Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Open Source alati za izradu Web sajtova.

[es] :: Web aplikacije :: Open Source alati za izradu Web sajtova.

[ Pregleda: 7772 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Open Source alati za izradu Web sajtova.15.01.2005. u 10:00 - pre 234 meseci
Interesuje me da li postoje i da li se na Internetu mogu pronaci alati pomocu kojih se mogu izradjivati Internet sajtovi, a da su Open Source i koji su to. Ono sto bih zelio da znam je da li se ti programi mogu nositi bar donekle sa komercijalnim aplikacijama tog tipa (Macromedia Dreamweaver, MS FrontPage, Fireworks itd.). Znaci, trebali bi mi programi za izradu Web stranica te za obradu i pripremu fotografija za Web. Ukoliko pomenute aplikacije postoje da li one mogu kvalitetno da saradjuju sa kombinacijom PHP-MySQL. Vjerovatno da mogu zato sto su i one Open Source. Ovi programi za koje pitam trebali bi da budu tipa programa WYSIWYG, zbog toga sto bi ih trebale koristiti i osobe koje ne znaju HTML kodiranje. Ja sam na Internetu pronasao neke aplikacije (Mambo, Plone itd.) medjutim cini mi se da ove aplikacije nisu bas za ovo sto meni treba odn. mislim da su to Open Source programi koji sluze za upravljanje vec gotovim Web stranicama i portalima, a ne za njihovu izradu. Ili mozda grijesim?
Sve ovo sto pitam bi mi trebalo za izradu Web sajta (a kasnije mozda i portala) nase skole i ono sto ja zelim je da se to sve uradi preko Open Source programa pod Linux (Debian) platformom. Izvinite na poduzoj poruci.
tyranBL
 
Odgovor na temu

mordor
Vladimir Cvetic
/dev/null

Član broj: 2797
Poruke: 420
*.beotel.net.

Jabber: cvele@default.co.yu
Sajt: www.knowbies.com


Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.15.01.2005. u 17:32 - pre 234 meseci
potrazi na http://freshmeat.net/
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.3dnet.co.yu.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.15.01.2005. u 19:09 - pre 234 meseci
Naravno da postoje.

Ja se bavim web programiranjem i dizajnom i u posledjih par godina samo podobro ostavio Windows u tom poslu i prešao na linux. Za neke stvari je Windows još uvjek no1, pošto zamjenu za Macromedia Flash u linuxu ne možeš naći. Zamjene za WYSIWYG editor kao što je Dreamweaver su smješne i beskorisne. Evo sada ću ti navesti par stvari:

Grafika:
GIMP - http://www.gimp.org - bog, šah, kralj. Jednio je PhotoShop bolji od ove aplikacije. Ja ga vozim i na windowsu

Editori:
Bluefish - http://bluefish.openoffice.nl/ - po meni jedan on najboljih za GTK+ okruženje. Podrška za PHP, Javascript, CSS...
Screem - http://www.screem.org/ - Slično bluefishu. Nak, kao je malo stabilniji i brži. Radi svoj posao
gPHPedit - http://www.gphpedit.org - Ovako otprilike izgleda jedan jako dobar PHP editor. Podrška za PHP manual, odlično šaranje sintaxe, podržava i bojenje SQL coda.

U sve ovo naravno potjeraš u lokalu još Apache, PHP i mySQL.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.15.01.2005. u 22:03 - pre 234 meseci
Dr ZiDoo, hvala na odgovoru to je bas ono sto sam pitao. Na osnovu ovoga sto si mi odgovorio moze da se zakljuci da jos uvijek ne postoje Open Source (Linux) programi koji pruzaju komociju (lakocu) pravljenja Web stranica kao sto je to slucaj sa njihovim Windows pandanima. Ipak, kao sto si i sam rekao postoje Open Source aplikacije koje bar donekle u tome uspijevaju, te tako ni ja necu odustati od ideje da napravimo sajt samo uz pomoc Open Source programa. Ono sto bih te zamolio (a i druge koji su upuceni) je da ako mozete da mi preporucite nekoliko osnovnih esencijalnih programa (pored GIMP-a kojeg sam maloprije skinuo) koji bi mi trebali u startu za izradu i dizanje Web sajta. Samo da ti programi ne budu nesto pretjerano slozeni odn. da "krivulja njihovog ucenja koliko toliko odstupa od horizontale" iz razloga koji sam vec pomenuo, a to je da bi u razvijanju ovog sajta pored mene trebalo da ucestvuju i osobe koje nisu bas na "ti" sa HTML-om.
Naravno, Apache, PHP i mySQL se podrazumijevaju. Vec sam rekao da sajt u startu ne bi trebao biti nesto slozeno i posebno, ali vremenom ko zna, mozda bi mogao prerasti u nesto vece, tako da bi i o tome trebalo voditi racuna.
Drugo pitanje koje me interesuje je vezano za to sto si spomenuo da se vec duze vremena bavis web programiranjem i dizajnom i to pod linuxom. Znaci, ti u sustini vec dugo vremena radis ovo sto ja pitam. Mozes li da mi kazes da li u potpunosti koristis samo Open Source programe u svom poslu, ili koristis pored njih i komercijalne programe (mozda za one segmente za koje si rekao da su jos uvijek slabo razvijeni za Linux kao npr. za Flash). U sklopu ovoga pitanja zamolio bih te ako mozes da mi das bar nekoliko linkova za sajtove, po mogucnosti na domacem jeziku, ili jos bolje za neki koji si ti pravio uz pomoc ovih programa da vidim u praksi kako oni izgledaju.

