Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a

[es] :: Web dizajn i CSS :: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16808 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maximillian

Član broj: 39329
Poruke: 34
195.252.85.*

Sajt: www.internet-prodaja-guma..


+1 Profil

icon Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a12.11.2004. u 15:23 - pre 236 meseci
Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a i uskladim ga sa ostatkom stranice?

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 12.11.2004. u 18:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: FAQ - Web Dizajn12.11.2004. u 15:46 - pre 236 meseci
Koristi pretragu:

Code:

body {
scrollbar-face-color: #nesto;
scrollbar-arrow-color: #nesto;
scrollbar-highlight-color: #nesto;
scrollbar-3dlight-color: #nesto;
scrollbar-shadow-color: #nesto;
scrollbar-darkshadow-color: #nesto;
scrollbar-track-color: #nesto;
}

Banned - Not available
 
Odgovor na temu

maximillian

Član broj: 39329
Poruke: 34
195.252.85.*

Sajt: www.internet-prodaja-guma..


+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a12.11.2004. u 18:52 - pre 236 meseci
thanks for the tip!
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a12.11.2004. u 21:29 - pre 236 meseci
To nije validan CSS (IE specific CSS atributi koje treba izbegavati).

Veoma često je odlika početničkih i FP master sajtova (gde mu FP dođe kao FrontPage i nije uopšte pohvalno).

Pozdrav i bez uvrede (ja sam samo veliki zagovornik W3C standarda i dobrih sajtova).
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.220.218.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a12.11.2004. u 21:34 - pre 236 meseci
I ja se slazem sa Ilijom.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a12.11.2004. u 22:05 - pre 236 meseci
Definitivno je taj kod užasan. U potpunosti se slažem sa Ilijom, batali to!

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.210.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 03:46 - pre 236 meseci
Hajde kao sada lepo da napisete:
@ilija: zasto treba izbegavati? (btw, IE koristi preko 95% ljudi)
@sojic: zasto se slazes sa Ilijom?
@BytEfLUSh: Zasto je uzasan kod? Sta mu fali?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 05:45 - pre 236 meseci
Zato što to, striktno gledano, ni nije CSS kod. CSS kod je onaj koji se uklapa u W3C CSS standarde, a taj kod definitivno ne spada u tu kategoriju.

Što se tiče onoga "95%", to nije tačno, cifra je oko 75%. To što si ti video se odnosi na sajtove nekih vodećih svetskih kompanija, dok je globalno na web-u IE manje zastupljen. Sem toga, izašao je FF 1.0, i vidim da svakim danom sve više ljudi prelazi na FireFox.

Jednostavno - kod je užasan zato što ti parametri ne postoje u CSS specifikacijama.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
195.178.55.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 08:25 - pre 236 meseci
Jeee, stvarno jeee užasno - 75% ljudi će imati priliku da se užasava od kolorisanog skrolovanja. Blago standardnom ostatku što jeee pošteđen od toga ;))))

Van šale - to je kod koji će IE renderovati onako kako je specificirano, dok kod ostalih browsera nema štetnih posledica što oni to ne razumeju ili samo ne žele da prikažu zato što se IE prvi setio da bi i TO moglo da se određuje stilovima (a uz to još i nije po w3c-u pa imaju debelo opravdanje).

I sad recite - zar ne bi bilo korisno kada bi i ostali browseri mogli da farbaju skrolere svojih elemenata?

... dizajner si, napraviš da ti stranica odiše u nekim "ljubičanstvenim" nijansama, staviš jedan div sa overflov:auto i ovaj ti ubaci sivi skrolbar - no comment.

Ili - ako i drugi krenu u bojadisanje skrola - "Pa dokle je ovaj svet došo??? Prvo ubacili one bordere s crticama i tačkama, izmenjali mi dugmiće u formularu, sad još i ovo!!!"
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 08:31 - pre 236 meseci
Stvar jeste korisna, ali ja propagiram striktno držanje web standarda (molim one koji znaju moje homepage-ove da ne komentarišu - jedan je star 4 godine, drugi je u izradi) a taj kod nije u W3C standardima... Mada bi bilo lepo kad bi bio, to priznajem.

