na zalost nisam zapisao koliko je iznosio napon niti kolika je bila struja kratkog spoja, ali od onda nikad nisam ostavljao kutlacu u mleku (i odavno vec u kuci koristimo samo trajno mleko). Ako struja tece, joni metala sigurno dospevaju u mleko u vecoj kolicini nego sto je uobicajeno, a fizioloski efekti su nepoznati. Inace, ako se slucajno pitate kog djavola je kutlaca uopste stajala u loncu, kutlaca je bila tu jer je tesko sipati mleko iz punog lonca od 2l u solju, bez podlivanja i prosipanja.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?26.01.2005. u 16:21 - pre 233 meseci
Da li se secas bar reda velicine napona i struje. I... mozda sam neobavesten ali sta je inox?
Citat:
cicika: ostavite tortu pored pasulja :)
Ughhh... mislim da necu nista moci da jedem naredna dva dana.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?26.01.2005. u 16:50 - pre 233 meseci
Inox je nerđajući čelik, rostfrei, nerž, stainless steel,...

Moraću da ponovim eksperiment (sa nekim drugim elektrolitom), pa ću javiti. Napon bi trebao da je isti, u galvanskim ćelijama on zavisi od izbora metala za elektrode. Struja kratkog spoja će verovatno biti različita nego što bi bila sa mlekom.



OK, ponovio sam... sa vodom koja je blago zakiseljena sirćetom i nije ništa dramatično: napon na "ćeliji" max oko 250mV, a struja kratkog spoja oko 100uA !! Izgleda da sam dizao paniku bez potrebe.

Ma, da je bilo nešto ozbiljno, valjda bi se videlo da izlaze mehurići vodonika :)
 
Odgovor na temu

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
*.blueisp.co.yu.



Profil

icon Re: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?27.01.2005. u 11:22 - pre 233 meseci
Nije to prazna prica... Salec, ja sam na supi (:so) mjerio oko 1V ili cak vise ne sjecam se tacno, neka stara metalna serpa i metalna kutlaca, ne znam od kojih metala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li treba podgrevati krompir koji se posle jede?

[ Pregleda: 20905 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.