Hvala.
tyranBL
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.3dnet.co.yu.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.16.01.2005. u 13:17 - pre 234 meseci
Ti sajtovi su većinom rađeni pod imenom firma za koju sam nekada radio (bravostudio.com), a što se tiče ostalih to je predlog za es jabber community, možeš naći na mom blogu.

Kako inače stoje stvari. Ja nisam antiwindows ili kako god već. Najbolje je da koristiš ono što ti najviše odgovara. Jednostavno, koristi software u kojem si najproduktivniji i koji ti najbolje paše, pa makar to bio neki amiga editor :)

Ja se uglavnom bavim kodiranjem i programiranjem. Design nisam radio, tačnije radio sam ga jedno vrijeme, povuko se, i sada opet malo crtam :D
Windows i dalje koristim za ono što mi treba. Najviše se to odnosti na Corel, Illustrator, InDesign i Flash. Ponekad pokrenem i Dreamweaver i PhotoShop.

Programi koje sam naveo u Linuxu nisu složeni. Ovi editori su sve kao obični editori (UltraEdit, Edit+, JEdit). Znači većinu stvari rade sami, boje sintaxu, tabuju. To je, vidjećeš kasnije, sve što ti treba da bi napravio jedan site. Dream jeste odličan alat ali ako praviš prezentaciju koja će da se generiše PHPom, radio preko CMSa i slične stvari Dream ti neće ništa značiti i batalićeš ga. Nema to neke veze, ono ja sam GURU ja HTML code pišem ručno, jednostavno čovjek se navikne, stekne rutinu i to ide sasvim bezbolno i brzo. Na kraju, kada se projekat malo "otegne" vidjećeš kako dobro dođe ti što na pamet znaš gdje ti je koja linija codea :)

Eto ja u zadjih par mjeseci koristim uglavnom samo gphpedit i radi sve što treba. Od pre par verzija ima UTF8 podršku, stabilan je, rešili su neke dječije problema, fino boji sintaxu. VIM i GVIM su takođe super.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.16.01.2005. u 14:17 - pre 234 meseci
Nemoj coveku da preporucujes VIM Ako ne zna da ga koristi, nece nikad nista uraditi u njemu

Ali imas i Quanta . To je IDE pod KDE-om, i dolazi uz KDE uz svaki Distro, ako se ne vara, i dosta je OK.
Imas sve sto ti treba, a imas i CVS integraciju
poz
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.3dnet.co.yu.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.17.01.2005. u 13:28 - pre 234 meseci
Uf da Quantu sam zaboravio. Quanta je super, jedna od boljih.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

GPr
Gudović Predrag
Novi Sad

Član broj: 26904
Poruke: 63
..net.255.208.82.in-addr.arpa.



Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.27.01.2005. u 10:01 - pre 234 meseci
ima i N|vu www.nvu.com
odlicna podrska za html i css, sto se tice php-a jos uvek ga ne podrzava
projekat je jos u razvoju ali obecava
za cisti html sa css-om radi dobro
skoro sam uradio dva sjta u njemu i jos jedan odrzavam
tako da ga preporucujem
Ako Kaniš Pobjediti Nesmiješ Izgubiti
www.apos.org.rs
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.mrezanis.net.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.27.01.2005. u 13:16 - pre 234 meseci
Kolka je stabilnost NVu-a?
 
Odgovor na temu

GPr
Gudović Predrag
Novi Sad

Član broj: 26904
Poruke: 63
..net.255.208.82.in-addr.arpa.



Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.03.02.2005. u 16:11 - pre 233 meseci
evo pre neki dan je zasla verzija 0.8
sa blagom podrskom za php(ne brise php tagove kao do sada)
i ispravljenom gomilom bagova
za sada radi zadovoljavajuce satabilno
ali jos uvek treba malo pogurati i u obicnom text editoru

Ako Kaniš Pobjediti Nesmiješ Izgubiti
www.apos.org.rs
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.04.02.2005. u 01:22 - pre 233 meseci
SLucajno danas naleteh na NVU pa rekoh da probam To je srednja zalost, ali lici da ce kad bude 1.0 biti upotrebljivo.
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.10.02.2005. u 00:19 - pre 233 meseci
Što se tiče flasha, probaj drawswf http://drawswf.sf.net/ ne liči mi da je bogzna šta ali možda polsuži. Pisan je u javi.
Inače, nema dobrih zbog patenata (verovatno).
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
*.blueisp.co.yu.

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.10.02.2005. u 13:50 - pre 233 meseci
Moja preporuka:
PHP Designer 2005
Nije Open Source ali je besplatan.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Open Source alati za izradu Web sajtova.10.02.2005. u 23:37 - pre 233 meseci
Izgleda da ne podrzava Unicode.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web aplikacije :: Open Source alati za izradu Web sajtova.

[ Pregleda: 7772 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.