Nikome ja ne zabranjujem da to koristi - em što ne mogu, em...... Pa dobro, uglavnom zato što ni ne mogu. Ali tako se krene - prvo CSS za scrollbar pa onda neki JS koji radi samo na IE, itd itd..... Jedini lek (preventiva, zapravo) je striktno držanje standarda koje određuje W3C.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
195.178.55.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 08:42 - pre 236 meseci
Lepo je što postoje standardi, ali nije dovoljno. Striktnost prema standardima ne garantuje ispravan rendering u bilo kom browseru, uključujući čak najstriktnije Mozilla proizvode, sve do komoditeta Microsofta...
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 09:30 - pre 236 meseci
Istina, i Mozilla ima svojih bug-ova, to sam primetio dok sam pravio sajt. Ali ipak IE je daleko slabiji što se tiče standarda...

Dakle, potrebna je nova revizija W3C standarda, a i bolje bi bilo ljudima iz Mozille da se ne uspavaju...

Mada, dotle - još uvek smatram da je najispravnije praviti sajt po postojećim standardima - u tom slučaju, ako se ne prikazuje kako treba - uvek možeš okriviti browser :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
195.178.55.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 09:38 - pre 236 meseci
Citat:
ako se ne prikazuje kako treba - uvek možeš okriviti browser :)

Nema tog opravdanja: ako se posetiocu sajta ne prikazuje stranica kako treba, krivi browser, sajt ili njegove kreatore ili ne krivi nikoga, ali zato naravno - napušta sajt.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 09:46 - pre 236 meseci
Ma dobro, tu je bio smiley na kraju rečenice.... Naravno da ću uvek napraviti sajt tako da može da se prikazuje u SVIM modernim browser-ima, kao i u Internet Explorer-u. Sad, stvar je u tome koji će prikazivati sajt onako kako sam ja predvideo...

Uzmi za primer www.mozilla.org -- prikazuje se u IE i u Firefox-u, ali kad malo bolje pogledaš, videćeš da su u FF-u zaobljeni "ćoškovi" DIV-ova, dok u IE-u toga nema zbog slabog CSS-a... Ima još takvih stvari koje sam primetio, ali sad me mrzi nabrajati/tražiti. Uglavnom, sajt treba biti optimizovan za browsere koji podržavaju W3C standard, ali ne treba odseći ni one ostale, čisto zbog velikog broja smrtnika koji ih još uvek koriste :)

Dakle, opet napominjem - treba se držati standarda, pa ako ne radi u svim popularnim browser-ima - otkriti šta ne valja i izmeniti kod, ali da je i dalje u okviru W3C standarda...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 16:38 - pre 236 meseci
Studiram tehnički fakultet tako da znam šta su standardi. Ono služe da bi se postigao i obezbedio kvalitet proizvoda. Nepoštovanje standarda (u bilo kojoj oblasti) ukazuje na neozbiljnost, neupućenost i najbitnije neprofesionalizam.


Scroll bar? Scroll bar nije deo stranice, on je odlika kontejnerske kontrole u kojoj se stranica nalazi.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.216.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 17:52 - pre 236 meseci
po browserima :
ie: 96.08 %
ns: 3.14 %
opera: 0.75 %
se: 0 %
unknown: 0.03 %

Meni je savrsena situacija kada 96.08% korisnika vidi onako kako ja hocu :-)
Pa cak i 75%.

Da su standardi savrseni, nikada se nebi pojavio css 2.0 na primer. Zasto bi, kada je css 1.0 bio standard? Zar nije bio savrsen?

Ne razumem toliko inacenje "ja radim po standardima - ja sam ....". Za malo da budem prost i da te pitam "koliko % tvojih posetilaca boli xxxx sto ti radis po standardima"? (kada kazem "ti" mislim na billo koga).

Ok, IE ne podrzava standarde w3c u potpunosti, slazem se. Medjutim, ja cu sad kao da napravim po standardu pa makar tih 96% ljudi ne videli dobro - bitno je da sam ja standardizovao i sada se budim ponosan svako jutro i divim se sajtu koji niko ne posecuje, osim par geekova koji se isto tako dive mom "po standardu" sajtu.

Koristite standarde onoliko koliko vam odgovara. U svim ostalim slucajevima koristite ono sto vam treba pa makar bilo zabranjeno po necijem standardu.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 20:58 - pre 236 meseci
Nije poenta standardizovati pa da 90% ljudi vidi kašu od stranice. To rade budale.

Poenta je da uradiš sajt koji je validan i da se on prikazuje u svim browserima kako treba. Neke stvari je prilično teško izvesti bez dodanog dopingovanja (ubacivanje hovera na ne-A elemente u IEu recimo), ali za sve postoji način.

Ono što sam primetio kod ljudi koji brane tag soap (baš to rade!) je da su prilično inertni i da se non stop pravdaju sa tim da je "efekat" isti.

PS: bluesman, šta misliš zašto se danas najuticajnijim web dizajnerima (Zeldman, Shea, Bowman) smatraju upravo ljudi koju propagiraju standarde umesto da prave špagete od koda???
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.141.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a13.11.2004. u 21:38 - pre 236 meseci
Bojenje scrollbar-a pravi spagete od koda, kašu od stranice? Think again.

Sto se tice tvog pitanja, nudim sledeci pitanje-odgovor: Najuticajniji web dizajneri? Gde? U kojim krugovima? Pa naravno, u krugovima web dizajnera. To nema veze sa korisnikom i onim sto on vidi kao output iz browsera. Koliko korisnika zna uopste sta je CSS? Koliko "dizajnera" zna uopste sta je CSS? Zasto bi korisnika to interesovalo da li je po standardu ili nije - njemu je bitno da vidi ono sto treba da vidi, odnosno ono sto je dizajner zamislio kako treba da vidi.

Ja iskreno ne znam ni za jednog od tih koje si pomenuo, a sto se tice propagiranja standarda, cini mi se da se nisam dobro izrazio ili me jednostavno nisi dobro razumeo. Ja jesam za standard, ali:

ako postoji stvar koja ne moze da se odradi "po standardu" a postoji drugo, manje standardno ili cak nestandardno resenje - ja sam za to da se iskoristi to drugo resenje. Zato sam protiv:

Citat:
To nije validan CSS (IE specific CSS atributi koje treba izbegavati).

Citat:
Definitivno je taj kod užasan. ...batali to!

i
Citat:
Jednostavno - kod je užasan zato što ti parametri ne postoje u CSS specifikacijama.


Got it?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a14.11.2004. u 08:35 - pre 236 meseci
kao i što to obično biva u ovakvim raspravama, delimično ste svi u pravu, ali opet i niste baš..

(što znači, pošto ja jedini uviđam to, mora da sam jedino ja skroz u pravu.. :-P)

Citat:
BytEfLUSh:
Istina, i Mozilla ima svojih bug-ova, to sam primetio dok sam pravio sajt


hehe.. tačno da gecko ima bugova, ali lično sumnjam da si baš ti naišao na njih dok si pravio svoj sajt.. biće verovatno da si naišao na bug (iliti rupu) u svom poznavanju standarda..

ali ajde, nema veze.. verovaćemo ti na reč.. :-P

Citat:
bluesman:
Sto se tice tvog pitanja, nudim sledeci pitanje-odgovor: Najuticajniji web dizajneri? Gde? U kojim krugovima? Pa naravno, u krugovima web dizajnera.
[...]
Ja iskreno ne znam ni za jednog od tih koje si pomenuo..


prvo, nije baš samo "u krugovima web dizajnera". raspitaj se malo ko je radio skorašnje high-profile rimejkove i nove sajtove.. recimo (standards-compliant btw) rimejk (googlovog btw) blogger.com.. ili fastcompany.com.. ili mozilla.org.. ili.. ma ima još dosta, samo što ni ja baš ne stižem da detaljno "pratim scenu" poslednjih meseci..

a ovo drugo ti baš i nije nešto čime bi se hvalio.. mislim, ne zbog njih konkretno, nego generalno smatram da nepoznavanje nečega nikad nije stvar za pohvalu..

ali ajde, baš si me sada zainteresovao ovakvim stavom. ako oni po tebi nisu "najuticajniji", tj ako za njih nisi uopšte ni čuo, koji su po tebi onda najuticajniji dizajneri današnjice.. i na osnovu čega? iz kojih izvora se ti informišeš?

 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a14.11.2004. u 08:44 - pre 236 meseci
e da, što se samog bojenja skrolbarova tiče, slažem se sa goranom da je preterano uporediti to sa tag supom..

css standard ionako definiše da browser treba prosto da ignoriše sve delove koje ne razume, tako da će tih par linija samo odraditi svoj posao u IE, i nikome drugom neće smetati.. (osim naravno validatoru)

ali standardi nisu sami sebi cilj!

(pročitajte to još jednom, čisto da bolje upijete)

propriaty proširenja standarda (ali koja su U SKLADU sa standardom) je uvek bilo, i to je možda jedini način napredka.. pa sve verzije HTMLa od 2 do 4.0 su baš nastale tako što su proizvođači softvera dodavali nove mogućnosti (prvo netscape, a posle i MS).

sve dok god se nešto što je definisano standardom ne radi na neki nestandardni način, nego se samo standard dopunjuje u delovima koje oni ne pokrivaju (knpr to bojenje skrolbarova), to je najčešće prihvatljivo..

i jedino što se ovde može prebaciti MSu je što nisu postupili po konvenciji da na sve propriaty dodatke dodaju prefix tipa "-ms-", kao što je to mozila uradila -- ne znam koliko vas zna da i mozila ima par dodataka za CSS (tipa -moz-opacity, -moz-border-radius, itd..) koje je dodala prvenstveno zbog svojih internih potreba (pošto je i mozilin GUI opisan CSSom), ali se naravno može koristiti i na web stranicama..


i na kraju, što se tiče samog čina bojenja skrolbarova (ovaj prethodni deo se odnosi samo tehnički/css/standard deo priče), tu nisam baš načisto, ali mi se ipak čini da ima više razloga protiv nego za.

PROTIV: kao prvo, postoji veoma dobar razlog zašto se boja skrolbarova definiše na nivou operativnog sistema, i zašto je svaki bogovetni skrol bar u svakom bogovetnom programu na celom sistemu iste boje. ovo naravno ima veze sa rečima kao što su doslednost, unifikacija, upotrebljivost, dostupnost, i slično -- ali to je već tema za sebe, pa se u detaljniju razradu neću ni upuštati, već samo navodim činjenice (ko je upoznat sa problematikom, razumeće)..

PROTIV: onaj "glavni" skrolbar, tj onaj koji uvek ide uz desnu ivicu browsera je definitivno deo UIa a ne konkretnog dokumenta koji gledamo u browseru, i zato ga IMHO ne bi trebalo bojiti u nestandardne boje, isto kao što ne bi trebalo dozvoliti web dizajneru da nam boji navigacione dugmiće (back, home, reload..), glavni meni, i ostale delove browserovog UIa.. usput, lokacija tog skrolbara ga i vizuelno jasno izdvaja od ostatka stranice, tako da dizajner ne može da se žali na taj skrolbar (da mu "štrči") ništa više nego što može da se žali na druge delove GUIa..

ZA: skrolbar u sred stranice (kao što je dejan pomenuo) definitivno više liči da je deo dokumenta, i baš može da zasmeta unutar lepog dizajna, tako da tu možda i ima smisla bojenje.. ovo dodatno potkrepljuje činjenica da je druge UI elemente (ne obavzeno browserove UI elemente) tipa dugmići, input boxevi i slično, definitivno moguće menjati i bojiti uz pomoć standardnog CSSa, tako da mi se čini da je presedan tu već napravljen..

PROTIV: i na kraju dolazi jedno veliko ALI. pošto IMHO stranica ne bi trebala da ima više od jednog (onog glavnog) skrolbara, to efektivno poništava prethodnu (jedinu pozitivnu) tačku. jednostavno, to najčešće komplikuje UI stranice (zbunjuje posetioce) i otežava navigaciju (naročito očigledno pri upotrebi skrol točkića na mišu), čime se opet vraćamo na upotrebljivost i dostupnost.. :-P

dakle, mislim da je rezultat ubedljiv.. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Kako da promenim izgled(boju) scroll bar-a

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16808 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.